Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2008, 15:52:49
StefanS StefanS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

In prmimul rand poate nu ar trebui sa spun asta, deaorece e vorba de chestiile private ale unei persoane, dar pana la urma am sa vorbesc despre asta din simplul motiv ca vreau sa ajut persoana respectiva.
Stiti de fazele cu tenativile mele de sinucidere. Cei care nu m-au injurat facandu-ma mincinos, probabil au fost socati de cat de simplu am putut tasta toate lucrurile alea.
La facultatea pe care o fac acuma am o colega care a trecut cam prin aceleasi experiente ca si mine, inclusiv faptul ca in trecut a vrut sa se sinucida (tot asa, se simtea singura ca si mine). O consider o persoana cat de cat buna (in sensul spiritual al lucrurilor) si am ajuns sa ma bucur ca nu a sfarsit in Iad. Dar din pacate am aflat azi ca sinuciderea era doar partea banala a lucrurilor. Vorbeam cu ea despre anumite persoane, si la un momendat am adus vorba despre una din acele persoane, care pe vremea lui Ceausescu (pe un forum crestin-ortodox nu pot sa-i zic altfel) a facut 2-4 avorturi!!! Am intrebat-o ce parere are despre asta, si ea, la un momendat a zis ca EA NU AR FI FACUT AVORT, CI AR FI MURIT IMPREUNA CU COPILUL EI! Am ramas tare socat de cuvinetele ei. Am intrebat-o daca vrea sa aiba copii si a zis ca nu si ca daca ar ramane insacrinata AR MURI IMPREUNA CU COPILUL EI!!! Va dati seama ca am ramas socat din nou. Mi-a zis ca nu ar avea unde sa stea, iar eu, iar eu i-am spus ca ar putea sa stea la mine. M-a intrebat cum o sa stam... nu cred ca mai au rost detalile astea.

CUM AS PUTEA S-O AJUT sa nu mai gandeasca asa. E o persoana la care tin si fara intentia de a lansa gaze lacrimogene m-ar durea inima daca ar face chestia aia sau ar suferi in vreun fel. Ce au zis ea poate nu sunt vorbele unui crestin, dar nu stiu, eu vreau s-o ajut sa ajunga pe calea ce buna.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2008, 16:14:34
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Mie mi se pare ca nu are educatie crestina fata asta, si ajutorul ar fi medicul - psihiatrul psihoterapeut si, in paralel participarea la slujbe ortodoxe.
Cineva imi povestea odata ca un baiat depresiv tot zicea ca viata nu merita traita. A intalnit o fata, a convins-o de lucrul asta, si s-au sinucis amandoi! Poveste reala!
Iar cei din jurul lor au ramas sa poarte vina faptului ca nu l-au luat in serios si nu au facut nimic pentru ei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2008, 16:18:16
StefanS StefanS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

Mi-a zis ca in afara de cand a fost botezata nu a mai intrat in biserica. As vrea sa merg cu ea, dar nu stiu cum s-o conving, mai ales ca nici eu nu am prea mai avut tangente cu mersul la biserica in ultima vreme ??? Poate o conving pe viitor sa intram putin intr-una ca sa ne rugam, dar mi-e teama sa nu o fortez (daca afla ca am scris de ea pe aici nici nu cred ca vrea sa mai auda de mine).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2008, 17:31:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi dracul desfranarii suicigashk pune stapanire pe om ca sa se dea omul "bun" sau cand se afla la ananghie, s-au n-ai vazut secte care se sinucid in masa shi ei zic ca s-au mantuit de necaz...

poi sunt orfelinate,

iar nu shtii pilda cu Legiunea care a intrat in porci shi totzi au sarit in mare de s-au sinucis? Deci vezi cat de mare era puterea "nebunului" de a se opune la rau, ca n-a mai fost nevoie sa-l Urmeze pe Hristos ci Dumnezeu l-a trimis ca sa-L propovaduiasca prin a marturisi cat bine i-a facut Dumnezeu..... deci indracitul acela catzi ani s-o fi opus Legiunii care a cerut mila de la Hristos ca sa-i lase sa sinucida toata turma de porci.... shi Domnul le-a permis, deci ne rugam sa nu permita acelashi lucru in cazul oamenilor.... ca de aia i-a shi scos din sarmanul respectiv ce traia scos din mintzi de speria totzi trecatorii....

acuma ce sfat sa-i dai respectivei domnishoare?, poi sa-i spui ca daca tot vrea sa mearga la moarte, impreuna cu propriul copil sa nu uite inainte de asta sa-shi ia crucea sa primita de la Mantuitorul, ca pe viatza shi pe moarte e lupta cu patimile... ca doar asha dupa moarte urmeaza viatza veshnica shi nu iadul nesfarshit de spurcat in care te chinui pentru un gand copilaresc dar ticalos shi amarnic aparut din trufia vietzii din lume.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2008, 17:39:20
StefanS StefanS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

vsovi, esti cam dur.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2008, 17:55:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanS
vsovi, esti cam dur.
asha este, lacrimi shi empatie n-am ci plang cu fierul din gantere shi nicovale shi shine de cale ferata... cu un suflet de MIER... ca nu shtiu cum s-a unit aurul de la Hristos cu fierul prostiei minciunilor lumeshti

deci iarta-ma ca nu mai shtiu aprecia durerea provocata din vorbele mele... ca ma doare trupul shi sufletul nu-l mai shtiu deslushi, shi mangaia, ca poftoaica pune stapanire pe mine, shi nu mai vad ce fac, de parc-ash shti ce fac,... nu prea shtiu... orbesc deci din invidie capat vidie si lovesc in cine nu trebuie.... dar sa nu deznadajduim.... shi mai ales sa nu fim toata ziua disperatzi shi ingrijoratzi pentru lume.... ca lumea iubeshte stalpul capatuirii......, ca de ar iubi banul ar aprecia shi sudoarea omului ca sa-shi cashtige painea, dar au inventat justitzia antihrismului ca sa fie sadica cu cei nevinovatzi ca sa poata sa-shi bate joc de cei mici care nu-shi gasesc dreptatea nicairea.... ???:(:(???:(:( deci ma iarta shi dumneata..., ca sunt defapt ca shi o matza speriata, sau ca un pui de vrabie ce a crezut ca zboara shi a cazut in strada intre motani.... :(
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2008, 17:59:03
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanS
vsovi, esti cam dur.
poi m-am referit sa-shi ia Crucea dar shi urmarea ei, shi nu sa sara cu cruce cu tot de pe turla, fereasca Dumnezeu.???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.02.2008, 18:12:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Orice om, care crede ca moartea e solutia pentru problemele lui, ar trebui degraba s-O cheme in ajutor pe Fecioara Maria.
Unul din cei inchisi la Aiud prin anii Ž50, povestea ca ajunsese la capatul puterilor, din cauza umilintelor de nedescris, la care erau supusi detinutii politici, printre care si el. Ne mai putand suporta, a decis sa-si ia viata, dar inainte de a o face a chemat-o pe Fecioara Maria si i-a spus de intentie. In clipa urmatoare Fecioara Sfanta era la el in celula si l-a ajutat, incat nu numai ca nu si-a mai luat viata, dar a rezistat pana la capat si a iesit apoi din inchisoare.
Cred ca noi oamenii facem greseala de a ne uita la cei care au mai mult, mai multi bani, mai multe bucurii, mai multe avutii, mai multa sanatate, etc. in loc sa ne bucuram de ceea ce avem si sa ne uitam cu mila la cei care nu au nici cat noi.
Viata am primit-o de la Dumnezeu s-o traim si nu suntem noi stapani pe ea, nici pe lungimea ei. Si daca nu suntem stapani pe viata noastra cum am putea fi stapani pe viata altuia?
In general dorinta de a pune capat vietii se naste din lipsa dragostei din partea celor din jur. Fara dragoste, omul vrea sa moara.
Stefae, vrei s-o ajuti, arata-i ca o pretuiesti ca om. Si spune-i ca Dumnezeu ne iubeste pe toti. Un preot i-ar fi de mare folos caci viata e in primul rand o valoare crestina.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2008, 18:19:13
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanS
CUM AS PUTEA S-O AJUT sa nu mai gandeasca asa
Roaga-te in taina pt ea ! I-al mijlocitor pe Dumnezeu cel Atotputernic, ca doar El poate glasui in inima ei, inblanzind-o!

Spune-ne si noua numele ei de botez sa ne rugam si noi pt ea!

Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.02.2008, 18:10:34
lucyan lucyan is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StefanS
In prmimul rand poate nu ar trebui sa spun asta, deaorece e vorba de chestiile private ale unei persoane, dar pana la urma am sa vorbesc despre asta din simplul motiv ca vreau sa ajut persoana respectiva.
Stiti de fazele cu tenativile mele de sinucidere. Cei care nu m-au injurat facandu-ma mincinos, probabil au fost socati de cat de simplu am putut tasta toate lucrurile alea.
La facultatea pe care o fac acuma am o colega care a trecut cam prin aceleasi experiente ca si mine, inclusiv faptul ca in trecut a vrut sa se sinucida (tot asa, se simtea singura ca si mine). O consider o persoana cat de cat buna (in sensul spiritual al lucrurilor) si am ajuns sa ma bucur ca nu a sfarsit in Iad. Dar din pacate am aflat azi ca sinuciderea era doar partea banala a lucrurilor. Vorbeam cu ea despre anumite persoane, si la un momendat am adus vorba despre una din acele persoane, care pe vremea lui Ceausescu (pe un forum crestin-ortodox nu pot sa-i zic altfel) a facut 2-4 avorturi!!! Am intrebat-o ce parere are despre asta, si ea, la un momendat a zis ca EA NU AR FI FACUT AVORT, CI AR FI MURIT IMPREUNA CU COPILUL EI! Am ramas tare socat de cuvinetele ei. Am intrebat-o daca vrea sa aiba copii si a zis ca nu si ca daca ar ramane insacrinata AR MURI IMPREUNA CU COPILUL EI!!! Va dati seama ca am ramas socat din nou. Mi-a zis ca nu ar avea unde sa stea, iar eu, iar eu i-am spus ca ar putea sa stea la mine. M-a intrebat cum o sa stam... nu cred ca mai au rost detalile astea.

CUM AS PUTEA S-O AJUT sa nu mai gandeasca asa. E o persoana la care tin si fara intentia de a lansa gaze lacrimogene m-ar durea inima daca ar face chestia aia sau ar suferi in vreun fel. Ce au zis ea poate nu sunt vorbele unui crestin, dar nu stiu, eu vreau s-o ajut sa ajunga pe calea ce buna.
Eu te sfatuiesc sa mergeti impreuna la manastiri , la un preot - calugar cu har si sa vorbiti despre problemele voastre si apoi sa va spovediti si ve-ti vedea ca bunul Dumnezeu care ne da la fiecare ,, crucea de dus " va va lumina calea .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 17:08:08
Socant - Controlul mintii utilizand undele biometrice razvan.mn Resurse ortodoxe on-line 23 27.09.2010 15:36:47
Earthlings - documentar socant despre cruzimea fata de animale Floar3 Generalitati 2 30.10.2009 15:44:13