Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 21.02.2015, 10:18:40
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Trice, hai sa stabilim ceva: iti pun o intrebare, si daca imi raspunzi, mergem mai departe.
Esti de acord cu mine ca VT este bobocul, iar NT floarea, dpdv crestin? General-crestin, adenominational-neutralist, daca vrei, poftim.
Ce zici?
Dupa ce raspunzi, trecem la next level.
Multumesc.
Daca nu poti raspunde azi (Sabat fericit. :) ), poate raspunzi maine sau cand vrei, dar nu ma uita. Confirmare clara, da sau nu, si argumentat.
O abordare interesantă ce poate fi benefică și antiflood totodată.
Da, cred că pot fi de acord. Primul testament, logic și cronologic, este bobocul; iar Al Doilea Testament este floarea. Înlăturând bobocii, niciodată nu te vei putea bucura de flori
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #322  
Vechi 21.02.2015, 11:20:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Totul e să nu fie florile modificate genetic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #323  
Vechi 21.02.2015, 12:57:06
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
O abordare interesantă ce poate fi benefică și antiflood totodată.
Da, cred că pot fi de acord. Primul testament, logic și cronologic, este bobocul; iar Al Doilea Testament este floarea. Înlăturând bobocii, niciodată nu te vei putea bucura de flori
Perfect, asta si asteptam de la tine. Ca un partener abil de discutie ce esti, ai bagat la inaintare fraza ultima.
Dragos a zis-o bine, doar ca vorba e ca la "voi" bobocii sunt...interpretati ca modificati genetic.
Deci: ce este nefinisat ca expresie dogmatica si/sau de ritual, nedezvoltat, fie si ca mentiune (mai) explicita (vezi episodul "oasele lui Elisei") in VT, ajunge la maturitate/explicitare/inflorire/cum vrei sa zici, in NT.
Cu asta, cred ca am zis/acoperit totul, atat catre tine, cat si catre Pelerin.
Nu imi plac latraturile isteroide "hauhau, cei ce nu sunt ca noi nu sunt umani, etc.". Eu prefer sa ma exprim rece, la obiect, si pe subiect. :) A insulta pe cei de alta confesiune nu e serviciu adus evlaviei de Dumnezeu maritoare, ci blasfemie perfect disimulata, cum admirabil a vazut-o acest urmas al gandirii parintelui Arsenie, care ne este coleg.
Sa speram ca orice mugure va deveni floare sau frunza, ad majorem gloriam Dei.

Last edited by Barsaumas; 21.02.2015 at 13:00:01.
Reply With Quote
  #324  
Vechi 21.02.2015, 13:05:35
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Nu doar vă iert, dar vă mulumesc din suflet pentru postările dumneavoastră! Au făcut mai mult decât 30 de pagini de monologuri zgomotoase, argumente scrânite i lovituri cu crucea în cap aplicate ereticilor iconoclati... sincer! M-ai făcut să reconsider modul cum priveam icoanele, adică i din altă perspectivă: afectiv-artistică. E drept, urâenia lor o vedeam mai mult sub raport teologic, tiind că i Dumnezeu privete la reprezentările în scop de închinare i slujire ca la nite abominaii i scârboenii - aa cum apare în nenumărate locuri în Scripturi. Apropo de acestea, ai definit magistral esena: Biblia - icoană a Sursei Adevărului Dacă Fiul este eikonul-ul Tatălui, de bună seamă Scriptura este eikonul-ul Fiului căci ni-L prezintă în toată frumuseea caracterului Său de la Facere la Apocalipsă. Avei dreptate încă o dată, Scriptura nu e sursa adevărului, ci doar imaginea acestuia, Adevărul fiind Hristos și Calea și Viața - cum am spus în continuarea postării). De altfel, Adevărul îl accesăm tot prin intermediul Scripturii, ea fiind cea mai autorizată i inspirată cale de a-L cunoate pe Dumnezeu aa cum este zugrăvit de Duhul Sfânt. E drept, mai este o cale, inima (mintea), însă ea e mai anevoioasă și mai deluzorie fiind nespus de înelătoare i deznădăjduit de rea (Ier.17,9).
Centime, dacă tu dai Bisericii lui Hristos cu erezia în Cap, spunând că închinarea lui Dumnezeu din Sfintele Icoane, e închinare la idoli, chip cioplit, și așa mai departe, noi ce să facem? Să tăcem? Să acceptăm ereziile și minciunile protestante?
Când știm sigur, Biblic, patristic, dogmatic, istoric, că acela nu este Adevărul, ci sunt erezii. Acceptăm? Niciodată, Centime. Niciodată. Acceptă tu adevărul. Dovedit Biblic, în primul rând. Apoi patristic și istoric.
Erezia iconoclastă a fost deja osândită de Biserică. Cu Biblia, ca principal izvor. Noi nu facem decât să actualizăm. Să ne amintim, reamintim. Să ne bucurăm de protecția lui Hristos prin Biserica Sa, de asigurarea că dacă rămânem pe cealea cea strâmtă și îngustă, pe care puțini o află, vom dobândi cerurile.

Sfinții Părinți s-au bătut (în dovezi) pentru o părticică de cuvânt. Că Fecioara Maria este în veac Fecioară și este Theo-tokos, nu Antropo-tokos. Născătoare de Dumnezeu, nu născătoare de om.
Sfântului Maxim Mărturisitorul, i s-au tăiat limba și mâna dreaptă pentru că spunea că împărtășania monofizită este erezie, și să fie scuipată jos și călcată, că așa călcăm dracii care conduc erezia. Și mâna dreaptă, să nu mai binecuvinteze ortodox.

Și spui că noi îți dăm cu Crucea în cap? Aici, pe forum, ce se întâmplă este o mică măsură față de ce a fost atunci, la fiecare Sfânt Sinod Ecumenic, din cele 9 sinoade, nu 7.
Adică ți-e ciudă că avem dreptate! Asta e. Vino acasă. Lasă prostiile adventiste. Nu vezi că sunt prostii? Fără rădăcină, fără apostolicitate, fără Biserică, toți protestanții sunt suspendați, și ajung în neant, sau în eter, că doar nu există suflet după moarte, așa spun învățăturile adventiste, nu? Se integrează în absolut, probabil, nu? Doamne iartă-mă.
Nu urmează nici un fir creștin, nicio născocire protestantă nu e mai bună decât morala unui ateu, ci vor să se lipească de ceva, orice, dar nu văd că totul e împotriva lor. Biblia, Sfinții, Însuși Dumnezeu. Totul e împotriva lor. Nu mai sta acolo.

Sfintele icoane, nu sunt urâte, nu sunt abominații și nici scârboșenie, așa ceva nu apare niciunde în Biblie, cum spui tu.
Iar ai mințit.
Și ne-ai și jignit. În primul rând pe Dumnezeu care e acolo prezent. Și pe Sfinții, care vor judeca lumea.
În raport teologic, și nici un raport, ele nu sunt urâte. Doar pentru cei care nu le înțeleg, și le urăsc, probabil, săracii oameni. Ca și cum spui că felul de adorare prin Chivotul Legii, prin Șarpele de Aramă, prin Haina Mântuitorului, prin umbra Apostolilor, așa cum îi cinstea Dumnezeu, că și umbra lor făcea minuni. Deci toate acestea sunt urâte. Și fi atent, nu sunt doar sub aspect teologic, sunt sub aspect biblic, întâi de toate.
Da, Biblia e Sfântă Icoană. Este esența creștinismului. Biblia sunt toate Sfintele Icoane adunate la un loc. Să nu te închini Bibliei? Normal că te închini, acolo-i Dumnezeu. În acele cuvinte. E Evanghelia, e Hristos și Sfinții. Scriptura îți arată calea. Dacă te închini Scripturii, nu te închini foilor și coperților, ci lui Dumnezeu.

Și-atunci, dacă Adevărul Îl accesăm prin intermediul Scripturii, tu de ce nu asculți de Scriptură? Când îți dovedesc Scripturistic, că Sfintele Icoane nu sunt chipuri cioplite, nu sunt închinare la idoli, tu de ce nu asculți de Biblie, deci de Adevăr, de Dumnezeu Treime? De ce te tot încăpăținezi să lupți împotriva Mielului? Când, precum bine spui, "ea fiind cea mai autorizată i inspirată cale de a-L cunoate pe Dumnezeu aa cum este zugrăvit de Duhul Sfânt", tu nu asculți de ea. Sub ce motiv, dacă te numești creștin? Crezi că sunt 60.000 de tipuri de creștini, câte "confesiuni" sunt?
Crezi că se vor mântui toți?
Adevărul e la toți? E împărțit Adevărul? S-a făcut bucățele? Nu. E întreg. Deplin. Biserica e întreagă în El. Și El se împarte, fără să se despartă. Dar Bisericii Sale, al cărui cap, El este.

Ioan 15, 4: Rămâneți în Mine și Eu în voi. Precum mlădița nu poate să aducă roadă de la sine, dacă nu rămâne în viță, tot așa nici voi, dacă nu rămâneți în Mine.
Ioan 15, 5: Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic.
Ioan 15, 6: Dacă cineva nu rămâne în Mine se aruncă afară ca mlădița și se usucă; și le adună și le aruncă în foc și ard.


Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Rămânem deci la Scriptură i remarcăm în ea că pe lângă faptul că ea condamnă realizarea de imagini () în scop de închinare i slujire, nici nu găsim în ea exemple de credincioi (evrei ori cretini) care să se se închine ori să slujească înaintea acestor condamnabile reprezentări.
Greșit. Dezinformezi și minți, Centime. Originalele grecești, Septuaginta, la chip cioplit, nu spune eikon, ci eidono, cu sensul de bust, statuie, imagine, CARE NU REPREZINTĂ pe Mântuitorul, pe Sfinții Săi și Heruvimii, și puterile Cerurilor.
4 Regi 10, 27: Și au sfărâmat chipul cel cioplit al lui Baal și au dărâmat capiștea lui Baal.
Ști cum arăta Baal? O formă cu cap de animal și corp de om. Îți pare ție că Hristos are ceva de-acolo? Ce treabă are întunericul cu lumina, ne spune Biblia? Niciuna. Mamona și cu Hristos? Niciuna.
Iar despre Sfintele Moaște, sunt 3 episoade. Care le știu eu. Dar ăsta-i alt subiect.

Pacea Domnului.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 21.02.2015 at 15:07:50.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 21.02.2015, 15:01:25
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
In primul rand tu nu intelegi ce inseamna "chip cioplit".
Int. lui Solomon 13,10:"Dar sunt cu totul ticăloși și și-au pus nădejdea în lucruri fără de viață cei care au numit dumnezei lucrurile mâinilor omenești, aurul și argintul cu meșteșug lucrat și închipuiri de dobitoace sau piatră netrebnică, cioplită de mână de demult."
Isaia 48,5:
. Ți-am prezis acestea înainte ca să se întâmple și auzite ți le-am făcut ca să nu zici: "Idolul meu le-a făcut, chipul cel cioplit și turnat le-a hotărât!"
Îmi amintesc cum combăteam, ateu considerîndu-mă în tinerețile mele, pe cei care vorbeau în termeni de credință. Le ziceam: măi băieți, ok, nobil suflet aveți voi, plin de imaginație, de afecțiune, dar vă orientați greșit. Voi iubiți și încărcați de însușiri nobile o fantasmă pe care ați elaborat-o singuri. Hai, că omul fantazează înțeleg... Cine nu scapă ici-colo câte o fantezie, oameni suntem, iar românul e născut poet... Dar să te mai și închini la fantasma elaborată de tine, să mai aștepți și minuni de la ea, să mai vrei și viață veșnică de la o simplă închipuire, asta e prea de tot... Ziceam eu, istețul. Și-i dădeam înainte cu explicațiile psihologice, cu perorațiile pe tema capacității omului de a distinge între lumea imaginarului și lumea reală etc. Ziceam bine, în conținutul strict psihologic, dar nu sesizam că obiectul discuției era altul, reduceam totul la mundan, nebănuind că mintea mea mundană era de fapt un fel de coșgiug care încă nu fusese săgetat de vreo lumină; zăceam într-o temniță pe care n-o vedeam din afara ei, fiind cu totul cuprins înlăuntru. Aș fi murit sufocat acolo, dacă nu îmi crăpa ușor, ușurel, carcasa aia compactă pentru a face loc prin mici fante interogative (date de suferirea unor mari necazuri) unei noi luminii, unei alte perspective...

Spre deosebire de atei, însă, au existat și există oameni încă mai complicați și mai curajoși în închipuire: cei care, animați de dorul de Dumnezeu din fiece om, sunt răpiți cu totul de mijloacele imaginației mundane și elaborează cu mâna lor diverse forme, din materie pământească, cărora li se închină ca unor dumnezei. Așa au apărut statuile antice și alte obiecte venerate. Materie moartă, neînsuflețită, modelată de mâna omului dar căreia acesta îi conferea, prin animismul specific vârstei copilăriei, statutul de zeu, de forță supremă și conducătoare a vieții terestre.
Piatra netrebnică și chipurile de dobitoace, mult elaborate de imaginația fierbintelui căutător de Dumnezeu - așa cum a fost omul dintotdeauna, de la izgonirea din Rai - toate acestea au alcătuit ceea ce noi numim azi religiile lumii și credința animistă a înaintașilor. La aceștia se referă autorul omenesc al textului biblic!
La bunii noștri străbuni, romanii precum și la prietenii noștri greci ne putem gândi, de pildă. Mitologia lor ne pasionează și astăzi, mirîndu-ne cât de mult și frumos au elaborat ei o lume de fantasme obiectivînd-o în obiecte cu proprietăți magice, pe care le considerăm azi obiecte de artă.

Iudeii, însă, spre deosebire de romani și greci, de egipteni și chinezi, erau urmașii lui Avraam și ai celorlalți Patriarhi. Erau din neamul Proorocilor. Aceștia vorbiseră cu Dumnezeu "față către față". Ei cunoșteau pe Dumnezeu Cel Viu și nu aveau cum să accepte că artefactele neamurilor ar putea în vreun fel să fie Dumnezeul lor.
Mai târziu, anume când Domnul a hotărât că venise plinirea vremii, oamenii au aflat prin Fiul lui Dumnezeu întreg Adevărul. Nu mai era cazul acum să se teamă de reprezentarea Adevărului, de vreme ce Acesta trăise printre ei, cu ei și le schimbase viețile pentru totodeauna.
Creștinii erau încredințați că Pogorârea Sfântului Duh nu făcea altceva decât să continue și să amplifice până la Cer îndreptarea și sfințirea omului - promisiunea Fiului lui Dumnezeu, "Vă voi trimite alt Mângâietor...", vădindu-se ca împlinită.
Spre deosebire de romanii care aveau convingerea că zeii din piatra cioplită îi ajutau în războaie și în alte activități, spre deosebire de grecii care se simțeau protejați la vânătoare și inspirați la danțuri și erotism, creștinii știau bine că Dumnezeul lor e în Ceruri și pretutindeni, prin credință, că Ființa Lui e incognosciilă simțurilor dar că lucrarea Dumnezeirii se manifestă în lume și poate fi cunoscută cu ochii duhovnicești precum și cu ochii de carne, cu inima duhovnicească și cu inima de carne.
Ei nu se mai temeau să zugrăvească Chipul Celui văzut printre ei, Chipul Răstignitului. Și nici pe al celor care fuseseră umbriți de Slava lui Dumnezeu și împodobiți cu harul Său.

Așadar, pe bună dreptate, noi oamenii de azi putem zâmbi față de copilăria credințelor animiste ale celor de demult și, din interes istoric, putem cerceta obiectele care dovedesc marea lor închipuire copilărească...
Însă dacă vom extinde pripit această atitudine privind "chipul cioplit" și asupra celor care L-au cunoscut pe Domnul Hristos și pe Apostoli, dacă vom crede că tot imaginația și copilăria îi conduc pe aceia care au devenit sfinți și care îi iubesc pe sfinți, ei bine atunci ne arătăm mânați de o oarece inerție a cugetării, de o greoaie așezare lipsită de flexibilitate și finețe discriminativă. Să facem saltul de înțelegere cuvenit! Noi suntem scoși din copilăria lumii de Însuși Hristos! Noi suntem înnoiți prin Cuvânt, suntem născuți din nou, prin credință și har. Doică ne este Tradiția.
Discernământul și șoapta inimii (întărite și conduse de Scriptură, de icoane, de toate manifestările cultului creștin) ne fac să distingem deîndată falsul de original!
Artemis e Artemis, o închipuire obiectivată în piatră și texte, iar Hristos e Hristos - Calea, Adevărul și Viața. A mă închina statuii lui Artemis e o naivitate copilărească, iar în raport cu Porunca lui Dumnezeu e păcat. După cum, a nu mă închina icoanei Dumnezeirii , adică Celui înfățișat în ea, este, cel puțin pentru creștinul ortodox, o curioasă formă de neînțelegere și de confuzie.

Textul Scripturistic are așadar rolul (pozitiv) de a ne despărți și proteja de înșelăciunea unor păreri închipuite, idolatricești.
El nu are însă și rolul (negativ) de a ne opri de la închinarea în duh și adevăr și, astfel, de la comuniunea cu Dumnezeu Cel Viu, de care noi creștinii suntem legați organic, prin seva iubirii și a credinței.

Doamne ajută, fraților!

Last edited by Ioan_Cezar; 22.02.2015 at 03:17:52.
Reply With Quote
  #326  
Vechi 21.02.2015, 16:30:14
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Deci: ce este nefinisat ca expresie dogmatica si/sau de ritual, nedezvoltat, fie si ca mentiune (mai) explicita (vezi episodul "oasele lui Elisei") in VT, ajunge la maturitate/explicitare/inflorire/cum vrei sa zici, in NT.
Cu asta, cred ca am zis/acoperit totul, atat catre tine, cat si catre Pelerin.
Nu imi plac latraturile isteroide "hauhau, cei ce nu sunt ca noi nu sunt umani, etc.". Eu prefer sa ma exprim rece, la obiect, si pe subiect. :) A insulta pe cei de alta confesiune nu e serviciu adus evlaviei de Dumnezeu maritoare, ci blasfemie perfect disimulata, cum admirabil a vazut-o acest urmas al gandirii parintelui Arsenie, care ne este coleg.
Sa speram ca orice mugure va deveni floare sau frunza, ad majorem gloriam Dei.
Obiectivitatea mă silește să fiu din nou de acord cu tine și nu doar cu privire la partea a doua, fapt care m-a determinat să nici nu mai reacționez emoțional la ”lătrăturile isteroide”- cum le numești (eu le sesizes mai degrabă ca pe niște jalnice schelălăieli); ci și cu privire la prima parte. Noul Testament completează revelația Vechiului din toate punctele de vedere. Referitor la ”finisarea rituală” eu o percep în sensul simplificării ei, căci Hristos reduce multitudinea ceremoniilor din VT la practic două: Botezul și Cina Domnului - exceptând desigur ruga și cântul ca părți indispensabile ale actului închinării.
Acum continuînd firul subiectului, nu înțeleg în ce sens Noul Testament dezvoltă expresia dogmatică a icoanei și moaștelor, din moment ce nu apar ”explicit” niciuna din cele două categorii. Așa cum pertinent a subliniat și colegul Pelerin, ne-am fi așteptat ca atât ”moaștele” lui Elisei, cât și ”picturile” medicului-evangheist Luca să fie nelipsite în cadrul închinării la Templu ori în adunările primilor creștini; ori nici vorbă de așa ceva! Nici măcar o sugestie cât de mică...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 21.02.2015, 19:04:37
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Obiectivitatea mă silește să fiu din nou de acord cu tine și nu doar cu privire la partea a doua, fapt care m-a determinat să nici nu mai reacționez emoțional la ”lătrăturile isteroide”- cum le numești (eu le sesizes mai degrabă ca pe niște jalnice schelălăieli); ci și cu privire la prima parte. Noul Testament completează revelația Vechiului din toate punctele de vedere. Referitor la ”finisarea rituală” eu o percep în sensul simplificării ei, căci Hristos reduce multitudinea ceremoniilor din VT la practic două: Botezul și Cina Domnului - exceptând desigur ruga și cântul ca părți indispensabile ale actului închinării.
Acum continuînd firul subiectului, nu înțeleg în ce sens Noul Testament dezvoltă expresia dogmatică a icoanei și moaștelor, din moment ce nu apar ”explicit” niciuna din cele două categorii. Așa cum pertinent a subliniat și colegul Pelerin, ne-am fi așteptat ca atât ”moaștele” lui Elisei, cât și ”picturile” medicului-evangheist Luca să fie nelipsite în cadrul închinării la Templu ori în adunările primilor creștini; ori nici vorbă de așa ceva! Nici măcar o sugestie cât de mică...
Esti sigur ca primii crestini (adica secolele 1-3 dupa Cristos) nu aveau picturi cu chipurile martirilor/sfintilor? Ai vizitat vreodata Roma, adica catacombele?
Gindeste-te la un aspect anume: crestinismul este/trebuie sa fie conservator, puternic conservator-spre-bine. Logic: Dumnezeu a creat Universurile (vazut si nevazut) in modul "bun foarte"; inovatiile in general sunt de la stii tu cine. Toate practicile acestea, care voua protestantilor vi se par idolatre cel putin ca aspect sau tendinta, nu outea fi scoase ca un hocus-pocus din manaeca de Biserica Vazuta, asa, cum a fost inventat nu stiu ce concept filosfic abstact si bizar. Trebuia sa existe o continuitate, corect? Adica, continuitate cu ce se predica de la Intrupare si mai ales de la Pentecost si Sinodul I Apostolic incoace. Fa ce numesc germanii "ein Gedanken Experiment" si pune-te in locul unui tanr proaspat crestinat, care aude de sfinti si vede relicvarii cu martiri. Nu e reactia normala sa cinstesti si osemintele/moastele/capetele/etc. ale parintilor tai spirituali, care i-au initiat in Misterul Crestin pe ghizii ghizilor tai spirituali, din negura vremurilor pornind? Nu e omeneste normal? Tu, la adunare, presupun ca vorbesti/ti se vorbeste cu respect si piosenie de primii pastori adventisti din Romania, ma insel cumva?
Unde se rupe filmu' e faza cu politizarea Bisericii dupa iesirea din catacombe. A convenit ca masele sa fie/ramana ignorante, si sa nu faca prea multe speculatii teologice, inclusiv privind diferenta PRACTICA dintre cinstire si inchinare. Da, e adevarat, ca prea adeseori ortodoxul/catolicul/miafizitul amarastean medieval timpuriu nu cunostea nuante teologice, doar facea ascultare oieste (altfel uriasi ca Sf. Maxim Confesorul sau Sf. Vasile cel Mare ar fi avut in spatele lor multimi uriase, si NU ar fi fost persecutati de asa-zisa ierarhie tradatoare si oportunista a vremii) si uneori saracu' comitea confuzie intre cinstire si inchinare.
Dar acum, fii sigur ca un credincios constient si bine catehizat, din orice biserica traditionala vrei, face diferenta: Sf. Trinitati inchinare, Preasfintei supracinstire, sfintilor, cinstire.
Cum clar a zis-o si Alin, si chiar si Igor/Daniel, noi ii rugam pe sfinti sa duca rugaciunile noastre la Tron. Nicidecum nu ii punem pe sfinti in locul Mantuitorului. Ei sunt doar mijlocitori, si deseori in chip minunat (trup neputrezit, viziuni, vindecari, etc). Nu te lua dupa babe ignorante care se aglutineaza la practici frizind superstitia. Dialogheaza cu crestini, nu cu incercari-de-crestini, daca vrei un dialog ca acela pe care ti-l ofer si vrei sa afli adevarul despre noi.
Noi avem uneori prea mult izolationism confesional autosuficient, iar voi vedeti Scriptura bidimensional. Noi, madularele bisericilor traditionale, o vedem tridimensional. A treia dimensiune e Traditia.
Acum, ca sa revin la laitmotivul cu boboc/floare sau samanta/radacina: unel lucruri spirituale sunt ocultate un timp. Daca vrei, ca sa compar cu des folositul motiv al semintelor, sunt in dormanta. In VT, tot ce vei vedea maturizat in vremea scrierii Evangheliilor si Faptelor, era inca ocultat/dormind/latent. In NT insa, petalele se desfac si mirosul duhovnicesc al Florii Vesnice inunda Pamantul celor cazuti.

Last edited by Barsaumas; 21.02.2015 at 19:13:23.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 21.02.2015, 19:46:18
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Esti sigur ca primii crestini (adica secolele 1-3 dupa Cristos) nu aveau picturi cu chipurile martirilor/sfintilor? Ai vizitat vreodata Roma, adica catacombele?
Gindeste-te la un aspect anume: crestinismul este/trebuie sa fie conservator, puternic conservator-spre-bine. Logic: Dumnezeu a creat Universurile (vazut si nevazut) in modul "bun foarte"; inovatiile in general sunt de la stii tu cine. Toate practicile acestea, care voua protestantilor vi se par idolatre cel putin ca aspect sau tendinta, nu outea fi scoase ca un hocus-pocus din manaeca de Biserica Vazuta, asa, cum a fost inventat nu stiu ce concept filosfic abstact si bizar. Trebuia sa existe o continuitate, corect? Adica, continuitate cu ce se predica de la Intrupare si mai ales de la Pentecost si Sinodul I Apostolic incoace. Fa ce numesc germanii "ein Gedanken Experiment" si pune-te in locul unui tanr proaspat crestinat, care aude de sfinti si vede relicvarii cu martiri. Nu e reactia normala sa cinstesti si osemintele/moastele/capetele/etc. ale parintilor tai spirituali, care i-au initiat in Misterul Crestin pe ghizii ghizilor tai spirituali, din negura vremurilor pornind? Nu e omeneste normal? Tu, la adunare, presupun ca vorbesti/ti se vorbeste cu respect si piosenie de primii pastori adventisti din Romania, ma insel cumva?
Unde se rupe filmu' e faza cu politizarea Bisericii dupa iesirea din catacombe. A convenit ca masele sa fie/ramana ignorante, si sa nu faca prea multe speculatii teologice, inclusiv privind diferenta PRACTICA dintre cinstire si inchinare. Da, e adevarat, ca prea adeseori ortodoxul/catolicul/miafizitul amarastean medieval timpuriu nu cunostea nuante teologice, doar facea ascultare oieste (altfel uriasi ca Sf. Maxim Confesorul sau Sf. Vasile cel Mare ar fi avut in spatele lor multimi uriase, si NU ar fi fost persecutati de asa-zisa ierarhie tradatoare si oportunista a vremii) si uneori saracu' comitea confuzie intre cinstire si inchinare.
Dar acum, fii sigur ca un credincios constient si bine catehizat, din orice biserica traditionala vrei, face diferenta: Sf. Trinitati inchinare, Preasfintei supracinstire, sfintilor, cinstire.
Cum clar a zis-o si Alin, si chiar si Igor/Daniel, noi ii rugam pe sfinti sa duca rugaciunile noastre la Tron. Nicidecum nu ii punem pe sfinti in locul Mantuitorului. Ei sunt doar mijlocitori, si deseori in chip minunat (trup neputrezit, viziuni, vindecari, etc). Nu te lua dupa babe ignorante care se aglutineaza la practici frizind superstitia. Dialogheaza cu crestini, nu cu incercari-de-crestini, daca vrei un dialog ca acela pe care ti-l ofer si vrei sa afli adevarul despre noi.
Noi avem uneori prea mult izolationism confesional autosuficient, iar voi vedeti Scriptura bidimensional. Noi, madularele bisericilor traditionale, o vedem tridimensional. A treia dimensiune e Traditia.
Acum, ca sa revin la laitmotivul cu boboc/floare sau samanta/radacina: unel lucruri spirituale sunt ocultate un timp. Daca vrei, ca sa compar cu des folositul motiv al semintelor, sunt in dormanta. In VT, tot ce vei vedea maturizat in vremea scrierii Evangheliilor si Faptelor, era inca ocultat/dormind/latent. In NT insa, petalele se desfac si mirosul duhovnicesc al Florii Vesnice inunda Pamantul celor cazuti.
L-ai ametit de tot pe tov.666! Frumoasa incercarea cu boboceii si panselutele! Sa te tii numai cand ti-o scrie 666 o (para)fraza de amor sectar de ti se vor ofilii panselutele!

Credinta e o lupta, nu te amagi! Si in spatele parerilor sectare fii sigur ca e cate un drac ascuns soptindu-ti cuvinte dulci la ureche.

Sectarul prin fiinta sa e un mincinos! Chiar daca ceea ce ar spune el este citat din Sf.Parinti - cum este cazul falsului pelerin -, faptul ca o spune rupt fiind de Biserica se dovedeste a fi o AMAGIRE cu scopul de a te face prozelit sau, ceva mai subtil, de a-ti induce ideea ca si la ei se afla Adevarul, deci si la ei te vei putea mantui. FIINTA LOR ESTE MINCINOASA, nu te lasa amagit de cuvintele frumoase si de atitudinea intelectuala. Nu este cunoastere afara de Hristos! Asa marturiseste Sf.Ap.Pavel in Sf.Scripturi.

De aceea a lasat Bunul Dumnezeu ca la ei ideea, invataturile despre Sf.Taine sa nu le placa si sa le respinga pentru ca noi sa ne dam seama ca la ei NU ESTE COMUNIUNE CU DUMNEZEU. Feriti-va de ei ca pana si logica si intelectul lor lucreaza impotriva lui Dumnezeu! DIAVOLUL SECTAR ESTE CORECT DIN PUNCT DE VEDERE POLITIC!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 21.02.2015 at 23:18:24.
Reply With Quote
  #329  
Vechi 21.02.2015, 23:33:55
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

"2.Eu sunt Domnul, Dumnezeu tău, Cel ce te-a scos din țara Egiptului, din casa robiei.
3.Să nu ai alți dumnezei în afară de Mine.
4.Să nu-ți faci chip cioplit, și nici vreo asemănare cu ceva din câte sunt în cer, acolo sus, ori din câte sunt pe pământ, aicea jos, ori din câte sunt în apele de sub pământ.
5.Să nu te închini lor, și nici să le slujești; că Eu, Domnul, Dumnezeul tău, Eu sunt un Dumnezeu gelos, Cel ce vina părinților o dă pe seama copiilor pân'la al treilea și-al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc"

De 2 ori l-am intrebat pe 666 daca recunoaste ca Iisus Hristos este Dumnezeu-Omul, daca Trupul sau este, de fapt natura umana asumata si indumnezeita. A evitat raspunsul!
Noi credem ca Iisus Hristos este Dumnezeu, ca urmare reprezentarea Chipului Sau NU cade sub incidenta primei porunci. Asta e absolut clar.

Iar conform 2 Ioan 1,7:
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul."

CEL CARE NU MARTURISESTE CA IISUS HRISTOS A VENIT IN TRUP ESTE ANTIHRISTUL!
Nu trebuie sa fii foarte citit pentru a vedea cu ochii ce trebuie vazut. Dumnezeu e simplu de cunoscut pentru cel sincer si ... renascut in sanul Bisericii!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #330  
Vechi 22.02.2015, 04:02:13
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Așa cum pertinent a subliniat și colegul Pelerin, ne-am fi așteptat ca atât ”moaștele” lui Elisei, cât și ”picturile” medicului-evangheist Luca să fie nelipsite în cadrul închinării la Templu ori în adunările primilor creștini; ori nici vorbă de așa ceva! Nici măcar o sugestie cât de mică...
Fraților, să fim drepți la cuget! Iar nu copii la minte. Oare Scriptura face inflație de cuvinte? Oare vouă, care sunteți bibliști, și care bibiliți cu programe sofisticate fiecare cuvințel scripturistic, găsindu-l important foarte și plin de miez, vi se pare că vreun cuvânt din Evanghelie ori vreuna dintre Epistole sunt scrise de florile-mărului? Nu mai degrabă s-a scris atunci când a fost necesar? Așadar în vederea depășirii unor probleme cruciale pentru viața Bisericii, care apăruseră deja, precum și a celor care aveau să vină?
Vă mirați că nu sunt texte care să pomenească unul sau altul dintre aspectele vieții de credință? Nimic mai firesc! La ce bun să punem dreptar acolo unde lucrurile decurg deja drept?
Așadar nu găsim scrise acele lucruri care deja funcționau din plin. Nici Biblia nu ar fi trebuit să fie scrisă! Dar, întrucât oamenii au fost mereu îndărătnici și tari de cerbice, uituci și ușor de momit, întrucât inima noastră a fost mereu învârtoșată, greoaie și nerecunoscătoare, întrucât nu am voit să primim pe Dumnezeu din tot sufletul nostru, atunci, da, prin pogorământ ne-a lăsat Dumnezeu busola asta numită Scriptură. Dar nici de ea nu am ascultat, precum știm, ci am ales mereu să orbecăim prin istorii...
Apoi, să nu uităm: suntem rupți de universul liturgic și de înțelesul originar al teologiei icoanei. Parcă suntem niște țațe și o adunătură de gură-cască în fața icoanei... Guralivi și grăbiți, gălăgioși și snobi, ne perindăm opiniile deșucheate pe coridorul vizitatorilor Sacrului și debităm enormități fără măsură. Suntem rupți, astăzi, de universul unitar al Liturghiei care, amintiți-vă cei ce scormoniți prin texte vechi, nu putea fi lipsit nici de icoană, nici de cântare, nici de tămâie, nici de lacrimile suferinței și dorului... Ce legătură mai avem noi, modernii, cu toate acestea?
Vorbim despre icoane! Avem noi habar de universul primilor iconari? Trăit-am noi întâlnirile lor cu Dumnezeu? Și invers, în timp ce flecărim pe net din dorința de a ne confirma obsesiile și micuțele prejudecăți, avem noi habar ce străduințe depun iconarii de azi?

Mă încumet să întreb altceva: de ce credeți că sfinții tăcuți și neștiuți nu au simțit nevoia să scrie tratate lungi de teologie? De ce tăcerea lor? De ce discreția? De ce nu mai degrabă tomuri și tomuri, mereu... Ce, unul care vorbea cu Dumnezeu prin creierul munților sau în arșița câmpiei nu ar fi avut nici un cuvânt de spus despre credință?
Oare nu a fost de ajuns că sfinții s-au hotărât, în fața barbarilor păgâni și a ereziilor, să vorbească? Nu au vorbit oare odată pentru totdeauna? Oare flecăreau conjunctural? Oare dădeau cu presupusul? Asta să însemne, oare, "părutu-ni-s-a nouă și Duhului Sfânt"?...

Scriptura nu conține textele pe care am voi noi să le conțină ci doar pe acelea pe care Dumnezeu, Proniatorul nostru, a găsit de folos să le insufle pentru noi. Ce nu e scris acolo înseamnă că a fost trăit deplin pe altă cale. Anume, prin trăirea sfinților, mucenicilor, mărturisitorilor. Ei au trăit făcînd. S-au găsit destui să le noteze sfânta viață.

Când Moise cobora cu Tablele Legii, deși Poruncile erau scrise acolo, în piatră, cei mai mulți nu îi dădeau crezare. Deși le vorbea, ei nu îl ascultau. Dar ce zic de Moise? Priviți pe Hristos! A fost vândut și răstignit de cei care au stat la masă cu El, de cei care Îl ascultau când pe munte când pe malul mării, de cei cărora Domnul le-a vindecat orbii și paraliticii, nătângii și leproșii, de cei cărora Hristos le-a înviat morții... Ce tot îi dați cu Scriptura, ca argument suprem, când strămoșii noștri L-au răstignit pe Însuși Argumentul Suprem, pe Cel Care a trăit printre ei, a suferit împreună cu ei, S-a bucurat împreună cu ei și S-a răstignit pentru ei, prin alegerea lor?

Dacă nici de Moise și nici de Hristos nu au voit să asculte oamenii, voiți ca ei să asculte musai de Scriptură și doar de Scriptură? Când? Azi, în noianul de scripturi care încep cu abecedarul chirchiz telenovelizat, continuă cu scriptura efectelor adeverse ale paracetamolului, trec prin recomandările uneia din cele zece mii de firme producătoare de prezervative și termină cu analogia-supergolurilor-din-liga-statului-burundi? Iertați, vă rog, dar multe noime le mai răsturnăm sub soare...
Reply With Quote
Răspunde