Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 17.03.2010, 20:54:15
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu ai pe cine sa pui pe ganduri. Ba chiar ar fi bine daca toti astia care sunt incantati de "energii" si alte aiureli si-ar gandi barem gandurile lor proprii pana la capat, s-ar scuti pe ei insisi si pe ceilalti de multe aiureli, ca sa nu zic mai rau.

Energia asta cu care lucrezi, ce este? Dpdv medical nu e acceptata, nu se poate cuantifica, nu se poate masura, ca e de aici pana aici si se masoara cu aceasta unitate de masura. Nici macar nu puteti spune ca lucrati cu potentialul electric al celulelor, desi pana si alora care au facut Matrixul le-a venit o asemenea idee, de faceau baterii din oameni.

Bun, deci n-are legatura cu medicina, nu mai tot puneti placa cu medicina traditionala. Si acupunctura, si homeopatia, pe care le tot vanturati pe-aici, in aceasta companie selecta, au macar calitatea ca presupun un contact fizic cu ceva concret: ace sau concentratii de substante. Dar energia asta cu ce o fi avand legatura?

Nu e nici energie calorica, daca era asa, toti care avem extremitatile calde ar fi trebuit sa fim super terapeuti si sa vindecam si prin punerea picioarelor, nu doar a mainilor.

Daca ziceti ca e dar de la Dumnezeu, dobandit dupa multe suferinte, atunci de ce in discursul vostru, il puneti pe aceeasi treapta cu medicina traditionala, dovedind confuzia din mintile voastre? PAI E DAR DE LA DUMNEZEU DOBANDIT DUPA MULTA RUGACIUNE, SAU E MEDICINA TRADITIONALA, adica de o pot invata toti, la o adica? Si breaking news, chiar o invata, ca sunt scoli pentru asa ceva, trepte de initiere, grade si tot restul.

Daca e Duhul Sfant care se manifesta prin palmele voastre, de ce singuri va dati de gol, luand apararea practicilor orientale care repet, se invata? La ce bun sa mai suferi si sa te mai dai cu capul de podea, daca oricum exista scoli de Reiki, si orice terapeut care curveste si fumeaza (de unde stiu, uite ca stiu din surse mult mai apropiate decat mi-as dori) vindeca prin punerea palmelor?

Daca e de la Duhul Sfant, cum de cutezati sa va puneti mai presus decat Parintii de la Athos, si sa va vina idei sa le dati alora lectii si sa reformati indreptarul de spovedanie, ba sa mai ziceti si ca Parintele Cleopa si Ilarion Argatul vorbesc dupa ureche?

Daca e dar de la Duhul Sfant, cum de cutezati sa spuneti ca "vi se pare firesc", dupa atatia ani?

Si daca darul vostru e acelasi care lucreaza prin orient, cum va explicati ca de mii de ani exista practicile astea pe acolo, cand Iisus Hristos a spus clar ca va trimite in lume pe Mangaietorul, deci pana la El Duhul Sfant nu a prea fost in lume, cu exceptia proorocilor?

Deci intrebati-va CE este energia asta, ca nici macar atata lucru nu va e clar voua (nu mai zic de altii), alora de o folositi, chipurile, daca e de la Duhul sau daca e vreo energie oculta care ar putea fi la o adica, manipulata in urma unor cursuri.

Si ce e aia ca "mai am de lucrat la un om"? Ce sa lucrezi, dom'le? Ce clarviziune? Kiralina, tu citesti ce scrii? Ai curaj sa te duci la vreun mare duhovnic sa ii spui lucrurile astea, sa ai o discutie cu el pe tema asta, sau toti astia batrani de prin manastiri sunt prea prosti si sub nivelul tau intelectual si mai ales, duhovnicesc?

In primul rand, si nu o sa imi cer scuze pentru asta, varza cea mare e in propria voastra minte, ca nu intelegeti cu ce va jucati. Faceti ordine pe-acolo inainte sa veniti sa prezentati altora inselarile astea.

Si toata telenovelimea din Romania zice ca wow ce misto, ce noutate, ce deschidere la nou si la alternative. PAI E DAR DE LA DUMNEZEU SAU E NOUTATE ALTERNATIVA, de tre' sa fii destupat la minte sa o accepti? Dar e asa frumos, picior peste picior, cu un horoscop intr-o mana si un articol de bioterapie in cealalta, sa zicem ca is prosti si incuiati la minte marii duhovnici, noi, astea mai destupate la mansarda stim mai multe, intelegem mai multe, nu suntem legate cu grelele lanturi ale dogmelor invechite si facute de oameni. Mama Doamne ce frumoase si destepte mai suntem. (Cine se da lovita in aripa pentru faza asta, aia e).
ACum ca m-am intors de la cabinet dupa o zi intreaga de administrat ''draci'' la vreo 20 de ''fraieri'',dupa ce mi-au multumit intai ca nu mai urlau din pricina metastazelor,sa trecem la raspunsurile cuvenite.dieci:e bai ptr tine ca aceasta energie nu e recunoscuta medical.who cares?multi medici nu recunosc efectul slujbelor si totusi,au efect!spui ca nu e masurabila,dar asta nu e argument cata vreme nici energia Duhului Sfant nu se poate masura si lucreaza extrem de bine.nici curentul nu se vede si uite ca mi-s pe net!menune!mai departe:referitor la medicina traditionala-nu a pomenit nimeni de ea,ci de cea complementara!bioterapia e ramura a medicinii complementare,deci unde e problema?continuam:de ce ptr tine a avea in palme o energie divina e incompatibila cu a apara terapii orientale ce dau rod,acupunctura de pilda sau medicina energetica?esti lipsita de logica.cat despre capacitatile obtinute prin suferinta si cele obtinute prin studiu,gen reiki,diferenta e uriasa:in terapia reiki,nu stii ce fel de energii preiei,or cand darul e de la Dumnezeu,stii sigur ca ce curge prin palmele tale e de unde trebuie!deci,e de preferat sa suferi pentru a merita un dar decat sa incerci sa il obtii studiind diverse metode de accesare de energii cosmice,divine etc!cat despre parintii de la athos,afla ca atat ei,cat si parintele cleopa,cat si eu,cat si tu,cat si oricine,suntem oameni cu pareri si experiente!ce experienta personala au parintii de la athos cand afirma ca homeopatia e lucru dracesc?l-au testat?lucrul dracesc e ca ei cred acest lucru,e ispita lor!or fi ei pe athos,dar nu sunt sfinti pogorati din cer!sunt oameni cu ceva in plus,dar nu detin adevarul absolut!.....mi se pare firesc sa ai niste capacitati in plus cand ai suferit mult,Dumnezeu nu ramane dator nimanui,mi se pare firesc sa mi se para firesc ca le am si sa nu mai fac caz de ele.cu siguranta ca de spuneam ca mi se par extraordinare ai fi spus ca ma mandresc!cat despre presupusa nelamurire a noastra daca lucram cu energie de la Duhul Sfant sau cu energie obtinuta in urma unor cursuri,precizez ca nu am facut nici un curs ,nici ca sa pot accesa vreo energie,nici ca sa pot folosi aceasta energie.mi-am demonstrat capacitatile doar ca sa pot obtine autorizatie de libera practica.atat!ce e aia:''mai am de lucrat la un om?''.o constatare obtinuta in urma altei capacitati,numita clarviziune,ce imi ingaduie sa vad in corpul omului.obtinuta la o mare sarbatoare!si cu ajutorul caruia vad in ce masura am ajutat un om si cat mai trebuie sa tin palmele pe el!e atat de greu de inteles?cat despre duhovnic,sa fii tu sanatoasa,problema asta am discutat-o acum muuuuuuuuuuuuulti ani,intr-o discutie de 7 ore!el a fost cel care m-a lamurit ca Dumnezeu mi-a dat un dar sa il dau oamenilor,nu sa il tin ptr mine!eu voiam sa ma fac ca ploua si sa imi vad de ale mele!el mi-a aratat ce am de facut de fapt!lamorita amu?acum te las,ca ma pregatesc ptr ziua de maine cand am alta tura de oameni dornici de primit inalte energii "dracesti".gratis!te las cu tarzan!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 17.03.2010, 20:58:57
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
ACum ca m-am intors de la cabinet dupa o zi intreaga de administrat ''draci'' la vreo 20 de ''fraieri'',dupa ce mi-au multumit intai ca nu mai urlau din pricina metastazelor,sa trecem la raspunsurile cuvenite.dieci:e bai ptr tine ca aceasta energie nu e recunoscuta medical.who cares?multi medici nu recunosc efectul slujbelor si totusi,au efect!spui ca nu e masurabila,dar asta nu e argument cata vreme nici energia Duhului Sfant nu se poate masura si lucreaza extrem de bine.nici curentul nu se vede si uite ca mi-s pe net!menune!mai departe:referitor la medicina traditionala-nu a pomenit nimeni de ea,ci de cea complementara!bioterapia e ramura a medicinii complementare,deci unde e problema?continuam:de ce ptr tine a avea in palme o energie divina e incompatibila cu a apara terapii orientale ce dau rod,acupunctura de pilda sau medicina energetica?esti lipsita de logica.cat despre capacitatile obtinute prin suferinta si cele obtinute prin studiu,gen reiki,diferenta e uriasa:in terapia reiki,nu stii ce fel de energii preiei,or cand darul e de la Dumnezeu,stii sigur ca ce curge prin palmele tale e de unde trebuie!deci,e de preferat sa suferi pentru a merita un dar decat sa incerci sa il obtii studiind diverse metode de accesare de energii cosmice,divine etc!cat despre parintii de la athos,afla ca atat ei,cat si parintele cleopa,cat si eu,cat si tu,cat si oricine,suntem oameni cu pareri si experiente!ce experienta personala au parintii de la athos cand afirma ca homeopatia e lucru dracesc?l-au testat?lucrul dracesc e ca ei cred acest lucru,e ispita lor!or fi ei pe athos,dar nu sunt sfinti pogorati din cer!sunt oameni cu ceva in plus,dar nu detin adevarul absolut!.....mi se pare firesc sa ai niste capacitati in plus cand ai suferit mult,Dumnezeu nu ramane dator nimanui,mi se pare firesc sa mi se para firesc ca le am si sa nu mai fac caz de ele.cu siguranta ca de spuneam ca mi se par extraordinare ai fi spus ca ma mandresc!cat despre presupusa nelamurire a noastra daca lucram cu energie de la Duhul Sfant sau cu energie obtinuta in urma unor cursuri,precizez ca nu am facut nici un curs ,nici ca sa pot accesa vreo energie,nici ca sa pot folosi aceasta energie.mi-am demonstrat capacitatile doar ca sa pot obtine autorizatie de libera practica.atat!ce e aia:''mai am de lucrat la un om?''.o constatare obtinuta in urma altei capacitati,numita clarviziune,ce imi ingaduie sa vad in corpul omului.obtinuta la o mare sarbatoare!si cu ajutorul caruia vad in ce masura am ajutat un om si cat mai trebuie sa tin palmele pe el!e atat de greu de inteles?cat despre duhovnic,sa fii tu sanatoasa,problema asta am discutat-o acum muuuuuuuuuuuuulti ani,intr-o discutie de 7 ore!el a fost cel care m-a lamurit ca Dumnezeu mi-a dat un dar sa il dau oamenilor,nu sa il tin ptr mine!eu voiam sa ma fac ca ploua si sa imi vad de ale mele!el mi-a aratat ce am de facut de fapt!lamorita amu?acum te las,ca ma pregatesc ptr ziua de maine cand am alta tura de oameni dornici de primit inalte energii "dracesti".gratis!te las cu tarzan!
Dumneze sa ne ierte, sa ne miluiasca si sa ne indrepte pe cararile Sale si sa ne dea bun raspuns la Judecata, pentru rugaciunile Maicii Sale si ale tuturor Sfintilor Sai.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 17.03.2010, 20:59:19
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Am studiat modul dvs de nevoință. Este specific pentru a ajunge la darurile care le-ați primit. Așa a ajuns și Buda la iluminare, după ce nu a mâncat un an de zile. Așa au ajuns și dervișii mahomedani prin învârtire. Așa făcea și Sf. Ciprian când vroia să ajungă la o culme a inițierii în păgânism. Așa au făcut mulți, foarte mulți în bătrâna istorie. Dar nu este un mod ortodox. Știți de ce? În ortodoxie nu se caută nici un dar de la Dumnezeu ci numai unul : iertarea de păcate. De aceea ortodoxia este religia smereniei. Dvs. însă din câte am citit nu prea puneți preț pe ortodoxie. Aveți un cuget diferit tocmai deoarece v-ați urcat pe un tron al darului. Și tocmai aici este scopul pentru care l-ați primit de la cel ce vă urăște. Ca să pierdeți ceea ce este mai scump decât toată sănătatea și decât toată lumea: suflarea pe care cu dragoste a pus-o Hristos în dvs. la zămislire. Vă iubesc și de aceea vă scriu așa. Dacă prețuiți cu adevărat sufletul dvs. mai mult decât toate darurile întorceți-vă cât mai este timp la dulcele Iisus printr-un duhovnic iscusit care să vă dea foarte, foarte puțină rugăciune și post, pe care atunci fiind cu smerenie nu se știe dacă îl veți mai putea face. Veniți la smerenie. Altă cale de aflare al Mirelui nostru Hristos nu este. Cu durere și dragoste, Alexandru.
Am precizat clar,de mai multe ori,ca nu am cautat nici un dar!am fost intr-o mare suferinta,m-am rugat mult sa ma vindec,intrucat medicina clasica nu imi oferea nici un fel de solutie,si la un moment dat,incet,discret,fara sa imi faca nic un rau,fara sa ma zguduie,au intrat in fiinta mea cateva daruri de la Dumnezeu,ca plata ptr suferinta mea!un calugar m-a invatat sa nu resping nimic din ce imi da Dumnezeu,sa primesc!nu stiu de ce ai inteles ca eu am cautat aceste daruri.am cautat vindecare.atat.rastul a venit ca asa a vrut Dumnezeu!acum dau altora ce am primit!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 17.03.2010, 21:07:18
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
HOMEOPATIA a fost înființată de Hahneman, mason. El susținea că ajunge prin diluții repetate și dinamizări la esența dumnezeiască a naturii. Aceasta este o defecțiune de credință care nici mai mult nici mai puțin ne face să ne închinăm la idoli. Face natura care este doar creația lui Dumnezeu, pe același plan cu Hristos care este Însuși Dumnezeu, și face tratamentul Homeopatic mai mare ca Sf. Împărtășanie care nu ne dă firea dumnezeiască ci Trupul și Sîngele omenesc al lui Hristos unit cu firea Dumnezeiască prin persoana iubitoare a Fiului lui Dumnezeu. Sigur poate pentru dumneavoastră nu contează că vă închinați la idoli când vă împărtășiți în chip homeopatic. Dar pentru noi otodocșii mai bine am muri de mii de ori decât a face aceasta. Sigur că există tot felul de oameni care prezintă roz homeopatia dându-i chiar o haină ortodoxă. Părinții de la SF. Munte Athos, călugări medici, au primit ascultarea de studia homeopatia pentru a ne lămuri. Ei au ajuns la concluzia că este contrară credinței ortodoxe. Ca medic vă spun că știu nenumărate victime ale tratamentului homeopatic care de multe ori se lasă cu moarte. Dacă dvs sânteți cu adevărat interesat nu doar a demonstra că sunteți cunoscător, mai înțelept decât Sfintele Canoane și Pravile, pot să vă trimit o broșură publicată la Sf. Munte despre această problemă. Dar sincer, după cum puneți problemele mi se pare că puneți mai mult preț pe părerea dvs. decât pe cea a Sfintei Biserici. O vreme merge și așa. Dar e cu multă primejdie... Dacă nu ajungeți până la sfârșitul vieții la minunatul sentiment al vederii păcatului propriu și la izbăvitoarea rugăciune a celui care are nevoie, din toată ființa lui doar de dulcele Iisus, pentru care nimic altceva nu mai contează decât mântuirea, ce vă faceți?. Paguba e veșnică deoarece nu a lăsat Hristos altă cale de mântuire decât Ortodoxia. Cu durere și dragoste pentru dvs. Alexandru
Sunt buni medicii crestinii,foarte buni,chiar,dar cei habotnici sunt un dezastru!impartasania e medicamentul suprem,dar de ce Dumnezeu a lasat medicii,plantele medicinale si atatea alte terapii pe care le vezi ca fiind demonice?de ce sa fi demonstrat Dumnezeu atata varietate daca impartasania rezolva tot?vezi,doar impartasania nu rezolva coxartroza nimanui,de pilda.e nevoie de proteza de sold!deci hai sa nu reducem totul la impartasanie!
Reply With Quote
  #115  
Vechi 17.03.2010, 21:12:20
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

INca ceva:ma indoiesc ca homeopatia a facut mai mult rau decat efectele secundare a multor medicamente din industria farmaceutica clasica!si ele sunt in regula,nu isi pune nimeni problema ca sunt un produs al celor ce vor mai mult bani decat sanatatea omului,deci sunt foarte incarcate negativ!asa ca inainte sa demonizati homeopatia,demonizati medicamentele clasice intai!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 17.03.2010, 21:18:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Sunt buni medicii crestinii,foarte buni,chiar,dar cei habotnici sunt un dezastru!impartasania e medicamentul suprem,dar de ce Dumnezeu a lasat medicii,plantele medicinale si atatea alte terapii pe care le vezi ca fiind demonice?de ce sa fi demonstrat Dumnezeu atata varietate daca impartasania rezolva tot?vezi,doar impartasania nu rezolva coxartroza nimanui,de pilda.e nevoie de proteza de sold!deci hai sa nu reducem totul la impartasanie!
Nu va dura mult , foarte putini ani si ti se va arata domnul acestor puteri cerindu-ti socoteala si atunci vei da seama de vinzarea ta. Mult prea multa lume te-a sesizat si a incercat sa te ajute. Deja este numai hotarirea ta ! Ceasul al XII -lea a trecut .
Dumnezeu sa te ierte si sa nu te paraseasca !
Reply With Quote
  #117  
Vechi 17.03.2010, 21:22:25
kiralina kiralina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 304
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu va dura mult , foarte putini ani si ti se va arata domnul acestor puteri cerindu-ti socoteala si atunci vei da seama de vinzarea ta. Mult prea multa lume te-a sesizat si a incercat sa te ajute. Deja este numai hotarirea ta ! Ceasul al XII -lea a trecut .
Dumnezeu sa te ierte si sa nu te paraseasca !
Explica-mi si mie cum poate dracul da niste capacitati unui copil chiunuit si in rugaciune.parametrii in care se afla acel copil il indeparteaza pe drac,e logic,nu poate interveni in acest fel!e argument de teolog!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 17.03.2010, 21:23:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit despre subiect

Domnilor si doamnelor coforumiste , obisnuiti sa cautati si sa cititi si articolele de fond, ca sa le zic asa, care se tot arhiveaza sau se scot din arhiva in functie de discutiile dintre useri constituite ca pozitie si raspuns al site-ului fata de traficul de idei . Ar putea sa va fie folositor si sa ne conduca pe toti la mult dorita pace si iubire nefatarnica dintre noi.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 17.03.2010, 21:31:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
Explica-mi si mie cum poate dracul da niste capacitati unui copil chiunuit si in rugaciune.parametrii in care se afla acel copil il indeparteaza pe drac,e logic,nu poate interveni in acest fel!e argument de teolog!
Foarte multi au vorbit cu dumneata stimata doamna si ti-au explicat si s-au ales in cele din urma cu ocara si ,,jeleuri de fiere". Ar fi de prisos. Daca ai fi citit un pic mai mult cel putin din parintii contemporani ai fi aflat ca ispititorul poate sa te faca intelept, sa vorbesti in limbi , sa-ti apara ca inger de lumina pe care sa-l crezi orbeste , sa te umple de daruri si sa te faca sa crezi in cele din urma ca nu el este cauza . Lucru care s-a si intimplat. Sa nu uiti ce ti-am scris mai inainte !
Sa auzim de bine !
Reply With Quote
  #120  
Vechi 17.03.2010, 21:48:44
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

O ISTORIOARA CU O VEDENIE FALSA

La un calugar seara, cand voia sa se culce, intra un inger la el in chilie, atat de stralucitor incat ii lua ochii. Si cand intra el, venea si cu mireasma buna, ca sa zica ca este de la Duhul Sfant. Nu-l indemna la rau, ci atat ii spunea : " Scoala-te, robul lui Dumnezeu, la rugaciunea si pravila ta !" Iar el spunea : " Eu mi-am facut rugaciunea ". Dar ingerul spunea : " Nu. Mai roaga-te ". " Eu mi-am facut pravila ". Iar el spunea : " Nu stii ce spune Apostolul Pavel : Neincetat va rugati ? " Si cand voia sa se culce, iar il scula. Omul, daca nu doarme, se tulbura. Nu-l lasa ingerul sa se odihneasca. Si l-a sculat asa timp de vreo trei luni. Iar calugarul zicea : " Cum sa nu ma rog, daca vine ingerul Domnului, ca asa zice Sfantul Apostol Pavel !"
Tulburandu-se el asa, a slabit si s-a imbolnavit. Si se intalneste cu un sihastru batarn, ca in pustia Egiptului erau mii de pustnici, ucenici ai Sfantului Antonie cel Mare. Batranul il vede asa slab si tulburat si-i zice :
- Ce ai frate ? Cum o mai duci ?
- Parinte, bine o duc.
Era un cuvant de mandrie. Insa omul trebuie sa zica cu smerenie ca nu face nimic bun.
- Cum bine ? zice parintele.
- Parinte, cu ajutorul lui Dumnezeu, de trei luni ma scoala ingerul la rugaciune !
- Si cum te scoala ?
- Cand ma culc, el vine langa mine, ma scoala la rugaciune si se roaga si el cu mine !
- Ia aminte, frate, ca acela nu este ingerul Domnului. Acela este satana, care te pandeste pe tine !
- Dar cum, parinte ? Eu vad ca de cand ma scol sunt bolnav si tulburat si niciodata n-am umilinta ca ma impietresc la inima ...
- Uite asa sa faci. Cand va veni sa te scoale la rugaciune, sa zici : " Eu nu vreau sa ma scol acum, ci cand va veni vremea, la miezul noptii. Atunci o sa ma scol. Nu ma scula tu pe mine ".
Daca iti va spune ca este ingerul Domnului, sa-i spui : " Eu sunt un om pacatos si nu-s vrednic sa ma scoale pe mine ingerii !" Diavolul, cand aude de smerenie, fuge. El nu vrea sa spui ca esti om pacatos niciodata, ca el a cazut din mandrie. deci, asa sa-i spui : " Eu sunt un om pacatos, nevrednic sa ma scoale ingerii. Cand voi vrea ma voi scula,; cand nu, voi dormi. Tu sa nu mai vii la mine !"
Si s-a dus calugarul seara acasa si cum a ajuns, s-a culcat. Si a venit ingerul acela si i-a zis :
- Scoala-te, robul lui Dumnezeu, la rugaciunea si pravila ta !
- Nu ma scol !
- Pai de ce ?
- cand voi vrea eu o sa ma scol, nu cand vei vrea tu !
- Blestematule calugar, te-ai dus la batranul acela, care este un calugar mincinos si fatarnic. El te-a invatat sa nu mai asculti de mine ! Dar calugarul acela este iubitor de argint. Ca a venit la el un om sarac si i-a cerut un ban, iar el a zis ca n-are. Si totusi are trei arginti pe un geam. Are trei bani si-i tine intr-o carte pe geam. Si a zis catre sarac ca n-are bani.
Apoi s-a facut nevazut. Dar calugarul a zis :
- Blestematule diavole, eu vad acum ca esti tatal minciunii !
Apoi batranul s-a intalnit cu calugarul. El era inaintevazator. Si i-a zis calugarului : " Nu-i asa ca ti-a zis ca am trei bani pe geam ? Am, dar a venit un betivan, care face numai rau; l-am vazut beat si stiam ca o sa vina o femeie saraca a doua zi si am tinut banii sa-i dau la acea necajita, nu la betivan. Dar tu ia aminte, frate, ca eu stiu ce ti-a spus despre mine, ca sunt iubitor de argint, fatarnic si mincinos. Deci sa nu-l mai asculti ca te duce la pieire, macar ca te scoala la rugaciune ".
Din ziua aceea n-a mai venit ingerul iadului, ca a vazut ca s-a suparat calugarul pe dansul.


http://sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/14vise.htm


Kiralina, poate ai sa reflectezi putin si te va lumina Bunul Dumnezeu.

Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23