Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.09.2010, 22:09:13
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Milostenia

Mai raspunde omul contemporan nevoilor aproapelui?Constientizeaza ca ajutorul dat se intoarce inmiit la el prin mila lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2010, 01:09:29
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Mai raspunde omul contemporan nevoilor aproapelui?Constientizeaza ca ajutorul dat se intoarce inmiit la el prin mila lui Dumnezeu?
Din pacate traim in niste vremuri in care ierarhia valorilor s-a intors cu josul in sus si asta este in primul rand din cauza educatiei defectuoase pe care o ofera parintii copiilor lor, dar si altor factori, cum ar fi , scoala, care incurajeaza mita, furtul (copiatul) si alte vicii, mass-media care promoveaza non-valorile, societatea in general.

In ziua de azi sa fii altruist si un bun crestin implica niste conotatii negative, pt ca multi considera respectiva persoana naiva sau de-a dreptul prostuta. Cum adica sa-i dai altuia un lucru sau sa-l ajuti cu ceva cand ai putea prea bine sa il vinzi sa sa-ti cumperi tie ceva sau sa faci alta activitate in beneficiul tau decat sa ajuti.

Eu am fost educata de catre bunica mea ce avea un suflet de aur si a ajutat f multa lume cat a trait (Dumnezeu s-o odihneasca in pace!), iar tot ce facea era din suflet si din credinta ca in viata de apoi isi va primi rasplata pt ceea ce a facut in lumea asta.

Voi incerca sa-mi educ copiii in spirit crestin astfel incat sa constientizeze ca lucrurile materiale sunt efemere, doar sufletul si ceea ce lasam in urma noastra, prin dragostea pe care o oferim celor din jur, conteaza cu adevarat.
Ii voi invata ca NUMAI DARUIND VOR PRIMI, desi suna desuet in vremurile astea in care mercantilismul si materialismul pragmatic sunt la mare cautare.

Daca parintii ar fi niste bune exemple pt copiii lor, lumea n-ar mai fi atat de rea, atat de egoista, atat de invidioasa, atat de preocupata de capra vecinului care e mai mare si mai grasa decat propria capra etc.
Inainte de a cere celorlalti ceva, trebuie sa fim noi un bun exemplu, dar din pacate in vremurile astea tulburi DUCEM LIPLSA ACUTA DE BUNE EXEMPLE.

Doamne ajuta-ne sa nu ne ratacim!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)

Last edited by Nicole_Alma; 01.10.2010 at 01:11:55.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2010, 08:38:15
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit nu

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Mai raspunde omul contemporan nevoilor aproapelui?Constientizeaza ca ajutorul dat se intoarce inmiit la el prin mila lui Dumnezeu?
Totdeauna trebuie sa ne gandim ce parere are Dzeu despre noi,nu lumea pt. ca iata lumea te sfasie de la nimicuri crezand ca detine adevarul suprem,fratele tau crestin iti da-n cap pt. o parere care nici macar nu e a ta.Dzeu sa ne binecuvanteze si sa ne miluiasca pe toti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.10.2010, 09:36:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
Din pacate traim in niste vremuri in care ierarhia valorilor s-a intors cu josul in sus si asta este in primul rand din cauza educatiei defectuoase pe care o ofera parintii copiilor lor, dar si altor factori, cum ar fi , scoala, care incurajeaza mita, furtul (copiatul) si alte vicii, mass-media care promoveaza non-valorile, societatea in general.
Acum mai multi ani m-am angajat la o firma si dupa vreo luna a trebuit sa particip la un curs de doua zile, un fel de specializare. Fara a fi lasati acasa sa citim macar o data materialul, la sfarsitul celei de-a doua zile am dat un test. Evident ca toata lumea a copiat, mai putin eu care m-am asezat frumos in prima banca, necopiind nici macar in facultate sau liceu la examene. Am luat nota 6, insa limita de trecere a fost 7. Drept urmare, am fost dat afara din acea firma, cu reprosul ca NU MA DESCURC si sub amenintarea SA NU LE FAC PROBLEME.

Nu dupa mult timp am gasit un loc de munca incomparabil mai bun ca precedentul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.10.2010, 09:39:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Singuratatea tot mai accentuata din prezent reprezinta urmarea racirii sau chiar a lipsei dragostei dintre noi.

Dumnezeu nu ne-a creat si nu a intemeiat Biserica pentru ca noi sa ne simtim singuri, ci dimpotriva, pentru ca in toata vremea sa facem experienta comuniunii cu El si cu semenii. Singuratatea exista insa acolo unde lipseste iubirea.

Omul care iubeste si cel care este iubit nu traieste niciodata povara singuratatii. El continuu poarta in sine pe ceilalti si este in acelasi timp purtat de ei. Cu atat mai mult, atunci cand il poarta in sine pe Dumnezeu si cand este purtat de El, singuratatea ii devine straina.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.10.2010, 13:25:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Fuga de singuratate este sadita in firea omului, caci omul a fost zidit dupa chipul lui Dumnezeu, care este comuniune de Persoane.

Cu toate acestea, exista si o singuratatea buna, care este sfanta si nascatoare de sfintenie.
Este acel timp (mai mult sau mai putin) in care omul ramane singur, numai el si Dumnezeu.

Pentru cei ce au complexe, marcaje sufletesti din trecut, ori altceva de acest gen, este o dovada de mare curaj a se indrepta spre singuratatea cea buna, de bunavoie, deoarece acest lucru implica infruntarea slabiciunilor, cunoasterea aprofundata de sine si depasirea tuturor slabiciunilor, cu ajutorul harului lui Dumnezeu, care plineste toate lipsurile celor dornici de vindecare si sanatate sufleteasca. Pe cat de greu este, pe atat de mult rasplateste Dumnezeu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.10.2010, 12:10:26
proaspeti proaspeti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2007
Mesaje: 4
Implicit Realitatea vietii de astazi

Exemplu cu cubicul ne este bine ales. Prin cubical omul munceste mai bine, mai usor. Ce legatura are cubicul cu hartuirea sexuala? Adevarul este ca voi ati ramas in urma cu realitatea si sunteti incapabili sa va reconectati. Va simtiti frustati. Eu lucrez intr-un cubical. Ma simt foarte bine. Nu ma deranjeaza nimeni. Cand cineva mai spune o gluma rad cu pofta. Ma relaxez cand vreau, beau o cafea cand vreau , muncesc cand vreau. Plec acasa relaxat. Duminica ma duc la biserica. Din nefericire preotii de astazi nu sunt capabili sa se conecteze la marile schimbari si dau vina pe enoriasi si viata din jur. Orthodoxia a ramas in urma altor credinte crestine si este in regres. O mare vina o au preotii care nu vor sa se adapteze la realitate si numai critica. Critica enoriasii, technologia, schimbarile etc. In loc sa se apropie ei de enoriasi, sa-i inteleaga vor sa vina enorisii la ei. Enoriasii de astazi, sunt mai culti. mai pregatiti. mai realisti mai aproape de Dumnezeu decat multi preoti. Deaceea preotii de astazi se simt frustati: eu nu inteleg realitatea
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.10.2010, 14:18:56
pelerin_basarabean pelerin_basarabean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2010
Locație: Cluj-Napoca,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

traim vremuri tulburi si oamenii se gindesc la binele celuilalt tot mai rar...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.10.2010, 15:34:01
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de proaspeti Vezi mesajul
Exemplu cu cubicul ne este bine ales. Prin cubical omul munceste mai bine, mai usor. Ce legatura are cubicul cu hartuirea sexuala? Adevarul este ca voi ati ramas in urma cu realitatea si sunteti incapabili sa va reconectati. Va simtiti frustati. Eu lucrez intr-un cubical. Ma simt foarte bine. Nu ma deranjeaza nimeni. Cand cineva mai spune o gluma rad cu pofta. Ma relaxez cand vreau, beau o cafea cand vreau , muncesc cand vreau. Plec acasa relaxat. Duminica ma duc la biserica. Din nefericire preotii de astazi nu sunt capabili sa se conecteze la marile schimbari si dau vina pe enoriasi si viata din jur. Orthodoxia a ramas in urma altor credinte crestine si este in regres. O mare vina o au preotii care nu vor sa se adapteze la realitate si numai critica. Critica enoriasii, technologia, schimbarile etc. In loc sa se apropie ei de enoriasi, sa-i inteleaga vor sa vina enorisii la ei. Enoriasii de astazi, sunt mai culti. mai pregatiti. mai realisti mai aproape de Dumnezeu decat multi preoti. Deaceea preotii de astazi se simt frustati: eu nu inteleg realitatea
Eu cred ca de atata relaxare nu intelegi bine ce inseamna Ortodoxia- nu este nici bal, nici spectacol.Postarea ta este tendentioasa si nu raspunde temei.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.10.2010, 19:30:04
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

E usor sa recunosti un om singur, de regula vorbeste mult si fara nici o logica , e etichetat drept barfitor, prost si ignorant. Dar de ce a ajuns in situatia asta ?....sunt atat de multi batrani care-si pun capat vietii din acest motiv , aparent banal.....singuratatea.....din pacate singuratatea naste monstri......Dumnezeu ne-a facut sa zambim , sa fim veseli , sa impartim bucurii si tristeti....putem noi face toate astea singuri?.....trebuie sa invatam sa avem grija unii de altii......
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Singuratatea iosif Generalitati 16 29.06.2012 23:01:46
singuratatea eudiana Generalitati 85 06.06.2012 22:28:59
singuratatea Bogescu Pocainta 6 22.11.2008 19:00:03