Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.02.2007, 18:18:08
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Primele raspunsuri la aceasta intrebare sunt f. frumoase,apoi totul o ia razna.Poate baiatul chiar doreste sa-L urmeze pe Hristos,sa lase placerile desarte ale lumii acesteia si sa le castige pe cele vesnice, iar noi nu facem decat sa ii taiem elanul cu aceste "experiente negative" dupa cum bine zicea Maria.Sa nu uitam ca daca el se va sminti de "sfaturile" noastre, mai bine ne-ar fi sa ne legam de gat o piatra si sa ne aruncam in mare, dupa cum ne spune Mantuitorul.Daca toti ar fi urmat astfel de "indemnuri",azi nu am mai fi avut parte de parintele Cleopa, sau parintele Arsenie Boca, sau parintele Arsenie Papacioc si de multi, multi alti parinti cu viata sfanta.daca tot am adus vorba de parintele Arsenie Papacioc, si el a fost sfatuit de foarte multi oameni sa nu mearga la manastire.Motivele aratate de acei "povatuitori" erau aceleasi ca si cele expuse aici, adica in manastiri sunt caderi si decaderi de tot felul ( deci nimic nou in vremea lui fata de timpurile de azi).El le-a raspuns ca merge la manastire pentru Hristos; ca nu il intereseaza ce este acolo, ci invatatura lui Hristos. Apoi, dupa zeci de ani, cand s-a intalnit cu persoanele respective, l-au intrebat ce a vazut la manastire. Iar raspunsul parintelui ar trebui sa ne dea de gandit la toti:" Ce ati spus voi am gasit, dar nu credeam sa gasesc si sfinti!Am gasit si sfinti!"
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.02.2007, 20:34:16
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.571
Implicit

Fratilor, Maria draga, poate expunerea unor realitati "in cascada" cum spunea cineva v-au dus cu gindul la negativitate insa scopul exemplelor date a fost unul ziditor, monahal, spus cu calm si poate cu smerenie, nu stiu, nu pot sa-mi dau seama, e greu sa transmiti ceva cu felul asta de comunicare ciuntita, unidimensionala de pe Net.

Asa gresit s-a materializat informatia in mintea unora, poate din cauza perspectivei fiecaruia, felului de a privi situatii similare, experienta lor personala si prin analogie au perceput-o negativ. Eu am dat exemple realiste nu negative a vietii in ascultare, in nevoire. Chiar si aceste doua cuvinte reflecta o leaca de suferinta dar nu este o suferinta negativa ci una ziditoare de caracter puternic duhovnicesc. "Asa se caleste otelul!" se aplica si la minastiri, peste tot este o lupta cu viata, mai ales la minastire, in ascultare, si desi deseori nu ne convine, fiind rasfatati de modernismul de care suntem inconjurati, asta este lupta cu balaurul purtata de Sf. Gheorghe. Insa suliniez este o lupta in liniste deplina, in pace, intelegere cu fratii, cu bucurie si blindete, rabdare(mai ales), in deplina armonie cu frumusetea locului , a brizei de vint care ne mingiie fiinta in timp ce ne rugam sau cind suntem la pascut cu oile, asa cum ne cere ascultarea si cum de altfel o facea si parintele Cleopa.

Cind esti in vizita la minastire, inconjurat de nenumarate flori si izvoare tamaduitoare, de frati si surori care ne sprijina cu un sfat sau o rugaciune, exista deasemenea pericolul sa intram in imaginatie, sa ne creem povestile noastre rupte de realitate ca si cum acolo totul este in plutire si contemplatie si cineva acolo, undeva... se ocupa de toata administratia si munca grea, dar nu noi. Si asta se intimpla mai ales cu tinerii din ziua de azi, unii, aspiranti la calugarie care in mare parte din pacate sunt obisnuiti sa fie serviti, sa li se faca, sa li se dea(repede, ca nu au timp) si pentru a preveni un soc psihic este intotdeauna bine si de preferat sa cunoasca realitatea inainte de a face acest pas si sa-i lasam pe ei sa decida sa-si asume responsabilitateaactiunilor lor, si daca pot, sa nu dea mai tirziu vina pe altii .
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.02.2007, 21:44:39
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

"Flacara care a aprins-o in mine Parintele Porfirie" - o carte pe aceasta tema. O recomand tuturor. Lumina calugarilor sunt ingerii, lumina mirenilor: calugarii.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 17.02.2007, 00:00:47
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
e greu sa transmiti ceva cu felul asta de comunicare ciuntita, unidimensionala de pe Net.
de acord cu tine cozia,
multe se inteleg gresit .
Eu cred ca noi mirenii nici nu avem dreptul sa dirijam pe cineva ,nici macar cu un sfat .
Cine e interesat merge la sursa si se intereseaza sau daca sursa e departe , numai prin duhovnic .

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 17.02.2007, 09:01:58
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
1.Poate baiatul chiar doreste sa-L urmeze pe Hristos,sa lase placerile desarte ale lumii acesteia si sa le castige pe cele vesnice,
2.iar noi nu facem decat sa ii taiem elanul cu aceste "experiente negative" dupa cum bine zicea Maria.
3.Sa nu uitam ca daca el se va sminti de "sfaturile" noastre, mai bine ne-ar fi sa ne legam de gat o piatra si sa ne aruncam in mare, dupa cum ne spune Mantuitorul.
4.Daca toti ar fi urmat astfel de "indemnuri",azi nu am mai fi avut parte de parintele Cleopa, sau parintele Arsenie Boca, sau parintele Arsenie Papacioc si de multi, multi alti parinti cu viata sfanta.daca tot am adus vorba de parintele Arsenie Papacioc, si el a fost sfatuit de foarte multi oameni sa nu mearga la manastire.Motivele aratate de acei "povatuitori" erau aceleasi ca si cele expuse aici, adica in manastiri sunt caderi si decaderi de tot felul ( deci nimic nou in vremea lui fata de timpurile de azi).El le-a raspuns ca merge la manastire pentru Hristos; ca nu il intereseaza ce este acolo, ci invatatura lui Hristos. Apoi, dupa zeci de ani, cand s-a intalnit cu persoanele respective, l-au intrebat ce a vazut la manastire.
5.Iar raspunsul parintelui ar trebui sa ne dea de gandit la toti:" Ce ati spus voi am gasit, dar nu credeam sa gasesc si sfinti!Am gasit si sfinti!"
Doamne ajuta!
1.Daca baiatul chiar dorea sa ajunga pe Athos si era chemarea lui inota de la Constanta pina la minastirea pe care o dorea.
2. Noi nu facem decit sa-i atragem lui si multor altora ca nu-i raiul in minastire cunde te rogi doar si ai un duhovnic prin care vorbeste Dumnezeu cu tine samd ci poate fi f. altfel :)( DIN PACATE)
3.Daca noi il oprim prin cuvinte sa devina un al doilea Cleopa atunci diavolul il oprea oricum.
4. Astfel de indemnuri au existat pentru toti marii duhovnici si nu i-au putut schimba din drum.
5.A gasit sfinti pentru ca nu l-au putut intoarce din drumul lui

Pe undeva mi se pare ca exista doua tabere. Una care vede viata doar in roz si alta care stie ca pina sa ajungi la roz dureaza f. mult si nu fiecare e capabil de rabdarea necesara. Cind dai un sfat (eu cel putin) nu incep prin a expune tot ce ar putea fii frumos uitind anticipat tot ce nu-i cu siguranta f. placut.
Viata ne arata ca multi merg la minastire dar putini ajung Cleopa, Papacioc ....
De ce daca conditiile sint aceleasi?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.02.2007, 16:14:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana
Depinde ce gusturi ai, ce temperament ai, asa se reflecta si persoanele din jurul tau in tine.
interesanta optica ta, asa, in general vorbind.

pana la urma toate sunt intr-un fel reflexia propriei noastre personalitati si a deschiderii/ inchiderii pe care o avem fata de ceva anume.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.02.2007, 03:26:59
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.571
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
3.Daca noi il oprim prin cuvinte sa devina un al doilea Cleopa atunci diavolul il oprea oricum.
nota 10
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.01.2008, 03:34:23
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

[size=3]Asalt la Muntele Athos[/size]
9 Ianuarie 2008


Salonic. In jur de 500 de persoane, printre care si numeroase femei, au patruns ieri pe teritoriul Muntelui Athos (nordul Greciei).



Intrarea in acest spatiu sacru al ortodoxismului este interzisa femeilor si animalelor femele inca din anul 1045, a precizat pentru AFP Kyriaki Malama, un purtator de cuvant al manifestantilor, care acuza cinci manastiri de la Muntele Athos ca reclama drepturi de proprietate pentru mii de hectare de padure si de teren arabil din satele lor. Femeile care au incalcat interdictia risca intre doua si 12 luni de inchisoare.


http://www.evz.ro/article.php?artid=336685
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.04.2009, 13:41:26
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Vatopedi Monastery

http://video.crestinortodox.ro/DU3pz...a_Vatoped.html
Poate va faceti putin timp...sa va umpleti de bucurie sfanta!
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.04.2009, 02:36:55
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Mi-am delectat sufletul in acesta sambata dupa amiaza cu acesta frumoasa manastire.

Multumesc, Anne, pentru acesta hrana a sufletului.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ajung la sfantul munte athos? pacatos90 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 07.08.2012 13:26:20
Shitul Prodromu Sf. Munte Athos mihai07 Generalitati 3 23.05.2009 22:39:36
Acatist la Sf Munte Athos citystar Generalitati 0 01.10.2008 00:19:16
pustinicii sf munte athos iuda Calugarul 12 24.11.2007 12:54:41