Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2015, 11:13:36
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Cum sa Il imaginez pe Dumnezeu

Buna tuturor. Niciodata nu m-am gandit la asta pana acum, dar cum eu ma adresez lui Dumnezeu este foarte hatoic si pierdut si as vrea sa va cer sfatul si ajutorul. Pur si simplu, in rugaciune, nu stiu cum sa Il imaginez pe Dumnezeu, nu stiu cum ar trebui sa ma refer sau sa ma gandesc Lui, ba ma gandesc la Hristos cu chipul de pe icoana, ba la Dumnezeu tatal cu chipul din capela sixtina ba la un porumbel, am niste idei abstracte, pe langa ca nici nu il pot imagina pe Dumnezeu ca fiind unul singur la rugaciune, mereu ma gandesc ca ma rog la trei dumnezeu diferiti, si nu stiu cum ar trebui sa schimb asta. Ma gandesc cat de usor le e musulmanilor sau evreilor deoarece ei au acea idee fixa de o strictete monoteista, o idee despre Dumnezeu, iar eu ma pierd, uneori ma gandesc la El intr-un fel foarte idolatru.

Ma puteti ajuta?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2015, 11:50:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Ma puteti ajuta?
Dar L-ati vazut de atatea ori si inca nu stiti cum arata ? Are infatisarea unei mici bucati de paine.
Cand Dumnezeu intra in noi, este ca fermentul in aluat. Cu conditia ca noi sa fim: curati precum aluatul si maleabili precum aluatul, ca sa ne poata creste.
Despre asta e vorba cand ne rugam, spunand rugaciunea pe care El ne-a dat-o cand L-am intrebat cum sa ne rugam. Atunci spunem "painea noastra cea spre fiinta", tradus in mod discutabil in latina prin "painea noastra cotidiana / cea de toate zilele". Dar, in "originalul" grec, prin formularea "painea noastra cea spre fiinta" e mult mai clar despre ce fel de Paine e vorba.

In urma cu mai bine de doua milenii, Dumnezeu, vazand ca oamenii, chiar si cei mai credinciosi isi inchipuiau ca e ca un fel de furtuna, tunet, rug aprins, ca le e frica de Dumnezeu asa cum le e frica de stihiile naturii, S-a facut copil. Unul mic si neajutorat, nascut in cea mai extrema saracie, al carui prim gest a fost sa fuga de lume, ca si atunci, ca si azi, oamenii Il cautau pe Dumnezeu ca sa Il omoare mai degraba decat sa Il slujeasca. Deci, tot asa cum puteti sa va rugati lui Dumnezeu rugandu-va painii pe care a transformat-o, puteti sa va rugati Pruncului in care El S-a transformat.

Dar in aceasta perioada a anului cel mai bine este sa va rugati celui care atarna pe crucea din dormitor sau din sufragerie sau unde ati pus-o. Fiindca i-ati adus multa suferinta. Pentru pacatele dv a fost chinuit, batjocorit si ucis. El a primit cu bucurie Patimile, vazand ca exista oameni, precum talharul din dreapta, care se pot salva prin acestea. Dar cea mai mare durere a Lui a fost sa intrevada ca majoritatea oamenilor nu va trage niciun folos din aceste patimi, traind intocmai ca talharul din stanga: ca si cand Dumnezeu nu ar exista, nu s-ar fi facut om, ca si cand nu pentru ei ar fi patimit, ca si cand nu ei insisi au provocat aceste patimi.
Acum, cand se pregateste sa urce pe Golgota, Dumnezeu are multa nevoie de iubirea dv. Alinati-L. Alinati-i cea mai mare suferinta a Lui, aceea de a vedea inutilitatea patimilor Lui pentru cele mai multe suflete. Oferiti-i un sacrificiu in numele acelora. Orice sacrificiu mic devine mare in ochii mari si flamanzi de dragoste ai lui Dumnezeu. De exemplu, mancati intr-o zi numai orez in locul cuiva care nu posteste. Rugati-l sa trimita harurile sale lucratoare asupra aceluia, asa cum a trimis asupra talharului din dreapta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.03.2015 at 12:17:39.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2015, 12:55:42
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar L-ati vazut de atatea ori si inca nu stiti cum arata ? Are infatisarea unei mici bucati de paine.
Cand Dumnezeu intra in noi, este ca fermentul in aluat. Cu conditia ca noi sa fim: curati precum aluatul si maleabili precum aluatul, ca sa ne poata creste.
Despre asta e vorba cand ne rugam, spunand rugaciunea pe care El ne-a dat-o cand L-am intrebat cum sa ne rugam. Atunci spunem "painea noastra cea spre fiinta", tradus in mod discutabil in latina prin "painea noastra cotidiana / cea de toate zilele". Dar, in "originalul" grec, prin formularea "painea noastra cea spre fiinta" e mult mai clar despre ce fel de Paine e vorba.

In urma cu mai bine de doua milenii, Dumnezeu, vazand ca oamenii, chiar si cei mai credinciosi isi inchipuiau ca e ca un fel de furtuna, tunet, rug aprins, ca le e frica de Dumnezeu asa cum le e frica de stihiile naturii, S-a facut copil. Unul mic si neajutorat, nascut in cea mai extrema saracie, al carui prim gest a fost sa fuga de lume, ca si atunci, ca si azi, oamenii Il cautau pe Dumnezeu ca sa Il omoare mai degraba decat sa Il slujeasca. Deci, tot asa cum puteti sa va rugati lui Dumnezeu rugandu-va painii pe care a transformat-o, puteti sa va rugati Pruncului in care El S-a transformat.

Dar in aceasta perioada a anului cel mai bine este sa va rugati celui care atarna pe crucea din dormitor sau din sufragerie sau unde ati pus-o. Fiindca i-ati adus multa suferinta. Pentru pacatele dv a fost chinuit, batjocorit si ucis. El a primit cu bucurie Patimile, vazand ca exista oameni, precum talharul din dreapta, care se pot salva prin acestea. Dar cea mai mare durere a Lui a fost sa intrevada ca majoritatea oamenilor nu va trage niciun folos din aceste patimi, traind intocmai ca talharul din stanga: ca si cand Dumnezeu nu ar exista, nu s-ar fi facut om, ca si cand nu pentru ei ar fi patimit, ca si cand nu ei insisi au provocat aceste patimi.
Acum, cand se pregateste sa urce pe Golgota, Dumnezeu are multa nevoie de iubirea dv. Alinati-L. Alinati-i cea mai mare suferinta a Lui, aceea de a vedea inutilitatea patimilor Lui pentru cele mai multe suflete. Oferiti-i un sacrificiu in numele acelora. Orice sacrificiu mic devine mare in ochii mari si flamanzi de dragoste ai lui Dumnezeu. De exemplu, mancati intr-o zi numai orez in locul cuiva care nu posteste. Rugati-l sa trimita harurile sale lucratoare asupra aceluia, asa cum a trimis asupra talharului din dreapta.
Superb!!!!!!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2015, 16:47:07
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Este un mesaj foarte frumos, dar imi pare rau sa spun ca nu m-a lamurit
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2015, 02:14:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
dar imi pare rau sa spun ca nu m-a lamurit
Multumesc pentru aprecieri. Ceea ce am vrut sa spun este ca Dumnezeu are un chip. La asta slujesc icoanele, ca si crucifixurile.

Ori de cate ori ne rugam lui Dumnezeu, ne rugam lui Dumnezeu Unul. Chiar si cand spunem "Tatal nostru" noi nu avem in vedere numai pe Dumnezeu Tatal, ci pe Dumnezeul lui Abraham, Isaac si Iacob, adica pe Tatal, Fiul si Sf Duh. Ca dovada ca asa stau lucrurile este ca spunem de obicei "Tatal nostru" cu privirea atintita la icoana sau/si la crucifixul care il infatiseaza pe Cristos. Or, daca noi am avea in vedere numai pe Dumnezeu Tatal cand ne rugam, ar fi absurd sa vorbim cu Isus invocand si implorand pe Altcineva.

Prin urmare, cercetati chipul lui Dumnezeu, pe care il aveti reprodus in casa. Vedeti ? Dumnezeu e mai aproape decat credem.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.03.2015, 07:54:07
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Multumesc pentru aprecieri. Ceea ce am vrut sa spun este ca Dumnezeu are un chip. La asta slujesc icoanele, ca si crucifixurile.

Ori de cate ori ne rugam lui Dumnezeu, ne rugam lui Dumnezeu Unul. Chiar si cand spunem "Tatal nostru" noi nu avem in vedere numai pe Dumnezeu Tatal, ci pe Dumnezeul lui Abraham, Isaac si Iacob, adica pe Tatal, Fiul si Sf Duh. Ca dovada ca asa stau lucrurile este ca spunem de obicei "Tatal nostru" cu privirea atintita la icoana sau/si la crucifixul care il infatiseaza pe Cristos. Or, daca noi am avea in vedere numai pe Dumnezeu Tatal cand ne rugam, ar fi absurd sa vorbim cu Isus invocand si implorand pe Altcineva.

Prin urmare, cercetati chipul lui Dumnezeu, pe care il aveti reprodus in casa. Vedeti ? Dumnezeu e mai aproape decat credem.
Abraham stia de Sfanta Treime?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.03.2015, 09:16:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Abraham stia de Sfanta Treime?
Habar nu am daca stia. Dar stiu sigur ca la ea se ruga. Citim despre triunitatea lui Dumnezeu, adica despre Sfanta Treime inca din primele pagini ale Torei. "Duhul lui Dumnezeu se purta deasupra apelor". "Sa facem om dupa chipul si asemanarea NOASTRA" etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2015, 10:16:25
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Nu avem sa stim daca stia sau nu, probabil vazand trei ingeri venind la el banuia ceva, sau nu, cine stie. Oricum, daca te rogi unui membru a Sfintei Treimi te rogi celorlalti, este principiul numit in greaca "Perichoresis" sau "mutual indwelling".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.03.2015, 12:55:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Habar nu am daca stia. Dar stiu sigur ca la ea se ruga. Citim despre triunitatea lui Dumnezeu, adica despre Sfanta Treime inca din primele pagini ale Torei. "Duhul lui Dumnezeu se purta deasupra apelor". "Sa facem om dupa chipul si asemanarea NOASTRA" etc.
Nu cred ca o sa inteleg niciodata modul in care o trinitate poate forma o identitate cu trei persoane, si cum functioneaza asta. Dar probabil nici nu este menit sa inteleg...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.03.2015, 14:29:37
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Evreii si musulmanii au un Dumnezeu pe care mintile lor il pot cuprinde. Este mult mai usor sa crezi ca un Dumnezeu fiind o singura persoana este cauza tuturor lucrurilor, si desi noi avem acelasi Dumnezeu ca si evreii, ei nu recunosc atributele sale trinitare. Este simplu, un singur Dumnezeu intreit in trei persoane. Trei persoane care au o singura natura si sunt in eterna comuniune una cu alta, dar ele sunt un singur Dumnezeu. La fel ca si noi oamenii, miliarde de oameni sunt pe glob, dar avem toti o singura natura, cea umana. Desi in Sfanta Treime este diferenta de numar, asta nu o face diferenta de fel sau de fapt. Si vei vedea ca toti lucreaza pentru acelasi scop, prin Duhul Sfant descoperim pe Fiul care ni-l arata pe Tatal, aceasta este eterna relatie de iubire in Sfanta Treime.
Reply With Quote
Răspunde