Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.09.2022, 02:06:43
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
...

Da,ai dreptate sa te îndoiești de lucrarea Harului atunci când Preotul a căzut în erezie. Atunci poți să nu mai faci ascultare de duhovnic. La asta se refera episodul cu Sf. Maxim Marturisitorul pe care l-ai postat...
La asta m-am referit si atunci cand am spus ca Biserica va cadea, nu m-am referit la Hristos si la lucrarea Duhului Sfant, ci la caderea clerului din servirea lui Iisus care va duce acolo unde spune Daniel ca "jertfa de fiecare zi nu se va mai aduce" chiar daca acelasi preot va savarsi aceeasi "liturghie" si va folosi acelasi fel de paine si vin si va spune aceleasi cuvinte; inseamna ca totusi liturghia nu va fii bine-primita de Dumnezeu.

Scriptura spune asta, nu eu; da, mai spune si ca "portile iadului nu o vor birui", dar numai referitor la sustinerea din partea lui Dumnezeu, pentru ca se va reveni la traditia milenara dupa 3 ani jumate. Da, Scriptura spune si eu vad cu mintea mea ca spre asta se indreapta lucrurile din lumea asta cu pasi mari acum. Caderea de sub uraciunea pustiirii va dura (cum am spus) vreo trei ani si jumatate, iar lumea nu va stii deoarece, precum pe vremea lui Noe, e preocupata de mancat, baut, construit, cumparat, nuntit..., lucruri trupesti.

Nu vedeti ca Papa(proorocit de 900 de ani a fi ultimul) se pregateste de schimb cu "rezerva proorocita" si ca ortodoxia semneaza angajamente de "colaborare" si sutinere cu oricine? Sunt multe elemente care puse laolalta definesc caderea; trebuie doar sa deschizi ochii, caci este scris tot in Daniel 8.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
1.Ce se va întâmpla cu moaștele din Biserici care sunt Sfinți Vii oricât ar râde unii și alții, crezi că le lasă Dumnezeu în mâna unor păgâni sute mii de ani dacă Biserica clădire/instituție a căzut deja ?
Mă refer la moaște atestate documentar în zone în care au stat vreo o mie de ani cum sunt moaștele Sfântului Spiridon în Corfu.

2.Încă nu au intrat femeile pe muntele Athos, nu s-a ridicat interdicția.

3. Toți care merg și se împărtășesc în Biserică, se spovedesc, se străduie să țină un echilibru se duc în van, că ce, că s-a supărat un domn pe B.O.R. că el n-a mai avut chef să termine teologia din vina lui nu a profesorilor de acolo ?
1. Sigur se va intampla ceva la limita inchipuirii; acum e un razboi cum n-a mai fost, un razboi asupra sufletelor. Totusi, ce sunt acele moaste pentru Dumnezeu daca nu i-a ridicat la ceruri cu trup cu tot?
2. Aceea e adevarata Biserica, insa mai ales aceea va fi prigonita. Interdictia intrarii femeilor ar veni ridicata din afara de uraciunea pustiirii, nu din munte.
3. Depinde ce au in inima lor, nu ceea ce ni se pare noua ca fac aceia care se impărtăsesc în Biserică, se spovedesc, se străduie să tină un echilibru. La ei m-am referit ca Duhul Sfant ii va proteja cuantic in biserica din inima lor; individual cei vrednici sunt biserica #rezist.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 16.09.2022 at 04:33:10.
Reply With Quote