Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2012, 16:48:24
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum ne adresam monahilor?

De multe ori cand merg la manastiri vreau sa vb cu monahii si nu stiu cum sa ma adresez lor daca nu sunt ieromonahi.La manastirile de maici e mai simplu te adresezi cu "maica",cum e la barbati?Ai voie sa vb cu ei,sa le pui intrebari,am vb cu un monah odata care mi-a pus niste intrebari f tehnice care m-au descurajat......cred ca l-am deranjat nu stiu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2012, 17:06:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu ma adresez cu "parinte",e cel mai bine. Poti discuta si cu monahii,nu vad care e problema. Multi sunt foarte iscusiti sa stii.

Doamne-ajuta!

Last edited by Raoul; 30.01.2012 at 17:08:14.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2012, 17:17:27
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
am vb cu un monah odata care mi-a pus niste intrebari f tehnice care m-au descurajat......
Poti sa ne spui ce anume te intrebat?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2012, 19:41:42
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Poti sa ne spui ce anume te intrebat?
M-a intrebat daca sunt credincioasa,cate evanghelii sunt,in ce zi a fost creat pamantul,animalele ,multe nu-mi mai amintesc exact,daca le revad acum par banale,oricum ne-a trimis sa mai citim ,sa ne mai pregatim,prietena mea s-a suparat eu nu ,chiar mi-am dat seama ca uitasem anumite lucruri...mi-a facut o impresie buna,parea f destept insa parca era un zid intre noi si el,adica niste femei ii puneau niste intrebari si el ne-a asezat la locul nostru,nu parea sa-i faca placere asta,poate era bolnav nu stiu.As vrea sa mai vb cu el,insa nu stiu cum il cheama.

Da cu parinte,e cel mai indreptatit sa zicem.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2012, 19:47:43
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oricum,parerea mea e ca e mai frumos la manastirile de barbati decat la cele de femei,ei par(poate generalizez acum) mai preocupati de rugaciune,introspectie,de cele duhovnicesti decat maicile,par mai liberi.Maicile au f multe responsabilitati,adica aspectul exterior al lucrurilor trebuie sa fie perfect,ascultarea la fel,tinuta,bucatareala etc

Florina, frumos e acolo unde se implinesc randuielile. Si am intalnit cateva manastiri care erau minunate din acest punct de vedere.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2012, 20:07:32
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
M-a intrebat daca sunt credincioasa,cate evanghelii sunt,in ce zi a fost creat pamantul,animalele ,multe nu-mi mai amintesc exact,daca le revad acum par banale,oricum ne-a trimis sa mai citim ,sa ne mai pregatim,prietena mea s-a suparat eu nu ,chiar mi-am dat seama ca uitasem anumite lucruri...mi-a facut o impresie buna,parea f destept insa parca era un zid intre noi si el,adica niste femei ii puneau niste intrebari si el ne-a asezat la locul nostru,nu parea sa-i faca placere asta,poate era bolnav nu stiu.As vrea sa mai vb cu el,insa nu stiu cum il cheama.

Da cu parinte,e cel mai indreptatit sa zicem.
nu cred ca a avut o atitudine potrivita cu statusul sau !

din pacate si in domeniul monahilor, se verifica dictonul : "Multi chemati,putini alesi ! "

sa nu credem ca orce nenorocit care nu care ce manca in viata reala si se refugiza de foame in manastire, poate fi un sfant imbracat in negru ,de la care sa primim sfaturi de viata !

eu am umblat in manastiri si cunosc fenomenul...crede-ma...as indrazni sa zic, ca doar jumate din monahii unei manastiri sunt acoo din vocatie, rstul...sunt din ne-vocatie, adica si-au ratat cariera, mai bine sa-r reintoarece in viata civila !
insa jumatatea buna, merita respect infinit !!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.01.2012, 22:44:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ciudat,unde merg eu la manastire toti calugarii aveau o cariera,ca sa spun asa,cam toti au facultati etc. insa au lasat tot pentru Hristos!

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2012, 22:56:34
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
M-a intrebat daca sunt credincioasa,cate evanghelii sunt,in ce zi a fost creat pamantul,animalele ,multe nu-mi mai amintesc exact,daca le revad acum par banale,oricum ne-a trimis sa mai citim ,sa ne mai pregatim,prietena mea s-a suparat eu nu ,chiar mi-am dat seama ca uitasem anumite lucruri...mi-a facut o impresie buna,parea f destept insa parca era un zid intre noi si el,adica niste femei ii puneau niste intrebari si el ne-a asezat la locul nostru,nu parea sa-i faca placere asta,poate era bolnav nu stiu.As vrea sa mai vb cu el,insa nu stiu cum il cheama.

Da cu parinte,e cel mai indreptatit sa zicem.
Multa lume nu ar fi de acord cu asta, dar eu nu consider ca a gresit neaparat. Ar fi mult de explicat si daca detaliez s-ar putea sa fiu inteles gresit chiar mai mult. Dar exista multi oameni care se duc la manastiri din superstitie sau ca sa viziteze manastirea. Nu asta e rolul comunicatii respective sa o faca pe ghizii turistici pentru toti curiosii sa pentru toti cei care cauta solutii miraculoase. Unii merg la manastire total nepregatiti, care nu stiu nimic despre credinta si ar vrea ca cineva sa ii primeasca cu bratele deschise. Asta e cam dificil.
E doar o parere.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.01.2012, 12:39:31
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Multa lume nu ar fi de acord cu asta, dar eu nu consider ca a gresit neaparat. Ar fi mult de explicat si daca detaliez s-ar putea sa fiu inteles gresit chiar mai mult. Dar exista multi oameni care se duc la manastiri din superstitie sau ca sa viziteze manastirea. Nu asta e rolul comunicatii respective sa o faca pe ghizii turistici pentru toti curiosii sa pentru toti cei care cauta solutii miraculoase. Unii merg la manastire total nepregatiti, care nu stiu nimic despre credinta si ar vrea ca cineva sa ii primeasca cu bratele deschise. Asta e cam dificil.
E doar o parere.
Asa e Lucian,vin tot felul de oameni cu diferite probleme care vor un ajutor imediat,ei nu au cum sa-si dea seama care ,ce ,cum......sunt si ei oameni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2012, 14:51:50
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru fratii din manastire contactul cu femeile, oricat de decent imbracate ar fi ele, este o chestiune extrem de delicata deoarece se numara printre punctele sensibile pe care diavolul le ataca cu cea mai mare violenta. Desi sunt anumiti ieromonahi care spovedesc femei si nu se vatama in nici un fel, pentru majoritatea calugarilor, contactul cu femeile presupune un efort iesit din comun din partea lor de a se feri de vatamare....asta datorita razboiului cumplit cu care sunt luptati pe latura asta....am intalnit multe femei care ii judeca aspru cum ca sunt nepoliticosi ori lipsitit de omenie dar in realitate asprimea lor are cu totul alta cauza....nu prea e on-topic dar reactia nepotrivita a calugarului respectiv mi-a amintit de treaba asta.

Last edited by VladCat; 31.01.2012 at 14:53:53.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Antonie- parintele monahilor georgeval Diverse Sarbatori 11 03.02.2013 00:21:56
Prigonirea monahilor din Sf. Munte de catre Patriarhia de Constantinopol razvan.mn Resurse ortodoxe on-line 21 11.04.2010 21:32:32
Scrisoare a Monahilor Sfantului Schit Romanesc LACU (M. ATHOS)-RĂSCUMPĂRAȚI VREMEA razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 1 27.01.2009 19:40:29
POZITIA MONAHILOR ATHONITI FATA DE PATRIARHUL razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 22.12.2008 14:03:29