Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.01.2013, 08:05:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cred ca mult prea usor judeci pe cineva , indiferent cine este in vizorul tau , si mult prea usor ai da pe cineva afara dintr un serviciu ! Mare grija la proprile greseli si la propriul tau loc de munca , caci poti primi mici lectii divine in acest sens !Nu dori raul altuia , Ioana !
Nu i-am dorit niciun rau. Raman la parerea ca cel care a scris comunicatul a gresit si poate ar fi mai bine sa lase pe altcineva sa le redacteze, el sa se ocupe de altceva, in cadrul Patriarhiei. Cei de la Biroul de Presa trebuie sa fie foarte atenti cu nuantele, caci sunt si ei raspunzatori de cresterea sentimentelor anti-clericale. Ma indoiesc ca PF Daniel compune el insusi toate comunicatele, el da dispozitia de a fi emise, caci daca el le-ar compune, atunci biroul acela de presa isi pierde utilitatea.
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mie mi-a sunat foarte bine și cred că s-a transmis exact ce trebuie.
Mie nu :)

Last edited by ioanna; 06.01.2013 at 08:13:48.
  #42  
Vechi 06.01.2013, 17:45:48
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

BOR a pierdut, si de data asta, ocazia de a-si asuma rolul de lider spiritual de care aduce aminte de fiecare data cand simte ca e nevoie. Usor de zis, se pare ca mult mai greu de facut, atunci cand trebuie facut.

In primul rand, au sarit cu un comunicat referitor la decizia familiei Nicolaescu fara sa ii intrebe nimeni nimic. Le-a cerut cineva parerea? Nu, dar au dat comunicatul ala oricum, care le-a dat apa la moara barbarilor medievali care au aparut la crematoriu.

Cat de lipsit de bun simt, compasiune si condescent trebuie sa fii pentru a spune familiei indoliate (intr-un comunicat public) ca te oferi sa platesti inmormantarea, in conditiile in care 1)nu ti-a cerut nimeni parerea si 2)era evident ca decizia de incinerare nu avea nici o legatura cu situatia financiara a familiei?

Cat de ipocrit poti sa fii, ca institutie, sa te bati cu pumnul in piept ca nu se poate face slujba in caz de incinerare, in conditiile in care angajatii tai au facut slujbe pentru Madalina Manole si Malina Olinescu?

Cata incredere are BOR in proprii angajati, daca e nevoie sa trimita un popa la crematoriu, sa se asigure ca nu cumva vreun alt popa, mai omenos, face cumva o slujba, asa, pe sest? Se pare ca nu prea multa. Bineinteles, asta nu ii opreste de la a-si apara angajatii, de fiecare data cand apare prin presa vreun video filmat cu camera ascunsa, despre popi care accepta bani pentru diverse servicii (inclusiv sustinere politica).

Cat de rupt de realitate sa fii pentru a permite unui preot sa scrie un articol in care echivaleaza incinerarea cu sinuciderea, in conditiile in care Nicolaescu nici nu se racise inca?

Nu am vazut nici o reactie din partea BOR, care sa apere o tanara vaduva si o sora de urletele si insultele unor talibani ortodocsi, care stiau ei "cum e mai bine", bineinteles, folosind religia si traditia ca pavaza.

In concluzie, s-au incurcat in canoane si relatii publice ca cetateanul turmentat in boscheti, in loc sa ofere alinare, sprijin, consiliere, etc - stiti voi, toate chestiile alea cu care crestinii se lauda.

Presa e vinovata si ea, pentru tabloidizarea evenimentului, dar asta se intampla clar pentru bani si rating, motivatia e clara. BOR ce scuza are?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #43  
Vechi 06.01.2013, 19:20:49
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Presa e vinovata si ea, pentru tabloidizarea evenimentului, dar asta se intampla clar pentru bani si rating, motivatia e clara. BOR ce scuza are?
Exact aceeași scuză.
  #44  
Vechi 06.01.2013, 19:21:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nici la MM nici la MO nu a fost nici o slujbă de înmormântare.
În rest, vorbe și iar vorbe.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #45  
Vechi 06.01.2013, 19:46:47
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul

In primul rand, au sarit cu un comunicat referitor la decizia familiei Nicolaescu fara sa ii intrebe nimeni nimic. Le-a cerut cineva parerea? Nu, dar au dat comunicatul ala oricum, care le-a dat apa la moara barbarilor medievali care au aparut la crematoriu.
Comunicatul nu a fost dat familiei , ci a avut ca scop reamintirea presei care sunt regulile (canoanele) Bisericii - pentru ca multi jurnalisti comentau aiurea si atacau Biserica , pe cand ei nu aveau minimul necesar de cunostiinte teologice.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Cat de ipocrit poti sa fii, ca institutie, sa te bati cu pumnul in piept ca nu se poate face slujba in caz de incinerare, in conditiile in care angajatii tai au facut slujbe pentru Madalina Manole si Malina Olinescu?
Madalina Manole si Malina Olinescu s-au sinucis , si drept urmare au avut o slujba foarte scurta de inmormantare.
Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Cata incredere are BOR in proprii angajati, daca e nevoie sa trimita un popa la crematoriu, sa se asigure ca nu cumva vreun alt popa, mai omenos, face cumva o slujba, asa, pe sest? Se pare ca nu prea multa. Bineinteles, asta nu ii opreste de la a-si apara angajatii, de fiecare data cand apare prin presa vreun video filmat cu camera ascunsa, despre popi care accepta bani pentru diverse servicii (inclusiv sustinere politica).
Dvs. chiar luati in serios toate stirile care apar la click si libertatea ?

Last edited by bluester; 06.01.2013 at 19:48:56.
  #46  
Vechi 06.01.2013, 19:50:07
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Nu cred ca omu' a ales incinerarea nestiind ca nu a avea parte de slujba! Respectati- i dorinta! Care- i treaba noastra?
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
  #47  
Vechi 06.01.2013, 20:02:28
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Parere !

Cu tot respectul pe care il datoram unei persoane plecate dintre noi,si careia nu putem decat sa-i uram traditionalul" -Dumnezeu sa-i ierte pacatele !!!"

Cred ca se exagereaza extrem de mult,si din parte unora cu extem de multa rea vointa !

Oamenii de bun simt,sunt sigur ca vor sti sa aprecieze situatia cu cel mai mare echilibru ,si sa nu faca din acest personaj un erou al luptei anti-comuniste,ci sa-l puna acolo unde a fost : un propagandist al erei ceausite,chiar daca ,pe alocuri,pe ici pe colo,a avut totusi meritul sa faca aceasta propaganda cu inteligenta uneori a suportabilitatii !!!
  #48  
Vechi 06.01.2013, 21:04:40
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Cu tot respectul pe care il datoram unei persoane plecate dintre noi,si careia nu putem decat sa-i uram traditionalul" -Dumnezeu sa-i ierte pacatele !!!"

Cred ca se exagereaza extrem de mult,si din parte unora cu extem de multa rea vointa !

Oamenii de bun simt,sunt sigur ca vor sti sa aprecieze situatia cu cel mai mare echilibru ,si sa nu faca din acest personaj un erou al luptei anti-comuniste,ci sa-l puna acolo unde a fost : un propagandist al erei ceausite,chiar daca ,pe alocuri,pe ici pe colo,a avut totusi meritul sa faca aceasta propaganda cu inteligenta uneori a suportabilitatii !!!
Tipicul basist trebuia sa spuna ceva.
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
  #49  
Vechi 07.01.2013, 00:21:46
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nici la MM nici la MO nu a fost nici o slujbă de înmormântare.
Ba da, a fost. Short version, dupa cum a observat si bluester. Documenteaza-te inainte sa scrii, iti ia fix un minut.

Citat:
În rest, vorbe și iar vorbe.
Nu si dupa parerea multor comentatori din presa. Daca crezi ca reactia asta a BOR (si calitatea ei) a trecut neobservata de catre enoriasi, te inseli. Si nu ma refer la babele talibane de la crematoriu, alea oricum nu gandesc pe cont propriu.

Damage-ul e pe partea Bisericii, nu in alta parte.

Pe scurt, BOR avea de castigat daca tacea, pur si simplu.

Citat:
Comunicatul nu a fost dat familiei , ci a avut ca scop reamintirea presei care sunt regulile (canoanele) Bisericii - pentru ca multi jurnalisti comentau aiurea si atacau Biserica , pe cand ei nu aveau minimul necesar de cunostiinte teologice.
Da, e cea mai usoara cale pentru BOR sa aduca in discutie "cunostintele teologice" - mai exact, asta arunca discutia in taramul unde totul e vag, adica fix ce vor si ei. Incinerarea nu e deloc un subiect transat si inchis in lumea teologica (nici macar cea ortodoxa), vezi aici:

http://www.contributors.ro/cultura/o...i-incinerarea/

Mai mult, un comunicat public nu are destinatar, e citit de toata lumea. Sa inteleg din asta ca cei din BOR nu au luat in considerare efectele unui asemenea comunicat pentru familia raposatului? Lipsa de forward planning, sau pur si simplu lipsa de compasiune si omenie (valori crestine, sau asa mi se tot spune)?

Pana la urma, comunicatul a fost scris de niste oameni a caror slujba (si existenta) e justificata de conexiunea cu o intelepciune divina, mult superioara celei umane. Asta e rezultatul? Orice firma de PR de cartier venea cu un comunicat mai delicat decat asta, fara sa fie conectati la "divin".

Citat:
Madalina Manole si Malina Olinescu s-au sinucis , si drept urmare au avut o slujba foarte scurta de inmormantare.
Din moment ce ati adus in discutie cunostintele teologice, am o intrebare:

Care e pacatul mai grav? Sa iti iei viata, sau sa optezi pentru o modalitate non - canonica de a scapa de un cadavru (cadavrul propriu, in acest caz)?

Deci un sinucigas are parte de slujba, iar un om care e deja mort, din cauze naturale, nu? Si asta e motiv pentru a emite comunicate?

Citat:
Dvs. chiar luati in serios toate stirile care apar la click si libertatea ?
In mod normal, nu. Dar, sunt cateva motive pentru care stirea asta are un damf de credibilitate:

1. Preotul respectiv, se pare, a fost filmat.

2. Mergand pe tiparul unei investigatii criminalistice (look for motive and opportunity), BOR avea toate motivele sa aiba un reprezentant acolo. Dupa ce au dat respectivul comunicat, ce credibilitate ar mai fi avut BOR daca un angajat din propria ograda, momit financiar sau pur si simplu din omenie si compasiune, facea o slujba la crematoriu? Si mai afla si presa (prezenta acolo) despre asta?

Deci da, faptul ca BOR a trimis acolo un preot care sa se asigure ca lucrurile merg "cum trebuie" nu mi se pare deloc SF.

Citat:
Tipicul basist trebuia sa spuna ceva.
Ce legatura are "basismul" cu asta? Greu de crezut ca cineva ar fi ajuns la nivelul de celebritate atins de Nicolaescu in Romania comunista fara sa fi fost mana in mana cu partidul si propaganda sa.

Da, Nicolaescu a fost un regizor OK, care probabil nu ar fi acces la nivelul de unica celebritate nationala in plan regizoral intr-o tara libera, unde concurenta in lumea filmului era reala. Dar in Romania inainte de '89, unde o mana spala pe alta, a fost unealta perfecta (si oarecum talentata).

Unde e Nicolaescu pe plan european, in lumea filmului, dupa '89?

Am crescut cu filmele lui, dar asta nu inseamna ca am vreo obligatie de a-l diviniza, avand in vedere ce stim despre el si epoca comunista in zilele de azi.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #50  
Vechi 07.01.2013, 00:44:20
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Sub umbra mortii, unii iau aerul sfinteniei si ascund sub pres fapte meschine ca si cum n-ar fi fost... Aici nu-i vorba daca eu il iert sau nu. Nu mie mi-a facut ceva. Si chiar daca mi-ar fi facut, nu se punea problema sa nu-l iert. Aici voi vreti sa impuneti doar vorbe de lauda, dar imputiciunea si putregaiul unde le ascundeti? Sa-l ierte Dumnezeu, daca vrea, dar macar sa-i cunoasteti ratacirea, ca sa stiti cam de cate matanii e nevoie pentru ca Dumnezeu sa-i mai usureze din povara! Vitejilor, voi, sunteti in stare de asa ceva, sau doar vorbe, ca nu va doare gura?
-asa este,aveti dreptate
Subiect închis