Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 28.06.2015, 16:40:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-parintele Arsenie Boca studia carti de magie si mai mult cam si practica
Iată din autobiografia părintelui Arsenie care a fost misiunea și preocupările sale:

În Vinerea Izvorului după Paștile anului 1939, am fost tuns în călugărie primind numele Arsenie.

Un an m-am ocupat cu gospodăria, eram primul și singurul călugăr la Mănăstirea Brâncoveanu - Sâmbăta de Sus jud. Făgăraș. De pictură nu-mi mai rămânea vreme. Al doilea an la fel. Până când m-am luat de grijă că am învățat pictura degeaba. Se întâmplă în vremea asta că ne veneau oameni cu durerile lor și evlavie la Mănăstire și călugări. Mai intrase în călugărie Părintele Serafim Popescu. L-am rugat pe el să primească preoția - eu simțindu-mă nevrednic. A primit-o. Așa au început slujbele la Mănăstire după puteri.

Într-o iarnă, probabil prin 1941, ne trezim cu o avalanșă de oameni de toate vârstele și treptele, năpădindu-mă să stau de vorbă cu ei despre necazurile lor. Aci m-am trezit să fac duhovnicie cu oamenii, deși nu eram preot. Știam că tot ce pățesc oamenii, li se trage de pe urma greșelilor sau păcatelor. Așa m-am văzut silit să primesc preoția și misiunea majoră a propovăduirii lui Hristos-Dumnezeu adevărat și Om adevărat, precum și a sfințirii omului, ca să aibă pacea lui Dumnezeu în sine, absolut în orice împrejurări s-ar afla în viață. I-am învățat să fie curați față de oameni și față de Dumnezeu; să dea Cezarului ce e al Cezarului (ascultare cetățenească, dajdie etc.) și lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu (cuget curat, suflet purificat și trup curățit de patimi).

Despre această învățătură, martori îmi sunt toți cei ce-au ascultat povețele cele după Dumnezeu pe care li le-am dat: iubirea de Dumnezeu, iubirea de toți oamenii, fără deosebire, și viața curată, care fac cu putință reîntoarcerea noastră, a împlinitorilor, iarăși în Împărăția de obârșie, de unde ne-a trimis Dumnezeu spre scurtă cercare a cumințeniei și a iubirii noastre, pe pământ, în stadia și arena vieții.

Asta îmi este toată misiunea și rostul pe pământ, pentru care m-a înzestrat cu daruri - deși eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate părțile, ca să propovăduiesc iubirea lui Dumnezeu și sfințirea oamenilor prin iubire.

De alte gânduri și rosturi sunt străin."


1948 - 25 noiembrie
Este mutat la mănăstirea Prislop de Mitropolitul Nicolae Bălan. Mănăstirea era într-o stare jalnică, fiind părăsită de ultimii trei viețuitori călugari greco-catolici (În 1948 greco-catolicii au revenit la ortodoxie). Este numit stareț al acestei mănăstiri.

Last edited by ovidiu b.; 28.06.2015 at 16:46:09.
  #642  
Vechi 28.06.2015, 16:47:33
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-au intoxicat poporul cu diverse marturii,carti,minuni pe banda rulanta si cu tv-ul,ia manipulat si acum zic hai poporule acum decide tu canonizarea p Boca
-ce sa decida poporul cand mintea lor e tulburata ,cand nu pastreaza dogmele ortodoxe, nu au o constiinta dogmatica ortodoxa
  #643  
Vechi 28.06.2015, 16:50:00
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Mai trebuie sa fac o precizare: din punctul meu de vedere, aceasta evlavie exagerata la anumiti duhovnici priviti drept guru, duhovnici ai neamului, "mari" duhovnici, e total straina Bisericii crestine de la inceputuri si reprezinta in mod clar o alunecare a ortodoxiei actuale (nu alunecare dogmatica) spre un mod de raportare strain bisericii primare si vechi.
Daca citim in scrierile parintilor Bisericii, incepand chiar cu parintii apostolici, Ignatie Teoforul, Irineu de Lyon, si continuand cu marii capadocieni, acolo se vede clar ca in biserica veche episcopul era considerat centrul comunitatii si al unitatii crestine si sf Ignatie Teoforul merge pana acolo incat afirma ca "acolo unde este episcopul, acolo este si biserica".
In ziua de azi insa ce vedem? Duhovnici care indeamna la neascultare de ierarh pentru motive stupide de genul pasaport cu cip - gen Iustin Parvu, duhovnici-guru gen Ghelasie care amesteca crestinismul cu ocultismul, duhovnici ca Arsenie Boca - deveniti mai ceva ca vedetele de cinema de la Hollywood etc. Eu cred ca trebuie sa ne venim in fire si sa intelegem lucrurile cum le-a inteles biserica dintotdeauna. Ca harul NU este proprietatea exclusiva a nimanui si nici a vreunui duhovnic-guru cu barba de 2 metri care emite aberatii cu pretentii de dogma.
  #644  
Vechi 28.06.2015, 17:00:07
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-ai dreptate dar pe de alta parte patriarhul Daniel raspandeste erezia ecumenista si saptamana de rugaciune in comun cu ereticii
-nu se vrea iesirea BOR din consiliul mondial al bisericilor (ereziilor)
-sunt preocupati mai mult de lumea materiala,sa cladeasca ...umbla in masini de zeci de mii de euro,iau cer de la preoti bani pt hirotonire...deci o gramada de nereguli
-si atunci e normal ca poporul sa se duca la oameni cu viata duhovniceasca ,cu har
-cel mai bine este sa tinem cont de sfinti si invatatura lor,de sinoadele ecumenice...de fapt si membrii sinodului de azi trebuie sa pastreze si ei dreapta credinta

Sfintul Ioan Gura de Aur (+ 407)
“Daca cineva contraface macar o mica parte a chipului regelui pe moneda regala, in felul acesta o falsifica; la fel si in credinta cea adevarata, acel care va schimba chiar cit de putin in ea, o vatama pe toata. Caci daca, pe de o parte, dogma este rastalmacita, si inger de ar fi, sa nu-l credeti. Nimic nu foloseste viata virtuoasa, daca credinta nu este sanatoasa.”

Daca episcopul sau clericul este viclean in chestiunile credintei, atunci fugi si leapada-te de el, nu numai ca de un om, ci chiar si inger din cer de-ar fi. Cel care doreste mintuire personala, cel care vrea sa fie un adevarat fiu al Bisericii Ortodoxe, acela cauta la corabia lui Noe scapare de potop. Cel care are teama de trasnetul strasnic al anatemei, care omoara sufletul si trupul, acela sa ia asupra-i dulcele jug al dogmelor Bisericii lui Hristos, sa-si imblinzeasca indaratnicia cugetului sau, cu ajutorul legilor bisericesti si sa se supuna in toate maicii sale – Biserica… ”

Sfintul Teodor Studitul (+826)
“Atunci cind Credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere. Daca e vorba de Credinta, nimeni nu are dreptul sa zica: “Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un cirmuitor? Nici acesta nu doreste sa aiba vreun amestec. Sau un sarac care de-abia isi cistiga existenta? … Nu am nici cadere, nici vreun interes in chestiunea asta. Daca voi veti tacea si veti ramine nepasatori, atunci pietrele vor striga, iar tu ramii tacut si dezinteresat?”
Sinodul nu este aceasta: sa se intruneasca simplu ierarhi si preoti, chiar daca ar fi multi; ci sa se intruneasca in numele Domnului, spre pace si spre pazirea canoanelor… si nici unuia dintre ierarhi nu i s-a dat stapinirea de a incalca canoanele, fara numai sa le aplice si sa se alature celor predanisite, si sa urmeze pe Sfintii Parinti cei dinaintea noastra… Sf. Ioan Gura de Aur a spus deschis ca dusmani ai lui Hristos sunt nu numai ereticii, ci si cei aflati in comuniune cu ei.”
“Avem porunca de la insusi Apostolul Pavel ca, atunci cind cineva invata ori ne sileste sa facem orice alt lucru decit am primit si decit este scris de canoanele Sinoadelor ecumenice si locale, acela urmeaza a fi osindit, ca nefacind parte din clerul sfintit. Nici un sfint nu a incalcat legea lui Dumnezeu; dar nici nu s-ar fi putut numi sfint, daca ar fi calcat-o.”
Si chiar daca am fi pacatosi in multe, totusi suntem ortodocsi si madulare ale Bisericii Universale, indepartindu-ne de orice erezie si urmind oricarui Sinod recunoscut ca ecumenic sau local. Si nu numai acestora, ci si hotaririlor pe care le-au luat si le-au propovaduit Sinoadele. Nici nu este ortodox desavirsit, ci pe jumatate, cel care crede ca are dreapta credinta, dar nu se alatura dumnezeiestilor Canoane.”
  #645  
Vechi 28.06.2015, 17:11:33
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu exista preoti cu har si preoti fara har. Toti preotii au har, fiindca harul e dar de la Dumnezeu, nu le apartine lor. Toate bisericile ortodoxe au har. Asta e invatatura ortodoxa pe care a amintit-o undeva si Dragos, daca nu ma insel.
Chestia asta ca ma duc numai la duhovnicul cutare ca ala are har, e o ratacire.
Si cel mai umil preot dintr-o parohie de tara are tot atata har cat Arsenie Boca, Iustin Parvu sau Arsenie Papacioc, cu conditia sa pastreze dogmele credintei.
Iar asta cu marii duhovnici e o chestie pur subiectiva fiindca cei pe care gloata ii considera mari s-ar putea ca la Dumnezeu sa nu fie asa de mari. Asta imi spunea mereu parintele Adrian Fageteanu, el insusi considerat mare duhovnic. Dar dansul era total impotriva acestui mod de abordare.
  #646  
Vechi 28.06.2015, 17:22:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-au intoxicat poporul cu diverse marturii,carti,minuni pe banda rulanta si cu tv-ul,ia manipulat si acum zic hai poporule acum decide tu canonizarea p Boca
De acord cu tine. Și eu am foarte multe rețineri și chiar o repulsie față de toate cărțile de genul "mărturii" în care sunt foarte multe erori și neadevăruri și care, pentru neștiutori, deformează adevărata personalitate a părintelui. La fel și emisiunile tv. Vizionând câteva emisiuni mi-am dat seama, de fapt, câtă dezinformare există în media.

ps:să ținem cont de faptul că părintele a spus anumite lucruri într-un anumit context și într-o anumită perioadă istorică și adresată unei anumite persoane (din capitolul "mărturii"). E foarte ușor să rupi o idee din context și să o cataloghezi drept greșeală.

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-ce sa decida poporul cand mintea lor e tulburata ,cand nu pastreaza dogmele ortodoxe, nu au o constiinta dogmatica ortodoxa
Aici e problema, iată că acest fenomen care s-a creat în jurul părintelui Arsenie scoate la lumină credința noastră ca popor. "Evlavioșii" dacă ar pune în practică din învățăturile părintelui nu ar mai face atâtea valuri și nu ar mai fi căutători de minuni.

"Oamenii umblă după făcătorii de minuni, fie ei și vrăjitori. Dar vă spun că minunea cea mai mare e învierea vieții tale pe temelia ei, Iisus Hristos; e încreștinarea vieții tale. Asta-i minuna cea mai mare – "înnoirea vieții tale" – care ne stă cu adevărat la îndemână și ni s-a dat nouă, preoților, poruncă: "Înviați pe cei morți!" După învierea ta tânjește Iisus." (extras din Talanții Împărăției - părintele Arsenie Boca)
  #647  
Vechi 28.06.2015, 17:39:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Asta imi spunea mereu parintele Adrian Fageteanu, el insusi considerat mare duhovnic. Dar dansul era total impotriva acestui mod de abordare.
Toți părinții așezați fug de acest mod de abordare. Părintele Arsenie avea o vorbă "Niciodată să nu confunzi cioata cu Stăpânul". Acest cuvânt îl adresa celor care alunecau într-o evlavie exagerată, sfinția sa considerându-se cioată. Omenilor care veneau să-i mulțumească pentru ajutorul primit în diferite necazuri, părintele le spunea să-I mulțumească Lui Dumnezeu și nu lui. Apropiaților le spunea să-l vorbeacă de rău, iar pe cei care îl vorbeau de bine îi mustra.
  #648  
Vechi 28.06.2015, 17:43:52
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-tu nu vezi ca la nici un sfant canonizat nu exista aceasta ratacire,aceasta dezbinare,unii pt unii impotriva?
-numai la p Boca se intampla asta
-de ce oare? pt ca nu e sfant
-tu nu tii cont de nimic din ceea ce a zis p Anitulesei,p Papacioc si altii ?

Last edited by cristirg; 28.06.2015 at 17:48:16.
  #649  
Vechi 28.06.2015, 18:25:41
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Infinit mai multa liniște eu găsesc la mormântul părintelui Adrian Fageteanu, despre care s-a și amintit. Este atât de simplu, de modest, de smerit... precum era și sfinția sa!
  #650  
Vechi 28.06.2015, 18:32:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-tu nu vezi ca la nici un sfant canonizat nu exista aceasta ratacire,aceasta dezbinare,unii pt unii impotriva?
-numai la p Boca se intampla asta
Serios? S-a amintit chiar de părintele Porfirie pe acest topic. Tu vezi numai ce vrei.
Aceste lucruri s-au întâmplat și în jurul Sfinților Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur. Existau trei tabere, fiecare cu sfântul ei considerat cel mai însemnat față de ceilalți doi. Această neînțelegere fiind păgubitoare Biserica a hotărât să-i cinstescă în aceeași zi pentru stinge acest coflict.


Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-de ce oare? pt ca nu e sfant
Aha, tu fiind vocea Bisericii. Păi, frate, tu ăla cu canoanele în mână ești pe lângă din moment ce nu lași Biserica să se pronunțe în privința sfințeniei părintelui. Nimeni nu ți l-a băgat pe gât pe părintele Arsenie, nimeni nu te obligă să îl cinstești, dar văd că tu ți-ai luat deja dreptul în stabilirea sfințeniei, ba mai mult să denigrezi.

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-tu nu tii cont de nimic din ceea ce a zis p Anitulesei,p Papacioc si altii ?
Tu ții cont de ce spun atâția duhovnici care l-au cunoscut? :)))
Ai avut bunăvoința să asculți acele înregistrări?

Cum să țin cont de niște erori, de niște minciuni, de niște interpretări înguste? Apoi cum să țin de părerea unuia care nici nu l-a cunoscut pe părintele. Rupe idei din context și dă cu parul. Vei să mă apuc să rup idei din context și să găsesc greșeli? Fii sigur că e foarte ușor, dar nu am să o fac. Ar însemna să să fac voia celui viclean. Apoi modul cum pune problema părintele Anițulesei pe mine mă lasă rece.
Despre părintele Arsenie Papacioc cum să îndrăznesc să spun ceva? Dar asta nu înseamnă că nu există posibilitatea să fi înțeles greșit lucrurile, dacă le-a înțeles, că eu nu am certitudinea că ar fi spus așa ceva.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31