Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3491  
Vechi 14.09.2011, 14:53:23
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu sunt convinsa ca am inteles la cine te referi: la crestini, evrei, musulmani, budisti, etc, adica la toti oameni Pamantului? Adica toti oamenii se roaga aceluias si unicului Dumnezeu, adica Dumnezeul Treimic?
Miha draga,
Nu pot afirma ca toti oamenii pamantului se roaga pentru ca nu toti se roaga, multi sunt atei. Din cei care se roaga, sunt destui care au ales din proprie initiativa sa faca pact cu cel rau, deci si acestia sunt exclusi din raspuns. In ceea ce ii priveste pe cei care raman si care au ales sa se roage lui Dumnezeu, sunt unii care se roaga unui Dumnezeu unic, invizibil si atotputernic, iar altii se roaga unei pietre, unei bucati de lemn etc. Acestia din urma ies si ei din discutie desi astazi cred ca sunt din ce in ce mai putini, daca cumva inca exista. Ca atare raman cei ce se roaga unui Dumnezeu unic, invizibil, atotputernic. Acestia se roaga toti aceluiasi insa nu toti il cunosc in aceeasi masura, nu toti stiu ca-i trinitar este un exemplu, insa si in cadrul aceleiasi confesiuni, nu orice credincios ajunge sa il cunoasca pe Dumnezeu in aceeasi masura in care L-au cunoscut sfintii de exemplu. Si nici sfintii nu Il cunosc toti in aceeasi masura. Asta nu inseamna insa ca-i alt Dumnezeu de la o persoana la alta doar pentru ca persoanele nu Il pot cunoaste in aceeasi masura. Iar inchinarea fiecaruia este apoi dependenta de modul si masura la care a ajuns in cunoasterea lui Dumnezeu.
  #3492  
Vechi 14.09.2011, 15:25:29
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Un citat întâi de la sfântul Chiril al Alexandriei:

Citat:
THE law by its shadows prefigured from of old the mystery of Christ: and of this He is Himself the witness where He said to the Jews, "If you had believed Moses, you would have believed also Me: for he wrote concerning Me." For everywhere He is set forth, by means of shadows and types, both as slain for us, as the Lamb without blame and true; and as sanctifying us by His life-giving blood. And we further find the words of the holy prophets in complete accordance with those of most wise Moses. But when "the fulness of time was come," as Paul says, in which the Only-begotten Word of God was about to submit to the emptying of Himself, and to endure the birth in the flesh of a woman, and subjection also to the law, according to the measure that was fitting for human nature, then He was also sacrificed for us, as the lamb without blame and true, on the fourteenth day of the first month. And this feast-time was called Phasek, a word belonging to the Hebrew language, and signifying the passing over: for so they explain it, and say that this is its meaning.
sursa: Comentariul sfântului Chiril al Alexandriei la evanghelia după Luca
http://www.tertullian.org/fathers/cy...ns_135_145.htm

Propoziția subliniată de mine spune că Hristos a fost jertfit pentru noi, ca mielul fără vină, fără prihană, în ziua a 14-a a primei luni, adică propriu-zis pe 14 Nissan.

Citat:
"L-au dus la Caiafa; iar Petru L-a urmat și a intrat să vadă care este sfîrșitul".
Mare este dragostea ucenicului! N-a fugit nici cînd a văzut pe ceilalți ucenici fugind, ci a rămas și a intrat împreună cu El. E drept, a intrat și Ioan, dar acesta era cunoscut la curtea arhiereului.
- Și pentru ce L-au dus acolo unde erau adunați toți?- Pentru ca să se facă toate cu hotărîrea arhiereilor. Caiafa era atunci arhiereu; și toți erau acolo și-L așteptau pe Iisus. Pentru aceasta privegheau și erau treji! Scriptura spune că nici n-au mîncat atunci Pastele, ci în acest scop au stat toată noaptea treji. Cînd evanghelistul Ioan a spus că era dimineață, a adăugat: „N-au intrat în pretoriu ca să nu se spurce, ci să mănînce Poștele".
- Ce putem spune?
- Că au mîncat Pastele în altă zi și au călcat în picioare legea din dorința de a-L ucide pe Hristos. Hristos n-a călcat timpul Pastelor; dar ei îndrăzneau orice, chiar dacă ar fi călcat mii și mii de legi. Altădată, cînd fierbeau cumplit de mînie, n-au putut pune mîna pe El, deși au încercat de multe ori să-L omoare; acum însă, cînd au pus mîna pe El într-un chip atît de neașteptat, au preferat să lase și Pastele numai ca să-și împlinească ucigașa lor dorința. De aceea s-au și adunat cu toții. Era o adunare de ciumați. Și vrînd să dea ticăloșiei acesteia o înfățișare de judecată, aucâutat și martori. "Dar mărturiile nu se potriveau", spune evanghelistul Marcu. Atît era de plăsmuită judecata! Totul era numai tulburare și zgomot.
sursa: Sfântul Ioan Hrisostom - Omilii la Matei (PSB 23) - Omilia 84
  #3493  
Vechi 14.09.2011, 15:53:14
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Inseamna ca tu spui altfel decat ce spune BO (si din cate imi dau seama si alte culte crestine), iar denia prohodului de exemplu o faci dupa Pasti, singur in biserica pentru ca noi mergem inainte de Pasti.
Cum să fac denia prohodului după Paști? Eventual după paștile iudeilor, nu după paștile creștinilor. Joi seara este cina cea de taină, vineri răstignirea, vineri seara îmormântarea și prohodul, iar duminică dimineața este învierea Domnului. Nu tot așa este și la tine?
  #3494  
Vechi 14.09.2011, 16:08:46
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Lămuriți-mă vă rog frumos și pe mine: disputa asta pâine vs azimă ajută cu ceva la mânturire?
Buna intrebare! si de bun-simt!
  #3495  
Vechi 14.09.2011, 16:15:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Un citat întâi de la sfântul Chiril al Alexandriei:

sursa: Comentariul sfântului Chiril al Alexandriei la evanghelia după Luca
http://www.tertullian.org/fathers/cy...ns_135_145.htm

Propoziția subliniată de mine spune că Hristos a fost jertfit pentru noi, ca mielul fără vină, fără prihană, în ziua a 14-a a primei luni, adică propriu-zis pe 14 Nissan.

sursa: Sfântul Ioan Hrisostom - Omilii la Matei (PSB 23) - Omilia 84
Bun, deci de fapt confirmi ce spune si BO, nu invers. Pastile evreiesti erau intotdeauna pe 15 Nisan, asadar a fost rastignit in ziua pregatirii, prima zi a azimilor.
In ceea ce priveste pe Sf. Ioan Hrisostom, Sf. Apostol Ioan ne spune tot acolo unde scriei ca evreii nu au vrut sa se spurce ca acea zi era ziua pregatirii Pastilor, probabil o scapare a Sf. Ioan. Capitoul 13:

"1. Iar înainte de sărbătoarea Paștilor, știind Iisus că a sosit ceasul Lui, ca să treacă din lumea aceasta la Tatăl, iubind pe ai Săi cei din lume, până la sfârșit i-a iubit.
2. Și făcându-se Cină, și diavolul punând în inima lui Iuda fiul lui Simon Iscarioteanul, ca să-l vândă"

Capitolul 19
"14. Și era Vinerea Paștilor, cam la al șaselea ceas, și a zis Pilat iudeilor: Iată Împăratul vostru."
In traducerile neoprotestante scrie mai clar, ca era ziua pregatirii Pastilor.

Astea le-am mai discutat, de aceea ti-am spus sa recitesti macar mesajele mele.
P.S. Nu stiu daca ai inteles, la evrei ziua incepea cand se insera, mai exact cand apareau 2 sau 3 stele pe cer. Cum ar fi la noi pe la ora 19 azi incepe joia.

Last edited by catalin2; 14.09.2011 at 16:19:03.
  #3496  
Vechi 14.09.2011, 16:28:40
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Mai dragi sectanti vicleni de pe acest topic,

nu a fost nici azima si nici paine dospita,
a fost trupul real al Domnului si Mantuitorului Hristos.
  #3497  
Vechi 14.09.2011, 16:33:21
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Bun, deci de fapt confirmi ce spune si BO, nu invers. Pastile evreiesti erau intotdeauna pe 15 Nisan, asadar a fost rastignit in ziua pregatirii, prima zi a azimilor.
Cred că nu ai înțeles. Paștile iudaice sunt pe 14 Nissan, nu pe 15. 14 Nissan este prima zi a Sărbătorii Azimilor. Atât Chiril al Alexandriei cât și Ioan Hrisostom spun că Hristos a respectat legea iudaică. Pentru asta vezi Ieșirea 12 și o să te convingi.
  #3498  
Vechi 14.09.2011, 17:13:37
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
Mai dragi sectanti vicleni de pe acest topic,

nu a fost nici azima si nici paine dospita,
a fost trupul real al Domnului si Mantuitorului Hristos.
Mai zi odata, ca nu imi vine sa cred. Fratia ta esti neoprotestant, din cate am inteles, desi nu stiu de care, si scrii asa ceva?! E fascinant, insa pregateste-te pentru o excludere cu tam-tam din adunare...
  #3499  
Vechi 14.09.2011, 22:11:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
In momentul in care Dumnezeu ii spune lui Noe sa ia in arca si animale, ii spune sa ia si animale curate si necurate. Nicaieri in Facerea, pana la Noe, nu sunt definite in Biblie care animale sunt curate si care necurate, ci definirea lor se face mai tarziu in Levitic. De unde atunci stia Noe care sunt animalele curate si care necurate? Dupa legea firii nu prea, asa-i?
Dar din ce motive erau necurate? Pana dupa potop omul nu consuma carne, era doar vegetarian, iar tot ceea ce a creat Dumnuzeu "erau bune foarte". Ce criterii de selectie s-a folosit pentru aceasta delimitare intre animale curate si necurate si mai ales pentru ce? Cand Moise a primit legea animalele necurate era cele pe care evreii nu le puteau manca, din acest motiv ele erau necurate, dar pe timpul lui Noe in ce consta aceasta necuratie a animalelo mai ales ca oamenii erau vegetarieni? Intrebarea este valabila si pentru prietenul osutafaraunu. Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 14.09.2011 at 22:13:20.
  #3500  
Vechi 15.09.2011, 00:29:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Cred că nu ai înțeles. Paștile iudaice sunt pe 14 Nissan, nu pe 15. 14 Nissan este prima zi a Sărbătorii Azimilor. Atât Chiril al Alexandriei cât și Ioan Hrisostom spun că Hristos a respectat legea iudaică. Pentru asta vezi Ieșirea 12 și o să te convingi.
Frate, se pare ca m-am ratoit degeaba la Adriana, avea ceva cunostinte doar ca nu le potrivea bine.
Toata lumea stie ca Pastile evreiesti sunt pe 15 Nisan, sunt scrise clar in Legea data lui Moise, ziua si luna. Ca sa nu ne contrazicem deageaba iar vreo 100 de pagini, uite primul link de care am dat, ca peste tot pe net scrie acelasi lucru: http://www.calendarintercultural.ro/...ate=1303765200
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38