Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2015, 12:51:52
DAE.MED DAE.MED is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2015
Mesaje: 5
Implicit Carti de rugaciuni

Buna ziua!

Caut raspunsuri la cateva intrebari si, daca doriti si puteti sa ma ajutati sa le gasesc v-as fi recunoscatoare.

As dori sa stiu in ce carti pot gasi cele mai bune acatiste, canoane si rugaciuni. Am incercat sa caut pe internet (in special pe site-ul CrestinOrtodox) si am gasit mai multe variante ale unor acatiste, (Spre exemplu "Acatist de multumire") dar care sunt cele mai bine facute? Pe care le recomanda cel mai preferabil Biserca Ortodoxa?

Daca pe acest forum sunt postari anterioare referioare la intrebarile mele, va rog, indrumati-ma.
Imi cer iertare daca s-a mai raspuns la astfel de intrebari in alte postari anterioare, dar pe care eu, poate, am avut ghinionul sa nu le gasesc caci le-as fi accesat cu interes.

Multa sanatate!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2015, 16:28:46
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAE.MED Vezi mesajul
Buna ziua!
As dori sa stiu in ce carti pot gasi cele mai bune acatiste, canoane si rugaciuni. Am incercat sa caut pe internet (in special pe site-ul CrestinOrtodox) si am gasit mai multe variante ale unor acatiste, (Spre exemplu "Acatist de multumire") dar care sunt cele mai bine facute? Pe care le recomanda cel mai preferabil Biserca Ortodoxa?
Pai nu existe "cele mai bune..." acatiste, rugaciuni,etc.Exista acatiste/rugaciuni.Probabil
te referi cat de repede este primit de Dumnezeu acatistul/rugaciunea ?
Pai in functie de intensitatea credintei pe care o ai tu.

Sa stii ca si tu la randul tau poti sa construiesti o rugaciune personala catre Dumnezeu.
Chiar daca nu respecta tiparul, o rugaciune personala facuta de tine adresata lui Dumnezeu este la fel de bine
primita si asta pt ca desi nu stii cum sa te rogi, ai insa CREDINTA ca daca ii adresezi Domnului niste rugaminti
el te va ajuta.Iar asta este o jertfa personala a ta catre Dumnezeu.

Last edited by Ursu-WiFi; 01.07.2015 at 17:25:31.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2015, 19:17:08
DAE.MED DAE.MED is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2015
Mesaje: 5
Implicit

Asa este, aveti dreptate!

Duhovnicul meu nu mi-a dat niste acatiste,canoane sau rugaciuni anume pe care sa le citesc.I-am spus ca am cautat pe internet, iar dansul mi-a spus ca e bine sa citesc in general , fie ca sunt de pocainta, multumire, acatiste, canoane etc. , din cartile de rugaciuni si poate am interpretat gresit acest aspect, crezand ca dansul imi spune ca cele care se regaseste in cartile de rugaciuni sunt defapt mai indicate decat cele de pe internet, cu toate ca eu accesez deseori crestinortodox.ro si apelez la rugaciunile de pe acest site. Aceasta indicatie a dansului de a citi din carti mi-a trezit in minte intrebarea adresata catre dumneavoastra.

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Multa sanatate!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2015, 19:17:44
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Doamne ajută! La pangarele bisericilor și mănăstirilor ortodoxe găsiți cărți de rugăciuni, diverse acatiste, Psaltirea, toate sunt bune și folositoare. E bine că aveți binecuvântarea duhovnicului pentru a vă ruga și deasemenea și cărțile care conțin rugăciunile am înțeles că e bine să fie tipărite cu binecuvântarea unui preot.
Dumnezeu să vă asculte rugăciunea și să vă dăruiască cele de folos!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)

Last edited by Monnis; 01.07.2015 at 19:39:45.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2015, 19:44:55
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAE.MED Vezi mesajul
Asa este, aveti dreptate!
Duhovnicul meu nu mi-a dat niste acatiste,canoane sau rugaciuni anume pe care sa le citesc.
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Pentru cei care sunt la inceput e si normal. O importanta cruciala, in rostire rugaciunii
o consta starea de pocainta.De fapt mai bine spus, existenta ei sau nu.
Rugaciunile (cele tiparite si aprobate) au fost facute de monahii(care au mai tot timpul
o stare duhovniceasca aparte de mirean).Asta inseamna ca rugaciunile presupun ca tu
deja te afli intr-o stare de pocainta inainte de rosti rugaciunea.
(Ei multi nici nu isi pun astfel de probleme, deoarece nu-i intereseaza si practica fara
sa realizeze un formalism la rugaciunii).

Mult mai primita este rugaciunea personala (asa cum iti iese tie) si care este spusa cu
inima curata si credinta, decat sa reciti ca robotul acatiste lungi, pe care nici tu nu le mai
intelegi pe la jumate, ca nu ti-ai propus acest lucru.
In cazul rugaciunii personale, chiar daca nu seamna si nici nu rasare cu rugaciunile
tiparite, dar insa este spusa din inima, se intampla o chestie interesanta:
Ia insusi Dumnezeu cuvintele tale si le potriveste ca sa iasa cum ar fi trebuit.

Apoi pe masuram ce evoluam duhovniceste si putem trece intr-o stare de pocainta inainte
de rugaciune, abia atunci putem sa citim rugaciunile/acatistele tiparite fara a ne intreba
daca Dumnezeu ne va primi rugaciunea sau nu.Altfel exista riscul major ca sa citim
rugaciunile tiparite ca robotul sau ca retetele de budinca.
Si atunci tu te faci ca esti serios, Dumnezeu se face ca te asculta,si apoi te intrebi de ce
dupa toate rugaciunile spuse, iti merge ca la spanzurati.

Rugaciunile/acatistele ar trebui spuse daca esti capabil sa treci intr-o stare de pocainta,
automat inainte de a spune rugaciunea. Daca inca nu avem aceasta capacitate, atunci
ne-o dezvoltam compunand rugaciuni personale catre Dumnezeu.Rugaciunea personala
(fiind compusa de catre tine) presupune un efort mai mult, pt ca trebuie sa-ti aduni
mintea si gandurile ca sa bagi de seama pt ce te rogi.Ei, in acest timp fara sa-ti dai seama
iti induci starea acea de pocainta, chiar inainte de a spune rugaciunea personala.
De fapt insusi actul de a-ti aduna gandurile pt a compune o rugaciune catre Dumnezeu
te induce in starea de pocainta necesara inaintea rugaciunii.

Acum intelegi de ce duhovnicul tau nu te zoreste cu rugaciuni tiparite?
Pt ca intai trebuie sa invatam cum sa intram in starea de pocainta.
Si mai tarziu , rugaciunile tiparite, apoi inchinaciunile, apoi metaniile si mult mai tarziu
psalmi.

Multa sanatate![/quote]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.07.2015, 22:24:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DAE.MED Vezi mesajul
Asa este, aveti dreptate!

Duhovnicul meu nu mi-a dat niste acatiste,canoane sau rugaciuni anume pe care sa le citesc.I-am spus ca am cautat pe internet, iar dansul mi-a spus ca e bine sa citesc in general , fie ca sunt de pocainta, multumire, acatiste, canoane etc. , din cartile de rugaciuni si poate am interpretat gresit acest aspect, crezand ca dansul imi spune ca cele care se regaseste in cartile de rugaciuni sunt defapt mai indicate decat cele de pe internet, cu toate ca eu accesez deseori crestinortodox.ro si apelez la rugaciunile de pe acest site. Aceasta indicatie a dansului de a citi din carti mi-a trezit in minte intrebarea adresata catre dumneavoastra.

Va multumesc frumos pentru raspuns!
Multa sanatate!
Cauta si comanda tot ce-ti recomanda duhovnicul tau pe siteul :http://www.librariasophia.ro/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2015, 18:57:26
DAE.MED DAE.MED is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2015
Mesaje: 5
Implicit

Ce formulare frumoasa si ce cuvinte pline de caldura!
Va multumesc tare mult pentru sfaturile si cuvintele dumnevoastra si pentru disponibilitatea si dorinta de a ma ajuta!
Citesc pe forum de ceva timp si vad ca fiecare are cate o rugaciune preferata sau un ritual personal de rugaciune si asta ma face sa imi doresc tot mai mult sa citesc si sa imi imbunatatesc modalitatea de rugaciune,personalizand-o si ,in acelasi timp, dorindu-mi sa fie asa cum trebuie,sa nu gresesc. Ma gandeam putin,recunosc,de ce nu am primit si eu anumite rugaciuni,acatiste ,dar cu siguranta din motivul expus de dumneavoastra.
Va doresc sanatate si bine in toate!
Dumnezeu sa va ajute!!
Reply With Quote
Răspunde