Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.06.2009, 13:06:10
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

ar să revin la dulcea mea Nectarie, cu câteva remarci: o privesc și nu mă mai satur. Nu pentru că îi sunt mamă, ci asta o spun toți cei cu care ne întâlnim. Sper să nu fiu prea îndrăzneață dacă afirm că chipul ei are multe în comun cu chipul Sfântului Nectarie: ochii mari, albaștri, extrem de blânzi, sprânceana stângă mai coborâtă decât cea dreaptă, zâmbetul galeș și suav. “Copiii <> sunt cei mai reușiți” – mi-a șoptit odată un preot sibian, tată a 5 copii excepționali, iar Nectaria a certificat acest lucru. Dumnezeu nu greșește niciodată cu noi, dar noi adesea... Dar noi adesea și iremediabil. Dacă aș fi ascultat de primul glas, aș fi pierdut o comoară mai scumpă decât tot pamântul cu toate bogățiile lui. Dacă aș fi acceptat condamnabila operație și nu mi-aș fi pus nădejdea în Atotputernicul Dumnezeu, Nectaria acum nu ar mai fi fost. În prezent nu mi-aș mai fi îndulcit văzul, auzul, mintea și sufletul cu “mierea” îngerească a acestei “albinuțe”, ci m-ar fi așteptat, fără să știu, “cupa” plină de “fiere” a Judecății de pe urmă. Slavă Preabunului Dumnezeu, sfinților Săi și îndeosebi Sfântului Nectarie că nu m-au lasat să cad în ispită!

Am amintit mai sus de o altă minune a Sfântului Nectarie și nu numai a Sfântului Nectarie, ci și a Sfinților Rafail, Nicolae și Irina: tămăduirea primei noastre fetițe, Anastasia, diagnosticată de la vârsta de 2 ani cu megadori colon și constipație cronică. Clismele regulate pe care am fost nevoiți să i le facem tot la 2-3 zile timp de 1 an o înspăimântau și o aduceau într-o stare critică, cu transpirații abundente, tremurături, urlete, lacrimi etc. Supozitoarele cu glicerină nu-și mai făceau de mult efectul. Pe 27 aprilie 2004 am consultat un medic naturist din București, după care am fost și la racla cu moaștele Sfântului Nectarie de la mânăstirea Radu Vodă. De această dată Dumnezeu ne-a pus credința la încercare. Minunea întârzia. Au trecut câteva zile. Eram abătuți și nedumeriți. Am citit de câteva ori, împreună cu fetița, Acatistul Sfântului Nectarie și Paraclisul Sfinților Rafail, Nicolae și Irina. Aflasem de curând că Sfântul Rafail a vindecat o femeie care suferea de constipație cronică și că Sfântul Nectarie “se pricepea” și la boli intestinale. În marțea luminată, a 3-a zi de Paști, când sunt sărbătoriți Sfinții Rafail, Nicolae și Irina, Anastasia a făcut la oliță fără nici o intervenție din partea noastră. Nici nu apucasem să-i administrăm tratamentul prescris de doctor. Am să redau cu exactitate dialogul pe care Anastasia l-a avut în februarie 2005 cu sora mea cea mică și pe care l-am notat imediat:

N: - Am auzit că ai facut la oliță. Vezi că te-au ajutat sfinții dacă te-ai rugat?
A: - Da! Am visat că a venit la mine și m-a ajutat să fac și m-a împins așa: hmmm!
N: - Cine a venit la tine?
A: - Sfântul Lafail!
N: - Și cum arăta?
A: - Avea barbă lungă!
N: - Era mic sau înalt?
A: - Înalt!
N: - Și cum era îmbrăcat?
A: - Ca tati!
(....)
N: - Ia să vedem, care din aceasta icoană?
A: - El! (l-a arătat exact pe Sfântul Rafail).

Se pare că sfinții lucrează și “în echipă”. Nu pentru că nu ar fi în stare să se “descurce” individual, ci pentru că le place smerenia, conlucrarea prietenească, intercomuniunea, ca unii ce sunt părtași ai Sfintei Treimi – “structura supremei iubiri”.

Și în anul acesta (2006) Sfântul Nectarie ne-a avut sub oblăduirea sa. În luna iunie ne aflam în stațiunea Govora. Doamna doctor R.I. ne-a primit ca și cum ne-ar fi cunoscut de când lumea. Asistenta dânsei era însărcinată; mai avea câteva zile și trebuia să nască. Amabilitatea amândurora ne-a încurajat să orientăm discuția spre tarâmul duhovnicesc al credinței. Le-am povestit propria experiență cu Sfântul Nectarie, sfătuind-o în special pe doamna asistentă să-l cheme în ajutor la naștere. Și pentru ca să se convingă de cele spuse, le-am dăruit câte o carte cu viața, minunile și Acatistul Sfântului. Apoi am urcat cu fetițele cele mari la ultimul etaj. În ziua aceea mai aveam de făcut încă o procedură. Dar înainte de a o finaliza, din ispita și răutatea diavolului care n-a suportat propovăduirea noastră, fetițele au ieșit cu un minut mai repede. Am auzit în curând țipete și inima mi-a fost cuprinsă de neliniște. Presimțeam că s-a întâmplat ceva rău. Când am coborât, Daria se afla în brațele unei femei care împreună cu doamna doctor R.I. ne-au spus, speriate, că fetița a alunecat pe scări și s-a rostogolit de sus până la parter întocmai “ca un dovleac” și, spre marea lor surprindere, n-a pățit nimic. Eu însămi am pipăit-o, am scuturat-o, am întors-o “pe toate părțile”: nici o lovitură, nici o vânătaie. Când am părăsit incinta spitalului, a început să zburde ca de obicei. Am ajuns în parc ca să ne întâlnim cu mama, care o avea în grijă pe Nectaria. Și mama era oarecum tulburată. Ce se întâmplase? În același timp în care Daria căzuse, în căruciorul în care dormea Nectaria era gata-gata să intre o mașină care virase foarte aproape de banca pe care stătea mama. Câțiva centimetri în plus și accidentul era inevitabil. Ne-a păzit însă Sfântul Nectarie, drept mulțumire....

Și încă ceva foarte important: 7 luni de zile Nectaria nu dormea noaptea, iar ziua dormea doar 15-20 de minute. I-am administrat și Romergan, dar degeaba. Căpătasem o oboseală cronică, vecină cu nebunia. Nu știam ce are. Mă scula din oră-n ora, certându-mă parcă... Cauza? Am făgăduit CEVA și nu m-am ținut de cuvânt, amânând în permanență din diverse motive. În momentul în care am început să scriu, Nectaria a început să doarmă. Concluzia? FĂGĂDUINȚELE FĂCUTE SFINȚILOR TREBUIESC ÎNDEPLINITE IMEDIAT, altfel apar atenționările.
Binecuvântat ești Doamne, învață-ne pe noi îndreptările Tale! Amin.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.06.2009, 22:19:10
LizaSD LizaSD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2009
Mesaje: 2
Implicit Vreau sa multumesc Sfantului Nectarie

Ma bucur ca intr-un moment dificil al vietii mele l-am descoperit pe Sfantul Nectarie.Si cum spunea cineva mai inainte El m-a cautat pe mine.Am aflat despre el de pe un forum culinar si era singura postare care facea referire la Sf Nectarie,o fata multumea Sfantului pentru ajutorul primit si asa am inceput sa citesc despre el,sa citesc acatistul si sa ma rog lui,sa merg la manastirea Negru Voda si pot sa zic cu mana pe inima ca este un loc unde ma duc cu drag.Imi place sa ascult acatistul audio si chiar ma simt mai aproape de Sfant.
Spre rusinea mea mergeam la biserica doar de Paste,ma rugam la Dumnezeu doar cand aveam probleme dar poate asa a vrut Dumnezeu sa-L regasesc punandu-ma la incercare pentru a nu stiu cata oara.Afland de Sfantul Nectarie si rugandu-ma lui am inceput sa cred in puterile lui Dumnezeu si ale Sfintilor care-I sunt alaturi.Plang de bucurie cand vad ca micile mele rugaminti la Sfantul Nectarie sunt ascultate si primesc raspuns.Cand simt ca ma prabusesc el ma ajuta sa ma ridic.Stiu ca o sa fie bine, am rabdare si incredere in Sfantul meu drag Nectarie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.06.2009, 00:24:48
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit minune

si eu vreau sa multumesc Sf.Nectarie, imi vine sa zambesc si sa tzopai de bucurie. Aseara citeam pe forum minunile savarsite de Sf. Nectarie, si ma minunam, si mai ales citesc ce a scris o doamna, a fost sa se roage sf.Nectarie, cu un sir lung de dorintze, am zambit, la fel aveam si eu o lista, si azi multumesc si eu la randul meu. Sa va povestesc, de o luna locuiesc cu viitorul meu sot in Germania, si ca orice cuplu normal, am inceput de la lingura si furculitza, stam cu inca un cuplu in apartament, aveam pana azi doua paturi o masa si un scaun. De cand am venit ma gandeam, la doua noptiere, o masuta pt laptop pe rotzi, un fotoliu, si inca un dulap gen servanta dar mai mic, ei bine, aseara rugandu-ma si eu la Sf. Nectarie, le-am gasit pe toate pe strazi, azi si toate arata noi. si astfel mi-am mobilat camera. Si am promis ca daca se va intampla azi o minune, voi scrie si eu pe forum. Multumesc Sf.Nectarie, si cu voia bunului dumnezeu, azi mi-am mobilat camera. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.06.2009, 23:41:33
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Chiar face minuni acest Sfant, nu l-am descoperit demult dar m-a ajutat !
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.07.2009, 16:32:47
nectariaminune nectariaminune is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 9
Implicit Iti multumesc Sf.Nectarie!

Iti multumesc Sf.Nectarie ca mi-ai ascultat rugaciunea pana acum, mare facator de minuni esti, si stiu ca ma vei ajuta si in continuare.
Rugati-va din toata inima si toate cele spre folos se vor implini, aveti incredere! Ce este cu neputinta la oameni este cu putinta la D-zeu si Sfintii Lui.
Doamne ajuta!
__________________
Cautam in tinuturi indepartate temple sfinte in care sa ne inchinam, dar locuim zi de zi in cel mai sfant dintre temple, si nu ne dam seama de aceasta. Suntem prea putin constienti ca propriul nostru trup este un templu in care salasluieste Duhul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.07.2009, 10:14:55
Stefania23 Stefania23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Mesaje: 1
Implicit Minunile Sf. Nectarie

Si eu ma numar printre cei care au simtit binefacerile Sf. Nectarie si asa, cum i-am promis Sfantului, am zis sa impartasesc si altora minunile savarsite de el.
De curand am citit, intamplator, pe net, un articol despre minunile pe care le infaptuieste Sf. Nectarie si despre biserica radu Voda din Bucuresti unde se afla o parte din moastele sale.
Cum de mai bine de un an si ceva de zile eu si sotul ne dorim foarte mult un copil, insa acesta intarzie sa apara, m-am hotarat sa merg la biserica Radu Voda si sa ma rog la Sf. Nectarie sa-mi daruiasca si mie un copil sanatos. M-am mai rugat printre altele sa ma ajute sa scap si de niste dureri de picioare foarte grave, care ma suparau de foarte mult timp. Cum langa racla cu moastele Sfantului se afla o candela cu ulei sfintit, l-am rugat pe parintele care se afla acolo sa-mi dea si mie, daca se poate putin ulei.
Seara m-am uns cu uleiul rspectiv pe picioare, in zona in care aveam durerile si mare mi-a fost mirarea cand am descoperit a doua zi ca in momentul in care imi incordez picioarele nu ma mai doar oasele, nu mai am acea durere care ma sageta de fiecare data cand incercam sa grabesc pasul, de exemplu. Mi-am dat si seara urmatoare cu ulei si durerile au disparut aproape complet.
Pentru mine, acesta este primul semna ca Sf. Nectarie mi-a ascultat rugaciunea si sunt convinsa ca in curand va veni si bebele mult asteptat. In plus, am inceput sa citesc acatistul Sfantului, in fiecare dimineata si seara si ma simt mult mai bine, starea mea de spirit este alta, sunt mult mai linistita, stresul acela ca nu vine bebe parca a disparut, nu mai plang. Tot ceea ce fac este sa ma rog la Sf. Nectarie sa-mi asculte rugaciunile.
Rugati-va la Sf. Nectarie si o sa vedeti ca sfantul va va asculta rugaciunile, iar minunile nu vor intarzia sa apara. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.07.2009, 22:37:30
oana_g78's Avatar
oana_g78 oana_g78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru oana_g78
Implicit ulei sfant

Citat:
În prealabil postat de nectariaminune Vezi mesajul
Iti multumesc Sf.Nectarie ca mi-ai ascultat rugaciunea pana acum, mare facator de minuni esti, si stiu ca ma vei ajuta si in continuare.
Rugati-va din toata inima si toate cele spre folos se vor implini, aveti incredere! Ce este cu neputinta la oameni este cu putinta la D-zeu si Sfintii Lui.
Doamne ajuta!
draga mea, cauta-ma, vreau sa iti daruiesc ceva.
adresa mea de messenger este oana_g78
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #48  
Vechi 02.08.2009, 00:03:14
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Minunile Sf Nectarie

Am promis Sfantului Nectarie ca daca ma v-a ajuta sa ma fac bine o sa fac public ajutorul pe care l-am primit.In urma cu doi ani au aparut problemele mele sanatate,operatii,spitalizari si parca nu se mai terminau.Tratam ceva si aparea altceva.Am inceput sa cer ajutorul Sfantului Nectarie,ma rugam asa cum stiam eu ,pacatoasa.M-am rugat si iar m-am rugat si minunile au inceput sa apara.Acum sunt un alt om,viata mea a capatat un alt sens,am alte prioritati si ma simt mult ,mult mai bine si asta datorita Sfantului Nectarie,sfantului meu drag si bun caruia in fiecare zi ii multumesc pentru ajutor si tot cred ca nu este de ajuns.Credinta este singura care ne poate salva.Sfantul Nectarie este mare iubitor de oameni si grabnic ajutator pentru cei aflati in necaz.Ii multumesc Sfantului Nectarie ca prin rugaciunile sale a mijlocit la Maica Domnului si la Domnul nostru Iisus Hristos,ca eu sa fiu azi bine ,eu si familia mea.Multumesc Tie Doamne,Maicii Domnului si Sfantului Nectarie.Ii multumesc si-l mai rog sa fie ocrotitorul ,aparatorul si indrumatorul meu.DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.08.2009, 20:16:50
ankmiha ankmiha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Mesaje: 2
Implicit Am avut si eu parte de ajutorul Sf. Nectarie

E greu sa-ti gasesti cuvintele atunci cand e vorba de o minune, eu insumi consider ca am avut parte de o mica minune din partea Sf. Nectarie. Am aflat de Sf Nectarie de cateva luni de cand sotul meu a inceput sa aiba probleme de sanatate si am inceput sa-i citesc acatistul. Inca din prima clipa am simtit o liniste sufleteasca si o mangaiere ca totul va fi bine. I-am citit si viata lui si am ramas profund impresionata precum si minunile savarsite de el. Cu voia lui Dumnezeu am reusit sa ajung la Bucuresti (cand am ajuns la manastire am simtit o mare liniste sufleteasca si o mare implinire) de unde am luat ulei sfintit de la candela ce arde la racla sfantului si m-am si bucurat de ajutorul lui.
II citisem de curand de pe net cateva minuni si in mintea mea cea pacatoasa ma intrebam "oare sunt adevarate acele minuni?" caci eu aveam si eu cateva probleme de sanatate si sotul la fel si ma rugam lui si nu vedeam nici un remediu (pacatoasa cum sunt m-am indoit si-mi pare nespus de rau). In seara aceea mi s-a facut rau am facut febra mare si eram si singura acasa, sotul fiind internat in spital. Eram singura practic, dar am inceput sa ma rog sfantului si m-am miruit cu uleiul sfintit si m-am rugat si la Maica Domnului si la Bunul Dumnezeu sa-mi ajute mie si sa faca asa cum mi-e mie credinta. Si nici in jumate de ora a inceput sa-mi scada temperatura pana dimineata m-am facut bine. Eu consider ca daca am avea credinta macar cat un bob de mazare s-ar rezolva o parte din problemele noaste de zi cu zi. Sa nu va indoiti de minunile celor ce povestesc pt ca mare este Dumnezeu si sfintii alaturi de El si El ne ajuta chiar daca nu imediat, El stie cand sa intervina. In viata multe greutati intampina omul insa toate aceste greutati se spune ca sunt pt a ne intari in credinta si fericiti sunt cei care trec peste obstacolele vietii fara sa carteasca, eu una regret nespus ca am momente cand cad in deznadejde, datorita problemelor intampinate in viata care parca nu mai contenesc sa se rezolve, si ma rog sfantului sa ma intareasca in credinta, dragoste si nadejde, Asa sa ne ajute Dumnezeu!
II multumesc Sfantului Nectarie pentru ca mi-a ascultat rugaciunea si m-a facut bine chiar daca sunt pacatoasa si ma rog in continuare lui sa-mi ajute sa trec cu bine peste toate obstacolele vietii, si sa ne dea sanate tuturor.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.08.2009, 18:31:07
LizaSD LizaSD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2009
Mesaje: 2
Implicit

Revin ca sa multumesc Sf Nectarie ca m-a ajutat din nou.Am trecut printr-o perioada dificila aveam impresia ca toate numai mie m-i se intampla.Imi era foarte greu sa gasesc servici si ma rugam zilnic la Sf meu drag Nectarie.Minunea s-a intamplat cand ma asteptam mai putin, am primit un telefon de la o cunostinta sa ma intrebe daca nu vreau sa incep sa lucrez la ea.Era ceva nou pentru mine dar nu am mai stat sa ma gandesc am acceptat.Sunt 6 saptamani de atunci si simteam nevoia sa-i multumesc Sf Nectarie.Mergeam la manastirea Radu Voda sa-i multumesc pentru ajutorul dat dar trebuia sa spun si celorlati ca sa aiba incredere si credinta si sa se roage si sigur primesc ajutor de la Sfantul Nectarie.
Saptamana trecuta am avut un examen si l-am luat cu brio.M-am rugat Sf Nectarie si am primit ajutor.
Sa va ajute Dumnezeu si Sfantul Nectarie pe toti.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33