Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.12.2008, 21:01:56
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Acum sa fim cinstiti, cu totii suntem inselati. Cea mai mare inselare este sa te crezi liber de inselare.
Mare dreptate aici.Cred ca in fiecare zi sintem inselati de la citeva zeci de ori pina la sute si mii de ori...asta daca nu dormim prea mult,si atunci se diminueaza corespunzator.Macar si odata pe zi daca ne-am impartasi cu Dumnezeu si tot ar fi ceva .

Cit despre vederea de lumini dumnezeiesti sau ingeresti cu ochii din cap ( valabil si pentru antoniap...pe care o plac totusi )...eu cred ca nu este posibil asa ceva.Lumina dumnezeiasca se vede mintal,cu ochii mintii si nu cu cei din orbite ( sau cu aparatul de fotografiat ).Stim cu totii ca Dumnezeu Duhul Sfint ( si Domnul nostru Iisus Hristos ) traieste pe pamint,in oamenii credinciosi,sustine viata in tot ce este viata,sustine chiar si existenta celor materiale...stim ca este Lumina...si totusi noi nu o vedem,desi este peste tot.Fiind lumina necreata,dintr-o alta dimensiune sa zicem,nu o poate vedea decit cei care implinesc poruncile lui Iisus Hristos Dumnezeu si devin curati cu inima...nu este cazul nostru.( oricum exceptiile confirma regula )
Este adevarat iarasi ca si ochii din cap se pot transfigura,induhovnici cum spun unii,si pot vedea si ei cite ceva ( sau poate ajutati de Dumnezeu )...dar mai la sfirsitul vremurilor.

PS.oare oi fi scris again din inselare !?...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.12.2008, 17:32:03
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cartea parintelui CLEOPA ILIE ,de la Sihasstria ,intitulata DESPRE VISE SI VEDENII ,te va lumina mai mult daca nu crezi pe cei binevoitori care ti-au raspuns corect .Obsesia nu justifica ADEVARUL!,adica faptul ca te obsedeaza acest gind ,nu inseamna ca e si cel corect .Satana incearca sa obsedeze ,Dumnezeu se retrage ;lasind libertatea omului sa aleaga intre bine si rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.12.2008, 20:48:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Simti ca esti mai special? Ai puteri paranormale? Aceste vise pot veni si de la diavol pentru a ne pacali.Al 2-lea Dumnezeu? Nu prea imi suna a cuvant crestin.Exista doar un dumnezeu si acesta este DUMNEZEU ATOTTIITORUL,Tatal,Fiul si Duhul Sfant.Si eu am crezut candva ca nu mi se poate intampla nimic rau,asa aveam senzatia atuncim,simteam ca sunt curat ,ca eu nu sunt om normal si nu pot muri ,dar au venit necazurile sau a trecut acea senzatie.Nici acum nu stiu ce a fost.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.01.2009, 10:29:57
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

"seful Sfintilor Ortodocsi" - ce vreti mai mult decat aceasta exprimare, care spune totul ?

Nimeni dintre cei ce se afla de partea pozitiva nu se exprima prin cuvantul "sef". Nimeni nu se crede mai mare decat altul. Noi avem un singur model si acesta este Domnul Iisus Hristos.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.01.2009, 14:20:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Minunile exista, iar lumina dumnezeiasca - de asemenea. Exista, de asemenea si razboiul nevazut pe care-l purtam pana in ultima clipa sau pana cand hotaraste Dumnezeu. Cei sfinti au acces la tainele dumnezeiesti. Iar razboiul nevazut este extrem de dur. Nu cred ca e corect sa ne consideram nici inselati, dar nici liberi de inselare.

Daca ne consideram inselati, putem cadea intr-o mare deznadejde care sa ne taie elanul pentru orice nevointa duhovniceasca. Ne-am multumi sa fim cel mult caldicei, adica numai buni de manevrat incotro se doreste!

Daca ne consideram liberi de inselare, cadem in mandrie, care de asemenea ne duce la iad. Cred ca trebuie sa ne cultivam discernamantul duhovnicesc pentru a distinge cat mai bine adevarul de minciuna si minunile adevarate de falsele minuni.

Lumina divina poate fi surprinsa fotografic de catre oameni induhovniciti cu, nu de catre oricine. Exista si icoane care sunt inconjurate de asfel de lumina. La fel de adevarat este si faptul ca aceasta lumina a fost vazuta de catre multi sfinti. Sfantul Grigore Decapolitul nu putea concepe sa fi fost vrednic de o asemenea cercetare dumnezeiasca si l-a intrebat pe un batran induhovnicit care l-a convins ca asa a fost. Sfintii nu se mira, nici nu se lauda cu astfel de lucruri. Ei se roaga incontinuu cu smerenie, stiind ca toate aceste daruri sunt de fapt ale lui Dumnezeu.

La fel de adevarat este ca se poate cadea si in inselare. Dupa cum, atunci cand mergi la pescuit, poti sa cazi si in apa! Lupta cu patimile trupesti se impleteste cu lupta cu patimile duhovnicesti. Marturisirea gandurilor, cultivarea virtutilor si nevointa ne ajuta sa depistam la timp capcanele intinse de diavoli.

Parintele Porfirie spunea ca in cazul in care staretul sau ii da bani si il trimite cumpere peste, nu se poate mandri ca pestele sau banii sunt ai lui. Asa stau lucrurile si atunci cand cineva este miluit de Dumnezeu cu un dar sau cu altul. Nu are voie sa considere ca e al sau, nici sa se mandreasca, nici sa se considere deasupra celorlalti. Despre experienta traita ca urmare a caderii intr-o astfel de mandrie putem afla mai multe din cartea Intre iadul smereniei si iadul deznadejdii de Sfantul Siluan Athonitul.

Dumnezeu sa ne miluiasca pe toti si sa ne dea Darul Discernamantului, pentru a deosebi la timp lucrarea dumnezeiasca de lucrarea demonilor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.01.2009, 16:11:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu fac nici un comentariu asupra acestei asa zise"minuni".As vrea doar sa va povestesc o intamplare personala.Acum ceva ani in urma,nu mergeam la biserica si nici nu stiam cantarile sau continutul Sfintei Liturghii,desi copii fiind, mama ne ducea la biserica si ne impartasea.
De la un timp,cand bateau clopotele duminica sau in zi de sarbatoare in mintea mea incepea sa se desfasoare intreaga liturghie(exact ca atunci cand ai auzit o melodie si nu mai scapi de ea-cred ca s-a intamplat oricui)fara ca eu sa fiu in vreo biserica.
Dupa cateva astfel de trairi am inceput sa merg la biserica.Daca nu mergeam incepea din nou aceiasi poveste.Dupa ce am inceput sa duc o viata de crestin nu s-a mai intamplat aceasta.Nu am discutat cu nimeni caci, mi-a fost teama sa nu fiu considerata ciudata! Explicatia pe care mi-am dat-o tot eu a fost aceea ca mama si soacra mea femei tare credincioase se rugau pentru noi in toate acele sarbatori si duminici.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.01.2009, 22:13:07
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

ceva asemanator cu tine am patit si eu azi..
deci cum sa zic..
e catedrala unde sunt eu baiat de altar si care mi tare draga,si cam la 800-900 m e liceul meu..cu toate ca clopotele astea is f.puternice nu se aude..dar langa liceu e spitalul cu o capela..si auzindn clopotele in timpul orelor-la 9 30 exact- cand se incepe sf.liturghie aud clopotele,imi fuge mintea la catedrala , si parca in minte se derula inceputul liturghiei:))
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.01.2009, 14:44:28
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

O minune de Craciun:
http://groups.google.com/group/ortod...ab3ed72b?hl=en
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.01.2009, 12:14:18
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

[quote=antoniap;108103]
Lumina divina poate fi surprinsa fotografic de catre oameni induhovniciti , nu de catre oricine. quote]

draga Antonia,

Aparatul fotografic face poze,este impresionat doar de lumina fizica( asa a fost el conceput de inventatorul lui,om de stiinta),nu si de cea necreata,divina...chiar daca este tinut in mina de un om induhovnicit.

Dumnezeu se vede tot prin Dumnezeu( care traieste in om ),mintal (prin "ochiul" sufletului ) dar posibil si prin ochii din orbite,cind acestia sint transfigurati tot prin Dumnezeu,Duhul Sfint... fericiti cei curati cu inima,caci aceia vor vedea pe Dumnezeu.

Cit despre inselare,ori de cite ori savirsim pacatul,eu zic ca sintem inselati,la fel ori de cite ori ne zboara gindul cind rostim rugaciuni,tot inselati sintem ( de neprietenul,of course ),si cind nu ne rugam,cred ca tot inselati sintem,ba si cind dormim,ce de prostii mai visam,alte inselari...eu zic sa ma opresc aici....sa nu cazi in deznadejde.( glumesc,imi esti f simpatica )

F frumos ce a postat iustin32...si eu la virsta mea cred ca ar trebui sa ma gindesc ( cu bucurie )...la moarte.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Minune!!! camy_d Despre Biserica Ortodoxa in general 187 19.12.2012 18:02:23
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 09:25:11
O minune minunata! icamilin Intamplari adevarate 3 27.09.2010 11:23:12
Minune la Iasi!!! BogdanF2 Generalitati 31 23.03.2010 12:25:12