Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 24.08.2017, 19:02:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:03:39.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 24.08.2017, 19:23:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Asta este doar una dintre cauzele pentru care se depopulează un forum, dar dacă nivelul de agresivitate era același și când forumul duduia înseamnă că nu poate îndepărta chiar atâția oameni, altfel ar fi scăzut atunci drastic.
Dacă mă uit la statistica forumului, membri activi 89 și alte câteva sute care urmăresc generalitățile și subiectele despre căsătorie nu mi se pare că e rău.

Cred că principalul motiv pentru care s-a depopulat forumul este avansul tehnologic, apariția altor surse cu un conținut interactiv.
Dacă prin anul 2006 era doar război întru cuvânt, Niștea, sfaturi ortodoxe, danion vasile, în 2017 sunt mult mai multe surse de conținut ortodox și se pare că au o creștere cele care-și fac promovare pe facebook și eventual fac live-uri pe youtube.
Eu cred ca acum sunt mult mai putine forumuri de discutii decat acum cativa ani. Daca ai urmarit ce am scris dupa acel mesaj, am mentionat ce s-a intamlat pe un alt forum ortodox, asta acum vreo 6 ani, cred.
De asemenea, pe primul forum pe care am nimerit pe net, cand nu stiam ce sunt acestea (din greseala, era o mentiune despre un preot din Paris si link-ul m-a dus la acel forum, care am crezut la inceput sa e doar despre religie), s-a intamplat ceva asemanator. Forumul era foarte populat, erau si atei, credinciosi nepracticanti, cativa ortodocsi, catolici, etc. Nu se jignea nimeni si nu era agresivitate, doar cateva discutii in contradictoriu putin mai infocate. La un moment dat a intrat un ateu din Timisoara, increzut si mai agresiv. Dupa un timp a inceput sa devina vedeta, pentru ca era inteligent si scria mai interesant. S-a creat, astfel, un grup in jurul lui. Si a inceput sa ii ironizeze pe altii, in special cei ce scriau poezii. Dar nu ca pe acest forum, fara jigniri directe, doar ironii mai intelectuale. Dupa aceea a inceput sa-i ironizeze si pe altii. Pe mine nu, eu ma intelegeam bine si cu ateii de acolo. I-am atras atentia adminului de cateva ori, pentru ca mai vorbisem cu el. Nu a vrut sa faca nimic, astia au inceput sa ii alunge pe toti cei noi care intrau si pe cei carora nu le placea atmosfera. La un moment dat m-am saturat si eu si am mai scris foarte rar. Dupa un timp, vazand ca nu prea e buna atmosfera, adminul a inceput sa ii pedepseasca si pe cei agresivi din grup, inclusiv liderul. Astia s-au suparat si, cand a vrut sa mai pedepseasca (erau pedepse de genul o saptamana pauza sau asa ceva, temporare) pe cineva din grup acestia au zis ca fac greva si nu mai intra cateva zile. Cum mai ramasese pe forum doar grupul acela si cativa, restul plecasera din cauza atmosferei, n-a mai ramas nimeni. Iar cand s-a terminat greva cei ce s-au intors mai scriu doar cetava mesaje la cateva zile. Iar adminul zicea de atunci ca e din cauza ca nu mai merg forumurile, desi de atunci erau pline.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 24.08.2017, 19:42:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 20:00:12.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 25.08.2017, 00:02:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai cataline2, la cate forumuri ai bantuit ma intreb daca nu esti cumva institutionalizat, ca altfel de unde atata timp? Plus cum tii cu dintii de experientele astea si cat de marcat esti de ele, banuiesc ca altele de alt.gen, mai aproape de realitate, mai relevante, nu ai.
Ma rog ar mai fi varianta cu pensionar fara nevasta si nepoti..stiu si eu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.08.2017 at 00:04:43.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 25.08.2017, 14:09:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Se pare ca unii scriu mai repede decat gandesc: cineva care are aproape 20.000 de mesaje numai pe acest forum, ma intreaba pe mine, care am 8600 de mesaje, de unde am avut atata timp. Si asta desi s-a inscris in acelai an cu mine pe forum. Ca tot spunea cineva ca e inteligent. Eu cred ca, la cele 20 de mii de postari, intra si in topul tuturor forumurilor din Romania. Plus ca avea o gramada de postari si pe forumul pe care am fost impreuna, pe care au am scris doar de cateva ori. Eu sunt mult mai modest, am cam 11 mii de postari pe toate forumurile, inclusiv acesta. Pe primul forum am avut putin peste 1000 de mesaje, pe forumul catolic la fel, doar pe acest forum mi-am pierdut mai mult timp. De unde o fi avut AlinB timp sa scrie atatea mesaje, pare obsedat de forumuri, dependent.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 25.08.2017, 14:21:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Unhappy

Catalin, numarul tau de postari este mult mai impresionant, daca tinem cont de faptul ca toate aceste 8000 de postari nu contin decat cateva idei fixe care se repeta ad nauseeam (catolicii n-au Taine, ecumenismul e protestant, cei care nu-s de acord cu tine sunt agresivi, si inca una sau doua de care nu-mi amintesc acum).
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #157  
Vechi 25.08.2017, 14:26:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Are sens ce spui tu dacă te referi la forumul acelui preot, dar în ce interval de timp s-a depopulat acel forum și în cât acesta ?
Acolo pe forum trebuia să confirmi prin sms pt înregistrare ? - o stavilă în plus oricum ai da-o împotriva membrilor noi, dacă nu situațiile nu sunt chiar în oglindă.

Un forum de tipul acela chiar se putea depopula mai ușor, aici nu e cazul, plus au apărut și situri bune unde nu se scrie neaparat mult.
Nu era forumul unui preot, era un preot care scria acolo cand am intrat eu, e vorba de Parintele Nistea. Nici macar nu era un forum despre religie, era un forum general. Forumul acela e vechi de 14 ani, deci nu era un forum efemer. Cand am intrat eu erau deja cativa ani de functionare si forumul era in plin avant, avand in vedere numarul postarilor si ratingul forumului.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 25.08.2017, 14:41:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Catalin, numarul tau de postari este mult mai impresionant, daca tinem cont de faptul ca toate aceste 8000 de postari nu contin decat cateva idei fixe care se repeta ad nauseeam (catolicii n-au Taine, ecumenismul e protestant, cei care nu-s de acord cu tine sunt agresivi, si inca una sau doua de care nu-mi amintesc acum).
Si tocmai ti-am spus mesajul trecut ca majoritatea mesajelor pe care mi le scrii
au deficit logica. Dimpotriva, daca scrii acealsi lucru ar insemna ca sunt scrise la fel, copii, deci mai putine, nu mai multe. M-as bucura sa nu-mi mai scrii mesaje fara noima, ca sa nu-mi mai pierd timpul sa raspund la toate prostiile.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 25.08.2017, 15:15:30
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Pentru tine:, poate n-ai observat primul mesaj:


“Patru maxime generale care, dacă oamenii s-ar pătrunde îndeajuns de adevărul lor, ar putea fi o bună profilaxie pentru mania persecuției. Prima: motivele tale nu sunt întotdeauna atât de altruiste cum ți se par ție. A doua: nu-ți supraestima meritele. A treia: nu te aștepta ca alții să manifeste față de tine la fel de mult interes cum manifești tu însuți. Și a patra: nu-ți închipui că oamenii, în majoritatea lor, se gândesc atât de mult la tine încât să dorească în mod special să te persecute.”*
― Bertrand Russell, În căutarea fericirii
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #160  
Vechi 25.08.2017, 22:32:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Domnule Admin mai sunteti pe forum?
Daca aruncati un ochi pe aici ,v-as ruga respectuos sa inchideti acest subiect deoarece si-a indeplinit misiunea si acum a devenit doar un loc de intalnire pt rafuieli personale si lucruri din trecut.
Multumesc.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie