Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 21.02.2015, 01:32:18
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Acuma, deși nu mă simt prea la largul meu între bibliști, că am mai degrabă o căpățână mundană și sentimentală, parcă tot aș scrie și eu ceva...:) Subiectul e pasionant și deocamdată admirabil condus din condeie. Să mă iertați că nu țin nivelul dar câte ceva toto voiesc să întreb și să afirm, din a mai bună intenție - să învăț, mai întâi, de la frații mai mari și cărturari. Fără pic de ironie o spun!

Mărturisesc, fraților, că mult mă miră cum noi oamenii nu găsim timp pentru pașnica activitate de contemplare a frumuseții ci mereu ne istovim puterile sufletului în dispute pentru supremația convingerilor. Eu mai întâi sunt un astfel de om și acum, răsfoind topicul, mă și mir că n-am trecut deja la ..atac. Dar nu-i bai, o voi face curînd.

Ca om de lume ce sunt, mă întreb mai întâi: cum de adversarii icoanelor nu sunt animați în primul rând de universul artistic al iconografiei? Oare în uriașa creație a artiștilor iconari din nenumărate țări și epoci nu găsim imbold pentru admirație și niscaiva contemplare a frumuseții artei? O artă mai aparte, ce-i drept, una care pomenește și exprimă nu numai sufletul omenesc dar și Cerul...
Icoana ca semn și ca simbol, nu ne trezește măcar preocuparea pentru oamenii care au lucrat-o? Și pentru lumea la care e zălogită inima lor?...
Cu riscul ca Mihailc să îmi fi făcut iarăși o ciufuleală critică, vis-avis de minusculele mele interogații și speculații mundane, eu totuși continui să cuget: să fie lipsită chiar de orice sens icoana, așa cum spun adversarii? Să fie ciudate și "urâte" icoanele așa cum se exprima o soră mai demult?.... Oare pentru că iconarii din vechime și de azi nu erau în stare decât de lucruri ce par zămislite de mâna copiilor? Fiind ei niște pitici în comparație cu marii meșteri ai Renașterii, de pildă?
Cei ce au ținut să reprezinte în icoană o lume aparte, să fi fost doar bieți ignoranți ai legilor perspectivei și ai mulțimii de tehnici precum și ai anatomiei umane? Sau, poate, ei deja ne sugerează prin icoană că lumea în-semnată de ei este o lume diferită de a noastră...
Să fie icoana nu daor un semn, ori un simbol, ci și un imbold pentru anumite resurse rămase în oarece letargie înlăuntrul nostru?
Cum să abordăm icoana? Filosofic, esteticește, numerologic? Sau poate istoric, stilistic, compozițional?...
Mă gândesc că mereu omul a creat o imagine, o reprezentare în primul rând pentru a întipări și sugera ceva, o realitate fără de care icoana nu ar avea obiect. Care să fie acel ceva tainic, acel cineva?... Îl putem cunoaște suficient de bine doar pe calea intelectului, îl putem pătrunde cu mintea fără a avea absolut nici o nevoie de imagini?....
Iar dragostea, care mereu s-a adresat întregii ființe - lumii simțurilor, emoțiilor, voinței și intelectului, nu are oare și aici ceva de spus, ceva de exprimat? Nu vin imaginile vizuale, auditive, olfactive etc. să coloreze lumea spre care aspirăm și în care ființăm și astfel să ne-o facă mai apropiată, mai dragă, mai "a noastră"?

Dar astea sunt reflecțiile unui cuget mundan, o recunosc cu regret, iar cele duhovnicești eu nu le pot atinge acum, deși privesc o icoană așezată chiar lângă laptopul meu...:)

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #312  
Vechi 21.02.2015, 01:42:32
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioan..si tu prietene ai venit in miezul noptii? :)) Frate voi beti cafea, nu sunteti obositi de la munca, copii pe cap,chestii de acest tip?:)) Sunteti o enigma pt mine. PS: am icoane. Primite in dar.De-a lungul timpului.In diferite colturi ale lumii.Nu conteaza de la cine. Nu m-am purtat necuvincios fata de ele,le-am pastrat din respect pt cei care mi le-au daruit. Preferata mea este una cu Ioan Botezatorul, fata de care am o admiratie aparte.Intradevar sunt un prilej de meditatie teologica, mai ales din perspectiva modului cum iconarul intelege sa zugraveasca un sfant, al mesajului teologic transmis prin toate detaliile.Nu ma comport fata de ele cum o faceti voi, asa este, dar nici nu le desconsider, o actiune intr-un sens jignitor.Intradevar pacat ca Mihai nu mai este pe forum, am cumparat carti despre icoane datorita modului cum le prezenta,avea o pricepere si o delicatete anume si stia ce vorbeste, explica foarte frumos.Alte timpuri, mai putin contondente :) In fine,nu conteaza.Mi-a parut bine sa te revad.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 21.02.2015 at 01:45:25.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 21.02.2015, 01:51:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Să știi că am urmărit de la început discuția.
De vreo două ore ezit să intervin. :))
Am fost curios unde se ajunge...forumul bate filmul...)))
Reply With Quote
  #314  
Vechi 21.02.2015, 02:02:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ți-e frică, Ovidiu B.? De ce vrei să demolez ce construiesc eu, cu mila Domnului? Demolezi cu zeflemea și indispreț.
Simt că ai multă frică, nesiguranță, neîncredere, îndoială, chiar deznădejde și multă necredință, toate venite din foarte puțină iubire, belșug de judecată a aproapelui, și mai multe, dar nu mai zic, că te judec și eu.
Ai încredere în Maica Domnului, frate Ovidiu. Oricum am ajutor solid, nu te teme. "Îndrăzniți", Hristos a biruit lumea, nu va birui un protestant? Cu atât mai mult, că nu urmăresc convertirea nimănui, ci mărturisirea. Vreau să-l ajut. Viu. Real. Onest.
Mergi, pelerin spre apus, și citește ce am scris, și dacă ai nelămuriri, scrie-mi, îmi scrii mie și eu răspund. Public, creștinii nu au nimic de ascuns. Mă ajută Maica Domnului. Oricum am ajutor puternic, care-mi antrenează mintea din plin. Și rezultatul nu poate fi decât al biruinței în Hristos.
Și nu trebuie să fie considerată părerea și opinia Bisericii, dar tu numai citește.
Ovidiu B., crezi că Maica Domnului ne lasă așa de izbeliște? Înțeleg să ai credință slabă, dar nici chiar așa.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 21.02.2015 at 02:11:21.
Reply With Quote
  #315  
Vechi 21.02.2015, 02:08:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pelerin, cum nu mi-ai rămas dator, consideră-l ca pe un dar: https://www.youtube.com/watch?v=R8mxhrBD_JA
Reply With Quote
  #316  
Vechi 21.02.2015, 02:17:38
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Știi cum zice vorba aia din bătrâni: râde illuminatu' de sectar și dracu' de amândoi.

Căutarea Adevărului se face direct la sursă, în Cartea Adevărului...
Să fiu iertat de opinie: Biblia nu e Sursa Adevărului ci, dacă voiți, e chiar ...icoana Sursei ..:)
Orice carte, orice culegere de semne și simboluri, e doar un cod sau mijloc prin care O PERSOANĂ ORI MAI MULTE PERSOANE comunică, indirect, cu alte persoane, aici cititorii, în scopul comuniunii sufletești - aici duhovnicești.
Dacă Biblia o numim sfântă, aceasta nu o facem pentru că ea e Adevărul, ci pentru că în Scripturi se află conținut mesajul Adevărului, adică Evanghelia. Sursa este, da, Sfântă, întrucât este Dumnezeu. Atunci și manifestarea Domnului în lucrare este sfântă. Doar pentru acest motiv, iar nu pentru altele care încurcă semnul cu Semnatarul, spunem despre Biblie că e sfântă...

Așa cum acceptați să folosiți un mijlocitor (textul biblic) pentru a vă apropia de Dumnezeu, ați putea accepta că și noi folosim încă un mijlocitor pentru a ne apropia de Dumnezeu, anume un mijloc imagistic, colorat...:) Precum și mijloace auditive (cântarea), ori olfactive (mirul, tămâia) etc.
Dar icoana mai are și alte roluri în viața de credință, în fine...

Cât privește căutarea, căutarea Adevărului, aceasta se face foarte bine și tinzînd cu smerenie și tenacitate spre-înlăuntrul inimii. Dacă avem cumva acces acolo cu mintea, peste ziduri care par de netrecut...:)

P.S. Adevărul nu poate fi cumpărat pe bani, Sursa nu se obține prin negoț lumesc. În schimb Biblia o putem cumpăra cu lei sau valută forte. Similar nici harul nu poate fi achiziționat prin lovele, precum credea Simon magul, ci așa cum arătau Apostolii care îl certau pe sărman... Putem cumpăra de la magazin Biblii, icoane și oarice alte obiecte de cult. Dar nu Adevărul! Copii ale Mesajului, încifrate în semne și simboluri, putem vinde și cumpăra, însă Originalul îl obținem prin gradul de participare la El. Acum poate înțelegeți cam în ce grad de participare la Dumnezeu și la Harul Său se aflau sfinții și de ce moaștele lor sunt atât de prețuite de noi. Ei nu mai sunt materie (precum Biblia, care e din hârtie) ci sunt transfigurări ale materiei prin Harul Dumnezeirii. Biblia e purtătorul și transmițătorul unui Mesaj, sfântul e Purtător Personal de har și, în toate cazurile, am putea spune că e icoană vie a lui Hristos.

Last edited by Ioan_Cezar; 21.02.2015 at 02:36:05.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 21.02.2015, 02:43:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cu atât mai mult, că nu urmăresc convertirea nimănui, ci mărturisirea. Vreau să-l ajut. Viu. Real. Onest.
Nu poți mărturisi și în același timp să distrugi cea mai de preț icoană: chipul slavei lui Dumnezeu din aproapele tău. Pentru aceasta s-a întrupat Dumnezeu. Râvna care mai mult distruge decât clădește și care îți dă impresia că ar face bine, de fapt, face mai mult rău. Fapta bună este bună numai dacă este acoperită de smerenie.

Last edited by ovidiu b.; 21.02.2015 at 03:26:51.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 21.02.2015, 06:46:14
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Să fiu iertat de opinie: Biblia nu e Sursa Adevărului ci, dacă voiți, e chiar ...icoana Sursei ..:)
Nu doar vă iert, dar vă mulțumesc din suflet pentru postările dumneavoastră! Au făcut mai mult decât 30 de pagini de monologuri zgomotoase, argumente scrâșnite și lovituri cu crucea în cap aplicate ereticilor iconoclaști... sincer! M-ați făcut să reconsider modul cum priveam icoanele, adică și din altă perspectivă: afectiv-artistică. E drept, ”urâțenia” lor o vedeam mai mult sub raport teologic, știind că și Dumnezeu privește la reprezentările în scop de închinare și slujire ca la niște abominații și scârboșenii - așa cum apare în nenumărate locuri în Scripturi. Apropo de acestea, ați definit magistral esența: Biblia - icoană a Sursei Adevărului. Dacă Fiul este είκών -ul Tatălui, de bună seamă Scriptura este είκών -ul Fiului căci ni-L prezintă în toată frumusețea caracterului Său de la Facere la Apocalipsă. Aveți dreptate încă o dată, Scriptura nu e sursa adevărului, ci doar imaginea acestuia, Adevărul fiind Hristos (și Calea & Viața - cum am spus în continuarea postării). De altfel, Adevărul îl accesăm tot prin intermediul Scripturii, ea fiind cea mai autorizată și inspirată cale de a-L cunoaște pe Dumnezeu așa cum este zugrăvit de Duhul Sfânt. E drept, mai este o cale, inima (mintea), însă ea e mai anevoioasă și mai deluzorie fiind ”nespus de înșelătoare și deznădăjduit de rea” (Ier.17,9).

_______

Rămânem deci la Scriptură și remarcăm în ea că pe lângă faptul că ea condamnă realizarea de imagini (είκών) în scop de închinare și slujire, nici nu găsim în ea exemple de credincioși (evrei ori creștini) care să se se închine ori să slujească înaintea acestor condamnabile reprezentări.

Cât privește moaștele, alt obiect al închinării și slujirii (pe scurt: al cinstirii), la fel lipsesc cu desăvârșire pe paginile ei. Unicul ”argument” care a creat un precedent cum hilar remarca un illuminat e episodul cu oasele lui Elisei. Interesant cum acest miraculos ”precedent” nu are și niște episoade ”ulterioare”...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 21.02.2015, 09:06:59
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Nu doar vă iert, dar vă mulțumesc din suflet pentru postările dumneavoastră! Au făcut mai mult decât 30 de pagini de monologuri zgomotoase, argumente scrâșnite și lovituri cu crucea în cap aplicate ereticilor iconoclaști... sincer! M-ați făcut să reconsider modul cum priveam icoanele, adică și din altă perspectivă: afectiv-artistică. E drept, ”urâțenia” lor o vedeam mai mult sub raport teologic, știind că și Dumnezeu privește la reprezentările în scop de închinare și slujire ca la niște abominații și scârboșenii - așa cum apare în nenumărate locuri în Scripturi. Apropo de acestea, ați definit magistral esența: Biblia - icoană a Sursei Adevărului. Dacă Fiul este ΔίÎșώΜ -ul Tatălui, de bună seamă Scriptura este ΔίÎșώΜ -ul Fiului căci ni-L prezintă în toată frumusețea caracterului Său de la Facere la Apocalipsă. Aveți dreptate încă o dată, Scriptura nu e sursa adevărului, ci doar imaginea acestuia, Adevărul fiind Hristos (și Calea & Viața - cum am spus în continuarea postării). De altfel, Adevărul îl accesăm tot prin intermediul Scripturii, ea fiind cea mai autorizată și inspirată cale de a-L cunoaște pe Dumnezeu așa cum este zugrăvit de Duhul Sfânt. E drept, mai este o cale, inima (mintea), însă ea e mai anevoioasă și mai deluzorie fiind ”nespus de înșelătoare și deznădăjduit de rea” (Ier.17,9).

_______

Rămânem deci la Scriptură și remarcăm în ea că pe lângă faptul că ea condamnă realizarea de imagini (ΔίÎșώΜ) în scop de închinare și slujire, nici nu găsim în ea exemple de credincioși (evrei ori creștini) care să se se închine ori să slujească înaintea acestor condamnabile reprezentări.

Cât privește moaștele, alt obiect al închinării și slujirii (pe scurt: al cinstirii), la fel lipsesc cu desăvârșire pe paginile ei. Unicul ”argument” care a creat un precedent cum hilar remarca un illuminat e episodul cu oasele lui Elisei. Interesant cum acest miraculos ”precedent” nu are și niște episoade ”ulterioare”...
Trice, hai sa stabilim ceva: iti pun o intrebare, si daca imi raspunzi, mergem mai departe.
Esti de acord cu mine ca VT este bobocul, iar NT floarea, dpdv crestin? General-crestin, adenominational-neutralist, daca vrei, poftim.
Ce zici?
Dupa ce raspunzi, trecem la next level.
Multumesc.
Daca nu poti raspunde azi (Sabat fericit. :) ), poate raspunzi maine sau cand vrei, dar nu ma uita. Confirmare clara, da sau nu, si argumentat.
Reply With Quote
  #320  
Vechi 21.02.2015, 09:23:51
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu poți mărturisi și în același timp să distrugi cea mai de preț icoană: chipul slavei lui Dumnezeu din aproapele tău. Pentru aceasta s-a întrupat Dumnezeu. Râvna care mai mult distruge decât clădește și care îți dă impresia că ar face bine, de fapt, face mai mult rău. Fapta bună este bună numai dacă este acoperită de smerenie.
Splendid spus, Ovidiu!
Reply With Quote
Răspunde