Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1331  
Vechi 27.02.2011, 22:44:00
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Wink Cu dragoste, pentru prietenul meu, Geony...

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Cu asta nu am inteles ce ai vrut sa spui...
Bla..bla...bla...bla...ga...ga...ga...weeeeeee
Tradu!
Geony, nu ai darul vorbirii in limbi pentru ca nu esti Botezat cu Duhul Sfant.

Ceea ce ai scris e in geoaneza veche si inseamna:
" - Buna seara, io sunt Geoana,
ma cunoasteti cu totii dupa porecla pe care mi-a pus-o "Bunicuta".
Va anunt oficial ca am castigat alegerile pastorale intr-o megabiserica sectara."


Urmeaza clasica exclamatie de bucurie atunci cand se castiga alegerile:"... weeeeeee"
  #1332  
Vechi 27.02.2011, 22:56:09
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul

Este adevarat ca miscarea carismatica este mai putin raspandita la ortodocsi decat la catolici dar sunt mireni si clerici ortodocsi carismatici care vorbesc in limbi "ca la penticostali".
Daca ortodocsii au vorbire in limbi ca la penticostali, sa stii ca au diavol...ala bolboroseste in ei.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1333  
Vechi 27.02.2011, 23:06:41
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Geony, nu ai darul vorbirii in limbi pentru ca nu esti Botezat cu Duhul Sfant.
Inseamna ca numai voi penticostalii si Miscatii de Strajeri sunteti Botezati cu Duh Sfant...restul NP sunt satanisti?

Apoi, eu traiesc in Romania intre romani...iar de vb in limbi nu am nevoie, ca nu-mi foloseste la nimic. Se vede ca esti paralel cu Biblia...nu toti crestinii vorbeau in limbi in NT, dar aveau Botezul cu Duh Sfant ...

Tu pana nu intelegi care era vb in limbi apostolica si pana nu-ti clarifici cu cine ii botezat si cine nu...ca sa nu te mai contrazici, mai taci....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1334  
Vechi 27.02.2011, 23:20:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Eu nu mai activez pe nici un forum NP de mult....
Mai precis de vineri. Ca nu ai mai intrat, nu ca ai fost banat. Iar pe cel pe care ai fost banat ai fost banat pentru usere multiple.
Sinceritatea e o treaba grea, asa-i, Georgica? E mai usor sa dam vina pe raii de sectari care ne prigonesc...

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
acelasi lucru iti sopun si eu, nu mai bine mergi tu sa nu te spuci pe aici acolo unde sunt "sfintii pocaiti"...ii pacat sa pierzi printre ortodocsi.
Eu nu am o problema cu ortodocsii, cum ai tu cu np. Toate cele bune si tie!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1335  
Vechi 27.02.2011, 23:32:03
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Nu mai bine mergi tu acolo unde ti-e locul...ca incepi sa vb in limbi si nimeni nu te intelege...
Le-ai spus celorlati sectari ca tu stai pe forum ortodox si inca nu esti banata?

Le-ai spus cat de buni sunt administratorii ortodocsi fata de clataritii aia de sectari...ca va lasa sa buluciti pe aici..?

Hai Rain, spune la nenea "samuel" (Geony) ceva?

Inca ceva Dorina, aici nu-ti arati coltii ... ca pe forumurile "sfintilor" nu esti sanatoasa si tu si ceilalti daca nu va legati de ierarhie si Biserica...aici vrei sa arati lumii cat de "pocaita" esti tu...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.

Last edited by Geony; 27.02.2011 at 23:49:41.
  #1336  
Vechi 27.02.2011, 23:48:13
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Hai Rain, spune la nenea "samuel" (Geony) ceva?
Numai daca ma intrebi pe privat. Aici oamenii mari discuta lucruri mai serioase. Nu cred ca ii intereseaza frustrarile noastre.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Inca ceva Dorina, aici nu-ti arati coltii ... ca pe forumurile "sfintilor" nu esti sanatoasa si tu si ceilalti daca nu va legati de ierarhie si Biserica...aici vrei sa arati lumii cat de "pocaita" esti tu...
Minti. Aici am fost mai rea decat pe forumurile np. Numai ca nu stii tu unde sa cauti.
Ai dreptate, adminul e baiat rabdator.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 28.02.2011 at 00:05:03.
  #1337  
Vechi 28.02.2011, 01:14:05
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Dorina(Rain) , cei de pe acest forum nu stie poate ca tu esti penticostala si deci vb in limbi. Acest Topic e destinat vb in limbi "a la penti", asa ca nu cred ca se supara nimeni. Noi doi eram prieteni candva, acum vad ca ne scoatem ochii...
Tu nici acum nu pricepi (desi credeam ca esti mai treaza cu un ceas ca ceilalti apucati de pe forumul NP) ca nu sunt George, si ca George nu e Geony...]

Aici, poate ne lamuresti (asta ca sa nu fiu chiar off topic)cum e cu vb in limbi si cu talmacirile...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1338  
Vechi 28.02.2011, 10:33:00
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
La ortodocsi gasesti harismatici frate sectar, NU carismatici. La noi...
Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
EXISTA si catolici carismatici si (neo)protestanti carismatici si ortodocsi carismatici.
Cel mai cunoscut dintre preotii ortodocsi botezati cu Duhul Sfant (in intelesul carismatic al termenului) a fost Parintele Arhimandrit Eusebius Stephanou.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
DACA ortodocsii au vorbire in limbi ca la penticostali, sa stii ca au diavol...ala bolboroseste in ei.
Prima data ai afirmat ca NU exista ortodocsi carismatici
Acum ai inteles ca DA, exista ortodocsi carismatici
Dar nu vrei sa recunosti barbateste ci spui DACA...

Nu e "DACA" prietene, e sigur: exista ortodocsi carismatici.
Si inca ceva este sigur: nici o istanta ortodoxa nu l-a anatemizat pe Parintele Stephanou. El a recunoscut si a propovaduit Reinnoirea Carismatica in sanul Bisericii Ortodoxe. Si a facut-o sub obladuirea episcopului lui.

Si nu diavolul a bolborosit in el cum, cu indrazneala smintita, postulezi tu ci Duhul Sfant e cel care vorbeste prin intermediul vorbirii in limbi . E posibil ca astazi tu sa nu-ti dai seama, vei intelege mai tarziu. Pana atunci insa e recomandat sa nu hulesti.
E periculos.
  #1339  
Vechi 28.02.2011, 10:53:34
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Inseamna ca numai voi penticostalii si Miscatii de Strajeri sunteti Botezati cu Duh Sfant...restul NP sunt satanisti?
Draga Geony, eu privesc altfel decat tine mantuirea si nu satanizez pe nimeni.
In perspectiva mea satanisti sunt... doar satanistii.
Tu poti sataniza pe cine vrei: penticostali, ortodocsi, oricine nu-ti convine tie.

Din punctul meu de vedere nu sunt satanisti nici "restul NP", nici ortodocsii nici catolicii. Toti au sanse la mantuire daca il iubesc pe Dumnezeu, au credinta adevarata si implinesc faptele credintei.

Last edited by Iosif77; 28.02.2011 at 11:16:55.
  #1340  
Vechi 28.02.2011, 11:07:33
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Vorbirea în limbi este o charismă (un dar gratuit) oferit de Dumnezeu unor oameni de a rosti lucruri în limbi pe care ei nu le cunosc. Spre exemplu, dacă m-aș adresa unui indian, aș vorbi prin semne, prespunând că nu cunoaște engleza. Dar, dacă i-aș vorbi perfect în limba urdu, limbă din care nu cunosc nici un cuvânt și nu am învățat niciodată, astfel încât el să înțeleagă ce îi spun, s-ar putea spune că vorbesc în limbi.
Vorbirea in limbi este atunci cand tu vorbesti in limba ta si indianul te intelege perfect(in limba lui). Exemplul asta apare in Faptele Apostolilor, cand cei carora le vorbea Petru intelegeau fiecare in limba lui.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10