Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 04.04.2017, 20:03:28
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ia zi, Cătăline, câți misionari ortodocși au fostla oamenii ăștia: https://en.wikipedia.org/wiki/Uncontacted_peoples ?!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #112  
Vechi 04.04.2017, 20:08:14
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit On-topic

Deci Iana se converteste pentru ca ii se pare mai catolic Papa de la Roma decat Papii din Biserica Ortodoxa.

Lancelot e suparat pe burti, mercedesuri si moaste. Inca nu stiu daca s-a convertit la alta credinta. Sau care e starea actuala.

Despre domnul din articolul dat ca exemplu, nu prea am inteles de ce s-a convertit. Din motive organizatorice...

Astept si alte exemple...daca mai stiti. Sa vad care e sursa dezamagirii in Biserica mea...
Reply With Quote
  #113  
Vechi 04.04.2017, 20:16:23
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul

Lancelot e suparat pe burti, mercedesuri si moaste. Inca nu stiu daca s-a convertit la alta credinta. Sau care e starea actuala.


n-am talent, dar iti dai seama ce rap ar iesi? :)
eu nu-mi parasesc credinta, de altfel am si scris pe paginile anterioare ca motivele mele ar fi superficiale, n-as conta decat la numar.
dar problema e alta, trebuie sa intelegeti ca aceia care pleaca sunt de fapt niste oameni credinciosi, sunt mai devotati decat multi altii, sunt o reala pierdere, ei nu sunt cum as fi eu, la numar.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 04.04.2017, 20:19:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Da. Ei spun ca ii primesc cu bratele deschise, sa vina linistiti, sa lase tot, ca ei stau si-i asteapta.( ma refer, la fel ca tine, la exclusivisti)
Altă chestie la care ar trebui să se gândească mulți e cât e numărul de enoriași și cât e durata slujbelor cultelor căror li se clamează catehizarea superioară.

Că dacă efectiv vin într-o biserică catolică 60 de persoane maxim și ai 2 ore de slujbă și 2 preoți la 60 de oameni, normal că ai tot timpul liber să faci scheme pe hârtii care nu ți le citește mai nimeni.
Catolicii niciodată nu s-au remarcat prin mersul din casă în casă eu n-am văzut în România, deci nici la ei nu le vin toți enoriașii la slujbe și la ei sunt oameni cărora nu le pasă chiar comunități întregi.

La fel e și cu sectarii și cu diferite denominațiuni dacă au 3 ore de program de discursuri Duminica, fără slujbe și fără nimic și 40 de enoriași, normal că se pot ocupa mult mai ușor de ei, dar nici așa nu-mi spune tu mie că în baptism merg toți duminical sau iau toți „Cina Domnului” dintr-o adunare.
Și evenimentele făcute pe stadioane pe care le fac neoprotestanții și alte săli presupune ca lumea să vină tot la ei, nu să meargă ei direct.

Ia să ai mă nene 3000-7000 de familii, din care familie = ori 2 membri de obicei, fiecare cu apucăturile lui și chiar câteva sute de bolnavi psihic într-un oraș mare de care să ai grijă să nu-și facă rău sau să nu facă ceva nociv în Biserică.

Păi stai tată să faci și slujbele, să ai și program de slujire zilnică precum la Catedrale, de 3 ore + vecernia sau maslu, nu de 2-3 ore Duminica și oameni mulți la spovedanie cu care petreci ore țintuit în scaun, fără să mergi la masă sau la toaletă, să ai și înmormântări și vezi după programul de muncă și uzura.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 04.04.2017, 20:25:25
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Lancelot, din cele cateva interactiuni de pe diferite topicuri te cred un om cerebral. Cred ca ai nevoie de un reset interior. Sa gasesti pustia si sa devi ascet. Elitele Imparatiei Cerurilor au trait in desert, departe de oameni, deci imposibil de a-si indeplini porunca milei si ajutorarea aproapelui. De asta cred ca ar avea nevoie si multi "dezamagiti", sa se pustiasca...sa priveasca doar spre interior o perioada. Sa cugete si daca primesc har, sa se roage. O sa vada ochii altcumva dupa...cand vine pacea inimii vezi simplu si profund. Ai grija de tine!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 04.04.2017, 20:27:52
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Ia să ai mă nene 3000-7000 de familii, din care familie = ori 2 membri de obicei, fiecare cu apucăturile lui și chiar câteva sute de bolnavi psihic într-un oraș mare de care să ai grijă să nu-și facă rău sau să nu facă ceva nociv în Biserică.

Păi stai tată să faci și slujbele, să ai și program de slujire zilnică precum la Catedrale, de 3 ore + vecernia sau maslu, nu de 2-3 ore Duminica și oameni mulți la spovedanie cu care petreci ore țintuit în scaun, fără să mergi la masă sau la toaletă, să ai și înmormântări și vezi după programul de muncă și uzura.
drept.

dar tu te referi la mediul urban, eu ma gandesc mereu la preotimea din mediul rural, mai ales la zonele defavorizate.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 04.04.2017, 20:32:19
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Lancelot, din cele cateva interactiuni de pe diferite topicuri te cred un om cerebral. Cred ca ai nevoie de un reset interior. Sa gasesti pustia si sa devi ascet. Elitele Imparatiei Cerurilor au trait in desert, departe de oameni, deci imposibil de a-si indeplini porunca milei si ajutorarea aproapelui. De asta cred ca ar avea nevoie si multi "dezamagiti", sa se pustiasca...sa priveasca doar spre interior o perioada. Sa cugete si daca primesc har, sa se roage. O sa vada ochii altcumva dupa...cand vine pacea inimii vezi simplu si profund. Ai grija de tine!
nope, nu merge. asta fac numai lasii, trebuie sa stai acasa, sa lupti pentru cei pe care-i iubesti, pentru nevasta, pentru copii. sa-i ajuti pe cei care depind de tine si, daca poti si esti om adevarat, sa-i ajuti pe cei in necaz, atat cat poti tu. sfatul tau este unul egoist, multi au ales calea asta si multi altii au descoperit in ei sfintenie, dar era numai egoism si lasitate.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 04.04.2017, 20:33:11
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Altă chestie la care ar trebui să se gândească mulți e cât e numărul de enoriași și cât e durata slujbelor cultelor căror li se clamează catehizarea superioară.

Că dacă efectiv vin într-o biserică catolică 60 de persoane maxim și ai 2 ore de slujbă și 2 preoți la 60 de oameni, normal că ai tot timpul liber să faci scheme pe hârtii care nu ți le citește mai nimeni.
Catolicii niciodată nu s-au remarcat prin mersul din casă în casă eu n-am văzut în România, deci nici la ei nu le vin toți enoriașii la slujbe și la ei sunt oameni cărora nu le pasă chiar comunități întregi.
La biserica catolică unde merg eu:

Zilnic, Liturghia dimineață și seara.

Duminica, 3 Liturghii, în limbile germană, maghiară și română.

Plus, adorație euharistică o dată pe săptămână, alte devoțiuni publice (Calea Crucii etc.)

Toți preoții sunt ieromonahi (călugări salvatorieni) ceea ce implică citirea Ceasurilor, sau a Breviarului.

Plus: înmormântări, botezuri, sfințirea caselor, spovadă, etc...

Deci ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #119  
Vechi 04.04.2017, 20:35:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
De fapt argumentul tău este greșit, pentru că nu ai înțeles exect ce a fost minunea Soarelui de la Fatima (bine, de altfel nu ai înțeles nici ce este Împărtășania, dar asta e o problemă mai gravă pe care o lăsăm pentru altă dată, cu precizarea că pâinea devine în mod real și substanțial Trupul lui Hristos, păstrând doar accidentele pâinii. Opinia ta este identică cu a protestanților).
Eu pot recunoate ca, de exemplu, in domeniul juridic si in alte domenii, e posibil sa stii mai multe lucruri decat mine. Sunt unele persoane care cred ca le stiu pe toate, chiar daca nu au prea multe cunostinte, probabil din mandrie.
Ceea ce am scris despre Sfanta Impartasanie e invatatura corecta, nu doar in ortodoxie, dar si in catolicism. Tu intelegi in mod gresit ca Trupul si Sangele din Sfanta Impartasanie este carne si sange. Iti repet, painea si vinul se transforma in Trupul si Sangele, care sunt tot paine si vin, nu carne si sange. Deci ortodocsii, atunci cand se impartasesc mananca Trupul si Sangele, sub forma painii si vinului. Ca mananca sange si carne spuneau romanii, neintelegand ceea ce spun crestinii.
Deci nu are nicio legatura cu vedeniile. Despre ce s-a intamplat la Fatima am citit o multime de articole, din sursele catolice. De acolo stiu ca s-a constatat ca observatoarele astronomice nu au detectat nicio miscare a soarelui, nici macar o mica eclipsa. Tot de acolo am citit mesajele transmise si am vazut ca a spus de Purgatoriu. Trebuie sa intelegi ca nici macar un inger nu poate spune un neadevar, o erezie, din punct de vedere ortodox Puragtoriul este o dogma gresita, deci e exclus ca, prin prisma ortodocsilor, sa creada ca acolo a fost o aparitie divina si nu o aparitie a ingerilor cazuti. La fel cum la Lourdes acea aparitie a spus de o alta dogma considerata gresita din punct de vedere ortodox, neprihanita zamislire. Eu asta am afirmat si trebuie sa vezi ca e ceva logic, nu e o mare filozofie.
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Revenind la minunea Soarelui, la fel cum transformarea reală și substanțială a pâinii nu poate fi detectată de mijloace științifice, nici mișcarea reală și substanțială a Soarelui nu a putut fi detectată de mijloace științifice.
Transformarea painii in Trup nu poate fi detectata cu mijloace stiintifice pentur ca e ceva ce nu tine de lumea aceasta, nu au cum sa-L gaseasca la miscoscop pe Iisus acolo. In schimb Soarele e din lumea noastra, e ceva din planul material, se poate observa ca nu s-a miscat.
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ăsta este unul dintre presupusele aspecte ale Luminii Sfinte pe care cu certitudine îl contest. Am auzit de n ori că "lumina nu arde" și am văzut filmări pe youtube în care credincioși își treceau mâinile prin flacără, însă și eu îmi pot trece mâna pentru una-două secunde prin flacăra lumânării, fără să mă ard. Când o să-mi arăți măcar o filmare cu cineva care își ține mâna, sau o bucată de hârtie, în flacără timp de 5 secunde, o să te cred.
Cum am mai spus, asta e baza minunii, Lumina Sfanta care nu arde, nu o flacara ca la aragaz. Care vine mai intai sub forma unui fulger de Lumina si apoi se duce la Mormant. Inca de acum multi ani am vazut pe acel rus care spune ca isi trece mana prin foc. Oricine poate face asta fara sa se arda, decat, cel mult, parul de pe mana. In schimb existau si atunci clipuri pe youtube in care unele persoane isi tineau fata in flacara mai multe secunde, fara sa ramana fara gene sau par in cap.
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Că Patriarhul pune vata în cupe de aur cu găurele, că aprinde de la foc 33 sau 99 de lumânări, sunt aspecte care nu au relevanță. Cea ce este relevant este că focul respectiv aprinde lumânările, deci se comportă ca o sursă obișnuită de energie calorică, și, repet, nu există nicio dovadă în sensul că nu ar arde.
Are ceva relevanta, cum crezi ca arde vata in mod obisnuit, ce ar mai vedea musulmanul din vata aia?
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Se pare că ai fost la fel de naiv și ai înțeles la fel de puțin din superstițiile și scamatoriile pe care ți le-a vândut unii cu titlul de paranormal precum ești și în calitate de creștin, când îți închipui că Harul lui Dumnezeu este ceva pe care un trib sau o comunitate eclesială îl poate "avea" de parcă ar fi o sumă de bani într-un cont de bancă.
Nu ai inteles, era o ironie.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 04.04.2017, 20:43:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
e urata exprimarea ta si-mi pare rau ca ai formulat asa. de ce crezi ca-mi pasa ce fac altii? ma doare-n cot, ma intereseaza numai ce face Biserica Ortodoxa. orice-ati zice si orice-ati pseudoargumenta, eu, asa pacatos cum sunt, sunt egalul vostru! nici tu si nici altul de aici nu este mai bun ortodox decat mine, nu noi hotaram asta, nu noi judecam asta, intelegeti si nu ne mai priviti de sus, pe mine si pe alti cativa.
tot vorbiti de canoane, nu uitati ca fara oameni nu ar mai fi nicio biserica...
Canoanele sunt mai aspre pentru clerici, mi se pare chiar mai aspru să fi decăzut din funcția bisericească pe lângă oprirea de la împărtășanie, canoanele sunt tot pentru mântuirea omului adoptate, altfel s-ar ajunge să se presupună că Sfinții Părinți erau lipsiți de iubire, ceea ce e deja pe tărâmul hulelor.
Mie nici nu mi se pare că mai practică mulți acrivia, poate doar în mănăstiri unde duhovnicii sporiți își selectează în funcție de asta ucenicii călugări și nu e greșit să se practice acrivia în mănăstiri.
Se ia împărtășania destul de bine și confortabil de către mulți.

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
orice-ati zice si orice-ati pseudoargumenta, eu, asa pacatos cum sunt, sunt egalul vostru! nici tu si nici altul de aici nu este mai bun ortodox decat mine, nu noi hotaram asta, nu noi judecam asta, intelegeti si nu ne mai priviti de sus, pe mine si pe alti cativa.
Nici n-am încercat să argumentez că ești mai păcătos, tu sau alții, sau că aș fi mai bun ortodox, n-am cum să privesc de sus, oricum mă smerește Dumnezeu degrabă.
Problema era privind mântuirea și Origen era erudit, moral, bine crescut, avea o bibliotecă și Biserica n-a putut să-i rețină ereziile.
Nu spun c-ai fi tu Origen, dar au fost și oameni de calibru care au căzut pentru părerile lor după care s-au condus și au învățat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde