Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 24.11.2010, 17:26:55
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Vedeti ce poate sa scrie Albert Pike de a fost mason de gradul 33 in cartea sa "Dogma and morals":
"We are constrained to confess it to be true, that men, in this Age of Iron, worship gods of wood and iron and brass, the work of their own hands. The Steam-Engine is the pre-eminent god of the nineteenth century, whose idolaters are everywhere, and those, who wield its tremendous power securely account themselves gods, everywhere in the
civilized world."
(ca sa vedeti ce sorginte au ideile astea care zic ca e "anticrestineste" sa folosesti telefonul mobil,internetul,curentul electric etc;pe atunci zice de motorul cu abur ca acea tehnologie se daduse de preabunul Dumnezeu oamenilor in acea vreme,era foarte moderna atunci.)
!
Da si ce-i cu acest discurs sterp? Preferi sa ne intoarcel la epoca de piatra si sa traim in pesteri. Gindeste-te ca acum la 30 de ani ai fi fost deja mort de frig, mizerie, inanitie.
La asta vrei sa te intorci. Sa stii ca de unul singur poti si acum sa o faci, sa pleci undeva in salbaticie.

Uite tocmai au anuntat rusii despre salvarea unui grup de ortodocsi fanatici care acum 4 ani s-au retras in Taiga pentru a se "salva" de Apocalipsa care venea in mintea parintelui lor. 5 dintre ei au murit de foame si frig, altii au fugit care incotro si au ramas vre-o 6-7 de incrincenati impreuna cu Batiuska care intr-un final au fost salvati acum de autoritati inainte de iarna naprasnica care se apropie.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 24.11.2010, 22:26:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da si ce-i cu acest discurs sterp? Preferi sa ne intoarcel la epoca de piatra si sa traim in pesteri. Gindeste-te ca acum la 30 de ani ai fi fost deja mort de frig, mizerie, inanitie.
La asta vrei sa te intorci. Sa stii ca de unul singur poti si acum sa o faci, sa pleci undeva in salbaticie.

Uite tocmai au anuntat rusii despre salvarea unui grup de ortodocsi fanatici care acum 4 ani s-au retras in Taiga pentru a se "salva" de Apocalipsa care venea in mintea parintelui lor. 5 dintre ei au murit de foame si frig, altii au fugit care incotro si au ramas vre-o 6-7 de incrincenati impreuna cu Batiuska care intr-un final au fost salvati acum de autoritati inainte de iarna naprasnica care se apropie.
Mai frate Andrei cred ca nu ai inteles citatul acela ,ce il inseala dracii pe Albert Pike,de era mason de grad 33 sa scrie:
"
"We are constrained to confess it to be true, that men, in this Age of Iron, worship gods of wood and iron and brass, the work of their own hands. The Steam-Engine is the pre-eminent god of the nineteenth century, whose idolaters are everywhere, and those, who wield its tremendous power securely account themselves gods, everywhere in the
civilized world."
"
Si o traducere aproximativa:
"Suntem constransi sa marturisim ca este adevarat ca oamenii in aceasta epoca a fierului adora dumnezei din lemn si fier si alama lucrul propriilor lor maini.Motorul cu abur este primul dumnezeu al secolului 19,ai carui (adoratori) idolatri sunt peste tot si cei care ii folosesc extraordinara putere se asigura pe ei ca dumnezei,peste tot in lumea civilizata".

Din cate imi pare mie pe Albert Pike il inselau dracii sa sugereze ca tehnica,tehnologia,descoperirile stiintifice cu care binecuvanteaza preabunul Dumnezeu lumea ar fi rele,ca tehnica,tehnologia ar desparti pe oameni de Dumnezeu.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 24.11.2010, 22:47:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=mihailt;307541]Mai frate Andrei cred ca nu ai inteles citatul acela ,ce il inseala dracii pe Albert Pike,de era mason de grad 33 sa scrie:
QUOTE]

Bun, acum am inteles, insa vezi tu vre-un om de afaceri mason sau vre-un medic sa stea departe de cele enumerate de cel de mai sus?

Sa fim seriosi,..acestea sunt doar vorbe aruncate la plesneala pentru efect artistic si oratoric in public care le emit toate religiile si nu merita atentie.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 24.11.2010, 23:19:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Andrei pai aceea e invatatura de la gradul 32,ultimul grad unde se face o initiere masonica si nu se stie daca toti masonii folosesc cartea lui Albert Pike.
(gradul 33 e cel mai mare grad si se acorda de nu stiu ce comitete masonice masonilor de grad 32 cu merite deosebite).
Pai stai mai frate cand dracii inseala pe cei din guvernul Romaniei de a reduce salariile invatatorilor de a ajuns un invatator debutant sa aibe 440 ron net,masoneria ce face,vine sa spuna "nu e bine asa ceva"?
Nicidecum.
Dl Chirovici fost mare maestru al MLNR da interviuri in nu stiu ce ziar,asta in august anul acesta,unde zice ca la romani evaziunea fiscala e sport national si ce il mai inseala dracii sa zica pe acolo.

Tot in cartea mentionata inainte mai scrie asa:
La gradele inferioare masonii sunt invatati ca masoneria doreste sa faca "egalitate,libertate,fraternitate" intre oameni.Dar Albert Pike zice ca la gradele inferioare numite "blue masonry" adeptul nu afla nimic despre ce i se va spune la gradele superioare si ca e facut sa creada ca va afla altceva decat ce va afla de fapt.

La gradul 32 gata cu "egalitate,libertate fraternitate" acum adeptul afla ca nu se poate ca in omenire sa nu existe rau si nefericire.Ca Dumnezeu e drept si milostiv (inteles aceasta intr-un mod ciudat),ca nu exista draci etc si alte absurditati de inseala duhurile rele sa le creada pe masoni.

Vezi pe wikipedia dracii inselau pe Albert Pike sa sustina sclavagismul:
http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_...ilitary_career
"He returned to Arkansas in 1857, gaining some amount of prominence in the legal field and becoming an advocate of slavery".
(in 1859 Albert Pike a devenit cnf wikipedia : "Sovereign Grand Commander of the Scottish Rite's Southern Jurisdiction").

Nu pare clar mai frate ca un om care ar sustine "libertate egalitate fraternitate" nu are cum sa sustina sclavagismul,ca doar sclavia este tocmai privarea de libertate?

Libertate egalitate fraternitate sustine Dumnezeu Preasfanta Treime intre oameni,ca Dumnezeu Iisus Hristos a spus:
"8.Voi însă să nu vă numiți rabi, că unul este Învățătorul vostru: Hristos, iar voi toți sunteți frați.
...
10.Nici învățători să nu vă numiți, că Învățătorul vostru este unul: Hristos.
11.Și care este mai mare între voi să fie slujitorul vostru.
"
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 29.11.2010, 10:43:03
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iata ce cauta articol am gasit!

http://eufrosin.wordpress.com/2010/0...lesul-tuturor/
Reply With Quote
  #136  
Vechi 01.01.2011, 23:02:05
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

http://deconspirareafrancmasoneriei.wordpress.com/
E un site destul de bun, zic eu. Să ne apere Dumnezeu de masonerie, de sioniști și de mașinăriile lor de război: SUA, UE, NATO.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 01.01.2011, 23:04:05
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Am auzit cum că și Gigi Becali ar fi fost racolat de masonerie...Știe cineva ceva mai concret despre acest lucru?
Reply With Quote
  #138  
Vechi 02.01.2011, 15:02:01
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Astea toate vin din ingimfarea noastra si puternicul simt al importantei DE SINE!!! tipic balcanic..opus smereniei
Și din faptul că mereu trebuie să existe un țap ispășitor pentru ce nu ne merge nouă bine. Ori sunt de vină masonii, ori americanii. Poate că or face și ei rău, nu știu, dar și noi exagerăm.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 02.01.2011, 15:29:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pe scurt...

Racolarea masonilor se face dintre persoanele cu bani,functii sau excedent de materie cenusie (chiar daca nu au bani sau functii).
Cunosc personal multi masoni si multi dintre ei imi sunt amici.Niciunul nu musca,nu se transforma in varcolac cand e luna plina si nici nu umbla cu crucea intoarsa pe sub camasa! Am fost deseori si la Balurile Rotary .Desi se spune ca Rotary si francmasoneria sunt fetetele aceleiasi puteri, pot spune ca la Balurile Rotary sunt doar actiuni de caritate.Nu se promoveaza nimic altceva decat iubirea pentru aproapele,milostenia..
Ce mai stiu e ca locul unde se intalnesc chiar il numesc "templu", nu e o expresie fictiva..
Ceea ce mi se pare mie ciudat,chiar macabru, sunt initierile care se fac in francmasonerie...ritualurile alea mie nu-mi plac deloc cum se desfasoara...si tinand cont de faptul ca stiu doar ce POT masonii sa povesteasca,nu-mi suna bine deloc.....:-)
Reply With Quote
  #140  
Vechi 02.01.2011, 15:33:39
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ceea ce mi se pare mie ciudat,chiar macabru, sunt initierile care se fac in francmasonerie...ritualurile alea mie nu-mi plac deloc cum se desfasoara...si tinand cont de faptul ca stiu doar ce POT masonii sa povesteasca,nu-mi suna bine deloc.....:-)
M-ai făcut curioasă, cum sunt inițierile?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ECUMENISMUL SI MASONII ivasile Stiri, actualitati, anunturi 27 15.04.2014 21:45:16
Dusmanie si dusmani cristiboss56 Generalitati 131 24.10.2012 15:06:15
Masonii andipanda Generalitati 11 19.05.2011 15:31:01
Iubire de dusmani... pana unde? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 8 06.01.2011 21:52:55
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12