Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 06.10.2021, 13:53:53
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Sunteți un doritor al cunoașterii, al revelației, capabil de mari sacrificii clar observabile în discursul dvs. Sper și va doresc sa fiți luat în considerare de acest Zeu ce este nobil, aparte, să fiți ales în oastea Lui ce va schimba conștiința omenirii. Eu însă mai am mult până la o asemenea pretenție. Nu știu cât mai am timp sa va răspund pt că probabil voi fi banat datorită saturației intr-un fel explicabil de incidența proporțional colosală replicată la fiecare răspuns indezirabil și ipocrit al acestui utilizator @g-palama.
Cu stimă și respect!



Draga Mietzsche, vreau sa iti spun sa scrii si tu sa intelegem ce spui.

Vad ca vocabular ai, buzzwords in special, dar logica destul de putina in cuvinte.

Cand te apuci si ameninti cu bodyguarzii si bataie si restul si devii deja un infractor prin cuvintele tale cred ca deja te pozitionezi undeva la usa puscariei, intre puscariasi.

Gura mai mica, ca ai apucaturi de strada si figuri de cultivat. Dar rabuneste din tine prin vocabular dar si prin ganduri ce esti tu ca om: un pustan incantat de cateva cuvinte frumoase din filosofie care nu prea le stie pe alea cu viata.

Mai stai pe langa taica-tu ca poate iti transmite ceva din intelepciune. Pare un om asezat din ce zici, poate inveti si tu una alta.

In rest, in loc sa-mi dai mie replcii mai bine ti-ai citi posturile "de strada", sa vezi pe unde esti ...

Smerenia in viata e foarte buna, sa nu iti scoata in fata Dumnezeu pe unul care sa te smereasca (valabil in reciprocitate intotdeauna), sa nu iti scoata vreunul in fata caruia sa nu poti deschide gura. De asta putina consideratie ca nu stii ce in partea cealalta, cand vorbessti, te ajuta intotdeauna.

Un dialog filosofic eset intotdeauna unul in care inveti ceva. Ar fi bine sa incepi de aici si sa vezi ce poti invata.

Filosofia nu s-a ridicat inca la nivelul intelepciunii crestinismului.

Last edited by gpalama; 06.10.2021 at 13:59:45.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.10.2021, 16:09:14
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Ceea ce dvs nu înțelegeți în acel șir mai complex al exprimării este pedantismul, nu stau sa îmi bat capul cu mediocritatea explicând banalul. Aș accepta sfaturi, de la o persoană care are un simț al eticii și al moralei cuprins de o dorință sinceră pedagogică ce se observă în exprimare. Dvs însă, ați fost trădat tocmai de exprimare, pt că in momentul în care te bălăcăresti cu un alt individ ținând morțiș să aveți ultima flecărie, acompaniată de injurii și behăieli zeflemiste, atunci etica si morala s-au dus pe apa sîmbetei. V-am acuzat de josnicie, pt că am observat cum condescendența imaginii forumului, ocupă un loc mai important pe scara de valori decât cuvântul și onoarea unei persoane. Dacă ar fi să vă descriu intr-un cuvânt acela ar fi martalog, adică un marinar creștin de pe Dunăre ce supraveghează granițele acestui forum ortodox, ca nu cumva să se simtă emanația fetișistă a stării de prosternare în care vă regăsiți. Oasele mai și put, chiar dacă le îmbălsămăm în uleiuri aromatice, le închidem în raclă, iar racla o acoperim cu flori, pt că în poziția ăia de ploconire se mai scapă o flatulație.
Deci, domnu' martalog invidia este un păcat grav in creștinism. Ajungi să ștergi pardoseala cu genunchii și cu coatele 2 săptămâni, iar cu lacrimile o lustruiești. Ai granit acasă? Că ți-ar fi mai usor:)

P.S. Deja ați crescut ca valoare, v-am dat prea multă atenție.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.10.2021, 16:43:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Interesanta caracterizare:
martolog sm [E: tc martoloz] 1 (Lpl) Soldați greci care făceau parte dintr-un corp de miliție turcească însărcinat cu apărarea granițelor și cu supravegherea drumurilor și a punctelor vamale. 2 (Îs) Cazaci ~ogi Slujitori de scuteală care făceau parte dintr-un corp de miliție însărcinat cu paza granițelor. 3 (Îrg) Persoană însărcinată cu aducerea împricinaților în fața instanțelor de judecată. 4 (Olt; dep) Persoană care se ține scai de cineva. 5 (Olt; dep) Bătrân care se ține după femei. 6 (Reg) Om leneș și de nimic Si: marțafoi (1).

Vezi dumneata domnule @gpalama, nu te judec, nu te osandesc, nu am mintea rea si nu sunt rau cu tine si cu altii ci iata te caracterizeaza faptele tale si altii ti le prezinta succint in speranta ca ai decenta sa-ti dai seama cine esti si sa te opresti din furiile pripite si razbunarile pe sfinvers.

(PS: Daca tu te razbuni mereu pe mine pe nedrept ispitandu-ma si provocandu-ma la escaladarea conflictului sa nu crezi ca voi fi un fraier ca sa pun botul si sa cad in ispita si sa ma apuc sa te osandesc pe drept. Te iert si uit chiar daca nu-mi ceri amintindu-mi cu cine stau de vorba si fericit ma gandesc la comoarea din Cer pe care mi-o adaugi cu fiecare minciuna, hula, blestem pe nedrept, fireste lovindu-ma, aducand jertfe, mintind tu fara rusine pentru, pentru, pentru Mine si pentru ortodoxie. Deci sa stii ca ma bucur ori de cate ori ma confunzi cu satana si ma blestemi sa pier asa cum Il confunzi pe Domnul IH-CD cu dracul sau cu belzebul si pe poporul Lui si pe Cele 7 Trambite Apocaliptice cu o secta neoprotestanta, stilista sau cu o hazna. Deci sunt foarte bucuros dar mi-e mila de tine caci vad cum te sinucizi duhovniceste ca un kadmikaze pripit si amagit, mi-e mila ca de orice frate ortodox prea grabit-pripit sa sara la beregata pentru ”apararea” ortodoxiei. Daca nu intelegi vei fi pentru mine un fel de vames sau pacatos si nu te mai iau in serios fiindca persisti si te incapatanezi in a fi refractar la orice ti-as spune, adica credinta ta in neCredinta ti s-a facut zid si piatra la inima, idol si pentru idol (bogatia si banii lumii din punga ta) esti in stare de orice rau si orice minciuna ca sa triumfe barna din ochi pe care ai inaltat necredinta mai marilor tai lumesti pentru babilonul cel mare al ratiunii papalâcului inchizitorial important-exportant si insemnat. Te iert deci ca sa piara satanismul si sa invie aproapele. Daca ma mai ataci sa stii ca pe tine te razbuni si pe tine te pierzi!... fiind tu capabil de orice rau si mintind pentru Mine.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.10.2021 at 19:43:37.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 07.10.2021, 20:51:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
V-am acuzat de josnicie, pt că am observat cum condescendența imaginii forumului, ocupă un loc mai important pe scara de valori decât cuvântul și onoarea unei persoane. Dacă ar fi să vă descriu intr-un cuvânt acela ar fi martalog, adică un marinar creștin de pe Dunăre ce supraveghează granițele acestui forum ortodox, ca nu cumva să se simtă emanația fetișistă a stării de prosternare în care vă regăsiți. Oasele mai și put, chiar dacă le îmbălsămăm în uleiuri aromatice, le închidem în raclă, iar racla o acoperim cu flori, pt că în poziția ăia de ploconire se mai scapă o flatulație.
Tu ai văzut cum arăta forumul prin 2009-2014, ce discuții vii erau, câți oameni cu discernământ și care țineau dreapta credință erau pe forum, ce subiecte interesante erau ?

În opinia ta ce ar trebui să se discute pe un forum care se intitulează ortodox, care poate e sau era cândva o comunitate mare ?

Râsuri despre unii și alții, solicitări de donații în timp ce se râde că unul e ”skinat de bani”, paranoia vrăjitorească trecută la rubrica spiritualitate ortodoxă, sectarism de tot felul care înjură ideea de ierarhie pentru că nu le recunoaște poziționarea ?

N-am intrat pe un forum de alt tip sau de altă confesiune, dacă e ortodox înseamnă că mă interesează să citesc subiecte ortodoxe + subiecte despre oameni virtuoși (sportivi, artiști, intelectuali și oameni simpli care cred ori s-au ridicat și au făcut pocăință) + subiecte importante administrative/civice, care influențează viața creștină, nu deviații, nu divagații mă interesează păreri cât mai oficiale și adeverite de Sfinții Părinți, modele pe care le-ar da exemplu și Sfinții Părinți, atitudini civice la care și Sfinții Părinți ar îndemna.

Dacă erau astăzi Sfinții Părinți sau în vreo obște creștinească de prin secolul 4 dialogul între membri aveau astfel de dezlânări de la credință, erau oamenii atât de dezarticulați cum sunt în secolele acestea sau poporul drept credincios era ferm și avea conștiință dreaptă a predaniei ?

Tu ai văzut ce strict se moderează la părintele Petru Pruteanu forumul său, spunea un coleg mai demult că să-și facă Biserica un forum.

Eu cred că nici Patriarhia, nici Mitropolia Moldovei, care au o pondere nu-și asumă să facă un forum, nu pentru că nu ar avea bani de hosting ci pt că ar trebui să stea cineva 24/24 după fiecare batjocoritor care vine să facă mișto, după fiecare maniac care nu se lasă, după fiecare om care dă semne de instabilitate psihică.

Știi că și la teologie ca să fii admis din seminar (liceu) deci pe la 14 ani cls a 9-a, proba psihică e eliminatorie, cred că și la facultate, și la examenul de capacitate preoțească prin care se pot titulariza pe un post preoți trebuie să ai echilibru psihic.
Nici în mănăstire nu știu dacă sunt primiți indivizi care tulbură și nu au echilibru, eu am auzit că nu ar trece de perioada de probă.

Iar preoții sunt sau ar trebui să fie instruiți să recunoască o afectare psihică în momentul în care le vine cineva la discuții și spovedanie să înțeleagă ce jocuri are unul în cap, cum le învârte ca să nu fie păcăliți să creadă minciuni.

Și din cauza asta s-a distrus ce mai era măcar o idee ortodoxă de comunitate pe net, că nu poți să mai citești un fir de forum fără să fie îmbâcsit sau parazitat.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Deci, domnu' martalog invidia este un păcat grav in creștinism. Ajungi să ștergi pardoseala cu genunchii și cu coatele 2 săptămâni, iar cu lacrimile o lustruiești. Ai granit acasă? Că ți-ar fi mai usor:)
Vezi că au căzut în Vechiul Testament cu fața pe pardoseala

Cartea a doua Paralipomena (a doua a Cronicilor)
Capitolul 7
3. Și toți fiii lui Israel, văzând cum s-a coborât focul și slava Domnului peste templu, au căzut cu fața la pământ pe pardoseală, s-au închinat și au slăvit pe Domnul: "Că este bun, că în veac este mila Lui!"

Care e totuși contribuția ta pe forum, de când ai venit în afară de miștouri ? Ți-ai făcut cont ca să râzi sau să blasfemiezi cultul comemorării prezent în B.O.R. să-ți mai adaugi niște păcate ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 07.10.2021 at 21:11:39.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 07.10.2021, 21:44:40
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Tu ai văzut cum arăta forumul prin 2009-2014, ce discuții vii erau, câți oameni cu discernământ și care țineau dreapta credință erau pe forum, ce subiecte interesante erau ?

În opinia ta ce ar trebui să se discute pe un forum care se intitulează ortodox, care poate e sau era cândva o comunitate mare ?

Râsuri despre unii și alții, solicitări de donații în timp ce se râde că unul e ”skinat de bani”, paranoia vrăjitorească trecută la rubrica spiritualitate ortodoxă, sectarism de tot felul care înjură ideea de ierarhie pentru că nu le recunoaște poziționarea ?

N-am intrat pe un forum de alt tip sau de altă confesiune, dacă e ortodox înseamnă că mă interesează să citesc subiecte ortodoxe + subiecte despre oameni virtuoși (sportivi, artiști, intelectuali și oameni simpli care cred ori s-au ridicat și au făcut pocăință) + subiecte importante administrative/civice, care influențează viața creștină, nu deviații, nu divagații mă interesează păreri cât mai oficiale și adeverite de Sfinții Părinți, modele pe care le-ar da exemplu și Sfinții Părinți, atitudini civice la care și Sfinții Părinți ar îndemna.

Dacă erau astăzi Sfinții Părinți sau în vreo obște creștinească de prin secolul 4 dialogul între membri aveau astfel de dezlânări de la credință, erau oamenii atât de dezarticulați cum sunt în secolele acestea sau poporul drept credincios era ferm și avea conștiință dreaptă a predaniei ?

Tu ai văzut ce strict se moderează la părintele Petru Pruteanu forumul său, spunea un coleg mai demult că să-și facă Biserica un forum.

Eu cred că nici Patriarhia, nici Mitropolia Moldovei, care au o pondere nu-și asumă să facă un forum, nu pentru că nu ar avea bani de hosting ci pt că ar trebui să stea cineva 24/24 după fiecare batjocoritor care vine să facă mișto, după fiecare maniac care nu se lasă, după fiecare om care dă semne de instabilitate psihică.

Știi că și la teologie ca să fii admis din seminar (liceu) deci pe la 14 ani cls a 9-a, proba psihică e eliminatorie, cred că și la facultate, și la examenul de capacitate preoțească prin care se pot titulariza pe un post preoți trebuie să ai echilibru psihic.
Nici în mănăstire nu știu dacă sunt primiți indivizi care tulbură și nu au echilibru, eu am auzit că nu ar trece de perioada de probă.

Iar preoții sunt sau ar trebui să fie instruiți să recunoască o afectare psihică în momentul în care le vine cineva la discuții și spovedanie să înțeleagă ce jocuri are unul în cap, cum le învârte ca să nu fie păcăliți să creadă minciuni.

Și din cauza asta s-a distrus ce mai era măcar o idee ortodoxă de comunitate pe net, că nu poți să mai citești un fir de forum fără să fie îmbâcsit sau parazitat.



Vezi că au căzut în Vechiul Testament cu fața pe pardoseala

Cartea a doua Paralipomena (a doua a Cronicilor)
Capitolul 7
3. Și toți fiii lui Israel, văzând cum s-a coborât focul și slava Domnului peste templu, au căzut cu fața la pământ pe pardoseală, s-au închinat și au slăvit pe Domnul: "Că este bun, că în veac este mila Lui!"

Care e totuși contribuția ta pe forum, de când ai venit în afară de miștouri ? Ți-ai făcut cont ca să râzi sau să blasfemiezi cultul comemorării prezent în B.O.R. să-ți mai adaugi niște păcate ?
Da! Să fie xerox, asta vreau, mulțumesc!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 07.10.2021, 22:22:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul

P.S. Deja ați crescut ca valoare, v-am dat prea multă atenție.
Spuse mucea cu bodyguardul dupa el, infasurat in cuvinte frumoase pe care nu le intelege in timp ce arunca amenintari cu bataia si cu ruptul gurii.

Culege-ti pantalonii domnule filosof, esti cu pantalonii in vine, si nu iti mai da aere de superioritate, in timp ce ai apucaturi de smardoi.

Infasuratul in cuvinte frumoase, dar cand nu zici nimic, nu este decat un balon desumflat, pe care incerci sa il umpli de cuvinte. Dar pt ca nu are intelepciune tot balon gol o sa fiu.

Mai usor cu aerele de superioritate, pana acum esti doar mediocritate de strada.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 07.10.2021, 22:24:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Vezi dumneata domnule @gpalama, nu te judec, nu te osandesc, nu am mintea rea si nu sunt rau cu tine si cu altii ci iata te caracterizeaza faptele tale si altii ti le prezinta succint in speranta ca ai decenta sa-ti dai seama cine esti si sa te opresti din furiile pripite si razbunarile pe sfinvers.

Dragule, se poate face cu usurinta o analiza statistica pe cateva posturi ale tale pentruȘ

1. vocabular - cuvinte folosite mediu
2. idei - de acuzare, osandire
3. patologie generala - ca esti intr-o zona psihologica bolnava

Dragula, statistica vorbeste pentru tine, nu eu. Esti intr-o zona de patologie.

Mai usor cu scosul paielor din ochii altora, ca barnele tale lasate prin toate posturile, prin vocabular si statistica +90% bolnava te acuza.

Vezi tu Moroncele, ca fiecare isi are nasul si in viata e bine sa fim la locul nostru...


Moroncele, tu esti NIPist. Educatia NIP consta in trei 3 piloni, pe care ii are orice secta:

1. Ceilalti E RAI
2. Secta E BUNI
3. Totul e rau si trebuie osandit.

Sectele invata un vocabular toxic si o mentalitate specifica, regasita la tine integral. Vezi ca in secta aia nu ai invatat doar "credinta" ci ai invatat "mentalitatea sectara", una toxica.

Celmai rau este ca nu te uiti la ce lasi in urma, si crezi ca daca lasi o dara toxica de care te acuza totii, o toxicitate bolnava iesita dincomportamentul si educatia sectara pecare si tu si toti sectarii o au, crezi ca esti normal.

Dragule, vezi-ti putin patologia pe care ti-o arata cu totii pe aici in diferite forme, ca noi nu iti zicem de rau.

Vezi ca dupa ce ai bagat gaz sectar in tine, normal la cap nu mai esti. De asta produci chestii la intamplare. Scoti din tine borhot teologic. Mizerii si refulare.

Last edited by gpalama; 07.10.2021 at 22:27:34.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.10.2021, 22:30:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Da! Să fie xerox, asta vreau, mulțumesc!
Adică xerox de la filosofi precum Nietzsche și alții așa de-a valma.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 07.10.2021, 22:30:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Si catre Smardoiasul Filosof, Akka Nietzche.

Draga Smardoiasul Filosof,

Cand rabufneste propriul eu din tine, si se vede, si da pe dinafara tot infantilismul si puerilismul tau, in posturi de tipul "sa mor eu ca pun bodyguardul", care te arata la un nivel adolescentin de baiat de bani gata, atunci ar trebui sa te masori pe tine ca om.

Ar trebui sa ai o discutie serioasa cu unul mai matur - gen taica-tu, sa te puna pe picioare ca om. Sa stai un timp langa el.

De ce nu-i sugerezi lui taica-tu sa te tina langa el, pare om cu minte, te invata cum se fac lucrurile inviata.

Cu dorinta de a-ti transmite putina intelepciune si revenire la un fagas pe care sa inveti intelepciunea,
Al tau cu sinceritate,
Eu
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.10.2021, 13:49:15
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
... sectarism de tot felul care înjură ideea de ierarhie pentru că nu le recunoaște poziționarea ?
Stiu ca la mine te referi, ca nu ai la cine din moment ce nu am ramas pe aici decat vreo 10 negri mititei.

NU INJUR IERARHIA!!!... si nici ideea de ierarhie ci v-am zis ca voi nu pricepeti ortodoxia caci in Cer cu cat este cineva mai mic si mai Adevarat cu atat este mai mare si cu cat esti mai mare si mai mincinos cu atat esti mai mic! (”Adriane nici nu stii cat de mic incepi sa fii!” vorba marinarului.)

Iar Domnul asa a intemeiat Biserica Sa precum in Cer asa si pe Pamant: ”Cine este intre voi cel mai mic si slujitorul tuturor Acela sa fie mai Marele vostru.”

”Daca vreti si credeti ca puteti bea paharul pe care Il beau Eu si sa va botezati cu botezul cu care ma botez EU atunci botezati-va si beti paharul dar ca sa stea cineva de-a dreapta si de-a stanga Mea cand voi veni intru Imparatia Mea asta este a Tatalui si nu pot Eu sa promit si sa dau de la Mine.”
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.10.2021 at 14:25:46.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare