Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.09.2015, 21:25:50
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Adriane, eu nu zic că nu o fi așa, dar, sincer, nu înțeleg de ce nu te concentrezi tu pe alte chestii (în materie de religie, mă refer).

Că e păcat ca idioțenia și tâmpenia altora, chiar dacă ar fi reale, să ne împiedice din drumul spre mântuire.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.09.2015, 21:55:42
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Adriane, eu nu zic că nu o fi așa, dar, sincer, nu înțeleg de ce nu te concentrezi tu pe alte chestii (în materie de religie, mă refer).

Că e păcat ca idioțenia și tâmpenia altora, chiar dacă ar fi reale, să ne împiedice din drumul spre mântuire.
Ai dreptate. Cam in ultimii ani am devenit prea patimas pe fleacuri, "spirituale", "religioase".
Mai nou, de cand cu nebunia islamuista, am o vorba: prefer sa zic "There's no god", decat "There's only one god, Allah akbar"...te-ai prins...

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 16.09.2015 at 22:11:54.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.09.2015, 21:05:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E interesant ca ne deranjeaza mai rau unul care crede ca lupul s-a salbaticit decat unul care crede ca un hipopotam a intrat in apa si nu a mai iesit de acolo zeci de milioane de ani, sau ca un peste s-a gandit sa iasa pe uscat si uite asa am aparut noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.09.2015, 21:58:04
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
, sau ca un peste s-a gandit sa iasa pe uscat si uite asa am aparut noi.
Pai cand pestele a venit pe uscat, au aparut casele de piatra.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.09.2015, 22:21:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Strămoșu peștelui mă Iuliu, strămoșu...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.09.2015, 15:02:13
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E interesant ca ne deranjeaza mai rau unul care crede ca lupul s-a salbaticit decat unul care crede ca un hipopotam a intrat in apa si nu a mai iesit de acolo zeci de milioane de ani, sau ca un peste s-a gandit sa iasa pe uscat si uite asa am aparut noi.
Cum adica lupul s-a salbaticit? Poate vrei sa spui ca lupul, sau ce era, a fost domesticit. Suna asa de obscurantist sa zici ca oaia e oaie de la inceput... si subtil e si blasfemic, si stii de ce? Pentru ca 1. caderea omului, cu tot ce implica, e un lucru rau, de acord? O spun Biblia si Traditia, cu alte cuvinte, Biserica in tregime si dintodeauna. 2. ce este la ingeri razvratirea si la om caderea, este la animale domesticirea. Adica o forma de degenerare, cadere, imbolnavire subtile, spune-i cum vrei. 3. Dumnezeu nu creeaza lucruri rele. Deci, ideea ca el ar fi creeat un muflon gata degenerat aka oaia, imi repugna.
Ca sa fiu sincer pana la capt, ideea imi repugna si estetic pentru ca este sustinuta de fanatici din sau apropiati mediului monahal care a generat si intretinut pastoral-mediatic si aiurelile cu cipofobia si geocentrismul, precum si de catre fanaticii, fie ei orto sau NP, ai pamantului tanar, neaparat de 8000-10000 de ani (nu ca fanatici ateisti ai pamantului batran ar fi mai breji; toti o apa si un pamant...). Si imi repugna si pentru ca in sine, vad in sustinerea acestei idei prea multa credinta fixa in textul biblic, credinta cu care mentalul nostru modern pur si simplu nu se poate acomoda. Pur si simplu nu mai merge sa crezi asa o tampenie, doar fiindca e crezuta "la pachet" cu lucruri care compun credinta adevarata.
Repugna fiind sustinuta indeosebi de monahi, aceste varfuri de lance ala fanatismului mistic. Parca as citi niste fraze sententios-arhaice dintr-o pravila mucegaita si prafuita, atat de categorice incat invita la incalcarea prostiilor formulate acolo.

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 18.09.2015 at 15:33:26.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.09.2015, 15:09:25
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E interesant ca ne deranjeaza mai rau unul care crede ca lupul s-a salbaticit decat unul care crede ca un hipopotam a intrat in apa si nu a mai iesit de acolo zeci de milioane de ani, sau ca un peste s-a gandit sa iasa pe uscat si uite asa am aparut noi.
.................................................. .................................................. .................................................. .................

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 18.09.2015 at 15:24:57.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.09.2015, 10:54:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grand Moff Hadrianus Vezi mesajul
Cum adica lupul s-a salbaticit? Poate vrei sa spui ca lupul, sau ce era, a fost domesticit. Suna asa de obscurantist sa zici ca oaia e oaie de la inceput... si subtil e si blasfemic, si stii de ce? Pentru ca 1. caderea omului, cu tot ce implica, e un lucru rau, de acord? O spun Biblia si Traditia, cu alte cuvinte, Biserica in tregime si dintodeauna. 2. ce este la ingeri razvratirea si la om caderea, este la animale domesticirea. Adica o forma de degenerare, cadere, imbolnavire subtile, spune-i cum vrei. 3. Dumnezeu nu creeaza lucruri rele. Deci, ideea ca el ar fi creeat un muflon gata degenerat aka oaia, imi repugna.
Ca sa fiu sincer pana la capt, ideea imi repugna si estetic pentru ca este sustinuta de fanatici din sau apropiati mediului monahal care a generat si intretinut pastoral-mediatic si aiurelile cu cipofobia si geocentrismul, precum si de catre fanaticii, fie ei orto sau NP, ai pamantului tanar, neaparat de 8000-10000 de ani (nu ca fanatici ateisti ai pamantului batran ar fi mai breji; toti o apa si un pamant...). Si imi repugna si pentru ca in sine, vad in sustinerea acestei idei prea multa credinta fixa in textul biblic, credinta cu care mentalul nostru modern pur si simplu nu se poate acomoda. Pur si simplu nu mai merge sa crezi asa o tampenie, doar fiindca e crezuta "la pachet" cu lucruri care compun credinta adevarata.
Repugna fiind sustinuta indeosebi de monahi, aceste varfuri de lance ala fanatismului mistic. Parca as citi niste fraze sententios-arhaice dintr-o pravila mucegaita si prafuita, atat de categorice incat invita la incalcarea prostiilor formulate acolo.
Am inteles, iti repugna ideea ca Dumnezeu ar fi creat un muflon sau un lup care nu se speria de om.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.09.2015, 15:41:23
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Am inteles, iti repugna ideea ca Dumnezeu ar fi creat un muflon sau un lup care nu se speria de om.
Nu ai înțeles. Hai să punem lucrurile la locurile lor: nici un creștin nu neagă armonia începutului, inclusiv în privința relației om-alte creaturi. Însă aici nu vorbim de mufloni ca aia di Athon, care nu au nici o treabă cu monahii, chiar pot manca din mâna lor. Sau săracele păsări din insulele pacifice, multe exterminate de suboamenii occidentali datorita blândeții/naivității lor (nu mai văzuseră japita din asta bipeda, cu limbaj articulat si intolita până atunci). Nu, eu ma refer precis la crearea animalelor domestice ca atare, adică oaia ca oaie, sau câinele ca și câine. Doar nu crezi și tu asa o naivitate, doar fiindcă e opusa minciunilor ateist-militante care poluează ceea ce numit oficial "știință"! A crede voit o naivitate e similar susținerii minciunilor cu buna știință. Doar pentru ca niște monahi și ierarhi au facut din stiinta vremii lor argument apologetic, asa cum ateii fac din parti falsificate ale științei actuale, nu înseamnă că trebuie să gândim ca ei. :))))) Ce, trebuie sa credem ca Pământul e imobil sau ca broaștele se formează din nămol, ca asa au crezut niște sfinți?!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.09.2015, 15:45:06
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intre naivitatea primitiva si încăpățânată a vechilor comentatori crestini ai Genezei, și viclenia ranjitoare, duhnind a subiectivism ideologic și deseori înarmată cu coercitie a ateismului militant actual, chiar nu există o cale de mijloc?!
Reply With Quote
Răspunde