Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.01.2012, 07:56:37
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Ce faceți atunci când simțiți începutul ăla de disperare și nu puteți să vă rugați, nu puteți să vă ocupați cu activități ce presupun efort intelectual ? (citit, studiat etc.)...mă refer la momentele alea când te ții cu dinții să nu cazi. Eu de regulă am o activitate foarte haotică în acele clipe care se rezumă propriu-zis la a aștepta să treacă criza. Înainte mai încercam să caut compania unuia sau a altuia în astfel de momente, dar am observat că iese nasol așa încât acum strategia se rezumă doar la așteptare. Vroiam să văd dacă aflu pe aci vre-un obicei mai ziditor. Amintesc că de rugăciune sau lectura celor sfinte nu se pune problema în momentele respective.
In primul rind stim ca orice ni s-ar intimpla se intimpla cu voia Domnului. Apoi trebuie sa ne gindim daca ceea ce ni se intimpla vine de la Dumnezeu sau de la diavol. Francisc de Sales ne invata ca dupa dispozitiile pe care le trezeste in noi o astfel de stare ne putem da seama. Astfel, avem tristetea buna, care provoaca mila si cainta, si avem tristetea rea, care provoaca grija, lenea, indignarea, gelozia, invidia si nerabdarea. Iar diavolul, care se straduieste din toate puterile sa trezeasca aceasta tristete rea, sa descurajeze sufletul si sa-l duca la disperare, incearca pentru inceput sa-l tulbure. Pretexte se gasesc usor: L-am jignit pe Domnul nostru, nu am fost consecvent in ceea ne-am propus etc.

"Tristetea rea, spune sfintul Francisc de Sales,tulbura sufletul, il ummple de neliniste, naste frici dezordonate, dezgust fata de rugaciune, adoarme si impovareaza creierul, lipseste sufletul de sfat, de hotarire, de judecata si de curaj si doboara fortele. Pe scurt, e ca o iarna grea care acopera toata frumusetea pamintului si toropeste animalele; caci ii ia sufletului toata gingasia si aproape ca il face paralitic, iar toate facultatile lui le face neputiincioase."

Cum scapam de aceasta stare? In primul rind sa nu ne tulburam de greselile noastre. Sfintul Pavel ne spune ca daca Tatal L-a dat la moarte pe Fiul Sau pentru noi, oare cum ne-ar putea refuza noua vreo rugaminte? Domnul nostru e bucuros sa ne acorde milostivirea sa. Parca sfinta Tereza spunea ca Domnul ii iubeste mult pe cei care cad si se ridica. Sint asemenea copiilor care invata sa mearga in picioare si care cad, se uita in jur sa vada ce pot face, iar ultima solutie este sa mearga in bratele mamei. Bratele Tatalui si ale Fiului sint intotdeauna deschise. Priviti inainte la Domnul nostru si nu inapoi, la greselile pe care le-am facut.

Sfintul Francisc de Sales a scris o carte intreaga referitoare la acest subiect. Dintre sfaturile lui as putea enumera:
-sa nu ne tulburam de imperfectiunile noastre
-sa ne pazim de pripeala si neliniste pentru ca nimic nu ne impiedica mai mult in inaintarea spre desavirsire
-trebuie sa induram cu rabdare intirzierea desavirsirii noastre, facind mereu ceea ce putem pentru a inainta, dar s-o facem din toata inima
-trebuie sa ne intristam de greselile facute cu o cainta tare, calma, constanta, linistita, dar nu tulburata, nici nelinistita, nici descurajanta
-"ai rabdare cu toti, dar in principal cu tine insuti. Vreau sa spun: nu te ingrijora pentru imperfectiunile tale si sa ai mereu curajul de a te ridica. Sint bucuros sa reincepi in fiecare zi: nu exista mijloc mai bun pentru desavirsirea vietii spirituale decit sa reincepi mereu si sa nu crezi niciodata ca ai facut destul" mai spune sfintul Francisc
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.01.2012, 09:47:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dormit? Eu dorm si 2 sau 3 ore pe noapte,de cele mai multe ori extrem de putin. Dupa ce ca o viata am,si pe asta o dorm? Cand oi muri nu oi dormi destul??
Cred ca in toate avem nevoie de echilibru si dreapta masura. Iata un articol de folos cu privire la acest subiect: Somnul, un dar al lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.01.2012, 11:21:02
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Ce faceți atunci când simțiți începutul ăla de disperare și nu puteți să vă rugați, nu puteți să vă ocupați cu activități ce presupun efort intelectual ? (citit, studiat etc.)...mă refer la momentele alea când te ții cu dinții să nu cazi. Eu de regulă am o activitate foarte haotică în acele clipe care se rezumă propriu-zis la a aștepta să treacă criza. Înainte mai încercam să caut compania unuia sau a altuia în astfel de momente, dar am observat că iese nasol așa încât acum strategia se rezumă doar la așteptare. Vroiam să văd dacă aflu pe aci vre-un obicei mai ziditor. Amintesc că de rugăciune sau lectura celor sfinte nu se pune problema în momentele respective.
Cum au spus și frații, mai sus, ai ales un subiect execelent. Cred că la un moment dat în viață toți ne-am confruntat cu astfel de situații.

Într-adevăr îndelungă răbdarea este calea de ieșire. Dar răbdarea nu este totuna cu așteptarea. Răbdarea adevărată, în Hristos, este aceea în care nu cârtești un singur cuvânt împotriva lui Dumnezeu, în care îți neglijezi total voia și logica ta, și lași totul în mâinile Domnului. Bineînțeles că, puțini dintre noi sunt aceia care reușesc asta, și atunci când suntem învadați de cohorte de gânduri depresive suntem predispuși la a sta de vorbă cu ele, și astfel le oferim posibilitatea să ne cotropească mintea cu totul. Și cum de la minte pleacă totul, o dată cotropiți suntem lipsiți total de apărare și capitulăm, transformându-ne în niște marionete ale necuratului.

Lăsând la o parte soluțiile expuse de ceilalți frați, care sunt eficace, de altfel, dar valabile numai de la caz la caz, eu cred cu tărie, că singura soluția este Sfânta Rugăciune.

Frate drag, rugăciunea nu presupune efort intelectual. Dintre zecile de gânduri pe care le ai, unul singur este de ajuns să-l îndrepți către Dumnezeu. "Doamne" e de ajuns să spui în gând, sau cu voce tare. Dacă ai simțit că Domnul este singurul tău ajutor, că El este Tatăl ce te iubește cum nu ești în stare să-ți închipui, că ești atât de păcătos că nici o simplă rugăciune nu poți să spui, că ești atât slab dar cauți să iei un gram de putere de cel Preaputernic, că totul se întâmplă pentru îndreptarea ta, că ești dispus să tai și puțin din moțul mândriei tale care îți orbește discernământul, atunci ai spus cea mai mare rugăciune printr-un singur cuvânt. Nu este ușor să faci asta, dar nici imposibil, că Dumnezeu nu a lăsat rugăciunea doar marilor trăitori, pustnici, sfinți și alți cuvioși, a lăsat-o pentru tot omul. Indiferent cât de prost, ticălos și disperat este.

De aceea Sfântul Apostol Pavel ne îndeamnă să ne rugăm neîncetat, ca în vremurile de pustiire, să fim deprinși cu rugăciunea, cu gândul către Dumnezeu. Nu trebuie să citești biblioteci întregi de cărți și tratate de teologie, ci îți trebuie doar nițică dorință de a te apropia de Dumnezeu. Ai liberul arbitru, da? Dar de la Dumnezeu, nu uita. Păi fă ceva cu el, nu-ți bate joc. Propune-ți să schimbi ceva. Propune-ți să te îndrepți cu adevărat ca și când viața ta depinde de asta în orice moment, nu așa ca un experiment superficial. Dacă știi că de la minte pleacă totul, atunci pune mâna și vindec-o, administrându-i cât de des acest medicament al rugăciunii. A te ruga neîncetat înseamnă a pomeni numele cel Sfânt al Domnului în toată vremea. Că n-o să fii în stare să spui 24 din 24 este foarte probabil, dar tot o să-ți obișnuiești mintea cu Dumnezeu. O să-ți fortifici treptat sistemul de apărare împotriva gândurilor necurate, care de venit vor veni tot timpul...nu-ți vor da pace toată viața. Așa că nu mai sta cu mâna în sân...și pune-te pe treabă! Străduiește-te, că Dumnezeu vede că vrei și o să te ajute!

Nu-i așa greu doar să rosteși rugăciunea minții. De simțit cu adevărat, o să ajungi când o să rânduiască Maica Domnului. Tu fă-ți datoria și spune-o. Și un copil poate s-o repete dacă-l înveți...

Iată niște cuvinte de mare folos, culese din "Hrană duhovnicească" (Sfântul Ioan Iacob Hozevitul), pe care, te rog îngăduie-mi să le expun, deși poate nu le găsești relevante sau nu este ceva nou pentru tine, dar nădăjduiesc că merită citite sau recitite, de către noi toți:

<<Nu este altă armă mai puternică în cer și pe pământ decât chemarea cea sfântă a Domnului nostru Iisus Hristos.

Când rostim începutul acestei rugăciuni, "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu", atunci noi mărturisim în scurt toate tainele Credinței noastre, căci, (după cum spun unii dintre Sf. Părinți) aceste cuvinte cuprind în ele toată Sf. Evanghelie pe scurt.

Acestea sunt cele cinci cuvinte, despre care pomenșete Sf. Apostol Pavel în cartea cea către Corinteni, unde zice: "Voiesc mai bine cinci cuvinte cu mintea, decat zece mii de cuvinte cu limba". Pentru aceasta și Rugăciunea lui Iisus se mai zice și "Rugăciunea minții".

Iar când rostim și celelalte cuvinte din Rugăciunea lui Iisus, adică: "miluiește-mă pe mine, păcătosul", atunci noi mărtusrisim nevrednicia și josnicia noastră, cerând de la Domnul milă, căci dacă avem mila Lui, atunci toate cele bune le avem.

Deci, rugăciunea aceasta curpinde în sine și mărturisirea Credinței și cererea noastră de mântuire.

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul (păcătoasa) și Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul (păcătoasa).>>

<<...se cuvine să nu luăm seama ca nu cumva să primim sfaturile cele vătămătoare de suflet ale vicleanului, care în tot chipul se străduiește să țină mintea noastră departe de Dumnezeu...

Însă omul cel râvnitor face deopotrivă. El se străduiește în tot chipul să-și țină mintea unită cu Dumnezeu, ferindu-se să primească și să rumege cugetele cele viclene, pe care diavolul, ca un zugrav prea meșter ce poate închipui toate, le plăsmuiește în inima noastră făcând închipuirea patimilor, alteori arătând chipurile păcatului, iar alteori zugrăvind diferite persoane și fețe în minte...

...Unde se află omul cu trupul, acolo să aibă silință să-și adune mintea. Să fie străjer așa de treaz, încât să nu dea voie la nici un gând străin să pătrundă între inima lui și pomenirea cea prea folositoare de suflet a lui Hristos.

Dacă cumva din nebăgare de seamă s-ar întâmpla a se strecura vreun cuget viclean, care s-ar pune zid între inimă și și pomenirea lui Hristos, atunci se cuvine a alerga cu sârguință către Domnul și a striga către El, ca venind, să izgonească gândul care tulbură mintea.

De asememea, dacă vreodată diavolul ar răpi mintea și ar căpăta învoirea ei, atunci este nevoie ca cel ce s-a răpit să nu zăbovească în această uimire înșelătoare și în nevoire, ci degrabă să se sârguiască a se slobozi din aceasta, ca nu cumva învoirea aceasta a minții să-i fie socotită ca un păcat înaintea lui Dumnezeu, la ziua Judecății, când Judecătorul a toate cunoscător, va descopri, cugetările cele ascune ale inimilor omenești.

...fraților, iubitori de Dumnezeu, îndeletniciți-vă totdeauna la această rugăciune și fiți cu răbdare pentru Domnul, până când veți dobândi mila și îndurările Lui. Să nu cereți alta nimic decât mila Lui cea nemărginită și aceasta este de ajuns pentru mântuirea voastră.

Însă cerând de la Dumnezeu mila Sa, strigați cu inimă înfrântă și smerită, de dimineața până seara și, de este cu putință și toată noaptea, zicând neîncetat: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi"...>>
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 10.01.2012 at 11:28:19.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.01.2012, 16:35:55
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru mine, astfel de momente sunt presarate de-a lungul intregii mele vieti.
Le cunosc din frageda copilarie.
Veneau la inceput brusc, se instalau si plecau usor, pe nesimtite. Parintii ma socoteau cand poet, cand doar temperament melancolic, cand de-a dreptul maniaco-depresiv, imi inventasera stramosi rusi, lupte intre greci si rusi etc.
M-au dus si la doctor, mi-au dat vitamine, m-au dat la sporturi ca sa ma inzdravenesc (nu m-am inzdravenit, am reusit doar sa ies campion de cateva ori si sa deprind ingamfarea si mandria), ba chiar o matusa a venit cu o baba vrajitoare ca sa ma descantece de duhuri rele si de iele si sa imi ia sange de sub limba... Biet copil, nu ma mai mir ca ajuns la varsta de acum nu mai sunt tocmai zdravan la minte.
Cu vremea am inceput sa le simt aparitia mai timpuriu, de la primele semne. Simtul detectarii lor s-a rafinat in mine.
Am purtat mii de lupte, am baut mult din cauza lor, am ales compensarea prin sex si alte pseudosolutii, umplindu-ma de pacate mari. Nu stiam cum sa le abordez.

Astazi fac asa: cum simt urcusul starii in mine caut un colt linistit sau ma plimb prin parc, in zone mai retrase si stau de vorba cu mine in acest mod: ce vreau de fapt? prin ce minciuni imi ascund voia? cum se numeste pofta intensa care ma goleste de energie undeva blocata in ascuns? pe cine mai voiesc sa omor )intr-un mod tainic, sufletesc), pe cine sa inving trufas? unde ma mai razvratesc? ce copilarie uriasa imi domina fiinta? ce neinfranare? Ce nenorocire mai pune sufletul meu la cale, undeva in ascuns?
Multe am descoperit despre mine in astfel de dialoguri. De-o vreme starile s-au rarit, abia daca mi se intampla de doua ori pe an... si asta ma ingrijoreaza. Pentru ca, asa cum inteleg, aceste stari grele sunt o excelenta scoala a uceniciei despre mine insumi, pacatosul. Si o buna ocazie in a inainta in relatia de onestitate cu mine insumi.
Asa am aflat de exemplu ca sunt: mereu pofticios, meeu dominator, nestapanit, egoist, patimas, exclusivist etc. Am aflat insa si cum sa dau replica la aceste tendinte. Plansul imi e prietenul cel mai bun. Uneori am plans cu hohote, scarbit de mine insumi, la un pas de a ma zdrobi efctiv. L-am rugat pe Domnul sa ma ia, sa se termine totul.
Apoi vine linistea, pace, mangaierea. Mintea imi este limpede. Imi e rusine de mine, inaintea constiintei mele si a lui Dumnezeu. Dar simt o compasiune intelegatoare fata de mine, cel rebel si multcapricios dinlauntru. Imi pare ca mangai pe crestet un copil, mic, de varste diferite, uneori bebelus, alteori scolar... Il mangai cu blandete, cu voie buna si vad cum lacrimile de pe obrajii lui dispar treptat si el se insenineaza. Si viata e frumoasa, o clipa. Toata lumea e buna. Dau slava lui Dumnezeu pentru toate. Laud Pronia. Si nu uit, desigur, sa Il rog sa ma ierte.
Apoi ma intorc la realitatea de zi cu zi, asa cum pot s-o duc, prin marea Mila a Domnului. Si duc o viata oarecare, banala.
Asa-i la mine. Poate e cuiva de folos marturisirea mea.
Domnul sa ne ocroteasca! AMIN+

P.S. Am capatat un sprijin pentru depasirea mai rapida a acestor stari: Spovedania. Insa am descoperit ca o anumita doza de intalnire cu mine insumi, in aceste stari, este de neinlocuit. Pierd multe stiri despre pacatele mele, dspre pulsul meu launtric daca ma grabesc la Spovedanie, cu sensul de a lua un fel de doctorie, de a scapa de o presiune incomoda, un act de lasitate ca sa zic asa, lipsit de barbatie, milogeala ca sa scap de tensiune... In prezent mai intai caut lupta si abia apoi merg la duhovnic si ma spovedesc, punind acolo tot continutul luptei petrecute. Iar duhovnicul stie acum cu cine are de-a face...

Nu e un sfat, desigur; doar v-am marturisit cum e la mine.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.01.2012, 17:54:55
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ioan cezar, iti surprind sinceritatea in fragmente rupte din viata si descopar un oarecare nonconformism, surprinzator pentru un "leu". Esti mai "tanar" decat sotia mea cu 9 zile, si ea mai are astfel de momente cand parca doar plansul o descarca de toata energia negativa acumulata in timp (munca cu omul este mai grea decat cea cu... necuvantatoarele).
Tu esti (sau ar trebui sa fii) un luptator. Ceea ce poti tu face, nu sunt multi in stare. Evident ca nu singur, iar daca iei rugaciunea ca si accesoriu inseparabil, te poti face tavalug in calea problemelor de orice fel. Viata nu e frumoasa doar o clipa!... Cand esti cu familia ta, cand copiii se joaca sau rad in jurul tau, cand vine cate unul tuguindu-si buzele sa te pupe pe obraz pentru un fleac mic, cand vezi pe altii orientandu-se cu ajutorul unui baston alb, pe altii vorbind prin semne, iar pe altii in carucior, nu poti sa spui ca viata e frumoasa doar o clipa. Cand Dumnezeu ne incearca, e semn bun. Cand nu se mai intampla nimic serios in viata noastra, e semn ca suntem orfani de Dumnezeu!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.01.2012, 20:10:51
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa nu uitam de terapia prin muzica , este extrem de eficace !
Si nu orice muzica! Eu am constatat ca ma ajuta la incarcarea bateriilor o cantare bisericeasca. Te plimbi prin parc, tu singur cu Dumnezeu, iei o gura de aer si fredonezi o cantare. Doua dintre preferatele mele :-) scurte, frumoase, inaltatoare:
http://www.youtube.com/watch?v=vOTh1...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=dMP3of8UTvE - prima parte a cantarii
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.01.2012, 20:43:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Viata nu e frumoasa doar o clipa!...
Tocmai aceasta, cred, ne e dat, ca rod, sa intelegem (sa punem pentru vesnicie la inima), de-a lungul intregului periplu, or, poate, cu pretul lui - al lungului drum catre Casa.
Scurt ar fi drumul. Doar 20 cm. De la cap la piept, asa pe dinafara.

Sa umbli o viata de om ca sa unesti o schioapa... Ce uimire!...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.01.2012, 20:48:54
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Red face

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pentru mine, astfel de momente sunt presarate de-a lungul intregii mele vieti.
Le cunosc din frageda copilarie.
Veneau la inceput brusc, se instalau si plecau usor, pe nesimtite. Parintii ma socoteau cand poet, cand doar temperament melancolic, cand de-a dreptul maniaco-depresiv, imi inventasera stramosi rusi, lupte intre greci si rusi etc.
M-au dus si la doctor, mi-au dat vitamine, m-au dat la sporturi ca sa ma inzdravenesc (nu m-am inzdravenit, am reusit doar sa ies campion de cateva ori si sa deprind ingamfarea si mandria), ba chiar o matusa a venit cu o baba vrajitoare ca sa ma descantece de duhuri rele si de iele si sa imi ia sange de sub limba... Biet copil, nu ma mai mir ca ajuns la varsta de acum nu mai sunt tocmai zdravan la minte.
Cu vremea am inceput sa le simt aparitia mai timpuriu, de la primele semne. Simtul detectarii lor s-a rafinat in mine.
Am purtat mii de lupte, am baut mult din cauza lor, am ales compensarea prin sex si alte pseudosolutii, umplindu-ma de pacate mari. Nu stiam cum sa le abordez.

Astazi fac asa: cum simt urcusul starii in mine caut un colt linistit sau ma plimb prin parc, in zone mai retrase si stau de vorba cu mine in acest mod: ce vreau de fapt? prin ce minciuni imi ascund voia? cum se numeste pofta intensa care ma goleste de energie undeva blocata in ascuns? pe cine mai voiesc sa omor )intr-un mod tainic, sufletesc), pe cine sa inving trufas? unde ma mai razvratesc? ce copilarie uriasa imi domina fiinta? ce neinfranare? Ce nenorocire mai pune sufletul meu la cale, undeva in ascuns?
Multe am descoperit despre mine in astfel de dialoguri. De-o vreme starile s-au rarit, abia daca mi se intampla de doua ori pe an... si asta ma ingrijoreaza. Pentru ca, asa cum inteleg, aceste stari grele sunt o excelenta scoala a uceniciei despre mine insumi, pacatosul. Si o buna ocazie in a inainta in relatia de onestitate cu mine insumi.
Asa am aflat de exemplu ca sunt: mereu pofticios, meeu dominator, nestapanit, egoist, patimas, exclusivist etc. Am aflat insa si cum sa dau replica la aceste tendinte. Plansul imi e prietenul cel mai bun. Uneori am plans cu hohote, scarbit de mine insumi, la un pas de a ma zdrobi efctiv. L-am rugat pe Domnul sa ma ia, sa se termine totul.
Apoi vine linistea, pace, mangaierea. Mintea imi este limpede. Imi e rusine de mine, inaintea constiintei mele si a lui Dumnezeu. Dar simt o compasiune intelegatoare fata de mine, cel rebel si multcapricios dinlauntru. Imi pare ca mangai pe crestet un copil, mic, de varste diferite, uneori bebelus, alteori scolar... Il mangai cu blandete, cu voie buna si vad cum lacrimile de pe obrajii lui dispar treptat si el se insenineaza. Si viata e frumoasa, o clipa. Toata lumea e buna. Dau slava lui Dumnezeu pentru toate. Laud Pronia. Si nu uit, desigur, sa Il rog sa ma ierte.
Apoi ma intorc la realitatea de zi cu zi, asa cum pot s-o duc, prin marea Mila a Domnului. Si duc o viata oarecare, banala.
Asa-i la mine. Poate e cuiva de folos marturisirea mea.
Domnul sa ne ocroteasca! AMIN+

P.S. Am capatat un sprijin pentru depasirea mai rapida a acestor stari: Spovedania. Insa am descoperit ca o anumita doza de intalnire cu mine insumi, in aceste stari, este de neinlocuit. Pierd multe stiri despre pacatele mele, dspre pulsul meu launtric daca ma grabesc la Spovedanie, cu sensul de a lua un fel de doctorie, de a scapa de o presiune incomoda, un act de lasitate ca sa zic asa, lipsit de barbatie, milogeala ca sa scap de tensiune... In prezent mai intai caut lupta si abia apoi merg la duhovnic si ma spovedesc, punind acolo tot continutul luptei petrecute. Iar duhovnicul stie acum cu cine are de-a face...

Nu e un sfat, desigur; doar v-am marturisit cum e la mine.
in cea mai mare parte aceste lucruri mi se intampla si mie...... doar ca se agraveaza atunci cand ma rog mai intens cateva zile....... ispitele apar din senin, durerea ma ucide putin cate putin...... zeci de ganduri negative imi invadeaza mintea..... si plang..... ma descarc... la inceput ma rugam la Dumnezeu sa ma ia la El.... credeam ca nu mai rezist...... dupa doi ani de incercari, aceste ganduri nu ma mai afecteaza asa tare, pentru ca stiu de unde vin...... nu mai plang decat foarte rar.... aproape deloc...... acum Il rog pe Dumnezeu sa ma tina in viata cat mai mult, ca sa Ii arat cat de mult Il iubesc, sa vada ca vreau sa ma schimb... si m-am schimbat foarte mult..... am perioade cand totul merge atat de bine.... stau seara si ma gandesc ca aceste perioade de bucurie ma indeparteaza de El... nu mai simt acea pace dupa ce apare cate o criza de deznadejde..... prima criza serioasa a durat o luna acum cativa ani...... toate imi mergeau prost si eu dadeam vina pe Dumnezeu, ii reprosam ca nu e langa mine, vorbeam numai prostii..... intr-o dimineata m-am trezit si mi-am spus ca de fapt eu sunt cel care am pecat de langa El...... si desi totul era groaznic, am inceput sa ma rog putin cate putin....... in mod minunat toate s-au aranjat...... fericirea imi invada sufletul..... a fost momentul cand am vazut ca Dumnezeu e mereu cu noi..... atunci am realizat ce inseamna credinta.... desigur, a inceput un lung sir de lupte, care se vor termina numai la sfarsitul vietii...... pentru ca numai asa ne putem demonstra iubirea...... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.01.2012, 21:05:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Of si noi astia care sintem mai mult in masini cum sa ne reculegem?
Cu o plimbare printre strazi,prin cartier cu picioarele sau cu bicicleta.
Ar mai fi si hikingul la sfarsit de saptamana in parcuri special amenajate pt asta.
Eu evit masina in drumurile scurte daca vremea o permite.

Imi aduc aminte din Romania,ca oricat de suparata,stresata sau obosita ma intorceam de la serviciu cand imi scoteam afara cainele bucuria acestuia ma molipsea si pe mine.La fel si cand imi scoteam verisoarele mai mici sa se joace prin zapada.Sau orice alta activitate care presupune insotirea unei alte fiinte;cu regret am constatat ca singuratatea ma prostdispune,ma melancolizeaza,ma inactiveaza pana la lenevire dubioasa.Pt a scapa de aceste stari eu trebuie sa fiu in contact cu alte fiinte vii :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.01.2012, 21:23:01
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Când rostim începutul acestei rugăciuni, "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu", atunci noi mărturisim în scurt toate tainele Credinței noastre, căci, (după cum spun unii dintre Sf. Părinți) aceste cuvinte cuprind în ele toată Sf. Evanghelie pe scurt.Acestea sunt cele cinci cuvinte, despre care pomenșete Sf. Apostol Pavel în cartea cea către Corinteni, unde zice: "Voiesc mai bine cinci cuvinte cu mintea, decat zece mii de cuvinte cu limba". Pentru aceasta și Rugăciunea lui Iisus se mai zice și "Rugăciunea minții".
Imi cer scuze in cazul in care va supar cu ceva,nu am acesta intentie,dar nu cred ca in acel verset invocat de dvs este vorba despre ,,Rugaciunea inimii".Sunt mai multe argumente in acest sens ce reies atat din contextul in care apare acel verset cat si din verset,daca este citat complet.Cand am vazut opinia dvs am cautat sa vad si eu acel verset pt ca stiam de un alt context si de aceea nu cred,chiar daca ideea este frumoasa si generoasa,ca acel verset este temeiul biblic pt ,,Rugaciunea inimii".Va pot,daca doriti,argumenta pozitia mea si daca gresesc ar fi un bun prilej sa corectez acest aspect.
Reply With Quote
Răspunde