Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 20.02.2015, 20:06:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Se pare că tu ai întors-o ca la Întorsura Buzăului... Parcă nu de heruivimii de pe chivot era vorba, ci de icoana lui Iisus. Știi tu, aia poleită cu aur și argint din belșug! Despre o astfel de reprezentare a Dumnezeirii vorbea apostolul în textul cu pricina. El spunea că ”nu trebuie să socotim că Dumnezeirea” (Fapte 17,29) este astfel, tu spui că trebuie, ba chiar că vrei să te închini înaintea unei asemenea reprezentări a Dumnezeirii. Cine are dreptate?
Ce faci nene, umblam la tertipuri acum?
Scurtam citatul ca sa nu infruntam penibilul?

Ai mai sarit o data cu "argumentul" asta si ti-am raspuns aici:

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Pe de altă parte, făcând abstracție de icoanele celor mulți și aproximativ sfinți, și referindu-ne doar la icoana lui Hristos, chiar această reprezentare a Dumnezeirii este incorectă, căci zice apostolul:

”Fiind deci neamul lui Dumnezeu, nu trebuie să socotim că dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite de meșteșugul și de iscusința omului.” (Fapte 17,29 - Biblia Ortodoxă)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Nu, o fi corecta aia din hartie si cerneala voastra.

Asa e cand interpretezi lautareste Scriptura.
Astept inca sa ne spui voi de ce voi tipariti "Dumnezeirea".

Ah, am inteles, ca nu scrie expres in citat "nu trebuie să socotim că dumnezeirea este asemenea hartiei si cernelei" deci merge s-o tiparim
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 20.02.2015, 20:12:29
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hai Theo, prietene, nu pot sa stau, din pacate, toata seara pe forum desi mi-ar face o mare placere si tin la tine :). Textul este in II Imparati 13.20-21.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 20.02.2015, 20:15:55
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Theo cu privire la scena referitoare la oasele lui Elisei, spune-mi ceva: Dupa acel miracol cum s-au comportat fata de acele oase cei care au asistat si si cel care s-a atins de ele?
Pai eu atat stiu ca este descris in cartea a patra a Regilor, capitolul 13: se speriasera, aruncasera mortul in groapa, si lovindu-se de oasele Proorocului, acel om a inviat.
Banuiesc ca tu stii mai bine.
Spune pana la capat. Tu esti un biblist cunoscator, normal ca nu pot sti, in raport cu tine. Stii multe despre contextul mai profund al celor din Sfanta Scriptura, mai multe decat orice ortodox sau catolic de pe forum, deci spune tu mai bine tot ce stii.
Sorry 4 delay.

Last edited by Barsaumas; 20.02.2015 at 20:17:57.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 20.02.2015, 20:19:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

O zis si el 2 in loc de 4 ca sa vada daca stii despre ce e vorba :)

Poi nu e mare lucru de zis decat ca asta cu "ramasite umane" pur si simplu e un punct de vedere aberant.
Exista un precedent si ar trebui sa fie suficient.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 20.02.2015, 20:22:43
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai nu s-au comportat in nici un mod.Nici martorii si nici cel inviat.Foarte ciudat as spune, sa asisti la un asemenea miracol si sa nu ai nici o reactie fata de acele oase ale unui om sfant.Sau macar sa existe o concluzie in care sa se spuna ca ar fi trebuit venerate.Nimic, povestea se incheie in fix doua versete. Dar sa presupunem ca au fost prea uimit, fericiti, este o caracteristica a naturii umanei.Mai pun doua intrebari:

1.Ulterior acestui miracol cum s-au comportat evreii fata de acele oase ale lui Elisei?
2.Din acel context (II Regi 13.21) si pana la finalul Sfintei Scripturi de cate ori mai este amintit acel episod sau de cate ori este relatat in sensul de a fi subliniata necesitatea acordarii unui anumit respect/veneratie acelor oase ale unui om sfant?

Hint&tips: raspunsurile vor fi scurte :) PS: folosesc Biblie protestanta, de acolo vine diferenta de capitole, dar nu ma deranjeaza ce versiune foloseste cel cu care discut.As dori sa va reamintesc ca nu eu am fixat cadrul de discutie strict la Biblie.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 20.02.2015 at 20:31:02.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 20.02.2015, 20:30:29
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Eu nu m-aș grăbi să vorbesc de inconsecvență logică. Era vorba de Biserici Ortodoxe, nu de spitale și pușcării. Ori măcar o capelă din incinta unui spital, ceva... Nici măcar un singur exemplu nu găsești?
Eu spun ca in principiu, crestinul (ortodox, bineinteles) nu este ingradit de Sf.Icoane sa se roage, el poate sa se roage si fara Sf.Icoane (bisericile sunt impodobite cu Sf.Icoane pentru a aprofunda Comuniunea omului cu Dumnezeu), iar tu fortezi opinia conform careia noi, ortodocsii nu avem voie sa ne rugam fara Sf.Icoane.

ESTI ILOGIC, ESTI DE REA-CREDINTA!
In cele mai multe spitale NU exista capele ori incaperi special amenajate. Sf.Liturghie se oficiaza efectiv in aer liber, vara.

ESTI RAU INTENTIONAT, PERETE VARUIT!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #237  
Vechi 20.02.2015, 20:35:26
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Theo cu privire la scena referitoare la oasele lui Elisei, spune-mi ceva: Dupa acel miracol cum s-au comportat fata de acele oase cei care au asistat si si cel care s-a atins de ele?
Irelevant remarca ta!
Incerci sa refocusezi atentia pe o speculatie!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #238  
Vechi 20.02.2015, 20:36:01
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Pai nu s-au comportat in nici un mod.Nici martorii si nici cel inviat.Foarte ciudat as spune, sa asisti la un asemenea miracol si sa nu ai nici o reactie fata de acele oase ale unui om sfant.Sau macar sa existe o concluzie in care sa se spuna ca ar fi trebuit venerate.Nimic, povestea se incheie in fix doua versete. Dar sa presupunem ca au fost prea uimit, fericiti, este o caracteristica a naturii umanei.Mai pun doua intrebari:

1.Ulterior acestui miracol cum s-au comportat evreii fata de acele oase ale lui Elisei?
2.Din acel context (II Regi 13.21) si pana la finalul Sfintei Scripturi de cate ori mai este amintit acel episod sau de cate ori este relatat in sensul de a fi subliniata necesitatea acordarii unui anumit respect/veneratie acelor oase ale unui om sfant?

Hint&tips: raspunsurile vor fi scurte :) PS: folosesc Biblie protestanta, de acolo vine diferenta de capitole, dar nu ma deranjeaza ce versiune foloseste cel cu care discut.As dori sa va reamintesc ca nu eu am fixat cadrul de discutie strict la Biblie.
Ok. Si de aici ce rezulta, dpdv al credintei reformate?
Reply With Quote
  #239  
Vechi 20.02.2015, 20:41:14
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca nu s-a acordat nici un tratament special.Iluminatu, speculatie inseamna sa merg dincolo de text, ori cadrul discutiei este strict textul, asa cum a fost el fixat prin ideea topicului.Eu doar am intrebat, in baza textului. Raspunsul este ca textul nu spune nimic desi ulterior a fost folosit pe post de argument.Subtirea linie a speculatiei :)

Cele doua intrebari ale mele raman valabile.Promit ca daca imi sunt aduse versete raspund.PS. initial vroiam sa discut in principal cu Igor (ca sa-i fac pe plac si sa nu-l confund cu Daniel) dar se pare ca spiritul latin, avantat si inflacarat, a trecut fara regrete peste solicitarea mea :) Igor...ce facem? Cand vrei sa incepem discutia?

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 20.02.2015 at 20:45:06.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 20.02.2015, 20:45:33
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Pai nu s-au comportat in nici un mod.Nici martorii si nici cel inviat.Foarte ciudat as spune, sa asisti la un asemenea miracol si sa nu ai nici o reactie fata de acele oase ale unui om sfant.Sau macar sa existe o concluzie in care sa se spuna ca ar fi trebuit venerate.Nimic, povestea se incheie in fix doua versete. Dar sa presupunem ca au fost prea uimit, fericiti, este o caracteristica a naturii umanei.
Sau, pur si simplu, asa cum sunt si alte locuri in Sf.Scriptura, nu era nevoie sa se explice in acest episod biblic ce trebuiau sa faca evreii pentru ca ... episodul nu era o noutate pentru ei, stiau ce trebuie sa faca in astfel de cazuri. Pur si simplu episodul era atat de familiar pentru ei incat nu a fost nevoie sa li se explice "noile proceduri". Se pare ca doar pentru voi, biblistii cei noi acest evenimente sunt curioase; si asta pentru ca ... NU CREDETI!!

Sa ne aducem aminte ca si dupa moartea Profetului Moise evreii i-au cautat mormantul si nu l-au mai gasit. De ce i-au cautat mormantul? Exista un cult al mortilor la evrei inca de la inceputurile lor ca popor.


Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
1.Ulterior acestui miracol cum s-au comportat evreii fata de acele oase ale lui Elisei?
2.Din acel context (II Regi 13.21) si pana la finalul Sfintei Scripturi de cate ori mai este amintit acel episod sau de cate ori este relatat in sensul de a fi subliniata necesitatea acordarii unui anumit respect/veneratie acelor oase ale unui om sfant?
Scuze, dar astea sunt intrebari stupide, de avocat al diavolului! Cauti posibile invinuiri SPECULAND! JOSNIC!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
Răspunde