Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2011, 13:51:34
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Prieteni si prietene

In viata este bine sa avem prieteni puternici.

Asa si cel ce zboara spre Dumnezeu,
este bine sa fie inconjurat de prieteni puternici.

Acestia sunt sfintii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2011, 20:20:26
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
In viata este bine sa avem prieteni puternici.

Asa si cel ce zboara spre Dumnezeu,
este bine sa fie inconjurat de prieteni puternici.

Acestia sunt sfintii.
Au fost odata doi prieteni. Si intr-o zi s-au dus ei la pescuit. Unu nu stia sa-noate si numa' ce s-apleaca in barca (ca uitai sa va spui ca erau in barca amandoi) si cade ca bolovanu' in apa adanca si plina cu tot felul de vegetatie. Celalalt nici una, nici doua, zdup in apa dupa prietenul sau. Din pacate, din disperare, asa cum se intampla deobicei, cel ce se ineaca se agata cu toata forta de salvator si uneori il imobilizeaza si pe el. Asa se-ntampla si in poveste, s-au dus la adanc amandoi, impiedicati si de vegetatia abundenta. Ajung doua suflete in fata Domnului, la Judecata. Domnul le spune - Tu in rai, tu in iad. -Doamne, zice cel care trebuia sa mearga in rai, da' prietenu meu a incercat sa ma salveze de la inec. Eu in locul lui n-as fi avut curajul sa sar sa-l salvez. - Da, dar tu te-ai rugat si el nu s-a rugat. - Da, Doamne, dar el nu se gandea decat cum sa ma salveze, pe cand eu nici nu aveam ce altceva sa fac afara sa ma rog. Ca atat mi-a mai ramas. - Bun si ce doresti, sa-l trec si pe el in rai, asa-i? - Da, Doamne, daca se poate, asta as vrea. - Pai tocmai ca nu se poate. - Doamne, da' eu nu ma consider mai bun ca el, mai ales ca sunt raspunzator de moarte sa, ca daca nu-l strangeam ca disperatu' scapa macar el si poate avea timp sa se si roage. - Asta cu bun si rau nu e de domeniul tau sa te pronunti. Eu cunosc mai bine cum stau lucrurile, nu crezi? - Ba da, Doamne, da' am zis si eu o parere. Totusi daca nu se poate sa mearga el in rai atunci as vrea sa ma trimiteti pe mine sa fiu impreuna cu el. Nu as putea sa fiu fericit in rai stiindu-l pe prietenul meu, cel care a vrut sa ma salveze, osandit pe vecie. - Bine fiule, ai reusit testul, veti fi impreuna in rai. Dar sa stii ca verdictul era invers, tu in iad si el in rai, dar ti-am mai dat o sansa si ai trecut-o cu bine.
Aici se termina povestea, e tot fara morala si, ca de obicei, imi cer iertare de la cei carora nu le-a placut.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2011, 22:50:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Au fost odata doi prieteni. Si intr-o zi s-au dus ei la pescuit. [...] Bine fiule, ai reusit testul, veti fi impreuna in rai. Dar sa stii ca verdictul era invers, tu in iad si el in rai, dar ti-am mai dat o sansa si ai trecut-o cu bine.
Aici se termina povestea, e tot fara morala si, ca de obicei, imi cer iertare de la cei carora nu le-a placut.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Mi-a placut pilda ta despre prietenie, inclusiv morala. Multumim !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.09.2011, 00:03:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
In viata este bine sa avem prieteni puternici.

Asa si cel ce zboara spre Dumnezeu,
este bine sa fie inconjurat de prieteni puternici.

Acestia sunt sfintii.
Desigur că sfinții sunt prietenii noștri în care ne punem mare nădejde. Ca și în îngerul nostru păzitor, pe care atât de des îl uităm, deși ne este cel mai apropiat prieten.

Pe de altă parte, adesea am simțit nevoia unui prieten în trup, care să fie credincios și cu care să pot împărtăși probleme de credință și de practică. Deși am mulți prieteni, mulți și buni, totuși nu discut asemenea lucruri cu niciunul și simt în aceasta o mare lipsă.

De fapt, dv aveți astfel de prieteni ? E un lucru care m-ar interesa mult: dacă da, aș vrea să știu cum ați ajuns să fiți în prietenia lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.09.2011 at 00:11:27.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.09.2011, 01:53:22
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur că sfinții sunt prietenii noștri în care ne punem mare nădejde. Ca și în îngerul nostru păzitor, pe care atât de des îl uităm, deși ne este cel mai apropiat prieten.

Pe de altă parte, adesea am simțit nevoia unui prieten în trup, care să fie credincios și cu care să pot împărtăși probleme de credință și de practică. Deși am mulți prieteni, mulți și buni, totuși nu discut asemenea lucruri cu niciunul și simt în aceasta o mare lipsă.

De fapt, dv aveți astfel de prieteni ? E un lucru care m-ar interesa mult: dacă da, aș vrea să știu cum ați ajuns să fiți în prietenia lor.
Din fericire da, am chiar 4-5. Unde i-am intalnit? La biserica...parintele mi-a facut cunostinta cu doi dintre ei, fiind cam de aceeasi varsta si ocupatie, apoi celalti doi, ce facem? Ne intalnim la biserica, luam pranzul impreuna duminica din cand in cand, duminica de Pasti, am vopsit oua impreuna, haha, vorbim, discutam, ne incurajam. Acum doua saptamani am fost impreuna cu trei dintre ei sii cu parintele intr'o excursie-pelerinaj de o zi care a inclus de la Sf. Missa dimineata devreme de la 7:30, biciclat peste dealuri si dealuri de credeam ca suntem la Tour de France, dar in Olanda, vizita la o manastire, sext, picnic, din nou pe biciicleta, la intoarcere vespers si rozariu in masina pe autostrada, apoi Shakespeare la un teatru de vara. Fain, nu? E frumos cand ai prieteni cu care sa imparti credinta. Nu te mai simti ca ultimul dintre mohicani, cel putin...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2011, 12:59:43
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur că sfinții sunt prietenii noștri în care ne punem mare nădejde. Ca și în îngerul nostru păzitor, pe care atât de des îl uităm, deși ne este cel mai apropiat prieten.

Pe de altă parte, adesea am simțit nevoia unui prieten în trup, care să fie credincios și cu care să pot împărtăși probleme de credință și de practică. Deși am mulți prieteni, mulți și buni, totuși nu discut asemenea lucruri cu niciunul și simt în aceasta o mare lipsă.

De fapt, dv aveți astfel de prieteni ? E un lucru care m-ar interesa mult: dacă da, aș vrea să știu cum ați ajuns să fiți în prietenia lor.
In fapt, sunt in aceeasi situatie ca a ta.
Consider ca trebuie sa ne acceptam circumstantele, oricare ar fi ele.
Iar prin forta creativa sa le schimbam in sens spiritual.

Daca nu avem prieteni sa ne facem prieteni din ploaie, vant si stele.

Invataturile au fost date, dar noi trebuie sa le exprimam intr-un mod original, propriu,
cultivand ceea ce Dumnezeu ne-a randuit in viata de zi cu zi.

Daca ne da prieteni sa cultivam corectitudinea si intrajutorarea.
Daca ne da dusmani, sa cultivam rabdarea si iertarea.
Daca ne lasa singuri, izolati intre "necredinciosi", sa atragem mai mult mangaierea ingerilor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2011, 14:19:55
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Prietenii adevarati sunt rari si de nepretuit...Se gasesc greu si se pastreaza usor daca sufletele sunt curate. Totusi in ziua de astazi in care predomina uratul, prea lumescul grotesc se aplica prea des vorba "fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc eu" ! Numai bine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru gasirea unei prietene Andrei Alexandru Rugaciuni 9 19.10.2012 20:56:34
despre prieteni fallen Intrebari utilizatori 10 11.07.2011 20:24:48
sunt in cautare de noi prieteni irini Generalitati 24 08.08.2009 16:37:12
prieteni Saurian Generalitati 0 16.09.2007 14:54:45
Nu am prieteni marin80 Generalitati 52 30.08.2007 19:01:59