Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.02.2007, 10:57:33
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

iar alaturi de calugari ma simt ca-n rai. Si crede-ma sunt vii.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.02.2007, 11:43:36
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

analugojana...probabil alaturi de calugari te simti ca-n rai...nu alaturi de maici,asa mai zic si eu viata minunata!,sau cum?,exprima-te mai clar ca ne induci in eroare cu simtirea asta rupta din rai.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.02.2007, 12:00:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Fratilor,constat ca viata asta,mai ales crestina,este tare superficiala,una sunt cuvintele,una sunt perceptiile diferite,altele-s faptele si alta-i realitatea.Poi da,e usor sa visati si sa va dati cu parerea majoritatea dintre voi in ceea ce priveste viata monahala,iar adevaratul stadiu al ei a ajuns un dezastru.Sincer,cand citesc aici parerile atat de curate si desavarsite despre viata monahala,mintea mea,involuntar se duce intr-un spatiu de basm,pentru ca stiu ca in realitate nu este deloc cum o exprimati voi,si-mi pare rau,dar nu vreau sa ma mint si sa ma hranesc cu iluzii desarte.Indiferent cat am incerca noi sa facem aceasta viata monahala sa ramana afundata in puritatea si principiile de altadata,ea tot de contemporaneitate ramane intinata si-asa va ramane pana cand...nu stiu pana cand!,pana cand se va face o selectie naturala pe baza starpirii ipocriziei si nonconformismului ascet.E trist,dar adevarat,pacat ca nu exista legi bine determinate in spatiile monahale care sa excluda "multimea"de monahi care nu au nimic in comun cu o astfel de viata,si mai mult decat atat nici macar credinta.Ca sa nu mai spunem de tumultumul de analfabeti care nu stiu pe ce lume se afla.Nu stiu daca Dumnezeu prefera oameni care folosesc doar ca pretext credinta,doar pentru ca nu pot sa se incedreze in mediul social,ori sa evolueze pe plan intelectual.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.02.2007, 12:02:44
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Depinde cat de sincer Il saluti pe Dumezeu in aproapele. Mai multe nu-ti pot spune. In ceea ce priveste maicile am intalnit trei persoane dupa care sa ma uit lung. Am trecut pe langa una dintre ele si spatiul din jurul meu a devenit adanc...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.02.2007, 12:35:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

No kapish!,cum adica "ingerului intalnirii"?,cine-i ingerul intalnirii ca vreau sa-l "intalnesc",ca pana acum m-am intalnit mai mult cu ingerul"dezamagirii"...si nu l-am cautat,de fapt.Cine a spus ca nu ma bucur,ma bucur ca l-am intalnit pe ingerul dezamagirii si ca de la el am invatat sa nu-l mai caut in zadar pe "ingerul intalnirii",ca el a plecat depaaaarte si nu se mai intoarce...prea curand. Capish?
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.02.2007, 12:43:04
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
No kapish!,cum adica "ingerului intalnirii"?,cine-i ingerul intalnirii ca vreau sa-l "intalnesc",ca pana acum m-am intalnit mai mult cu ingerul"dezamagirii"...si nu l-am cautat,de fapt.Cine a spus ca nu ma bucur,ma bucur ca l-am intalnit pe ingerul dezamagirii si ca de la el am invatat sa nu-l mai caut in zadar pe "ingerul intalnirii",ca el a plecat depaaaarte si nu se mai intoarce...prea curand. Capish?
Depinde ce gusturi ai, ce temperament ai, asa se reflecta si persoanele din jurul tau in tine. Am fost fericita sa intalnesc oameni la Mt. Radu Voda, Schitul Darvari, Petru Voda (Moldova), Sf. Miron si Nicolae...,Sambata de Sus, Mt. almas...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.02.2007, 12:54:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Aha,sa inteleg ca ma incadrez in categoria de oameni pe care i-am sesizat si a caror principii m-au lasat cu un gust sarat(ca sa nu spun amar).Nu draguta,n-are nici o legatura,atata timp cat viata mea difera ca statut de viata lor,principiile morale sunt unice,insa principiile ce tin de doctrina se diferentiaza de la o viata sociala la una monahala.
Si n-am spus ca n-am intalnit si oameni deosebiti,asa ca esentele tari care se tin in sticlute mici,adica mai rar,dar exista.
Observ ca tu vorbescti in"parabole"si nu cred ca ma pot conforma,asa ca iti doresc numai bine si credinta tot mai tamaduitoare.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.02.2007, 14:45:55
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Este adevarat ,
si pe mine ma reface sufleteste o vizita la Manastire , imi place compania maicilor ,a calugarilor .
Dar trebuie sa recunoastem ,intre o vizita si sedere acolo e mare diferenta .
La mine nu e cazul ,dar daca m-asi hotara sa merg acolo si m-ar primi , singurul lucru de care ar trebui sa fiu convinsa ar fi "trebuie sa ma lepad de mine ,sa las pretentiile acasa ".
Ce nu-mi place mie pe acest topic e setea aproape nebuna de a expune experiente negetive .
Faptul ca exista atatea femei in manastiri ,imi da dreptul sa ma gandesc ca este posibil ,unde este si dragoste de Dumnezeu .
Sper ca n-am suparat pe nimeni ,e numai o parere .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.02.2007, 15:00:02
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
viata mea difera ca statut de viata lor,principiile morale sunt unice,insa principiile ce tin de doctrina se diferentiaza de la o viata sociala la una monahala.
Principiile ce tin de doctrina... de doctrina ortodxa vrei sa spui, care este unic valabila pentru noi toti? sau te referi la voturi? Dupa dragoste, putinta si vointa spunea un parinte
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.02.2007, 15:01:43
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Multumesc, Maria.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ajung la sfantul munte athos? pacatos90 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 07.08.2012 13:26:20
Shitul Prodromu Sf. Munte Athos mihai07 Generalitati 3 23.05.2009 22:39:36
Acatist la Sf Munte Athos citystar Generalitati 0 01.10.2008 00:19:16
pustinicii sf munte athos iuda Calugarul 12 24.11.2007 12:54:41