Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 21.10.2010, 21:07:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Intrebati pe un mason de Sfantul Grigorie Palama si de lucrarile necreate ale lui Dumnezeu si vedeti ce spune de aceasta,daca cunoasteti vreun mason.
(Biserica Anglicana e singura Biserica in afara de Biserica ortodoxa care accepta aceasta dogma din Biserica Ortodoxa).
Eu nu stiu ce ar zice si nu cunosc vreun mason si nici nu prea as dori sa intru in discutie cu masonii.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.10.2010, 21:18:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu vad ca dl Chirovici nu a fost anatemizat de Sfantul Sinod al BOR pentru ca e mare maestru al MLNR si nici nu cred ca ar fi despartit de BOR daca s-ar lua in discutie aceasta in Sfantul Sinod al BOR.
Nu stiu ce surse a folosit IPS Nicolae pentru acel studiu si daca nu cumva a fost influentat de niste legionari inselati de draci sa atribuie masoneriei niste chestii care nu sunt asa.
Mihai, imi pare rau ca tu crezi ca masoneria este inofensiva..
Este notoriu ca BOR este infiltrat de masoni. Intotdeauna Biserica a fost luptata si de afara si dinauntru (ca de-aia au fost sinoade, schizma ec..).
Ai putea sa studiezi singur materiale masonice pe internet sa te convingi singur. Eu nu pot posta astfel de linkuri pe forum ortodox ca sunt otrava curata.

Dar tu crezi ca vrasmasii dorm? Sau sunt prosti? Sau mantuirea este usoara?

(Ai citit cartea doctorului Nicolae Paulescu - Spitalul, coranul, talmudul, cahalul, francmasoneria ? Se poate descarca de aici , sctiunea upload, selectzi carti Paulescu. Poate iti schimba perspectiva)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 21.10.2010, 21:30:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

De ce parintele Cleopa nu a scris niciodata nimic rau despre masonerie?
Stau si eu si ma intreb.
Normal ca masoneria e inofensiva.
Iar ca nu isi fac publice actele de milostenie e dupa cum a invatat Dumnezeu Iisus Hristos :"tu insa cand faci milostenie sa nu stie stanga ta ce face dreapta ta".
Dl Paulescu a fost daruit de Duhul Sfant ca un foarte bun medic ca a descoperit insulina dar acea carte mi se pare o absurditate.
Eu de evreu sa faca parte din masonerie nu am auzit.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 21.10.2010, 23:03:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
De ce parintele Cleopa nu a scris niciodata nimic rau despre masonerie?
Stau si eu si ma intreb.
Normal ca masoneria e inofensiva.
Iar ca nu isi fac publice actele de milostenie e dupa cum a invatat Dumnezeu Iisus Hristos :"tu insa cand faci milostenie sa nu stie stanga ta ce face dreapta ta".
Dl Paulescu a fost daruit de Duhul Sfant ca un foarte bun medic ca a descoperit insulina dar acea carte mi se pare o absurditate.
Eu de evreu sa faca parte din masonerie nu am auzit.
Binenteles Mihail( si nu Mihai cum te-a botezat madam..., intre cele doua nume este o mare diferenta)

In problema aceasta a conspiratiei masonice trebuie sa privesti si la poporul care promoveaza asemenea enormitati. Cum se face ca nemtii nu au nici o problema cu ei sau elvetienii sau americanii, canadienii, francezii.

Stiti ce au toti acestia in comun..... CULTUL SI ETICA MUNCII nu PUTUROSENIA SI LENEA CRONICA!...caracteristici de baza ale romanului.
Puneti osul la treaba, lasati lamentarile si invinuirea altora pentru neajunsurile si frustrarile personale si o sa vedeti cum mitul francmasonic, "vinovat" de tot si toate in viata romanului se va destrama ca un abur!

Lumea-i prea odihnita, de aceea abereaza si da vina pe altii ca nu-i curat si nu au bani pe de-a moaca! NEMUNCITI!
Cei care cred ca masonii sunt dusmanii, sa puna mina sa dea cu matura prin fata blocurilor si sa-si indrepte gardurile, sa viziteze un bolnav la spital si un detinut la inchisoare( mai ales pe cei detinuti fara vina...ca sunt foarte multi)
Faceti macar 1% din munca filantropica si de caritate pe care o desfasoara lojile masonice dupa care mai vorbim. Pina atunci sa fim cu respect pentru cei care intind mereu o mina generoasa si DARNICA nevoiasilor....totul facindu-se fara mare tam-tam. Cunosc de aceea imi permit sa vorbesc.

Otrava?...otrava sunt "talibanii" care varsa minciunile lor nerusinate din cauza neputintelor lor si a frustrarilor

Last edited by andreicozia; 21.10.2010 at 23:06:11.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 21.10.2010, 23:43:56
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...
...
Cei care cred ca masonii sunt dusmanii,
...
Pina atunci sa fim cu respect pentru cei care intind mereu o mina generoasa si DARNICA nevoiasilor....totul facindu-se fara mare tam-tam. Cunosc de aceea imi permit sa vorbesc.

Otrava?...otrava sunt "talibanii" care varsa minciunile lor nerusinate din cauza neputintelor lor si a frustrarilor

"otrava sunt ortodocsii ... binefacatorii sunt masonii ...

cunosc ... ca sunt mason"


deci masonii sunt "neo-ortodocsii' de care tot zici ca apartii?


daca esti atat de convins ca ceea ce faci e bine ... de ce nu iti declari si tu apartenenta reala?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 22.10.2010, 00:35:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Otrava?...otrava sunt "talibanii" care varsa minciunile lor nerusinate din cauza neputintelor lor si a frustrarilor
Pana una- alta matale faci, de fapt, prozelitism masonic pe un forum crestin-ortodox. Nu mi-as fi inchipuit asa ceva despre tine. Pacat. Poate totusi te va ajuta Dumnezeu sa te pocaiesti, caci ai cazut rau de tot. Imi pare rau, dar nu te mai pot numi ,,frate crestin''.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 22.10.2010, 01:31:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
"otrava sunt ortodocsii ... binefacatorii sunt masonii ...

cunosc ... ca sunt mason"


deci masonii sunt "neo-ortodocsii' de care tot zici ca apartii?


daca esti atat de convins ca ceea ce faci e bine ... de ce nu iti declari si tu apartenenta reala?
Pai ce sa spui si tu in lipsa argumentelor care tin de realitate nu de inchipuiri si fantasmagorii.

Dovedeste macar UNA, o singura manifestare unde pot fi implicati DIRECT, documentat, masonii.
Rid si curcile de ce imaginatie bogata ai impreuna cu Antonia si Irina

Poate reusiti sa depasiti faza de gradi, de" cine zice ala este":))))
Reply With Quote
  #108  
Vechi 22.10.2010, 01:59:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Romanii nu observa ca situatia actuala a tarii e data de evaziunea fiscala,ca de la micul patron pana la guvernant (ministru,parlamentar) sunt inselati de draci multi si fura.
Patronul nu plateste salariul corect pe cartea de munca,ia lucrari de utilitate publica pe comision de se pagubeste statul,banii sunt alocati aiurea,etc etc etc.
Si apoi se zice ca cica masoneria guverneaza lumea si ca masoneria ne-a saracit....
Si e trist ca sunt multi romani care nu au bani sa o duca decent nu sa aibe masina si sa faca concediu ci macar pentru incalzire,mancare,curent electric,apa si sa isi mai ia haine sa nu umble jerpeliti.
Si acestia sunt inveninati de tot felul de inselati de duhuri rele impotriva masoneriei a grupului Bilderberg (care nici nu exista macar) sau mai stiu eu ce absurditati.
Si acesti romani nu sunt lenesi (fratele Andrei nu are dreptate) ci chiar muncesc din greu.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 22.10.2010, 10:27:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Romanii nu observa ca situatia actuala a tarii e data de evaziunea fiscala,ca de la micul patron pana la guvernant (ministru,parlamentar) sunt inselati de draci multi si fura.
Patronul nu plateste salariul corect pe cartea de munca,ia lucrari de utilitate publica pe comision de se pagubeste statul,banii sunt alocati aiurea,etc etc etc.
Si apoi se zice ca cica masoneria guverneaza lumea si ca masoneria ne-a saracit....
Si e trist ca sunt multi romani care nu au bani sa o duca decent nu sa aibe masina si sa faca concediu ci macar pentru incalzire,mancare,curent electric,apa si sa isi mai ia haine sa nu umble jerpeliti.
Si acestia sunt inveninati de tot felul de inselati de duhuri rele impotriva masoneriei a grupului Bilderberg (care nici nu exista macar) sau mai stiu eu ce absurditati.
Si acesti romani nu sunt lenesi (fratele Andrei nu are dreptate) ci chiar muncesc din greu.
In acesti ani tara a fost saracita cu buna stiinta. Legile au fost facute in asa fel incat sa se poata fura cat mai mult, sa se poata instraina averea tarii. Aceste fraude le-a comis cine a putut specula avantajele legale create doar pentru unii. Au inceput cei mari, din pacate, iar cei mici le-au luat exemplul. Un capitalism de jungla s-a instaurat in Romania.

Multi au amas fara locuri de munca sau pagubiti prin tot felul de absurditati. Din pacate, nu exista o reala vointa politica de a indrepta lucrurile. Iata ca varfurile masoneriei romanesti stiu exact ce fac: isi servesc superiorii in dauna romanilor.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 22.10.2010, 11:12:10
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Faceti macar 1% din munca filantropica si de caritate pe care o desfasoara lojile masonice dupa care mai vorbim. Pina atunci sa fim cu respect pentru cei care intind mereu o mina generoasa si DARNICA nevoiasilor....totul facindu-se fara mare tam-tam. Cunosc de aceea imi permit sa vorbesc.
Alo, domnu cu talibanii, farmazonii propovăduiesc o așa-zisă perfecționare morală, iar în această organizație sunt cooptați în special oameni cu bunăstare materială, oameni bogați. Însă nouă creștinilor Iisus Hristos ne spune și nouă despre desăvârșire, însă pentru desăvârșirea în Hristos, Mântuitorul, spre deosebire de farmazoni, ne cere să ne lepădăm de toate averile pământești, să ne luăm crucea și să Îl urmăm pe El. Cu alte cuvinte scopul și condițiile desăvârșirii creștine sunt altele (și opuse) decât ale "desăvârșirii" masonice. Pe când creștinilor care caută desăvârșirea Hristos le cere să se lepede de toate averile pământești și să Îl urmeze pe El, masonii caută tot mai mult să se îmbogățească cu bunurile lumii acesteia, cu alte cuvinte desăvârșirea masonică nu este cea creștină, ci alta decât desăvârșirea în Hristos. Deci masonii nu sunt creștini.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ECUMENISMUL SI MASONII ivasile Stiri, actualitati, anunturi 27 15.04.2014 21:45:16
Dusmanie si dusmani cristiboss56 Generalitati 131 24.10.2012 15:06:15
Masonii andipanda Generalitati 11 19.05.2011 15:31:01
Iubire de dusmani... pana unde? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 8 06.01.2011 21:52:55
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12