Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.01.2013, 18:11:44
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Breaking news: azi marele regizor s-a stins din nou.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #32  
Vechi 05.01.2013, 20:15:26
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

comentariile din linkul trimis de Decebal sunt zguduitoare!! e teribil ce se intampla!
  #33  
Vechi 05.01.2013, 20:41:18
Pascaru Manole Pascaru Manole is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit La revedere maestre;cum a fost la revolutie?

Un General acuza: Sergiu Nicolaescu a conspirat cu Ion Iliescu la scenariul si regia loviturii de stat teroriste din Decembrie 1989. Sergiu Nicolaescu, sine ira et studio
Aciduzzul | 4 ianuarie, 2013
Sergiu Nicolaescu si Ion Iliescu in Filmul Conspiratorii din Decembrie 1989 150x150 Un General acuza: Sergiu Nicolaescu a conspirat cu Ion Iliescu la scenariul si regia loviturii de stat teroriste din Decembrie 1989. Sergiu Nicolaescu, sine ira et studioAurel Rogojan
Fara ura si partinire am sa va spun ca l-am cunoscut pe Sergiu Nicolaescu in cabinetul generalului Nicolae Budisteanu, comandantul scolii Militare de Ofiteri Activi nr. 1 a Consiliului Securitatii Statului ( actualmente Academia Nationala de Politie “Alexandru Ioan Cuza”). Generalul Budisteanu, fost sef al rezidentei spionajului Romaniei pentru tarile francofone din Europa, cu sediul la Paris, sub numele de Udriteanu, dupa un esec neplanificat, a fost extras si ascuns la “scoala Baneasa” (intre 1968 – 1973; general-maior Nicolae Budisteanu a facut parte din Securitate inca din anii ’50, fiind printre cei care au anchetat luptatorii din munti. A fost “evidentiat in munca” si apoi instalat in functia de sef al Directiei a III-a Informatii Interne de catre Alexandru Draghici, cel care a fost degradat și trecut in rezerva cu gradul de soldat de catre Nicolae Ceausescu si a murit bine-mersi la Budapesta, in 1993, pentru ca tara “vecina si prietena” Ungaria a refuzat sa-l extradeze.
Dupa transferarea lui Budisteanu la Scoala spionilor de la Branesti, Scoala de la Baneasa a fost condusa de gen Neagu Cosma, apoi de gen Iulian Vlad s.a. – nota red.). Ulterior, generalul Budisteanu a preluat comanda Centrului Special de Pregatire a Personalului Directiei Generale de Informatii Externe (U.M. 0544 – viitoarea DIE/CIE/SIE – nota red.).
Sergiu Nicolaescu si Un SRI ist Foto Marius Vasilica 150x150 Un General acuza: Sergiu Nicolaescu a conspirat cu Ion Iliescu la scenariul si regia loviturii de stat teroriste din Decembrie 1989. Sergiu Nicolaescu, sine ira et studioImprejurarile in care Sergiu Nicolaescu a ajuns in cabinetul “Marelui Spion” tineau de strategia comunicarii publice a nou infiintatului Consiliu al Securitatii Statului. O strategie care viza propulsarea unui “mare regizor, care sa impuna un model al James Bond-ului roman” si, pe cale de consecinta, respectul populatiei fata de agentii speciali / secreti ai guvernului, asemenea respectului americanilor, britanicilor sau francezilor fata de figurile legendare ale serviciilor politiilor lor nationale.
Dar, sa revin la fapte. Sergiu Nicolaescu a avut o intalnire cu viitorii ofiteri ai securitatii nationale a Romaniei, context in care, ca “intre colegi”, maestrul a tinut sa remarce rolul Sectiei Istorice si a Studioului Cinematografic ale Ministerului Apararii Nationale, precum si a Studioului Cinematografic al Ministerului de Interne in prepararea si sustinerea marilor sale proiecte cinefile. Dupa intalnirea cu “masa”, a urmat un scurt protocol in Cabinetul generalului Budisteanu.
In acest cadru, restrans la patru participanti, Sergiu a tinut sa epateze cu vizitele sale la F.B.I. si antrenamentele speciale de tragere cu revolverul din dotarea agentiei americane, pe care il folosea si in filmele sale politiste.
Eram tanar locotenent si fara experienta in ceea ce Sergiu spunea, referindu-se la relatiile sale privilegiate cu F.B.I., care ajungeau pana la J. Egdar Hoover, seful agentiei.
Generalul, fara vreun semn ca mi-ar dezvalui un secret, mi-a spus ca Sergiu este integrat intr-un program experimental de promovare a istoriei Romaniei, iar acest “background” va da credibilitate eroilor filmelor sale politiste si vom avea, astfel, parte de respectul si sprijinul populatiei, asa cum vedem ca sunt realitatile prezentate in filmele occidentale.
In timpul convorbirii private, Sergiu si-a scos, de cateva ori, din toc mandria de revolver, incercand sa ne convinga de deprinderile sale speciale, dobandite in poligoanele Academiei de Politie a F.B.I. din Quantico. Nu-mi poate ramane neobservata ostentatia cu care Sergiu dorea sa convinga asupra relatiei sale de exceptie cu generalul Ilie Ceausescu, filiera prin care isi asigura miile de figuranti in filmele sale istorice. O figuratie gratuita pentru un profit inca neevaluat.
In ordine cronologica, in anii ’80 am avut prilejul sa aflu ca Sergiu este prietenul unora dintre relatiile mele “de seama”, ratacite intr-o conspiratie care–i reunea, intre altii, si pe generalii Stanculescu si Chitac. Locul de conspiratie, o baza de agreement a Armatei din zona Casei Presei.
In acei ani, un amic, legatura operativa superioara a lui Sergiu, se afla in vizita familiala cu prilejul aniversarii zilei de nastere a unuia dintre copiii mei. Cel mai istet minor a adus vorba despre jocurile pe televizor. Despre care, personal, nu stiam nimic. Amicul mi-a folosit telefonul si l-a apelat pe Sergiu, adresandu-i rugamintea de rigoare. In urmatoarele 15 minute, un taximetrist, trimis de Sergiu, ne-a adus marea bucurie a copiiilor, dar si a maturilor copii.
In degringolada evenimentelor din decembrie 1989, cand seful meu direct, generalul Iulian Vlad, era arestat ilegal, amicul mai sus amintit, ma cauta si se ofera sa-mi dea protectia lui Sergiu, daca va fi cazul… Era o dovada a loialitatii reciproce in legatura cu intamplari anterioare, trecute, din partea-mi, sub tacere sau chiar sub o “nevinovata uitare”. Am eschivat si ne-am restabilit normalitatea relatiilor dupa vreo zece ani… Asa suntem noi, cei din bransa. si inca ne mai suspectam! Daca nu, ar disparea arta meseriei noastre.
Din peregrinarile lui Sergiu prin Occident, pastrez, gratie generozitatii amicului meu, doua bricege de firma, o pipa de marinar si doua pacle de duhan “Captain Black ROYAL”, doar una desfacuta, pentru a-i savura aroma. Si, recunosc, am deschis-o acum, in timp ce rememoram acele clipe care nu se vor mai intoarce…
Ce facea Sergiu Nicolaescu in 22 decembrie la ora 6.30 dimineata
S Blaier Iliescu Sergiu Nicolaescu Catalina Filip 150x150 Un General acuza: Sergiu Nicolaescu a conspirat cu Ion Iliescu la scenariul si regia loviturii de stat teroriste din Decembrie 1989. Sergiu Nicolaescu, sine ira et studio
Intre timp, numele regizorului Sergiu Nicolaescu mi-a aparut, ca fapt cotidian, in fluxul informatiilor secrete, de nenumarate ori, ceea ce era firesc pentru personalitatile de anvergura sa. Dar, totusi, nu pot sa nu amintesc un moment din dimineata zilei de 22 decembrie 1989… Era inca intuneric, la ora 06.30. cand, seful Directiei de Filaj si Investigatii, colonelul Bajenaru, imi comunica sa-i raportez generalului Vlad, ca Sergiu se afla, la acea ora, intr-un fel de cercetare a zonelor din pietele “Romana” , “Universitatii” si “Unirii”….
Realizand ce ar putea semnifica aceasta inspectie, cu prima posibilitate de comunicare, i-am transmis generalului Vlad raportul colonelului Bajenaru. Reactia ministrului secretar de stat si sef al Departamentului Securitatii Statului, pe care o reproduc, aproximativ, a fost: “ …Da, orice comandant inainte de batalie recunoaste terenul…” Domnul ministru Iulian Vlad mi-a refuzat, nu spun in ce termeni (!!) dezvoltarea subiectului. Acum, despre morti, numai de bine!
In contextul campaniei prezidentiale din 1992, Sergiu a fost convocat, nu spunem unde, pentru a i se sugera depunerea candidaturii la presedintia Romaniei. Sub un nume de presa, am devoalat scenariul in “Flacara. Totusi Iubirea”. Sergiu l-a rugat pe Adrian Paunescu sa inchida subiectul, confirmandu-i adevarul celor relatate…

Desigur, cea mai nelamurita parte a biografiei lui Sergiu este cea a implicarii sale in fenomenul terorist al “Revolutiei Romane”. Dar, despre rolul actorilor si al cascadorilor in executarea ordinelor criminale ale Moscovei prin portavocea generalului Militaru si al altor naimiti, in cele ce vor urma…
Nu, insa fara a preciza ca Ion Ilici Marcel Iliescu a stat la capataiul muribundului sa se asigure ca, in delir, nu va scapa vreun secret al afacerilor teroriste care au emanat troica nenorocirii Romaniei.
(Va urma)
Sursa: Ziaristi Online, Cotidianul
  #34  
Vechi 05.01.2013, 20:54:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Biserica respectă libertatea individuală, dar rămâne fidelă propriei sale rânduieli

Pentru a păstra neștirbit renumele regretatului regizor Sergiu Nicolaescu în memoria poporului român, majoritar creștin ortodox, Arhiepiscopia Bucureștilor a făcut în cursul zilei de 3 ianuarie 2013 un apel către familia renumitului artist pentru ca el să fie înmormântat creștinește. În acest sens, Biserica s-a oferit să acopere cheltuielile de înmormântare a regizorului Sergiu Nicolaescu pentru ca mormântul său să devină loc de omagiere pentru numeroșii admiratori care i-au apreciat filmele de excepție realizate de-a lungul unei cariere prodigioase. Cu toate acestea, familia domnului Sergiu Nicolaescu a ales să respecte dorința lui testamentară de a fi incinerat (ars la crematoriu).
Cel care a scris comunicatul merita concediat. “Biserica s-a oferit sa acopere costurile…” suna a bataie de joc in acest context, doar nu era vorba de o familie care a ales incinerarea din cauza costurilor mai mici si nici nu poti cumpara sau momi pe cineva sa aleaga ihumarea din ratiuni financiare. Loc de omagiere oricum ii va deveni cavoul in care se va depune urna. Foarte urata acea insertie in comunicat.

Last edited by ioanna; 05.01.2013 at 20:58:28.
  #35  
Vechi 05.01.2013, 22:42:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cel care a scris comunicatul merita concediat.
Nimic nu misca in Pariarhia Romana , fara stirea Patriarhului , iar in cazul comunicatelor de presa , ele sunt propuse , redactate si semnate in mare parte de Patriarh ! Asa ca l-ai lasat fara serviciu si pe Patriarh . . . !
Cred ca mult prea usor judeci pe cineva , indiferent cine este in vizorul tau , si mult prea usor ai da pe cineva afara dintr un serviciu ! Mare grija la proprile greseli si la propriul tau loc de munca , caci poti primi mici lectii divine in acest sens !
Nu dori raul altuia , Ioana !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #36  
Vechi 05.01.2013, 22:46:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Multumiri tuturor celor care au dorit sa spuna,dupa cum a crezut fiecare de cuviinta, un cuvant de ramas bun la despartirea de acest om.Rog admin ca acest topic sa fie inchis
A trecut ceva timp de la rugamintea ta , si chiar daca Admin nu a citit mesajul tau , colegii nostri ar fi trebuit sa dea dovada de putina bunatate si sa-ti asculte indemnul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #37  
Vechi 05.01.2013, 22:49:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cel care a scris comunicatul merita concediat. “Biserica s-a oferit sa acopere costurile…” suna a bataie de joc in acest context, doar nu era vorba de o familie care a ales incinerarea din cauza costurilor mai mici si nici nu poti cumpara sau momi pe cineva sa aleaga ihumarea din ratiuni financiare. Loc de omagiere oricum ii va deveni cavoul in care se va depune urna. Foarte urata acea insertie in comunicat.
Mie mi-a sunat foarte bine și cred că s-a transmis exact ce trebuie.
Însă biserica ar trebui să se ocupe și de morții nerevendicati de prin spitale.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #38  
Vechi 05.01.2013, 23:06:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
A trecut ceva timp de la rugamintea ta , si chiar daca Admin nu a citit mesajul tau , colegii nostri ar fi trebuit sa dea dovada de putina bunatate si sa-ti asculte indemnul !
Isi va arunca dansul privirea pe rugamintea mea cand va avea timp si daca nu se va intimpla asta atunci nu-i nimic,ramine la alegerea fiecaruia ce atitudine sa ia fata de rugamintea mea.Sunt convins ca toti cei care au postat sunt oameni cu suflet bun si au facut cum au crezut dansii ca este mai bine.Seara buna Cristi si toate cele bune!
  #39  
Vechi 05.01.2013, 23:38:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Discutiile sunt de prisos,intradevar.
Sotia sa a urmat planurile lasate,dorintele pe care dumnealui le-a avut cu privire la inmormantare.
Nu se cladeste mantuirea cu o inmormantare crestineasca!Nu se salveaza sufletul cu o slujba de inmormantare,daca omul a ales altceva in viata!
Nu va mai agitati oameni buni si dragi!

Pacat,Domnul sa-L aibe in paza si sa-L ierte in marea Sa mila!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #40  
Vechi 06.01.2013, 02:29:46
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Despre morti numa' de bine.
Doamne odihneste-l in pace.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Subiect închis