Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 10.02.2014, 03:34:35
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Intr-un timp,am dezvoltat boala de reflux gastroesofagian...Am stat pe medicamente un timp,fie pastille sau solutii care imi tratau refluxul de acid dar imi dadeau alte probleme. Pana la urma,am dat peste o metoda naturista care recomanda pt aceasta problema bautul otetului natural si nepasteurizat de mere,in apa.
Cu multa bucurie,am vazut ca tratamentul imi prieste asa ca am renuntat la pastile.Se bea insa cu un pai,deoarece otetul este puternic pt smaltul dentar.
Mai are si alte intrebuintari in pierderea greutatii,diabet,bataturi sau negi,acnee,scaparea de paduchi,eliminarea toxinelor din colon si altele.
Interesant asta cu otetul...cit otet si cata apa?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #182  
Vechi 10.02.2014, 08:25:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Interesant asta cu otetul...cit otet si cata apa?
Depinde pt ce intrebuintari...
Pt neutralizarea acidului gastric,pierderea greutatii,diabet si curatarea toxinelor ,se bea 1 pahar de apa+1 lingura de otet,3 ori/zi.
Pt negi,bataturi,ciuperci ale picioarelor si unghiilor se intrebuinteaza nediluat cu apa,local iar locul se acopera cu un bandaj pt a nu se usca.
Pt acne se ia atat intern cat si extern, prin tamponari pe locul inflamat.Desi pt acne este mai bun uleiul essential din arbore de ceai-puternic disinfectant-dar si pt ciuperci ale picioarelor si unghiilor.
In fine,merita incercat,refluxul asta de acid gastric este foarte afurit ca ma scula mereu noaptea si eram in pioneze cu somnul intotdeauna.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 10.02.2014, 13:00:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Refluxul gastric e una, neutralizarea acidului gastric e altceva.

Otetul este ACID, cine are probleme deja cu aciditatea la stomac, nu o sa-i faca sigur bine, acidul NU neutralizeaza acid.
Chiar daca ar mai fi componente bazice in el, sunt deja neutralizate de prezenta acidului acetic.

Lectie de chimie elementara.

Nu am auzit sa piarda cineva din greutate band otzet. Poate reduce pofta de mancare..desi iarasi ma indoiesc daca sunt din aceia cu "apetit adevarat".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.02.2014 at 13:05:01.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 10.02.2014, 23:10:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Refluxul gastric e una, neutralizarea acidului gastric e altceva.

Otetul este ACID, cine are probleme deja cu aciditatea la stomac, nu o sa-i faca sigur bine, acidul NU neutralizeaza acid.
Chiar daca ar mai fi componente bazice in el, sunt deja neutralizate de prezenta acidului acetic.

Lectie de chimie elementara.

Nu am auzit sa piarda cineva din greutate band otzet. Poate reduce pofta de mancare..desi iarasi ma indoiesc daca sunt din aceia cu "apetit adevarat".
Faptul ca nu ai auzit tu,nu da problemei un caracter absolut.Otetul de mere este recomandat in cura de slabire,deoarece curata colonul ,detoxifiaza si atunci o data scapat de toxine exercitiile fizice si mesele usoare,isi fac efectul.

Nu stiu daca cunosti problematica refluxului de acid...idea este ca posesorul acestei nefericite boli nu are prea mult acid-asa cum eronat gandeste tot poporul,s-a demonstrat chiar ca in majoritatea cazurilor are chiar mai putin acid
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 11.02.2014, 00:47:50
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Care este pretul somonului salbatic in Romania?Chiar daca iti poti permite 1data/luna totusi cred ca trebuie sa-l consumi mai des pt a observa beneficiile.
Diabetul si obezitatea sunt in general boli ale saraciei,oamenii se hranesc necorespunzator balansand alimentatia in favoarea carbohidratilor,care le aduc stare de satietate mai repede decat o salata,mancare de legume sau peste care ii costa mai mult...Daca mai pui la socoteala si numarul membrilor de familie observi ca veniturile nu le permite sa se hraneasca sanatos,cu atat mai mult cu cat locuiesc la oras(cei din provincie de bine de rau mai au verdeturi si fructe in timpul anului).
Din pacate in zilele noastre este din ce in ce mai greu sa te hranesti sanatos. Am ajuns sa nu mai stim ce sa mai mancam. Carnea din comert e plina de hormoni, cea de tara nu este usor de procurat, verdeturile si legumele sunt pline de pesticide, fructele sunt radiate...Hrana a devenit o mare problema.

Este adevarat ca oamenii saraci mananca nesanatos. In primul rand nu isi permit, iar apoi de cele mai multe ori nu sunt informati.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 11.02.2014, 01:29:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Din pacate in zilele noastre este din ce in ce mai greu sa te hranesti sanatos. Am ajuns sa nu mai stim ce sa mai mancam. Carnea din comert e plina de hormoni, cea de tara nu este usor de procurat, verdeturile si legumele sunt pline de pesticide, fructele sunt radiate...Hrana a devenit o mare problema.

Este adevarat ca oamenii saraci mananca nesanatos. In primul rand nu isi permit, iar apoi de cele mai multe ori nu sunt informati.

Am citit ca banalii cartofi sunt tratati cu pana la 19 chimicale pana ajung in farfurie,unele sunt pt cultura,altele pt daunatori si boli,altele pt a impiedica incoltirea pe rafturi.
Am facut o experienta,am cumparat cartofi normali(cu chimicale) si bio;i-am lasat pe ambii la temperatura camerei si cei bio au incoltit repede cam intr-o saptamana,in timp ce ceilalti nu au incoltit nici dupa aproape 4 luni!!!!!!
Incredibil.
Acum pe cei bio,ii pun in frigider,la rece nu mai incoltesc!
Iar diferenta intre pretul bio si celalalt nu este mare/semnificativa.

La fel am citit,ca fermierii care cultiva cartofi in California,sau cei care au ferme de pui in China-nu mananca din produsele crescute dupa metodele si legislatiile cerute de agricultura moderna,ci ca isi cresc pt consumul lor,produse separate. Stiu ei ce stiu,nu ? Altfel de ce si-ar risca sanatatea!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 11.02.2014, 01:56:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Refluxul gastric e una, neutralizarea acidului gastric e altceva.

Otetul este ACID, cine are probleme deja cu aciditatea la stomac, nu o sa-i faca sigur bine, acidul NU neutralizeaza acid.
Chiar daca ar mai fi componente bazice in el, sunt deja neutralizate de prezenta acidului acetic.

Lectie de chimie elementara.

Nu am auzit sa piarda cineva din greutate band otzet. Poate reduce pofta de mancare..desi iarasi ma indoiesc daca sunt din aceia cu "apetit adevarat".
Se pare ca nu cunoastem destule despre anatomia si fiziologia umana,desi otetul este acidic -asta face,echilibreaza productia de acid clorhidric in stomac(acidul acetic este mult mai slab decat acidul clorhidric).
Toti cei care au suferit de reflux de acid si l-au incercat au spus acelasi lucru,ca stopeaza crizele! Poti cauta si pe net.
Otetul nu reduce pofta de mancare,dar ma indoiesc ca pofta de mancare sta la baza obezitatii. Otetul este tonic,inviorator(ma simt mai inviorata dupa o un pahar cu apa cu otet decat dupa o cafea)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 11.02.2014, 02:34:02
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Se pare ca nu cunoastem destule despre anatomia si fiziologia umana,desi otetul este acidic -asta face,echilibreaza productia de acid clorhidric in stomac(acidul acetic este mult mai slab decat acidul clorhidric).
Toti cei care au suferit de reflux de acid si l-au incercat au spus acelasi lucru,ca stopeaza crizele! Poti cauta si pe net.
Otetul nu reduce pofta de mancare,dar ma indoiesc ca pofta de mancare sta la baza obezitatii. Otetul este tonic,inviorator(ma simt mai inviorata dupa o un pahar cu apa cu otet decat dupa o cafea)
Din cate stiu eu, toate cartile care promoveaza terapia naturista, cuprind printre altele si "otetul de mere", care nu are cum sa fie comparat sau confundat cu otetul din vin, din comert. Unul este distrugator pentru flora intestinala si digestie in general, iar celalalt este curativ, energizant si detoxifiant. Si nu vorbesc doar de cartile aparute dupa "89, ci si in cele dinainte.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 11.02.2014, 11:15:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Faptul ca nu ai auzit tu,nu da problemei un caracter absolut.Otetul de mere este recomandat in cura de slabire,deoarece curata colonul ,detoxifiaza si atunci o data scapat de toxine exercitiile fizice si mesele usoare,isi fac efectul.
Deci ce auzi este neaparat si adevarat.
Singura modalitate prin care poti sa-ti cureti colonul (faza cu detoxifierea deja e o gluma sinistra de marketing) este o clisma.
Si tine fix pana la masa urmatoare.

Citat:
Nu stiu daca cunosti problematica refluxului de acid...idea este ca posesorul acestei nefericite boli nu are prea mult acid-asa cum eronat gandeste tot poporul,s-a demonstrat chiar ca in majoritatea cazurilor are chiar mai putin acid
Pai tocmai asta incercam sa sublinez ca sunt doua probleme diferite, tu ai reflux si excesul de acid ingerat nu-ti face rau.

Dar mai incolo ai scris "pentru neutralizarea acidului gastric", ei bine, acidul nu se neutralizeaza cu alt acid, ci cu o sare sau o baza, asta ti-am spus, lectie de chimie elementara.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.02.2014 at 11:22:30.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 11.02.2014, 11:18:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am citit ca banalii cartofi sunt tratati cu pana la 19 chimicale pana ajung in farfurie,unele sunt pt cultura,altele pt daunatori si boli,altele pt a impiedica incoltirea pe rafturi.
Ma indoiesc, nu au asa multi daunatori, ca merele de exemplu.

Citat:
Am facut o experienta,am cumparat cartofi normali(cu chimicale) si bio;i-am lasat pe ambii la temperatura camerei si cei bio au incoltit repede cam intr-o saptamana,in timp ce ceilalti nu au incoltit nici dupa aproape 4 luni!!!!!!
Este posibil sa fie tratati impotriva incoltirii.
Inseamna ca noi aici mancam mai mult "bio" pentru ca intotdeauna incoltesc dupa cateva saptamani daca sunt tinuti la temperatura camerei.

Vezi ca aia tinuti la mai putin de 4 grade devin toxici la tratamentul termic.

"On the other hand, temperatures below 4 °C (39 °F) convert potatoes' starch into sugar, which alters their taste and cooking qualities and leads to higher acrylamide levels in the cooked product, especially in deep-fried dishes—the discovery of acrylamides in starchy foods in 2002 has led to many international health concerns as they are believed to be possible carcinogens and their occurrence in cooked foods are currently under study as possible influences in potential health problems"


Citat:
La fel am citit,ca fermierii care cultiva cartofi in California,sau cei care au ferme de pui in China-nu mananca din produsele crescute dupa metodele si legislatiile cerute de agricultura moderna,ci ca isi cresc pt consumul lor,produse separate. Stiu ei ce stiu,nu ? Altfel de ce si-ar risca sanatatea!
Trebuie sa-si faca si producatorii de "bio" reclama cumva..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Alternativa la cardurile de sanatate cu cip antoniap Generalitati 1174 05.06.2015 11:04:59
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 05:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 19:30:22