Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3541  
Vechi 15.09.2011, 12:56:52
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Au fost si ei influentati de Constantinopol? Incep sa ma intreb de ce romanii ii idolatrizeaza oarecum pe greci?
Frații creștini ortodocși români nu îi idolatrizează pe frații creștini ortodocși greci. Suntem pur și simplu frați în Hristos în dreapta credință mântuitoare. Bineînțeles, grecii sunt niște frați mai mari pentru noi, ne-au învățat foarte multe, au mulți sfinți, mulți sfinți părinți și un patrimoniu de teologie creștină autentică ortodoxă de excepție, de la care nu avem decât de învățat. Însă dacă ai vreo problemă cu frații noștri ortodocși, spune-ne și nouă. Pentru că cine dă în frații noștri, ne lovește și pe noi, rumânii ortodocși.
  #3542  
Vechi 15.09.2011, 13:25:53
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Frații creștini ortodocși români nu îi idolatrizează pe frații creștini ortodocși greci. Suntem pur și simplu frați în Hristos în dreapta credință mântuitoare. Bineînțeles, grecii sunt niște frați mai mari pentru noi, ne-au învățat foarte multe
Aka, asa cum sunt fratii americani pentru pocaime...
  #3543  
Vechi 15.09.2011, 14:46:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Te simti mai bine dupa ce ai turnat toate mahalagismele astea?
Nu știu despre ce vorbești. Ai citat niște constatări care se pot verifica pe teren. Și dacă vorbim de bun simț sper că n-ai tupeul, tu și căpitanul tău Trices, să-mi țineți predici despre bun simț, caracter și alte calități pe care nu le regăsesc în comportamentul argaților AZ7

Citat:
Bine. Hai sa luam la socoteala "traducerea competenta". Si, mai adaug unul din multele versete, (tot din "traducerea competenta") care vorbesc despre poruncile Lui Dumnezeu referitor la "painea dospita".

"Orice prinos de pâine, ce aduceti Domnului, sã nu-l faceti dospit," (Levitic 2:11 - Biblia sinodala).

Revin la intrebarea pe care ai ocolit-o. Ce avea Dumnezeu cu painea dospita? Vrei sa spui si despre EL aceleasi lucruri care le-ai spus despre "trice" (ca ar fi visat sau a dat in mintea copiilor)? Astept raspuns (fara comentarii docte la adresa mea sau a adventistilor).

Repet: jertfa Domnului Iisus nu putea fi simbolizata decat prin ceea ce era curat, nefermentat, nedospit.
În primul rând încetează să faci comparații imbecile între un niște paraziți ai unui forum ortodox și pomenirea Domnului.
În al doilea rând, fac ce comentarii vreau cu niște spam-eri de profesie cum sunteți voi.

În al treilea rând, te anunț că versetul pe care-l fluturi cu mândrie sectară, face parte dintr-un capitol care descrie un ritual determinat (fără legătură, nici măcar indirectă, cu Euharistia), cu mai multe elemente specifice ale jertfei: tămâie, untdelemn, grăunțe, sare, făină. Când o să vă văd pe voi că folosiți tămâie și celelalte pomenite mai sus, într-un ritual veritabil, o să mai meditez la credibilitatea voastră. Până atunci, ciocu mai mic și efort de gândire mai mare!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 15.09.2011 at 14:48:13.
  #3544  
Vechi 15.09.2011, 14:50:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Cum ii numiti pe adventistii este problema dvs. Veti da socoteala pentru orice cuvant nefolositor (Matei 12).

Pentru adventisti, important este cum ii numeste Dumnezeu. Catalogarea facuta de altii nu va avea nici o valoare la judecata.
Am zis ca nu o spunem din politete, nu ca nu ar fi adevarat.

E adevarat, adevarul il arata Dumnezeu, de exemplu japonezii sun o tara bogata, sunt respectuosi, am auzit ca au destul de putine infractiuni. Asadar ce deosebire este intre neoprotestanti si japonezi? Ca ceea ce se vede pare cam la fel sau asemanator.
Dumnezeu arata adevarul prin minuni care nu intra in normal, asa cum gasiti mii in ortodoxie si nu gasiti in cultele neoprotestante (sarim peste penticostali, e alta discutie acolo, mai grava din pacate).
Sfantul Ilie zicea:
"27.Iar pe la amiază, Ilie a început să râdă de ei și zicea: "Strigați mai tare, căci doar este dumnezeu! Poate stă de vorbă cu cineva, sau se îndeletnicește cu ceva, sau este în călătorie, sau poate doarme; strigați tare să se trezească!"
  #3545  
Vechi 15.09.2011, 15:10:33
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ca sa fiu mai explicita, ma intereseaza daca ei repecta porunca Mantuitorului, de perpetuare peste veacuri a Sfintei Jertfe:
„Luati, mincati. Acestea este Trupul Meu, care se fringe pentru voi, spre iertarea pacatelor” (...)
Doamnă, noi chiar respectăm porunca Mântuitorului așa cum scrie în Evanghelie. Și respectăm perpetuarea pomenirii (Luca 22,19; 1 Cor.11,24), nu perpetuarea uciderii Mântuitorului "peste veacuri", tranșânsu-I trupul în sfântul Agneț.
  #3546  
Vechi 15.09.2011, 15:11:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Mai, sa fie, da' ortodocsii astia din videoclipul de mai jos, ce tot fac acolo?
http://video.crestinortodox.ro/nVYPB...Ierusalim.html
Măi să fie, da' numai ierarhii de la Ierusalim sunt dreptcredincioși? Restul poporului sunt "sectanți"[vicleni] de nu se consideră datori a-și spăla picioarele "unii altora" (Ioan 13,14)?
  #3547  
Vechi 15.09.2011, 15:19:14
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Poate ne faci și o introducere în dietetica biblică! Că vorba aia, dacă tot murim într-o zi, măcar să murim sănătoși.
Așa cum am spus (și așa cum se vede n-ai înțeles), pâinea dospită nu are nimica, e bună pentru dietă; însă noi vorbim aici despre valoare ei simbolică. Și pentru că tot ți-am promis iată aici un citat dintr-o sursă pur ortodoxă:

"Pâinea dospită este chipul vieții încă necurățite prin sfântul botez și neeliberată cu totul de necurăția lumească. Iar turta nedospită (azima), al celei curățite în Hristos prin credință, adică al celor desăvârșiți, cărora le-a spus dumnezeescul Pavel: 'curățiti aluatul cel vechi, ca să fiți o frământătură nouă, precum sunteți, fără aluat!'" (Sf.Chiril al Alexandriei, trad. Dumitru Stăniloaie, București 1991, p.442)


Acum ai priceput? Ori și sf. Chiril al Alexandriei spune "tâmpenii", iar părintele Stăniloaie "ca un bun subordonat, sare în apărarea șefului", făcând "galerie"? Apropos, nu-i sunt niciun fel de "șef" ori "căpitan" fratelui meu grasu77. De altfel suntem din localități diferite și nu-l cunosc personal.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu știu despre ce vorbești. Ai citat niște constatări care se pot verifica pe teren. Și dacă vorbim de bun simț sper că n-ai tupeul, tu și căpitanul tău Trices, să-mi țineți predici despre bun simț, caracter și alte calități pe care nu le regăsesc în comportamentul argaților AZ7

În primul rând încetează să faci comparații imbecile între un niște paraziți ai unui forum ortodox și pomenirea Domnului.
În al doilea rând, fac ce comentarii vreau cu niște spam-eri de profesie cum sunteți voi.

În al treilea rând, te anunț că versetul pe care-l fluturi cu mândrie sectară, face parte dintr-un capitol care descrie un ritual determinat (fără legătură, nici măcar indirectă, cu Euharistia), cu mai multe elemente specifice ale jertfei: tămâie, untdelemn, grăunțe, sare, făină. Când o să vă văd pe voi că folosiți tămâie și celelalte pomenite mai sus, într-un ritual veritabil, o să mai meditez la credibilitatea voastră. Până atunci, ciocu mai mic și efort de gândire mai mare!
Cu amărăciune constat și eu că într-adevăr discursul tău a coborât sub limita localității urbane. Să fie un semn al disperării și neputinței în fața Cuvântului sfânt al lui Dumnezeu? Versetul nu se referă la euharistie, însă euharistia administrată de Mântuitorul avea o directă legătură cu acesta. La Cina cea de Taină se găsea exact azima aceasta de Paște despre care face vorbire versetul.
Am fost curios să văd cum traduce "competent" IPS Bartolomeu Anania versetul cu pricina (Ieșirea 34,25) și am constatat cu stupoare că versetul 25 lipsește cu desăvârșire! Măi să fie! Minunați-vă și voi, "dragi sectanți vicleni":

http://www.dervent.ro/biblia.php

Last edited by osutafaraunu; 15.09.2011 at 15:22:02.
  #3548  
Vechi 15.09.2011, 15:38:11
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu știu despre ce vorbești. Ai citat niște constatări care se pot verifica pe teren. Și dacă vorbim de bun simț sper că n-ai tupeul, tu și căpitanul tău Trices, să-mi țineți predici despre bun simț, caracter și alte calități pe care nu le regăsesc în comportamentul argaților AZ7
Un verset, cu dedicatie, pentru tine: Ioan 8:44.

Eu si trice nu ne cunoastem si nu comunicam intre noi, sub nici o forma. O singura exceptie a fost cu mult timp in urma (cred ca eram "vasinec") cand am dat un raspuns in acelasi timp cu trice, la aceeasi intrebare. Mi-am cerut scuze, "in direct" (nu pe privat), iar trice mi-a raspuns scurt ceva de genul "nici o problema". Asta este tot. Nu comunicam deloc si nu ne cunoastem.

Probabil, se poate "verifica pe teren".

P.S. Legat de bunul simt: asteptam scuzele dvs. publice (la fel cum au fost enuntate si minciunile).


Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În primul rând încetează să faci comparații imbecile între un niște paraziți ai unui forum ortodox și pomenirea Domnului.
Si totusi, ce avea Dumnezeu cu painea dospita? De ce nu-i comvenea? Are cumva legatura cu hipercaloriile sau nivelul colesterolului (de care pomeneai, plin de tine)?
  #3549  
Vechi 15.09.2011, 16:37:04
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Am fost curios să văd cum traduce "competent" IPS Bartolomeu Anania versetul cu pricina (Ieșirea 34,25) și am constatat cu stupoare că versetul 25 lipsește cu desăvârșire! Măi să fie! Minunați-vă și voi, "dragi sectanți vicleni":

http://www.dervent.ro/biblia.php


Hello,Tricesimus, miss you too!
Ca sa-ti treaca stupoarea, verifica eventual versiunea pe suport de hartie sau de pe dvd si... "ghinion"! o sa constati cu amaraciune ca nu lipseste nici un verset si iar ai facut acuzatii nefondate pt. care va trebui sa-ti ceri scuze (ceea ce nu-ti prea da mana, nu?).
Saracu' mitropolit, tot el o fi de vina si pentru defectiunile tehnice legate de softul celor de la dervent!
  #3550  
Vechi 15.09.2011, 16:47:04
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Așa cum am spus (și așa cum se vede n-ai înțeles), pâinea dospită nu are nimica, e bună pentru dietă; însă noi vorbim aici despre valoare ei simbolică. Și pentru că tot ți-am promis iată aici un citat dintr-o sursă pur ortodoxă:

"Pâinea dospită este chipul vieții încă necurățite prin sfântul botez și neeliberată cu totul de necurăția lumească. Iar turta nedospită (azima), al celei curățite în Hristos prin credință, adică al celor desăvârșiți, cărora le-a spus dumnezeescul Pavel: 'curățiti aluatul cel vechi, ca să fiți o frământătură nouă, precum sunteți, fără aluat!'" (Sf.Chiril al Alexandriei, trad. Dumitru Stăniloaie, București 1991, p.442)






Acum ai priceput? Ori și sf. Chiril al Alexandriei spune "tâmpenii", iar părintele Stăniloaie "ca un bun subordonat, sare în apărarea șefului", făcând "galerie"? Apropos, nu-i sunt niciun fel de "șef" ori "căpitan" fratelui meu grasu77. De altfel suntem din localități diferite și nu-l cunosc personal.
Trices, ce mi-ai trântit mai sus e un fragment dintr-un comentariu la Vechiul Testament, nu se referă la Sfânta Euharistie. De altfel, Sf. Chiril al Alexandriei are și un comentariu la Evanghelia după Ioan. Ia caută, citește și spune la ce concluzii ai ajuns! Vezi că are și niște pagini frumoase despre Maica Domnului!
Ca să vezi... din răstălmăcitor al Scripturii și hermeneut bezmetic al sensurilor ei, Trices se făcu lăutar patrolog. Încă puțin, și te facem catehumen!
Restul comentariului sunt gimnastici ale unui creier în curs de dezvoltare. Trices, să crești mare și să-ți vină mintea la cap!

Citat:
Cu amărăciune constat și eu că într-adevăr discursul tău a coborât sub limita localității urbane. Să fie un semn al disperării și neputinței în fața Cuvântului sfânt al lui Dumnezeu? Versetul nu se referă la euharistie, însă euharistia administrată de Mântuitorul avea o directă legătură cu acesta. La Cina cea de Taină se găsea exact azima aceasta de Paște despre care face vorbire versetul.
Am fost curios să văd cum traduce "competent" IPS Bartolomeu Anania versetul cu pricina (Ieșirea 34,25) și am constatat cu stupoare că versetul 25 lipsește cu desăvârșire! Măi să fie! Minunați-vă și voi, "dragi sectanți vicleni":
Discursul meu e o replică palidă la manierele paleolitice pe care le exersați pe forumul nostru. Dar nesimțirea și parazitismul vostru cum sunt? Ultracentrale?
Stai să vezi ce urmează!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38