Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 11.02.2014, 11:21:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Din cate stiu eu, toate cartile care promoveaza terapia naturista, cuprind printre altele si "otetul de mere", care nu are cum sa fie comparat sau confundat cu otetul din vin, din comert. Unul este distrugator pentru flora intestinala si digestie in general, iar celalalt este curativ, energizant si detoxifiant. Si nu vorbesc doar de cartile aparute dupa "89, ci si in cele dinainte.
Ma indoiesc ca este o diferenta majora, indiferent de sursa, continutul e cam acelasi, > 90% apa, 7-9% acid acetic si probabil sub 1% urme din mediul sursa (vin/mere fermentate).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 11.02.2014, 17:33:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma indoiesc, nu au asa multi daunatori, ca merele de exemplu.



Este posibil sa fie tratati impotriva incoltirii.
Inseamna ca noi aici mancam mai mult "bio" pentru ca intotdeauna incoltesc dupa cateva saptamani daca sunt tinuti la temperatura camerei.

Vezi ca aia tinuti la mai putin de 4 grade devin toxici la tratamentul termic.

"On the other hand, temperatures below 4 °C (39 °F) convert potatoes' starch into sugar, which alters their taste and cooking qualities and leads to higher acrylamide levels in the cooked product, especially in deep-fried dishes—the discovery of acrylamides in starchy foods in 2002 has led to many international health concerns as they are believed to be possible carcinogens and their occurrence in cooked foods are currently under study as possible influences in potential health problems"




Trebuie sa-si faca si producatorii de "bio" reclama cumva..

Nu mai fac cartofi prajiti de mult...cu problemele mele digestive,nu-i nici o surpriza...deci numai in conditii de prajit la temperaturi inalte apar urme de acrilamida. De obicei nu-i tin in frigider(pt ca nu am loc de alte legume,fructe si verdeturi) insa cand cumparam mai multi decat am nevoie,ii puneam la rece,nici o problema,n-am sa-i mai pun.

Dar atentie,acrilamida se formeaza in toate produsele care contin amidon si care sunt supuse pregatirii la temperaturi mari,adica prajitul si coptul caci fierberea se intampla la 100 de grade...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 11.02.2014, 18:00:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci ce auzi este neaparat si adevarat.
Singura modalitate prin care poti sa-ti cureti colonul (faza cu detoxifierea deja e o gluma sinistra de marketing) este o clisma.
Si tine fix pana la masa urmatoare.



Pai tocmai asta incercam sa sublinez ca sunt doua probleme diferite, tu ai reflux si excesul de acid ingerat nu-ti face rau.

Dar mai incolo ai scris "pentru neutralizarea acidului gastric", ei bine, acidul nu se neutralizeaza cu alt acid, ci cu o sare sau o baza, asta ti-am spus, lectie de chimie elementara.
Clisma?? Huuuaaai,de ce mi-as face o clisma?
Nu este mai usor si comod sa beau ceva cu acelasi efect?

Da,desi acidul se neutralizeaza cu o baza sau o sare,ceea ce face otetul de mere este calmarea in timp real al crizelor.Daca nu neutralizeaza acidul,atunci il calmeaza?il"aseaza"?
Orice s-ar intampla in interior,politic correct vizavi de chimie elementara,efetul este de calmare,neutralizare,stopare a efectelor produse de reflux esofagian.
Din experienta.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 11.02.2014, 18:05:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Atentie toata lumea: eu vorbesc despre OTETUL DE MERE NATURAL,NEPASTEURIZAT -care are "floare"activa la fundul sticlei!
Numai acela se foloseste ca tratament naturist,in rest celelalte oteturi sunt doar condimente!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 11.02.2014, 18:42:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu mai fac cartofi prajiti de mult...cu problemele mele digestive,nu-i nici o surpriza...deci numai in conditii de prajit la temperaturi inalte apar urme de acrilamida.
Dar atentie,acrilamida se formeaza in toate produsele care contin amidon si care sunt supuse pregatirii la temperaturi mari,adica prajitul si coptul caci fierberea se intampla la 100 de grade...
Da, inclusiv la cuptor si in general cele cu amindo, adica painea inclusiv..ups..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 11.02.2014, 18:43:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Clisma?? Huuuaaai,de ce mi-as face o clisma?
Nu este mai usor si comod sa beau ceva cu acelasi efect?
Nu are, e abureala.

Citat:
Orice s-ar intampla in interior,politic correct vizavi de chimie elementara,efetul este de calmare,neutralizare,stopare a efectelor produse de reflux esofagian.
Din experienta.
La reflux gastric da, la gastrita ma indoiesc.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Depinde pt ce intrebuintari...
Pt neutralizarea acidului gastric, (...) se bea 1 pahar de apa+1 lingura de otet,3 ori/zi.
Auch..
Sa vad unul cu gastrita ca are curajul sa faca asta.
Desi o lingura la un pahar n-ar fi poate asa mult.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 11.02.2014, 19:32:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu are, e abureala.



La reflux gastric da, la gastrita ma indoiesc.



Auch..
Sa vad unul cu gastrita ca are curajul sa faca asta.
Desi o lingura la un pahar n-ar fi poate asa mult.
Mai,pai stai asa...Arata-mi unde l-am recomandat eu la gastrita??
DEsi nu stiu,s-ar putea sa fie bun...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 11.02.2014, 19:46:06
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ma indoiesc ca este o diferenta majora, indiferent de sursa, continutul e cam acelasi, > 90% apa, 7-9% acid acetic si probabil sub 1% urme din mediul sursa (vin/mere fermentate).
Cred ca uneori ne avantam mai mult din entuziasm, sa stabilim noi reguli, din pareri personale. Pentru ca nu e nici o diferenta intre un ateu care spune despre aghiazma ca e apa-chiora si noi, care, desi n-am avut deloc contact nici cu acel otet de mere de care vorbesc naturistii, dar nici cu oamenii care il folosesc in mod curent.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Singura modalitate prin care poti sa-ti cureti colonul (faza cu detoxifierea deja e o gluma sinistra de marketing) este o clisma.
Nu cunosc nimic despre efectele "colonhelp" si deci nu ma pronunt. Totusi, de aici si pana a spune ca este "o gluma", e cale lunga. Personal, sunt unul dintre cei care am urmat programul cu acest tratament si am ramas uimit. Ce spune X sau Y, daca au facut ei insisi si daca au urmat cu strictete cele indicate, este problema fiecaruia. Concret: dupa colonoscopii repetate la 6 luni, sau un an, am fost nevoit sa constat ca nici un tratament sau regim nu da randament in problema mea: polipi pe colon. Tehnica actuala il ajuta pe pacient sa vada cu proprii ochi, ce este acolo, fiindca (cel putin in cazul meu), am avut un monitor exact in fata mea). Initial am descoperit doi polipi, apoi dupa un timp, inca o pereche in alta parte, iar dupa mai bine de un an, aveam trei perechi de polipi, dintre care doi, peste 2 cm. Eram deja programat la Iasi la operatie si desi procedura nu e mare filozofie, nu pot sa spun ca nu eram ingrijorat, fiindca stiu din surse sigure, cand omori un polip, in locul lui apar mai multi "pui". In ajunul plecarii la Iasi, am sunat profesorul la care urma sa ma internez, si m-am scuzat, inventand o problema urgenta in familie. (Imi era rusine sa recunosc ca nu mai vreau sa ma operez!) Am inceput programul pentru cele 28 de zile, fara sa stau prea mult pe ganduri. Toate erau trimise din Anglia, inclusiv cafeaua pentru clisma, care trebuia sa fie neaparat verde si naturisata, fara alte adausuri. In ultima saptamana, desi practic, nu mancam nimic, ci doar beam, pot sa spun ca aveam o energie cum n-o mai avusesem din copilarie. Iar eu aveam foarte multe activitati fizice de facut, la care ma gandeam ca n-o sa le pot face față... Asta se intampla primavara. La inceputul anului urmator am plecat in Londra sa fac acolo examenul colonoscopic si sa intervin la nevoie. Ma asteptam ca din 6 polipi care erau acolo cu un an in urma, sa descopar mult mai multi si, evident, mai mari. De altfel, englezii, daca nu considera ca trebuiesti astfel consultat, nu se grabesc sa te programeze in spitalele lor. Ori eu, in urma rezultatelor si a examenelor vizuale, am ajuns sa-i conving sa ma ia in seama. M-au tinut 40 de minute in examen. Tot ce-au mai gasit a fost un mic polip de... 0.3mm. Si-atunci, sa-mi spuna cineva ca tratamentul pe care l-am facut... a fost o gluma!! Greseala mea, este ca nu ma pastrez si nu tin regim. Mananc de toate, beau o tuica mica si un sprit, practic, nici nu sunt prea constient de riscurile la care ma supun. Stiu ca trebuie sa ma programez la un alt consult, dar parca inainte as vrea sa mai urmez inca o data acel tratament de 28 de zile. E adevarat ca e scump, dar daca ajungi pe mana medicilor din Romania, (care te taxeaza, chiar de ai, chiar de nu ai) si pierzi mult timp prin spitale, cred ca varianta tratamentului ambulatoriu, e cea mai indicata. Iar daca-ti mai alegi si perioada din postul Pastelui, si-ti mai incluzi in program si cateva pravile, castigul e cu atat mai mare! Cura este de 28 de zile, dar se intelege ca in a cincea saptamana nu se intra direct in mancaruri, ci se face o reintegrare treptata, pana ne obisnuim cu toate. Cu atat mai mult, parca postul Pastelui este special conceput pentru probleme de sanatate. Pentru ca apar fructele de primavara, zarzavaturile proaspete si naturale din propria gradina, dar parca si organismul in sine tinde sa se regenereze incepand din Martie. Eu recomand oricui, orice problema de sanatate ar avea, sa incerce primavara, o cura totala de cruditati si daca se poate si o clisma pe zi. Eu, inainte de cea cu cafea, imi faceam o infuzie de rostopasca, pentru evacuare, abia mai apoi foloseam pe cea de cafea, care trebuia sa ramana vreun sfert de ora in colon.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #199  
Vechi 12.02.2014, 12:53:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Aici s-au aruncat multe informatii si idei in joc si asa, din cate stiu, fara a fi medic, ci doar ca om, unele sunt cam ciudate.

1. Eu nu contest o alimentatie echilibrata si importanta unor anumite procese in organism. Stiu ca este bine sa avem o functionare normala a organelor. Atentie, asta inseamna echilibru si nu extreme.
Legat de intestinul gros. Eu nu stiu ce contine acest produs de care tot scrieti aici. Probabil insa ca efectul lui de evacuare este mai important.
Dar sa fim atenti:

a. nu trebuie sa iritam intestinul si anusul mult, cu tot felul de substante si clisme si etc. Este bine sa avem scaun normal, regulat.
Clisma nu curata decat pana la un anumit punct, destul de jos.
Pe partea cealalta se poate "umbla" numai cu un anumit regim.

b. Eu nu inteleg anumite lucruri: de la ce se formeaza polipi acolo, de ce se formeaza acele placi de care vorbiti? In mod normal la o evacuare normala si regulata si la o alimentatie mai bogata in fibre, ar trebui sa se curete automat.
Imaginati-va o seringa cu ceva in ea. In momentul in care impingem pistonul ea se curata automat. Pistonul ia si ceea ce este pe pereti.

c. In intestin exista niste bacterii, o flora, pe care nu este bine s-o distrugem. Si miscarile lui (ale intestinului) nu trebuie tulburate prin folosirea de substante care irita pentru a produce contractii. La un moment dat atat intestinul cat si anusul se vor lenevi si nu vor mai avea contractii deloc pe cale naturala.
De aceea se interzice stimularea deasa a laxatiei prin clisme, ceaiuri, supozitoare etc.

In general este bine sa nu intervenim in echilibrul organismului. Si in intestin si in rinichi si peste tot exista un echilibru al organismului.

Trebuie doar sprijinita o functionare normala, pe cale naturala: deci scaun pe cale naturala, alimentatie echilibrata, urinare naturala, etc.
Deci nu fortati lucrurile.

Am citit de multe ori ca lumea se simte mai bine dupa o anumita curatare, detoxifiere. Acum depinde cum se face asta. Si in mod normal organismul ar trebui sa functioneze singur, sa se administreze singur.

Mai degraba ar trebui umblat la alimentatie si nu trebuie folosita purgatia prin clime, sau supozitoare sau medicamente. Cel mai bun este scaunul natural regulat.

Mai exista un aspect de exemplu si la caile urinare: ca trebuie sa bem o anumita cantitate de lichid pe zi, ca trebuie sa avem grija cu anumite alimente care la unii oamenii produc depuneri de saruri si mai apoi pietre.

Acum si aici ma gandesc eu ca nu ar trebui exagerat. Nu ar trebui sa bem prea mult si sa obosim mult rinichii. Pe de alta parte unii oameni au nevoie de curatarea acestor saruri care tind sa se depuna. Dar nu stiu daca toti.

La fel si la scaun. Sunt oameni care au probleme, tendinta spre constipatie si asta trebuie inlaturat. Acolo trebuie asigurat un scaun regulat. Dar nu toti oamenii trebuie sa stea acum sa-si spele intestinul.
Cum nici o diaree nu este de dorit, oricat ar curata ea intestinul, are efecte negative.

Ceva interesant acum: am citit in biografia Marlenei Dietrich ca ea ca sa slabeasca, de fapt ca sa se mentina slaba (era o obsesie a ei) folosea des purgative. Daca era asa grozav nu stiu (nici pentru organism si nici pentru viata ei cotidiana).

2. Medicina are anumite aspecte care nu sunt clare, cel putin nu pentru omul de rand si poate nici pentru medici, din moment ce si acestia au pareri diferite si exista studii cu rezultate contradictorii.

Aici vorbiti despre reflux gastric. Am citit un pic pe net. Intr-adevar nu este vorba neaparat de gastrita, sau hiperaciditate, ci mai degraba de o proasta functionare a anumitor sfinctere. Ele nu inchid atunci cand trebuie si din miscarea stomacului, din continutul lui se deuce putin inapoi pe spre gura.

Un prim lucru important: mancarea in pozitie normala si liniste. Dupa masa trebuie stat in pozitie vertiala, sau sezand drept. Nu culcat imediat. La culcat: cu capul mai sus decat stomacul si eventual pe partea stomacului (sa nu aibe cum sa vina inapoi).

Se recomanda anumite medicamente (toata viata!) si o anumita dieta. Atentie, trebuie evitate produse care produc aciditate totusi!

Acum ajung si la aciditatea din stomac si anumite alimente:

AlinB are dreptate cand explica o anume recatie chimica (neutralizare acid cu baza), dar eu nu inteleg de ce totusi anumite alimente care cand le vezi si gusti au proprietati acide nu sunt asa si invers.
Aici nu am gasit inca explicatia.

Am citit si eu in multe locuri ca otetul de mere este foarte bun in multe boli si pentru slabit, desi este acid totusi. Este tot un acid acetic, fie ca se obtine din fermentarea vinului de struguri, sau a sucului de mere.

La fel se spune despre grapefruit. Este singurul citric care totusi nu produce aciditate, ci dimpotriva, in organsim produce o alta reactie, de neutralizare. Si marul la fel.

La fel se poate spune despre lapte. Cu ani in urma imi amintesc ca se discuta mult despre efectul laptelui in gastrita/ulcer. Multi recomanda sa se bea lapte.
Altii dimpotriva spun ca nu face bine. Chiar dintre pacienti.
Si se mi recomanda si smantana sau frisca.
Normal: laptele dulce, smantana, frisca, nu sunt acre, nu au acid. Ai zice ca sunt bazice, ca sunt emoliente, ca neutralizeaza acidul.
Si totusi unuii sustin ca nu sunt bune.

Mai exista o teorie care vorbeste despre acidifierea organsimului daca se consuma: lactate, oua, carne. Oare de ce? Si ca acestea se digera mai greu.
In acelasi timp se spune ca legume si fructe sunt bune, mai bazice.
Si totusi oamenii care au probleme cu stomacul nu suporta legume si fructe si au probleme mari de digestia. Acestea baloneaza si produc diverse alte reactii (inclusiv aciditate).
Si atunci?

Iata deci ca exista anumite paradoxuri in natura.

3. Mai cred in final ca depinde si de organism. Trebuie sa tinem seama si de ce se intampla cu organismul nostru, al fiecaruia. Nu cred ca sunt bune regulile generale. Fiecare suporta altfel si are nevoie de alte lucruri.


La mesjaul lui Mosh-Neagu inca o observatie - spune acolo ca:

"Cu atat mai mult, parca postul Pastelui este special conceput pentru probleme de sanatate. Pentru ca apar fructele de primavara, zarzavaturile proaspete si naturale din propria gradina, dar parca si organismul in sine tinde sa se regenereze incepand din Martie."

Acum depinde de data la care pica Pastele. Daca pica mai tarziu, mai pe la sfarsit de aprilie, mai, da, mai apar in unele zone legume.
Postul este insa indeosebi in luna martie si atunci inca nu prea este nimic in gradina. Fructe nici atat (ci doar din cele care se recolteaza) sau se pastreaza iarna: mere, citrice, banane.
Mai prin aprilie incep sa apara: loboda, ceapa verde, ridichi, urzici, spanac.
dar depinde si de zona sau daca se cultiva in sere.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 12.02.2014 at 12:57:30.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 12.02.2014, 13:35:37
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Sophia, e greu sa tin pasul cu tot ce-ai spus tu. Nu pentru ca n-as vrea, dar pe langa ca nu am timp, cred ca ne-am risipi prea mult in explicatii neesentiale. Cel mai bine ar fi sa ne fereasca Dumnezeu sa ajungem noi sau cineva drag noua, in situatia aceea, cand nu mai stii ce decizie sa iei, sa fie bine.
Sunt multe de spus. Cand ai un job prin care nu-ti mai poti permite sa te hranesti decat frugal si... "cu ce da Dumnezeu", dar mai ales cand viata personala nu te-a pus in situatii delicate si deci nu ai o experienta si o educatie speciala in a te alimenta sanatos, in organism (dar mai ales in intestinul gros) se acumuleaza niste reziduuri, pe care noi nu le vedem, dar le simtim prin tot felul de simptome. Daca ar fi chiar asa ca si cu o... seringa, e-he-hei, ce simplu ar mai fi. Dar nu-i asa! Iar polipii apar din mai multe motive: ereditar; datorita apei dintr-o zona anume; datorita alimentatiei necorespunzatoare; datorita unor eforturi sau vibratii permanente (un tractorist, spre exemplu, este supus unui astfel de risc), sau datorita unor expuneri la substante toxice (in general cu plumb).
Clisma (cu cafea) NU este pentru evacuare, ci pentru stimularea functiei ficatului. In principiu, este nevoie de studiu mai aprofundat, inainte de a ne apuca sa facem acea cura de detoxifiere. Oricum, acea forma propusa de mine, este verificata pe scara internationala, iar rezultatele au fost paraverificate. Si nu vorbim de pareri din "Formula AS", ci de Institutii recunoscute pe plan international. Mie mi l-a recomandat o doamna care lucreaza intr-un astfel de institut de cercetare, care este romanca la origine.
Mai mult, ce pot spune? Cred ca fiecare cu ce leac ii da Dumnezeu!... Daca vrea sa-i dea!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Alternativa la cardurile de sanatate cu cip antoniap Generalitati 1174 05.06.2015 11:04:59
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 05:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 19:30:22