Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 05.02.2010, 16:07:27
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

[quote=sofiaiuga;125823]dar de ce nu se aprinde la toti ci numai la unii ,care si ei sau ele ramin surprinsi de faptul ca s-a prins la ei![/Q.....depinde unde ai cumparat lumanarile........................................ .........................
Reply With Quote
  #182  
Vechi 05.02.2010, 16:10:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Ar fi surprinzator sa stiti si parerea evreilor care vad acest lucru de sute de ani.Va spun eu...nu cred o iota nici ei si nici musulmanii.Un mare calif,imi scapa numele ,a vrut sa-si dea toata averea la saraci daca e adevarat,insa a descoperit ca e ceva aranjat si nu a mai vrut dupa aia.Daca cineva cred ,...e treaba lui ,dar eu nu cred in seriozitatea fenomenului si sant crestin.
Cate minuni nu au savarsit sfintii la cererea imparatilor persecutori- exemplu Sfantul Gheorghe, iar acestia tot nu au crezut, ba chiar s-au maniat. Sinaxarul este plin de dovezi. Asa ca daca un calif nu crede si nu si-a vandut averile nu inseamna ca minunea nu este adevarata.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 05.02.2010, 16:21:56
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Ar fi surprinzator sa stiti si parerea evreilor care vad acest lucru de sute de ani.Va spun eu...nu cred o iota nici ei si nici musulmanii.Un mare calif,imi scapa numele ,a vrut sa-si dea toata averea la saraci daca e adevarat,insa a descoperit ca e ceva aranjat si nu a mai vrut dupa aia.Daca cineva cred ,...e treaba lui ,dar eu nu cred in seriozitatea fenomenului si sant crestin.
Nu am fost la Ierusalim ca sa particip la aceasta minune. Nu am nici macar cunoscuti care sa-mi dea marturie despre ea. Totusi, imi este de ajuns traditia ortodoxa ce o confirma. Nu pot da crezare evreilor sau musulmanilor, care nicand nu o ar putea recunoaste.

Cred in marturia Sfintei Scripturi potrivit careia la moartea Mantuitorului catapeteasma templului s-a rupt, pamantul s-a cutremurat, mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor adormiti au inviat. Cred, de asemenea, ca la Invierea Domnului s-a facut cutremur mare, atunci cand ingerul Domnului a coborat din cer si a pravalit piatra mormantului.

De ce sa nu cred ca, an de an, de Sfintele Pasti, Dumnezeu ne pune inainte si aceasta minune?
Reply With Quote
  #184  
Vechi 05.02.2010, 21:35:36
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Ar fi surprinzator sa stiti si parerea evreilor care vad acest lucru de sute de ani.Va spun eu...nu cred o iota nici ei si nici musulmanii.Un mare calif,imi scapa numele ,a vrut sa-si dea toata averea la saraci daca e adevarat,insa a descoperit ca e ceva aranjat si nu a mai vrut dupa aia.Daca cineva cred ,...e treaba lui ,dar eu nu cred in seriozitatea fenomenului si sant crestin.
Esti crestin? Nu se prea vede, oricum, numai bine. :)
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #185  
Vechi 22.02.2010, 17:08:32
alexmohora alexmohora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 2
Implicit

Am citit aproape toate mesajele și salut pe toată lumea (este primul post pe acest forum).

Căutam altceva și am dat peste forum.

Am auzit de mai mult timo de acest fenomen, atunci am căutat filmulețe pe net să văd ce și cum. Recunosc că nu există nici un film clar care să surprindă fenomenul.

Am citit și sunt de acord cu scepticismul userului Scrabbel. Din punct de vedere logic, rațional are dreptate. Cel care afirmă că există ceva trebuie să argumenteze nu cel care nu crede. Exact ca în justiție - dacă acuzi pe cineva de crimă tu trebuie să dovedești nu cel care nu ”crede” în acuzația ta. La același gen de întrebări eu am primit răspunsuri de genul:

Creștinismul, ortodoxismul se bazează pe credință. Credință în sensul de încredere... avem încredere în ceea ce ne-au transmis înaintanșii că Isus a fost pe Pământ, că a înviat. Nu avem dovezi decât cuvântul părinților, bunicilor și așa mai departe.

Legat de partea cu focul de la Ierusalim... oricum, argumentând rațional, nu putem ajunge la a explica nimic din jurul nostru. Lucruri cu mult mai ”banale” cum ar fi nașterea unui copil nu le poate explica nici o teorie științifică. Știința constată niște fenomene, găsește legături între ele și legi ale fizicii dar nu le explică. Singura care le explică este credința în Dumnezeu. Aici găsim explicații privind de ce existăm, care este rostul nostru și așa mai departe.

Așadar, lumina de la Ierusalim nu este mai spectaculoasă, pentru mine, decât frunza unui pom, decât aerul pe care-l respirăm, decât mâncarea banală de zi cu zi. Faptul că suntem obișnuiți cu ele ne face să uităm că nu înțelegem nimic din lucrurile banale de zi cu zi.

Eu nu am nevoie să știu dacă lumina de la Ierusalim este o înșelătorie sau nu atâta timp cât nu datorită ei cred în Dumnezeu. Nu știu, dar cred, că fenomenul este real... adică am încredere.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 22.02.2010, 17:20:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Asa este si o strangere de mana poate echivala cu "a da" lumina cuiva. Si ce pacat ca dam mana cu altcineva doar intr-un mod mecanic.

Eu nu am ajuns la credinta pentru ca am vazut evenimentul de la Ierusalim. Si nici nu am sporit in credinta datorita lui. M-am bucurat ca exista acest eveniment pentru cei ce cauta minuni cu ochii trupesti.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 22.02.2010, 17:24:31
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
@mihai_1991, esti ratacit, departe de drumul spre lumina lui Dumnezeu.
Accepta pur si simplu ca este un fenomen divin, prin care puterile Tatalui Ceresc sunt aratate robilor sai. Aceste fenomene nu se discuta. Fie crezi, fie te duci si cauti atomi, quarci, leptoni sau alte prostii inventate de mintile pierdute.
Mai copii, ma faceti sa rad.
Cum adica sa accept pur si simplu? Chiar asa?
Dar de ce nu se discuta? Nu mai suntem in evul mediu.
Sa inteleg ca tu nu crezi in existenta atomilor?
Reply With Quote
  #188  
Vechi 22.02.2010, 17:36:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mariusica, nu trebuie sa razi. Trebuie sa dai un alt sens cautarii. Daca Il vei cauta pe Dumnezeu asa cum cauti un obiect ratacit prin casa, nu-L vei gasi. Dumnezeu nu se explica, se traieste. Pe Dumnezeu Il intalnesti in momentul in care vorbesti cu El, adica te rogi.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 22.02.2010, 17:38:28
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mariusica, nu trebuie sa razi. Trebuie sa dai un alt sens cautarii. Daca Il vei cauta pe Dumnezeu asa cum cauti un obiect ratacit prin casa, nu-L vei gasi. Pe Dumnezeu Il intalnesti in momentul in care vorbesti cu El, adica te rogi.
Ce ar trebui, dupa parerea ta sa fac pentru a-L cunoaste pe Dumnezeu?
Reply With Quote
  #190  
Vechi 22.02.2010, 17:51:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Ce ar trebui, dupa parerea ta sa fac pentru a-L cunoaste pe Dumnezeu?
Am spus la final, sa te rogi. Nu-L cunosti pe Dumnezeu citind dintr-o carte ca in El sunt Trei Persoane intr-o singura fiinta. E cel mult o cunoastere rationala, una care nu vine din traire, adica nu este vie. Noi de cele mai multe ori vorbim despre Dumnezeu din carti, adica din marturiile altora. E mai comod sa invat cateva citate, decat sa postesc, sa ma rog si sa ma impartasesc. Dumnezeu cere relatie, iar relatia presupune unire. Dumnezeu Se vrea prezent in tine. Dar nu intra decat daca I se deschide, nu da buzna. Iar daca ramanem doar la minte, la ratiune, avem toate sansele de a-L tine departe.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 21:24:58
Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor georgeval Teologie si Stiinta 25 25.11.2010 00:00:06
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 18:03:23
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 18:56:11