Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1331  
Vechi 27.07.2016, 12:27:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Nu face acest lucru, deoarece Dumnezeu respecta liberul arbitru al fiecarui individ in parte. Omul singur isi poate indrepta (sau nu) inima
singur ????
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1332  
Vechi 27.07.2016, 12:28:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
exemplele biblice abundă unde Duhul Sfânt ne arată clar că intră în oameni, animale și obiecte.
Nimic de genul asta, doar talmacirile tale sectare si hulitoare.

Citat:
Apoi exemplele empirice patristice, adică din experiență, trăite, dovedite și demonstrate, care ne sunt date nouă, pentru a le trăi și noi, cele ce "ochii n-au văzut, urechile n-au auzit și la mintea omului nu s-a suit să cunoască", spune Pavel. Acelea le vom trăi, dacă vrem...
Nici din astea nu sunt.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1333  
Vechi 27.07.2016, 12:44:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Duhul Sfânt, Persoană și Duh, Creator prin Sfânta Treime, intră în oameni, animale sau obiecte, dar nu în oricare și nu oricând.

La fel și demonii, persoane și duhuri, intră în oameni, animale și obiecte, dar nu în oricare și nu oricând.

Aceasta știm în Duhul Sfânt.
Ce stim cu siguranta este ca igor-daniel-emilian care pretinde ca a studiat teologia, nu e capabil sa faca diferenta intre dogma ortodoxa si ideile iesite din capul lui fudul nici macar cand sunt o evidenta hula la adresa Duhului Sfant.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1334  
Vechi 27.07.2016, 15:39:16
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In acest domeniu nu te pot contrazice. Ai prea multa experienta.
Da, am experiență, cu mila Domnului. Biruiesc ereziile. Mi-am axat toate studiile pe Noul și Vechiul Testament, Dogmatică, Patristică, diferențele interconfesionale, istoria religiilor și a Bisericii, sectologie și ereziologie.
Fiindcă am vrut să-mi înțeleg credința, să fiu sigur pe ce cred, să știu pe ce stau, pe ce Temelie.
Și am căutat și am cerut cu lacrimi să găsesc și am găsit.
"Am văzut Lumina cea adevărat, am primit Duhul Cel Ceresc, am aflat Credința cea adevărată, nedespărțitei Sfintei Treimi, închinându-ne, că Aceasta ne-a mântuit pe noi."

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu as putea dovedi biblic ca Dumnezeu a facut minuni prin animale (Corbul si Ilie, magarita lui Balaam, etc.).
Dar ca Duhul Sfant intra in animale chiar ca nu pot demonstra nicicum.
Ți-ai dat singur răspunsul, fiindcă răspunsul nu a fost ascuns niciunde. Doar că orbii și necredincioșii nu îl văd, fiindcă urăsc pe Duhul Sfânt.

Poate măgărița să vorbească, dacă nu este Duhul Sfânt în ea?
Poate toiagul lui Moise, să-și schimbe proprietățile anatomice, și din lemn să devină șarpe, dacă nu este Duhul Sfânt în el?
Poate Elisei, mai exact trupul lui "mort" de un an de zile, Sfintele Moaște a lui Elisei, să învie un alt om, dacă nu este Duhul Sfânt în acel trup?

Frate, trezește-te și ieși din ereziile și minciunile penticostalilor, că sunt conduși de demoni acei oameni, și vino cu smerenie și ascultare în Biserică.
Și îmbunătățește-te, citind și memorând cât mai mult din Sfânta Scriptură, mai ales Noul Testament și viețile și scrierile Sfinților Părinți.

Vino în Sfânta Ortodoxie, Mireasa lui Hristos, cere Sfânta Spovedanie, Sfânta Împărtășanie, cere rugăciunile Preacuratei Maicii Domnului și Sfinților Săi și te vei pune pe drumul mântuitor.

Vino, că nu știm cât timp de viață mai ai. Da, ești liber să mori eretic, dar dacă mori eretic, nu te vei mântui.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Daca vei dovedi asa ceva, promit sa-mi dau toate silintele pentru a deveni un crestin placut Domnului.Nu trebuie sa cazi in descurajare sau depresie.
Domnul iti poate indrepta inima si te poate ajuta sa-L iubesti.
Am dovedit. Țineți promisiunea.

Nu vreau să cred că ai mințit. Nu accept ispita asta. Ești un om integru și minunat și avem nevoie de tine, să te pui și tu alături de noi, pe cărarea ce strâmtă, îngustă și grea, pe care -puțini- o află (raportat mondial, fiindcă Domnul ca "toți oamenii să se mântuiască și la cunoștiința Adevărului să vină") și care duce la Viață, la Împărăția Cerurilor.

Vino, frățiorul meu scump. Domnul te iubește, Biserica te iubește și eu te iubesc nespus de mult.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce stim cu siguranta este ca igor-daniel-emilian care pretinde ca a studiat teologia, nu e capabil sa faca diferenta intre dogma ortodoxa si ideile iesite din capul lui fudul nici macar cand sunt o evidenta hula la adresa Duhului Sfant.
Aline, așa iubești tu oamenii? Dovedește acuzele tale. Dovedește ce vorbești.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.07.2016 at 15:43:14.
Reply With Quote
  #1335  
Vechi 27.07.2016, 15:53:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, am experiență, cu mila Domnului. Biruiesc ereziile. Mi-am axat toate studiile pe Noul și Vechiul Testament, Dogmatică, Patristică, diferențele interconfesionale, istoria religiilor și a Bisericii, sectologie și ereziologie.
Citat:
Poate măgărița să vorbească, dacă nu este Duhul Sfânt în ea?
Bre m-a bufnit rasul instant. Fii putin antena:
Despre Duhul Sfant:
http://marturieathonita.ro/ce-este-d...-da-el-omului/

Citat:
Poate toiagul lui Moise, să-și schimbe proprietățile anatomice, și din lemn să devină șarpe, dacă nu este Duhul Sfânt în el?
Poate Elisei, mai exact trupul lui "mort" de un an de zile, Sfintele Moaște a lui Elisei, să învie un alt om, dacă nu este Duhul Sfânt în acel trup?
S-ar putea sa faci confuzie intre tainele lui Dumnezeu si minunile Sale mai presus de ratiunea omeneasca, si prezenta dar si manifestarea Duhului Sfant.

Mai exact: daca un magar vorbeste atunci acea este minune Dumnezeiasca
dar asta nu insemna ca magarul are Duh Sfant ( tu vezi unde ne indreptam ?)
Ba chiar mai mult, a spune ca Duhul Sfant salasluieste intr-un magar sau toiag duce catre blasfemie si are un iz (neintentionat) de hula.
Reply With Quote
  #1336  
Vechi 27.07.2016, 16:16:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre m-a bufnit rasul instant. Fii putin antena:
Despre Duhul Sfant:
http://marturieathonita.ro/ce-este-d...-da-el-omului/
Bre, dar ce-am spus eu greșit și diferit față de acel articol minunat?

Chiar în primele rânduri primești răspuns: "Duhul Sfânt dă viață, însufleț›eș™te ș™i întăreș™te făpturile. El dă animalelor viaț›ă, oamenilor minte și creș™tinilor o viaț›ă mai înaltă, duhovnicească."
Și mai departe spune: În continuare vom vedea ce dăruiește Duhul Sfânt omului: Când Duhul Sfânt Se sălășluiește înlăuntrul omului, îi dăruiește credință și luminare. (...)

Și tu ești orb și necredincios ?

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
S-ar putea sa faci confuzie intre tainele lui Dumnezeu si minunile Sale mai presus de ratiunea omeneasca, si prezenta dar si manifestarea Duhului Sfant.
Și minunea nu-i o taină?
Cele 7 Taine, nu sunt minuni?
Poți să le explici prin rațiune omenească? Niciodată.
Cele 7 taine, sunt cele mari, oficiale, arătate ca chid, ca simbol, ca orientare.
Până în secolul 8, și călugăria era numărată ca taină oficială, arătată ca ghid, simbol și orientare a ce se arată ca taină. Și pustnicia.
Erau vreo 12 Sfinte Taine.
De aceea ele au caracter orientativ. Nu habotnicie și strictețe, flexiblitate, dragoste, că suntem creștini, nu iudei, evrei.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Mai exact: daca un magar vorbeste atunci acea este minune Dumnezeiasca
dar asta nu insemna ca magarul are Duh Sfant ( tu vezi unde ne indreptam ?)
Omule, dar nu poate un măgar să vorbească de la sine. Nu l-a creat Dumnezeu așa. Un măgar când vorbește, e fiindcă Duhul Sfânt e în el, în măgar. Ce-i așa greu de înțeles?
Cum să nu însemne că în măgar intră Duhul Sfânt?
Da, măgarul nu lucrează cu Duhul Sfânt, ci măgarul se face doar o unealtă a Duhului Sfânt, pentru câteva minute sau secunde, cât vrea Duhul Sfânt să împlinească o misiune pentru un om ales al Lui, prin măgar, sau obiect.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Ba chiar mai mult, a spune ca Duhul Sfant salasluieste intr-un magar sau toiag duce catre blasfemie si are un iz (neintentionat) de hula.
Dovedește.
Tu ești blasfemiator și hulești pe Duhul Sfânt și harul Lui, energiile necreate, cu Care El lucrează.
Îl faci pe Duhul Sfânt, incapabil să intre în animale și obiecte. Poate și oameni. Acuș' spui că nu intră nici în oameni.
Oh, puțina voastră credință... Doamne miluiește...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.07.2016 at 17:10:22.
Reply With Quote
  #1337  
Vechi 27.07.2016, 18:19:38
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Tu ești blasfemiator și hulești pe Duhul Sfânt și harul Lui, energiile necreate, cu Care El lucrează.
Îl faci pe Duhul Sfânt, incapabil să intre în animale și obiecte. Poate și oameni. Acuș' spui că nu intră nici în oameni.
Oh, puțina voastră credință... Doamne miluiește...
Nu, tu ești cel care hulești pe Dumnezeu, afirmând că El poate "intra" în diverse aspecte punctuale ale creației - oameni, animale obiecte etc.

Pentru că prostia asta pe care o susții înseamnă de fapt că îi impui lui Dumnezeu limitări spațio-temporale : aici El este, acolo El nu este. Este în icoană, dar nu este în peretele pe care atârnă icoana.

Dumnezeu nu se află în anumite locuri din creația Sa, nu este limitat. Duhul Sfânt, în accepțiunea ta, se comportă ca un spirit oarecare, un spirit CREAT, ca un înger sau diavol, ca un loa din voodoo sau un kami din shintoism.

Prostia asta (ca să nu spun erezie) pe care o susții este totuna cu a susține că Dumnezeu Tatăl, dacă vrea, poate să intre în frigiderul meu sau în pisica vecinei.

Citește aici:

http://www.crestinortodox.ro/sarbato...nt-152355.html

Sau, dacă nu vrei să citești, un rezumat extrem de succint: "Fiind Dumnezeu, Duhul Sfânt este omniprezent" (sublinierea mea). Pe bune, nu mi-aș fi puut închipui că se poate să citești atâta despre creștinism și să-ți scape un asemenea aspect esențial....


Si mai citeste aici (din nou, cu sublinierile mele):

"On the contrary the Holy Spirit is, to begin with, because of qualities that are essentially holy, that which the Father, essentially Holy, is; and such as the Only-begotten is, such is the Holy Spirit; then, again, He is so by virtue of life-giving, of imperishability, of unvariableness, of everlastingness, of justice, of wisdom, of rectitude, of sovereignty, of goodness, of power, of capacity to give all good things, and above them all life itself, and by being everywhere, being present in each, filling the earth, residing in the heavens, shed abroad upon supernatural Powers, filling all things according to the deserts of each, Himself remaining full, being with all who are worthy, and yet not parted from the Holy Trinity." - Sf. Grigorie din Nyssa.

AM mai găsit: Duhul Sfânt nu e absent din nici o făptură și, mai ales, din cele ce s-au învrednicit de rațiune. (Sfântul Maxim Mărturisitorul)

Și ar mai fi și troparul cu care începe orișice slujbă: âÎmpărate ceresc, Mângaietorule, Duhul Adevarului, care pretutindenea ești și toate le împlinești,Vistierul bunătăților și dătătorule de viață vino și te sălășluiește întru noi și ne curățește de toat spurcăciunea și mântuiește-ne Bunule sufletele noastre. Amin!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 27.07.2016 at 18:59:46.
Reply With Quote
  #1338  
Vechi 27.07.2016, 19:34:03
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Leapădă-te de ereziile franco-latine "romano-catolice" și atunci ne vom bucura împreună de dialoguri duhovnicești, poate chiar și teologice.

Cât timp stai și crezi înselări precum primatul papal, infailibilitate papală, purgatoriul, indulgențele, că harul este creat și alte blestemate minciuni.
Până atunci nu avem ce să vorbim, n-ai studiat nici teologie apuseană franco-latină, și tu vi să ne dai lecții despre har și Duhul Sfânt?
Nu, n-avem ce să vorbim, că nu primești nimic, orice ți-aș spune și crezi că știi ceva din ce este creștinismul, când tu nu știi nimic, în cel mai fericit caz, puțină morală, niște fapte bune, care le fac și ateii sau musulmanii sau alți păgâni.

Mergi și studiază Noul Testament, Patristica, Dogmatica. Și iartă-mă.

Dumnezeu să-ți ajute.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.07.2016 at 19:55:39.
Reply With Quote
  #1339  
Vechi 27.07.2016, 19:40:38
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul

Mergi și studiază Noul Testament, Patristica, Dogmatica. Și iartă-mă.

Dumnezeu să-ți ajute.
Păi tocmai ți-am dat argumente irefutabile din Patristică (Sf. Grigorie din Nyssa, Sf. Maxim Mărturisitorul) din liturgica ortodoxă (troparul Sfântului Duh) care arată că ceea ce susții tu este o erezie.

Dar se pare că recurgi din nou la vechea ta metodă: când ți se demonstrează că greșești și nu mai ai argumente, o dai pe aia cu "tu ești eretic, nu discut cu tine !!!!".

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
n-ai studiat nici teologie apuseană franco-latină, și tu vi să ne dai lecții despre har și Duhul Sfânt?
Păi tocmai asta e rușinea, că eu n-am licență în teologie, iar tu ai. Și nu mai vorbi la plural, că niciun ortodox de pe forum nu a împărtășit aberațiile tale despre Duhul Sfânt care intră în măgari, ești (din fericire) singur atunci când susții asemenea bazaconii.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 27.07.2016 at 19:57:35.
Reply With Quote
  #1340  
Vechi 27.07.2016, 19:59:12
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Nu contest ce spune Sfântul Grigorie de Nyssa, nici Sfântul Maxim Mărturisitorul, ei nu spun că harul și energiile, darurile Duhului Sfânt ar fi create, cum mint ereticii "romano-catolici".
Deci dacă harul este necreat, izvorând din Duhul Sfânt, e prezent nu doar în oameni, ci și în animale și obiecte.
Spunem același lucru, dar un eretic e orb, nu vede că creștinii sunt în același Duh Sfânt, cu toții.

Pentru că nu s-a mai vorbit pe forum, despre Duhul Sfânt care intră în animale și obiecte, decât aici în topic.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde