Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.04.2011, 13:44:35
Floare de lotus Floare de lotus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Exclamation STOP avortul in Romania

http://www.petitieonline.ro/petitie/...p00387049.html

Suntem o tara ortodoxa, cum putem tolera asemenea crime in tara noastra? Impreuna putem schimba ceva! Haideti sa ne alaturam si sa semnam aceasta petitie pentru ca este de datoria noastra. Dumnezeu vrea ca noi sa contribuim la semnarea aceste petitii! Doamne ajuta!

Sf. Vasile cel Mare scria cã "o femeie care în mod deliberat a ucis un fãt trebuie sã plãteascã pentru crima ei." S-a adresat de asemenea si celor care pricinuiau avorturi: "Cei care împart doctorii ce provoacã avorturi sunt la rândul lor criminali la fel ca cei care primesc doctoria ce ucide fãtul.
“Ce motiv am avea sã ucidem când noi declarãm criminale pe femeile care sãvârsesc avorturi si când spunem cã pentru aceasta ele vor da socotealã lui Dumnezeu? Pentru ca o astfel de persoanã nu ar considera fãtul din pântece o vietate aflatã în grija lui Dumnezeu si în acelasi timp sã-l ucidã atunci când îi dã viatã.( Atenagora)
Sf. Clement din Alexandria, în secolul al treilea, avea sã ducã mai departe apãrarea lui Atenagora:

“Cei care se folosesc de doctorii abortive ca sã-si ascundã desfrânarea pricinuiesc distrugerea întregii omeniri, împreunã cu aceea a fãtului.”
Perceptele Credintei Crestin-Ortodoxe mandateazã protejarea vietii omenesti nevinovate, în special pe aceea a pruncilor nenãscuti. Biserica a privit dintotdeauna avortul drept o crimã premeditatã si i se opune hotãrât.
Persoana celui nenãscut se considerã cã existã încã din momentul zãmislirii si nu a fost niciodatã tãgãduitã de teologia noastrã. Într-adevãr, zãmislirea a fost întotdeauna consideratã drept momentul când sufletul si trupul au fost unite…
Pozitia Bisericii Ortodoxe privitoare la avort nu s-a schimbat cu nici o iotã din vremea întemeierii sale de cãtre Hristos si Apostoli.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.04.2011, 15:56:05
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Petitiile online sunt inutile.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.04.2011, 16:20:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Am semnat petiția fiindcă sunt de acord cu sensul ei general. Totuși, mai multă atenție în formulare ar fi binevenită în cazul unor acțiuni viitoare.
Spre exemplu:
Citat:
Medicii romani sa NU uite ca au depus un juramant "sa apere viata fiecarui pacient" si pruncii nevinovati pe care ei ii macelaresc in fiecare zi sunt pacientii lor.
aruncă o acuzație gravă, în bloc, asupra medicilor. Iată, eu sunt un medic român, dar am convingerea că nu măcelăresc prunci nevinovați în fiecare zi.

Dealtfel, chestiunea avortului are puțină legătură și cu ortodoxia, și cu românismul. Este o aiureală criminală, transversală peste religii și peste naționalități. Foarte recent, un ginecolog musulman de la celebra maternitate "Giulești" a dat o lecție de demnitate despre ce înseamnă să refuzi a ucide copiii, riscându-și astfel cariera.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.04.2011, 16:22:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Petitiile online sunt inutile.
Printre atâtea și atâtea "inutilități", aceasta este bună , demonstrează că nesimțirea și nepăsarea nu a covârșit pe toți deopotrivă ! Pic cu pic, se face mare și nesimțirea spor nu are ( sau cel puțin e urechiată și nu-i lăsată în voie așa precum voiești ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.04.2011, 18:37:38
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Petitiile online sunt inutile.
Singura utilitate pe care o au petitiile online e ca-l face pe semnatar sa se simta bine dupa ce da acel clic cu "accept"si eventual posteaza un mesaj .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.04.2011, 18:51:36
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Foarte recent, un ginecolog musulman de la celebra maternitate "Giulești" a dat o lecție de demnitate despre ce înseamnă să refuzi a ucide copiii, riscându-și astfel cariera.
Sa-mi fie cu iertare dar am auzit pe la noi de medici care nu fac chiuretaje miecurea si vinerea. Sau de spitale din tari islamice care fac chiuretaje in a sasea luna de sarcina.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.04.2011, 20:23:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Sa-mi fie cu iertare dar am auzit pe la noi de medici care nu fac chiuretaje miecurea si vinerea. Sau de spitale din tari islamice care fac chiuretaje in a sasea luna de sarcina.
Sunt cazuri si cazuri...
De aceea este foarte intelept sa nu-i bagam pe toti in aceeasi oala,sa-i etichetam la fel!

Exista medici care fac chiuretaje si medici care se specializeaza in nasteri;exista medici musulmani care fac avorturi in luna a sasea,iar altii nu fac deloc,ca in cazul acelui medic de la spiatalul giulesti...
Incetati cu etichetarea asta in masa!Haideti sa vorbim si de exceptii...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.04.2011, 20:31:05
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sunt cazuri si cazuri...
De aceea este foarte intelept sa nu-i bagam pe toti in aceeasi oala,sa-i etichetam la fel!

Exista medici care fac chiuretaje si medici care se specializeaza in nasteri;exista medici musulmani care fac avorturi in luna a sasea,iar altii nu fac deloc,ca in cazul acelui medic de la spiatalul giulesti...
Incetati cu etichetarea asta in masa!Haideti sa vorbim si de exceptii...
Esti sigura ca acel medic n-a facut nici o intrerupere voluntara de sarcina in viata lui ? Eu ma indoiesc... cum am mai spus: probabil ca islamicii folosesc alte gesturi pentru "desertarea" unei sume de bani in buzunar gesturi pe care noi romanii nu le intelegem (poate).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.04.2011, 20:33:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Sa-mi fie cu iertare dar am auzit pe la noi de medici care nu fac chiuretaje miecurea si vinerea.
Chestia asta are o "logică" atât de strâmbă și de rece, că îmi scapă. Cum adică, nu faci chiuretaje miercurea și vinerea ? E ca și când ai pune un afiș: "nu ucidem oameni în zile de post. Îi ucidem a doua zi". Ce fel de credință este asta ? Mie îmi sună a culme a fariseismului. Ori crezi în Dumnezeu, și atunci mai degrabă îți tai mâna dreaptă decât să faci vreun chiuretaj în vreo zi, ori nu crezi în Dumnezeu, caz în care chestia cu nu faci chiuretaje miercurea și vinerea e irațională.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.04.2011, 21:43:26
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chestia asta are o "logică" atât de strâmbă și de rece, că îmi scapă. Cum adică, nu faci chiuretaje miercurea și vinerea ? E ca și când ai pune un afiș: "nu ucidem oameni în zile de post. Îi ucidem a doua zi". Ce fel de credință este asta ? Mie îmi sună a culme a fariseismului. Ori crezi în Dumnezeu, și atunci mai degrabă îți tai mâna dreaptă decât să faci vreun chiuretaj în vreo zi, ori nu crezi în Dumnezeu, caz în care chestia cu nu faci chiuretaje miercurea și vinerea e irațională.
Într-adevăr, e irațională, dar explicabilă, pentru că ține de superstiție, nu de credință.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Stop indoctrinarii evolutioniste din scoli I.Calin Generalitati 164 19.06.2011 23:53:44
Stop indoctrinarii religioase in scoli! Bogdan N Generalitati 12 02.06.2011 01:18:54
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46