Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 28.06.2015, 02:08:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Vorbiti de 60 de pagini degeaba.

Grozaviile care se intampla la Prislop nu s-ar intampla daca oamenii ar fi educati la locurile lor de bastina sa nu mai caute minunile cu orice pret.

Sau daca oamenii ar arunca naibii televizoarele si s-ar ocupa cu altceva, nu exista un rau mai mare pentru ortodoxie decat toate emisiunile astea de dimineata pana seara despre Parintele Arsenie. Cand nu se intampla nimic prin lumea mondena, se discuta ce vraji a mai facut Parintele Arsenie.

Daca Biserica il va considera sfant o sa-l cinstim toti cei care mai urmam invataturile Bisericii. Daca nu atunci nu. Si gata. Ce atata sfada ? Ce nevoie aveti sa aruncati cu tot felul de mizerii sau sa trageti cu urechea la barfele unuia sau ale altuia ( fie ei si mari Parinti ai Bisericii ) ? Eu nici nu am ascultat barfa aceea de la Sihastria. Indata ce am inteles cam despre ce-i vorba mi s-a parut indecent sa ascult.
  #632  
Vechi 28.06.2015, 09:53:20
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
..se discuta ce vraji a mai facut Parintele Arsenie.

Daca Biserica il va considera sfant o sa-l cinstim toti cei care mai urmam invataturile Bisericii. .
-pai cum vine asta pe de o parte face vraji p Boca,a fost in inselare,nu a pastrat dreapta credinta ortodoxa...
-si pe de alta parte o sa il faca poate sfant sinodul?
-nu se potrivesc deloc
-eu zic ca sinodul,episcopiii...ar trebui sa pastreze dreapta credinta ortodoxa,sa tina cont de pidalion,de cele 7 sinoade ecumenice,de invatatura sfintilor,sa fie impotriva magiei,vrajitoriei de orice fel,a inselarii,a ereziilor,a ecumenismului, a sa iasa din Consiliul Mondial al Bisericilor,sa nu mai tina saptamana in comun cu ereticii,sa fie impotriva comunismului,masoneriei...si atunci pesemne ca nu va tine cont de politica ecumenista si de oculta mondiala,si pesemne ca nu il va canoniza pe p Boca care a fost in inselare.
  #633  
Vechi 28.06.2015, 12:09:30
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Vorbiti de 60 de pagini degeaba.

Grozaviile care se intampla la Prislop nu s-ar intampla daca oamenii ar fi educati la locurile lor de bastina sa nu mai caute minunile cu orice pret.

Sau daca oamenii ar arunca naibii televizoarele si s-ar ocupa cu altceva, nu exista un rau mai mare pentru ortodoxie decat toate emisiunile astea de dimineata pana seara despre Parintele Arsenie. Cand nu se intampla nimic prin lumea mondena, se discuta ce vraji a mai facut Parintele Arsenie.

Daca Biserica il va considera sfant o sa-l cinstim toti cei care mai urmam invataturile Bisericii. Daca nu atunci nu. Si gata. Ce atata sfada ? Ce nevoie aveti sa aruncati cu tot felul de mizerii sau sa trageti cu urechea la barfele unuia sau ale altuia ( fie ei si mari Parinti ai Bisericii ) ? Eu nici nu am ascultat barfa aceea de la Sihastria. Indata ce am inteles cam despre ce-i vorba mi s-a parut indecent sa ascult.

Subscriu in totalitate.De fapt toate barfele astea si pierderea asta de timp nu e decat o fuga de sine, o distragere de la indatoririle pe care le avem ca oameni si ca, crestini fata de noi insine si de ceilalti.Daca nu era subiectul asta, era altul.Daca nu era forumul asta, era altceva, alta activitate, alta cearta si alta ponegrire.De fapt tot ce se intampla in cazuri de genul asta, nu spune nimic despre cel care este lovit cu piatra, ci despre cei care o arunca si il judeca.
  #634  
Vechi 28.06.2015, 12:15:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-pai cum vine asta pe de o parte face vraji p Boca,a fost in inselare,nu a pastrat dreapta credinta ortodoxa...
-si pe de alta parte o sa il faca poate sfant sinodul?
-nu se potrivesc deloc
Cand am spus " ce vraji a mai facut Parintele Arsenie", ma refeream la felul in care este tratat subiectul la televiziunile noastre, nu la faptul ca omul respectiv a facut sau nu vraji.
  #635  
Vechi 28.06.2015, 13:09:34
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Iuliu, ai dreptate, subscriu; teve-urile sunt o adunatura, ca sa spunem direct: pentru ei, doar ratingul e important. Trateaza absolut orice ca show.
  #636  
Vechi 28.06.2015, 15:49:27
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Alex, ai dreptate. Eu unul cred ca cel mai bine lasam Biserica sa se pronunte. Ce va zice Biserica aia voi crede si eu.
Corect, iar Biserica suntem noi toti, nu doar clerul. Stiti foarte bine ca una din conditiile ptr. canonizarea unui sfant, este evlavia poporului.
  #637  
Vechi 28.06.2015, 15:55:46
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu.B
Da, erau ale Părintele Arsenie Boca, în sensul că le-a citit, studiat, dar nu că ar fi scrise de însuși Părintele. :)))
Nu e ceva nou că Părintele citea cărți despre magie, vrăjitorie, reîncarnare. Asta nu înseamnă că și credea în așa ceva. :)))
Dacă ai fi citit scrierile Părintelui ai fi râs la asemenea afirmații.

Părintele studia asemenea cărți pentru a ști cât mai bine toate meșteșugurile vrăjmașului. La fel și Părintele Ghelasie de la Frăsinei a studiat diferite forme ale credinței în reîncarnare și a fost acuzat că ar fi străin de ortodoxie. Iată și o explicație a Părintelui Valerian pentru acest studiu: https://www.youtube.com/watch?v=F4gxyXh-nas&t=13m26s


Sa nu uitam ca si Sf.Ioan Gura de Aur, Sf.Vasile cel Mare si altii din vremea lor, au studiat la scolile grecesti, unde au invatat din filosofii pagani.

E ca si cum ai spune ca, daca eu am carti despre evolutie, automat inseamna ca eu cred in evolutie. Cum poti combate teoria evolutiei cand nu stii ce spune? Cum poti scoate in evidenta ereziile protestantilor, cand nu stii ce spun? Si asa mai departe.
  #638  
Vechi 28.06.2015, 16:00:31
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Corect, iar Biserica suntem noi toti, nu doar clerul. Stiti foarte bine ca una din conditiile ptr. canonizarea unui sfant, este evlavia poporului.
-exact Biserica suntem toti si mai ales sfintii care au fost luminati de Dumnezeu,deci trebuie sa tinem cont de ei,de sinoade...
-ca sa fie canonizat Arsenie Boca ar trebui sa scoatem din calendar pe Sfantul Ignatie Briancianinov, pe sfantul Iustin Popovici [„Din unica si nedespartita Biserica a lui Hristos, in diferite timpuri, s-au desprins si s-au taiat ereticii si schismaticii, care au si incetat sa fie madulare ale Bisericii. Unii ca acestia au fost… romano-catolicii si protestantii si unitii si toata cealalta legiune eretica si schismatica. Ecumenismul e numele de obste pentru toate pseudo-crestinismele, pentru pseudo-bisericile Europei Apusene. In el se afla cu inima lor toate umanismele europene cu papismul in frunte, iar toate aceste pseudo-crestinisme, toate aceste pseudo-biserici nu sunt nimic altceva decit erezie peste erezie. Numele lor evanghelic de obste este acela de “pan-erezie” (erezie universala). De ce? Fiindca in cursul istoriei, felurite erezii tagaduiau sau denaturau anumite insusiri ale Dumnezeului-Om Hristos, in timp ce ereziile acestea europene indeparteaza pe Dumnezeul-Om in intregime si pun in locul Lui pe omul european. In aceasta privinta nu e nici o deosebire esentiala intre papism, protestantism, ecumenism si celelalte secte, al caror nume este “legiune”.”], pe Sfantul Ioan Iacob Hozevitul, pe Sfantul Paisie Aghioritul, cam pe toti sfintii secolului 20 canonizati de Biserica Ortodoxa, pt ca acesti sfinti spuneau cu totul altceva despre erezia catolica decat afirma Arsenie Boca

-prima conditie de canonizare a unui sfant e pastrarea dreptei credinte nu evlavia poporului,pt ca poporul neinformat si ignorant - ,care accepta erezia ecumenista si toate balivernele de la tv, - nu pastreaza neaparat dreapta credinta
  #639  
Vechi 28.06.2015, 16:03:58
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
[/i]
Sa nu uitam ca si Sf.Ioan Gura de Aur, Sf.Vasile cel Mare si altii din vremea lor, au studiat la scolile grecesti, unde au invatat din filosofii pagani.

E ca si cum ai spune ca, daca eu am carti despre evolutie, automat inseamna ca eu cred in evolutie. Cum poti combate teoria evolutiei cand nu stii ce spune? Cum poti scoate in evidenta ereziile protestantilor, cand nu stii ce spun? Si asa mai departe.
Sf.Ioan Gura de Aur, Sf.Vasile cel Mare si altii au pastrat dreapta credinta nu au acceptat erezia catolica,nu au pictat eretici in Biserica cu aureola de sfinti, nu au practicat hipnoza,...

-parintele Arsenie Boca studia carti de magie si mai mult cam si practica

in cartea „parintele arsenie boca in atentia politiei politice din romania” la p 91 spune p Boca : „ma preocupa mistica comparata a mai multor religii superioare , ca sa vad prin propria experienta cat se intinde sfera vointei in domeniul vietii sufletesti si biologice” – cum a experimentat el ca preot ortodox mistica religiilor superioare ? – inseamna ca s-a ocupat cu necuratul

-religii superioare??? adica la fel de "superioare " ca si crestinismul ?

l-a intrebat p Anitulesei pe preasfintitul Pimen daca P Boca se ocupa cu vrajitoria si p Pimen a zis vezi ca stii,nu vezi ce ochi are ; zice preasfintitul Pimen ca atunci cand era el calugar la Neamt un alt calugar aducea de la p Boca carti de hipnoza, si asta zice si p Arsenie Papacioc ca te ametea de cap,ca a incercat p Boca sa il hipnotizeze,s-a uitat la el cu ochii lui albastrii,
  #640  
Vechi 28.06.2015, 16:34:30
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nici eu nu sunt de acord cu asa-numita evlavie populara. Pe Hristos poporul l-a rastignit. Au strigat cu totii, manipulati fiind : "Ia-l, ia-l, rastigneste-L".
Poporul e usor influentabil, ignorant, mereu in goana dupa senzational, dupa minuni si semne paranormale, incapabil de o reala problematizare si de un real spirit critic.
Iar o asemenea "evlavie" populara, incapabila de problematizare, credula si vecina cu senilitatea, nu cred ca poate fi un criteriu al dreptei credinte.
Eu nu ma pronunt la modul categoric in privinta lui Arsenie Boca fiindca nu l-am cunoscut.
Am insa oarece dubii si de aceea astept raspunsul Bisericii.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31