Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.07.2013, 09:50:39
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Se prea poate, insa mie tot imi este ingrozitor de frica.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.07.2013, 10:58:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://invitatielaortodoxie.wordpres...intunericului/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.07.2013, 11:49:57
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Marea majoritate a oamenilor de pe aceasta planeta au primit la botez harul Domnului nostru Iisus Hristos, si cu toate astea, nu se mai intorc (mai mult, sunt confesiuni care zic ca botezul nostru nu este "valabil", la fel cum si noi zicem acelasi lucru despre al lor, ca si-ar fii pierdut harul).

Citat:
În prealabil postat de danna603 Vezi mesajul
De ceva timp,m-am obisnuit,ca atunci cand sunt nehotarata,cand am sufletul nelinistit si nu stiu ce decizie sa iau,seara,singura in camera,vorbesc cu Dumnezeu ca si cum as vorbi cu parintii mei.Nu citesc rugaciunile din cartea de rugaciuni,vorbesc liber cu El,si-l rog sa ma ajute si sa-mi arate calea.Vrei sa-ti spun de cate ori mi-a raspuns pana acum?...De patru ori,pentru ca de patru ori m-am rugat asa.A doua zi..sau..maxim o saptamana...primeam raspuns.Prima oara,cand a functionat,am ramas....."ca la dentist".Eu am fost ateu, ori socul a fost puternic.



Crezi in Dumnezeu,vorbeste cu El,fii o perioada doar tu cu El si sigur vei gasi drumul pe viitor.
Mi-e teama ca de ceva vreme nu mai "primesc sfaturi" decat cel mult de la "cel viclean". Chiar si cand ma culc seara linistita,ma trezesc peste putin timp ingrijorata de obicei de ceva de la serviciu, chiar si azi noapte am patit-o, desi sunt de trei zile in CO. Si de cate ori ma trezesc peste noapte ma trezesc numai cu ganduri de indoiala fata de existenta lui Dumnezeu, chiar daca seara poate chiar ma rog si incerc sa ma culc increzatoare in purtarea de grija si dragostea Lui.

Last edited by fallen; 31.07.2013 at 11:59:37.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.07.2013, 12:30:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citirea scrierilor Sfintilor Parinti ne ajuta mult. Sfantul Ignatie Briancianinov ne indeamna sa citim scrieri in care sa ne ragasim cu problemele pe care le avem:

http://invitatielaortodoxie.wordpres...ti/#more-10044

Asadar, sa vedem ce spun Sfintii Parinti despre frica si despre alte probleme cu care ne confruntam.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.07.2013, 12:57:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Intr-o vreme am citit mult si intr-adevar amdescoperit lucruri folositoare. Mai de curand, insa, doar am citit acatistul si un articol despre viata sf. Ciprian, si am luat-o razna, apoi am citit despre Sf. Antonie, care a sta inchis intr-un mormant si a fost chinuit de diavol, mai deunazi am citit despre o sfanta mucenita Marina, zilele trecute despre fata aceea Daniela, si m-am ingrozit prin ce incercari au putut sa treaca si inca nu sunt sigura ca au "scapat" cu bine pana la uirma sau doar asa credem si speram noi. Nu toate persoanele care au astfel de trairi devin sfinti sau mucenici, unii din pacate raman doar in stadiul de "nebuni" (psihopati, bantuiti, victime ale bolii sau ale batjocurii diavolului).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.07.2013, 13:00:49
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu toate persoanele care au astfel de trairi devin sfinti sau mucenici, unii din pacate raman doar in stadiul de "nebuni" (psihopati, bantuiti, victime ale bolii sau ale batjocurii diavolului).
Cei care se smeresc trec testul , iar cei mandri il pierd. Cam asa se pune problema. Din pacate, prcatica ne omoara.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.07.2013, 14:54:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Intr-o vreme am citit mult si intr-adevar amdescoperit lucruri folositoare.
Iar acum, la 35 dea ani, ... La multi ani!

Multa ravna pentru cele sfinte, multa binecuvantare de la Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.07.2013, 22:59:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc! De pe la 30 de ani e o traditie, se pare, sa fiu deprimata de ziua mea...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.07.2013, 23:30:24
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc! De pe la 30 de ani e o traditie, se pare, sa fiu deprimata de ziua mea...
Exista o rugaciune care se citeste in ziua in care te-ai nascut. Te va ajuta cu siguranta daca o citesti cu tot sufletul! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.08.2013, 10:54:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc! Sa stii ca ieri mi-am amintit abia tarziu, plecasem de acasa. Bine ca am vazut mesajul tau, ca mi-am reamintit, poate o citesc azi. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare