Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.02.2008, 15:02:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

voi va ganditzi ca e mare scofala in a sta treaz, poi nu despre aia e vorba, ci despre a fi treaz la pacate shi patimi mai domnule shi in acelashi timp sa te shi rogi shi sa mai shi faci cateceva in folosul aproapelui tau sau ascultarea/lucrul pe care il ai de facut...


ory draga, eu am impresia ca ai dorit cand erai tanara, copila sa fi ramas in manastire shi itzi gaseshti scuze ca defapt acolo e o realitate dureroasa shi vrei shi pe altzii sa-i pregateshti sa shtie la ce sa se ashtepte.... poi nu fatza vazuta conteaza atat de mult, cat fatza nevazuta care o lucreaza Hristos in taina in fiecare chiar daca are doar doua clase ca trenul...
oricum e bine ca pastrezi amintiri care te cheama spre Dumnezeu.... chiar daca te stradui sa ne aratzi ca nu recunoshti, ca mai ai inca sentimente shi doruri tainic de Dumnezeu...
eu ma gandeam ca daca sunt unii nemultzumitzi, atunci de ce nu se pun ei sa intemeieze ei manastiri, de catziva oameni, cheama un preot, ishi iau cartzile shi studiaza cum ar trebui sa fie, icoanele, shi-i ajuta Dumnezeu sa traiasca asha cum e cel mai bine pentru desavarshire.... Spunea parintele Arsenie Boca, nu avetzi sfintzi? nashte-tzi-i! shi ce este o manastire decat o Maternitate de sfintzi.... deci daca nu va place alea care sunt, ceretzi altele de la Dumnezeu shi punetzi mana de le facetzi... ca asha, noi nu facem altele prin voia lui Hristos ci bagam de vina mereu ca alea care sunt nu ne plac ca nu sunt comforme cu mofturile noastre, nu ma refer la tine ory draga, ca tu ai acum alte lucruri mai grele pe cap, ca nici familia nu e ushor de grijit, ci ma refer la unii care nu apreciaza ce au shi se uita la lume ca sa jinduiasca la trandavia shi priveala ei.... Deci iarta-ma ca n-am vrut sa te supar, shi povestea acelor monahii este frumoasa chiar daca este greu de intzeles, eu shtiu de ce a tras-o de gat ajutoarea de maica staretza, shi a zdruncinat-o... chiar i-a facut foarte bine, dar o sa-shi dea ea seama altadata..... a procedat bine chiar daca o fi avut doar patru clase....... poate ai priceput shi tu.... draga ory.....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.02.2008, 16:15:16
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
voi va ganditzi ca e mare scofala in a sta treaz, poi nu despre aia e vorba, ci despre a fi treaz la pacate shi patimi mai domnule shi in acelashi timp sa te shi rogi shi sa mai shi faci cateceva in folosul aproapelui tau sau ascultarea/lucrul pe care il ai de facut...
De curiozitate intreb si eu fara sa vreau sa te ispitesc...ai vorbit aici din proprie experienta?
Mare bucurie ar fi:)

Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.02.2008, 16:31:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

draga constantin, daca te refereai ca ash fi monah, nu sunt, nu sunt calugar, nici preot, nimic nimic, doar un mirean de foarta putzina vreme, un an doi, poate niciatat, deshi ash zice ca de 14 ani shtiu mai bine de Dumnezeu dar nu l-am bagat in seama shi nu l-am ascultat in nimic, in sensul ca atat de smerit este Domnul incat nu ai cum sa-l consideri ca sa faci ceva din ceea ce cere El pentru tine shi pentru El, pur shi simplu l-am ignorat, shi doar de cateva luni ma stradui sa mai merg pe la Liturghie shi sa nu motzai pe acolo Duminica, ca daca nu motzai fac numai injuraturi tacute shi slujeli de ochii lumii, deci nimic launtric, nimic bun, doar straduintze desharte shi multa, multa neputinza, dar nu ma plang decat de multa trandavie a somnului de huzur cu ochii deschisi shi inchishi pe care nicicum nu o pot schimba, nu o pot lovi de piatra ca sa-mi schimbe unghiul. Deci nu-tzi fa iluzii ca eu sunt un om foarte pacatos pentru care Dumnezeu a lasat toate celelalte oi curate ca sa ma scoata tocmai pe mine din groapa, ce experientze ash putea avea, mai mult decat sa citesc shi sa vorbesc cam pelanga, ca de ceva strashnic nu sunt bun decat de laudaroshenii... dar Domnul pentru pacatoshii pacatoshi a venit, shi eu nu-s o exceptzie ca sa-tzi starnesc curiozitatea.... sa te fi magulit vorbele mele? iar am amagit pe cineva, inseamna ca iar o sa-mi vad eu de la cel Sfant, ca este cine sa ma parasca fi linishtit.... shi uneori ma parasc singur sa ma indreptatzesc shi sa ma arat in lumina.... deci vezi cu cine ai deaface ???:(:(???
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.02.2008, 16:45:23
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
sa te fi magulit vorbele mele?
nicidecum! Ca nu erau vorbele tale!:)
Am vazut ca aminteai de Parintele Arsenie Boca! Omul lui Dumnezeu! Sa-i multumim mereu ca sa vegheze asupra noastra si sa avem parte de binecuvantarea lui tot timpul.
Ai fost la mormantul sau vre-odata?

Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.02.2008, 17:34:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de vsovi
sa te fi magulit vorbele mele?
nicidecum! Ca nu erau vorbele tale!:)
Am vazut ca aminteai de Parintele Arsenie Boca! Omul lui Dumnezeu! Sa-i multumim mereu ca sa vegheze asupra noastra si sa avem parte de binecuvantarea lui tot timpul.
Ai fost la mormantul sau vre-odata?
nu, shi nu-l simpatizez, nu shtiu de ce, poate ca vrea sa se foloseasca diavolii de el ca sa adulez eu minunile dracilor sau ca sa cad in poftioaica, dar shtiu ca pe lumea ailalta la el o sa apelez ca sa ma ajute, sau la parintele Cleopa sau la altzii care n-o sa ma shtie, dar Harul o sa le spuna ce poama de om sunt, shi m-or ajuta ca pe multzi i-a ajutat. Deci cred ca era cu Hristos, shi avea daruri peste daruri, shi ca a ramas mut la un momentdat, din ce am aflat de pe forum postat de Laurentziu. Dar sa nu exageram shi pe baza lui sa cadem in secta interioara pe baza de minunari la minuni, ca e vorba de smerenie shi nu de propaganda, deci ma intzelegi, shi apoi in scrierile lui mai shi sare calul, mai vorbeshte aiureli, dar nu asta conteza, ci conteaza profunzimea credintzei lui shi cat de mult curaj avea sa puna osul la treba shi cand vorbea shi te sfatuia te sfatuia la folosul tau, deci te ajuta in shtiintza shi vedere shi nu pe baza de teorii shi de inchipuiri sau pareri, ca doar slujea cu Harul lui Hristos.......... shi el s-a caznit foarte ca sa ne duca pe calea cea buna, ca de aia s-a luptat cu Faraon shi se mai lupta inca pentru altzii, precis face cum a promis, ca nu era doar gura de el, cum e la mine, el intai facea, studia, shi apoi vorbea, sau scria.... dar n-am citit de el decat mici fragmente, shi cu unele n-am fost deacord, in schimb viatza monahala pe care a slujit-o a fost adanca shi adevarata, deci n-am nici un reprosh ci numai bucurie shi o tzara de invidie ca a biruit shi am intzeles ca a murit shi martir..... deci vezi... din cer ne priveshte shi ne mai zambeshte daca n-ar plange continuu pentru noi shi vremurile noastre cum a facut-o mereu....???:(
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.02.2008, 17:42:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Totusi sa nu uitam vorbele parintelui Teofil Paraian:"Sunt multi "improvizati" in calugarie si in viata manastireasca in general, mai ales in ultimii ani, cand s-au infiintat foarte multe manastiri si schituri numai ca sa fie; si au fost primiti oameni fara uce*nicie, fara verificare, ce au fost promovati uneori chiar in functii de conducere inainte de a fi fost ei insisi condusi; oameni care au ajuns mari fara sa fie mici. Acestia sunt oamenii care vor reprezenta monahismul in continuare si bineinteles ca nu o vor face cum trebuie, precum se cuvine unui lucru de felul acesta.
Multi dintre cei care intra in viata calugareasca sunt influentati de cunostinte, de rude; si, in gene*ral, acestia nu depasesc viata comuna, iar in viata monahala sunt niste nechemati, adica traiesc o viata negativa intr-o infatisare pozitiva, fapt care nu promite nici pentru viitor si nu serveste nici in prezent."

Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.02.2008, 20:20:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
... multi "improvizati" in calugarie si in viata manastireasca in general, [...] oameni care au ajuns mari fara sa fie mici. ...
ce trista realitate exprima parintele Teofil Paraian
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.02.2008, 14:18:00
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Mirela, e trist, in primul rand, pentru ca societatea nu se ocupa de cei slabi, care, vazandu-se singuri si parasiti, iau calea manastirii, fara o adevarata chemare, dar cu speranta ca acolo vor gasi un camin, unde sa-si duca zilele, bolile si batranetile.
Dar inca nu au sosit vremurile, in care lumescul sa-si fi facut cuib in manastiri, desi incercari sunt, din partea diavolului. Am intalnit preoti imbunatatiti, manastiri care functionau asa cum trebuie, cu rugaciune continua in biserica 24 din 24. Un exemplu este Manastirea Bistrita din Oltenia. O asezare cu 90 maici si un Sfant: Sf. Grigorie Decapolitul.
Langa manastire este si un camin de orfani, copii pe care i-am auzit spunandu-le "mama" celor, care le dadeau cate ceva. Cand nu stiti cui sa faceti un bine, ganditi-va la acesti copii fara parinti, care isi cauta in lume o mama, chiar si pentru 5 minute. Asta da tristete!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.02.2008, 23:27:14
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Mirela, iar daca societatea se ocupa putin de acei "improvizati" nu ajungeau nici in manastiri, unde poate ca nici nu le este locul, si cu atat mai putin in posturi de conducere. Dar sa avem incredere in mila lui Dumnezeu, care ii va ajuta sa invete "din mers". Ma gandesc insa ca devreme ce nimic nu e intamplator, nici manastirile rasarite ca ciupercile nu sunt. In vreme ce in alte parti sute de biserici se inchid si isi schimba destinatia din lipsa de credinciosi, la noi se construiesc manastiri. Asta spune ceva despre romani.
Am auzit de astfel de manastiri sarace, de nu au dupa ce bea apa si care pentru 20 lei se roaga un an intreg pentru cei care vor sa fie pomeniti. Saracia e o scoala grea, dar buna pentru calugarie, si acesti calugari se roaga pentru noi.
Fumoasa, pilda amintita de tine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CEDO admite organizarea clericilor în sindicat. bob2909 Stiri, actualitati, anunturi 22 03.02.2012 22:32:26
Sensul vietii andreicozia Generalitati 7 10.02.2011 16:06:23
Organizarea Bisericii Primare Maria_86 Intrebari utilizatori 0 21.04.2010 22:04:31
Organizarea Bisericii inainte de Marea Schisma(1054) Danut7 Generalitati 4 13.03.2010 12:13:32
Gradele monahale rld_mario Preotia (Hirotonia) 9 21.10.2007 23:11:56