Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 25.02.2015, 13:38:56
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Nu. Nu am nici un motiv să cred că Sf. Ev. Luca ar fi pictat icoane. Mai întâi de toate pentru că el era doctor, iar nu pictor. Apoi, pentru că în cele două cări pe care le-a scris nu face nici un fel de trimitere la această pretinsă preocupare a lui. Având în vedere importana cultică care urma să li se acorde icoanelor, menionarea confecionării primelor icoane din istorie ar fi trebuit să ocupe ceva spaiu în scrierile lui...
Nu scrie în Biblie că Sfântul Luca a pictat Icoane. Biblia apare după 140-180 de ani de creștinism care exista deja.
Sunt multe lucruri care au existat și nu sunt menționate în Biblie.
Dar dovezile arheologice, din marile orașe, contrazic categoric întreaga pleiadă de iconoclaști. Tocmai de aceea erau mai mulți iconoduli, în întreg creștinismul, anilor 700 când au apărut iconoclaștii.
Ca și protestanții, care spun ortodocșilor, că nu ei sunt Biserica și nu ortodocșii au Adevărul. Ce glumă bună, după 18 secole de creștinism, vin neo-protestanții și... ne mint, efectiv.

I Ioan 2, 19: Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit.

Dar de FELON, cum rămâne? CĂRȚILE și PERGAMENTELE de slujire, cu ele cum rămâne?

Unde sunt acestea în întreg protestantismul începând cu Luther în 1517 ?

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Pe lângă porunca lui Dumnezeu de interzicere a reprezentărilor în scop de închinare i slujire
Dumnezeu nu interzice "reprezentări în scop de închinare și slujire". Doar închinarea la idoli. Și în Sfintele Icoane, dacă-i El, și Sfinții Lui, se interzice pe Sine? E prea îngustă gândirea asta.

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
peste care cu nici un chip nu se poate trece
Uite că a trecut, cu chipurile de heruvimi, cu șarpele de aramă, la care oamenii se închinau și se rugau, iar orice rugăciune este o slujbă, în toate cele 9 exemple date și nedemontate până acum.

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
avem o tăcere absolută cu privire la existena acestora în practica cultică a apostolilor i primilor cretini
Avem "o tăcere acută", din 3 motive:
1. e mântuitoare tăcerea, aduce smerenie.
2. Biblia nu poate aminti direct despre Sfintele Icoane, că Biblia apare sub forma de azi, prin anii 150.
3. Avem însă gălăgie arheologică, istorică, patristică și dogmatică, și Biblică, directă a V.T. și indirectă a N.T., care confirmă Sfintele Icoane, ca practică mântuitoare.

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Cei 60 de ani de istorie cretină regăsită pe paginile Noului Testament reprezintă un timp suficient de mare pentru a putea afla măcar un amănunt cât de nesemnificativ cu privire la pretinsa existenă a icoanelor în Biserica Primară.
Sunt aceste două argumente suficient de puternice pentru a fi luate în seamă?
Cine spune că N.T., are 60 de ani? Minciuni. N.T., se continuă chiar și acum, în timp ce vorbim. Ortodoxia e vie. Este de acolo, din N.T. și odată începută pe pământ, veșnică fiind în Ceruri, spre veșnicie merge, aici, Biserica e doar temporală. Cum timpul și păcatul e temporal. Vor veni o vreme când cele rele nu vor mai fi și de cele bune va fi plin Universul...

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Sunt aceste două argumente suficient de puternice pentru a fi luate în seamă?
Biserica Primară, este Ortodoxia. Care e mult înafara Bibliei. Biblia e doar baza pe care s-a construit creștinismul. Dar creștinismul nu e Biblia. E trăirea Bibliei. Iar în V.T., și N.T., avem plin de dovezi ale Sfintelor Icoane. Am dat 9, dar mai sunt minim 5.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #432  
Vechi 25.02.2015, 13:39:12
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
"24.Căci Hristos n'a intrat într'un altar făcut de mâini – închipuirea celui adevărat –, ci în cerul însuși, pentru ca pentru noi să Se înfățișeze înaintea lui Dumnezeu;" Ev.9

"Cortul cel adevarat" este cerul intreg. Nu exista in cer un spatiu material alocat acestui cort.
Trebuie sa interpretezi versetele astea simbolic.
Păi și eu ce am spus? Că e ”fizic”, că e un cort făcut din piei de capră, ori un templu făcut din cărămizi arse?
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #433  
Vechi 25.02.2015, 13:41:12
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Păi ce ”evoluție bună” ai fi vrut să mai aibă loc în Biserica lui Hristos, când El a lăsat-o sfântă, curată și fără pată ori zbârcitură? Uită-te puțin la creștinismul de astăzi (și nu mă refer doar la ortodoxie) ce a ajuns! Mai seamănă creștinii de azi cu sfinții și martirii din Biserica Primară?
Objection! SPECULATIE LA ORIZONT!
Eu cand ma uit la crestinism ma uit in ograda mea si ... nu prea vad zbarcituri. Daca insa ma uit la protestantism si neo-protestantism vad, in schimb, zbarcituri: homosexualitate promovata prin chiar doctrinele acestor asa-zise biserici, justificarea avorturilor, la fel promovate prin doctrinele voastre, sexualitatea vazuta ca libertinaj religios, etc.
Crestinismul ortodox nu s-a schimbat in dogma, a evoluat (aprofundat) cultic si ritualic.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #434  
Vechi 25.02.2015, 13:47:11
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Păi și eu ce am spus? Că e ”fizic”, că e un cort făcut din piei de capră, ori un templu făcut din cărămizi arse?
Bravo! Inca un pas inainte, numai sa nu scoti din suflet afirmatia aceasta.
OK, dar cortul e o entitate spirituala bine definita in cer?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #435  
Vechi 25.02.2015, 13:48:45
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Vă amuzai fără temei domnule, căci eu nu am pretins că Tronul din Cer ar fi fizic. Dimpotrivă, am spus că acel capac al chivotului în simbol a fost confecionat după modelul original ceresc.
Cum Tronul a fost fizic, poruncit, dar "ca o oglindire" a celor viitoare, "ca prin ghicitură", da? Ne amintim versetul (I Corinteni 13, 12), la fel este și Tronul din ceruri. Pe care vor ședea, cei ce vor împărăți cu Hristos (Apocalipsa 3, 21)

Și dacă acel Chivot, după modelul original ceresc, cum spui tu, Centesimus, nu este acel Chivot pe pământ, o Sfântă Icoană, a celui original, ceresc? Sigur că este.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #436  
Vechi 25.02.2015, 13:50:35
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Compari scrisul cu pictatul?
Dar tu compari timpul când a existat Biblia, cu timpul de dinaintea Bibliei, când creștinii aveam 150 de existență deja, fără Biblie?

Cum se mântuiau ei atunci? Ortodoxia are răspunsul: la fel ca și azi. Dovedit. Aceia, te vor judeca. Din Sfintele Icoane. Biruitorii lui Hristos: sfinții.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #437  
Vechi 25.02.2015, 13:56:31
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
OK, dar cortul e o entitate spirituala bine definita in cer?
De bună seamă, altfel de ce s-ar numi ”adevăratul cort”? Corespondentul simbolic din pustia Exodului avea un model concret, nu ceva nedefinit.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #438  
Vechi 25.02.2015, 13:57:01
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Objection! SPECULATIE LA ORIZONT!
Eu cand ma uit la crestinism ma uit in ograda mea si ... nu prea vad zbarcituri. Daca insa ma uit la protestantism si neo-protestantism vad, in schimb, zbarcituri: homosexualitate promovata prin chiar doctrinele acestor asa-zise biserici, justificarea avorturilor, la fel promovate prin doctrinele voastre, sexualitatea vazuta ca libertinaj religios, etc.
Crestinismul ortodox nu s-a schimbat in dogma, a evoluat (aprofundat) cultic si ritualic.
Objection denied!
Și eu mă uit în ograda mea și în doctrină nu este nimic de ceea ce acuzi tu, căci la doctrină sper că te referi și nu la felul cum este ea trăită de credinicoși.
Revenind la subiect, la fel ca în Biserica Primară, în Biserica AZȘ nu întâlnești icoane.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #439  
Vechi 25.02.2015, 13:57:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Păi ce ”evoluție bună” ai fi vrut să mai aibă loc în Biserica lui Hristos, când El a lăsat-o sfântă, curată și fără pată ori zbârcitură?
Pai stai nene, ca secta ta sustine ca Biserica a zbarcit-o chiar putin dupa infiintare pana ati aparut voi.
Ca oriunde te-ai uitat in istorie pana atunci, nu era picior de adventist drept-credincios.

Citat:
Uită-te puțin la creștinismul de astăzi (și nu mă refer doar la ortodoxie) ce a ajuns! Mai seamănă creștinii de azi cu sfinții și martirii din Biserica Primară?
Pai depinde unde te uiti. Cine are ochi zbarciti, vede doar zbarciturile, altii vad altele.

Citat:
Dar slavă lui Dumnezeu, că Biserica Lui nu cade, încă se mai găsesc creștini adevărați, chiar dacă puțini și împrăștiați prin toate confesiunile...
Haha, ma faci sa rad, dupa judecata ta sau a lui Dumnezeu?
Ca de vazut pacatosi e usor, de gasit aia drepti (cu adevarat) mai greu..

Dupa mintea voastra simpla, toti cei care nu fumeaza nu beau eventual nu manca carne si tin sabatul trebuie sa fi sfinti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #440  
Vechi 25.02.2015, 13:59:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Păi tocmai asta am vrut să demonstrez! Că în timpul apostolilor, în timpul Bisericii Primare, nu exista cultul icoanelor.
Conform speculatiei ca daca ar fi existat e musai sa fie mentionat in Biblie.

Ti-am mai spus de vreo 2-3 ori si tot o dai cotita, nici zdranganitul la instrumente nu era, nici colectarea zeciuielii si nici Biblia si totusi, asta nu va opreste sa declarati astea foarte conforme cu "crestinismul primar", nu-i asa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde