Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2006, 14:05:13
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Stateam zilele trecute cu vorba de cineva si m-a intrebat de Codul lui da Vinci. Era foarte complexata ca auzise o discutie intre "intelectuali" -pasamite- si ea nu stia despre ce e vorba. Am rugat-o sa nu se lase impresionata de fandoseala cu care unii incearca sa acopere niste gunoaie. Ca sa-i vin cumva in ajutor am cautat parerile unor intelectuali (fara ghilimele) si am gasit ceva ce poate va folosi si altora:
http://ro.altermedia.info/cultura/codul-lui-da-vinci-o-dilem-anticretin-i_2687.html
http://ro.altermedia.info/cultura/codul-lui-da-vinci-o-dilem-anticretin-ii_2846.html
Se pare ca serialul va continua.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.06.2006, 15:47:55
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

"Pentru ca iubesc mai mult intunericul decat Lumina" acesta este adevarul oamenii zilelor noastre PREFERA intunericul fiindca...Doamne iarta-ma ! Nu vreau sa judec pe nimeni; Ai mila, Te rog, de toti cei care au realizat aceasta pelicula ce nu merita vazuta si nici nu trebuie sa discutam despre ea.
TU esti Lumina lumii si ne indemni si pe noi sa fim asemeni Tie, nu ne lasa singuri, intareste genunchii nostri slabanogiti si sa mergem impreuna pe urmele Tale ! Doamne IIsuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii ! Invata-ne sa ii iubim pe cei care nu cunosc IUBIREA ADEVARATA! Nu ne lasa sa ridicam piatra, fiindca nu suntem mai buni ca ei, le avem si noi pe ale noastre! Iarta-ne si ajuta-ne Te rugam!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2007, 10:11:18
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Adevarata problema a acestei carti e faptul ca oamenii o iau in serios. Daca ar privi-o ca pe o carte pur fictionala nu ar mai aparea atata controverse; cat despre autor nu cred ca e satanist, cred ca a facut asta pentru a se imbogati pe seama unor oameni complet limitati
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2007, 19:12:03
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

A-l redefini pe Isus in termenii in care o fac eroii Codului lui da Vinci este, intr-adevar, un atac la adresa crestinismului in ceea ce este el mai profund. Doua lucruri trebuie sa faci ca sa vezi aceasta religie prabusindu-se: sa negi (sau, mai subtil: sa pui la indoiala) natura divina a lui Isus si sa negi autenticitatea Bibliei. In momentul in care ai pus in discutie caracterul de Cuvant revelat al Scripturii, te achiti cu varf si indesat de cele doua sarcini. Nu e nevoie de mai mult.

De ce ziceam ca e mai subtil sa pui la indoiala? Fiindca o contestare directa naste de obicei partizanate bine definite si o confruntare directa, in care avem sansa de a ne privi in fata adversarul. Indoiala ne indeamna sa cadem pe ganduri, in numele dorintei de adevar, luptandu-ne cu limitele propriei noastre cunoasteri si gandiri. Mai degraba decat certitudinea, dubiul este cel care ne caracterizeaza mai intai ca fiinte rationale. Lucru stiut inca de la Descartes. Or, cum sa te insinuezi mai bine intr-un suflet care se lupta cu propria sa necredinta. ("Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!") Ganditi-va numai la dimensiunea intrebarii: Daca e adevarat? Daca intr-adevar Isus e doar un om?!

De aceea, una dintre cele mai importante intrebari pe care le veti gasi in aceasta carte, formulata explicit sau prezenta implicit in fiecare dintre celelalte este: Ce inseamna sa fii crestin? Fiindca in romanul sau, Dan Brown ia crestinismul de un picior il intoarce cu capul in jos si-l scutura bine de toti argintii, ii scoate vesmintele croite pe seama lui de Dumnezeul biblic, ii asaza un coif incornorat pe cap, il imbraca in salvari si il pune sa citeasca in cafea si sa danseze in jurul focului. Si mai face ceva cu el, dar nu spui, ca mi-i rusine.

Asadar, ce inseamna sa fii crestin? Dincolo de instrumentele valoroase pe care ni le ofera Codul spart al lui da Vinci menite sa ne consolideze credinta in fata indoielii cu care ne asalteaza o lume a carei gandire a scapat de sub controlul oricaror exigente, gestul pe care il putem deprinde prin lectura acestei carti este acela de a ne intreba pe noi insine: Ce inseamna a fi crestin? Putem raspunde in fel si chip, insa raspunsul venit din partea noastra va fi intotdeauna partial. Partea cea mai concludenta a acestui raspuns are legatura cu insasi conditia noastra de oameni si se afla mai presus de noi, intrucat orice om onest va fi gata de a recunoaste ca realitatea lumii nu este epuizata de simturile si ratiunea noastra, nici impreuna, nici separat. Adevarul lumii il completeaza Cuvantul Altcuiva. Presupun ca stiti despre Cine vorbesc!



Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2007, 21:20:44
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atat cartea cat si filmul au la baza o idee gresita, aceea de relatie barbat-femeie dintre Iisus Hristos si Maria Magdalena. Daca diavolul a distrus sufletul si constiinta, Iisus Hristos a restaurat sufletul si constiinta omului.
Este stiut ca Iisus a alungat 7 diavoli din Maria Magdalena, deci e imposibil sa intineze ceea ce El Insusi a curatat, ceea ce El a restaurat.
Cum ideea care stat la baza intregii naratiuni este eronata, restul nu este decat fictiune, chiar daca actiunea este atribuita unor personaje istorice.
Filmul, desi realizat foarte bine din punct de vedere artistic, prezentand niste imagini exceptionale, nu poate fi catalogat altfel decat "de aventuri". Filmul, vazut prin aceasta prisma, nu poate fi nociv pentru spectatorul in cunostinta de cauza, dar poate totusi sa fie nociv pentru spectatorul neavizat.
Am auzit acum multi ani exprimata aceasta idee de catre un confrate, membru al bisericii adventiste. Mi s-a parut deja de atunci deplasata ideea, chiar daca inca nu eram crestina practicanta. Nici confratele nu avea de unde sti care e adevarul, de vreme ce ei nu folosesc scrierile Sfintilor Parinti ca ajutor pentru descoperirea si intelegerea adevarului, multumindu-se doar cu nivelul la care poate ajunge fiecare in parte.
Iata, deci, cat e Žde importanta imbogatirea cunoasterii noastre cu cunoasterea inaintasilor nostri, mult mai avansati si mult mai stiutori decat noi, ca sa nu facem greseala de a cobora divinul la nivelul intelegerii noatre ci sa marim intelegerea noastra si sa primim macar o mica parte din intelepciunea divina.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2007, 11:31:09
Agatha Agatha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Adevarata problema a acestei carti e faptul ca oamenii o iau in serios. Daca ar privi-o ca pe o carte pur fictionala nu ar mai aparea atata controverse; cat despre autor nu cred ca e satanist, cred ca a facut asta pentru a se imbogati pe seama unor oameni complet limitati
Exact.Stia ca se va vinde bine deoarece pune la indoiala tot ce se stie pana in momentul de fata.A mizat pe minte inchisa si a castigat:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2007, 03:11:23
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

am citit si eu cate ceva despre aceasta pelicula si am vazut cateva imagini. Dar m-a lasat rece si in acelas timp m-a socat...Chiar am vazut intro emisiune ca si americanii sunt dezamagiti de aceasta pelicula. Nici nu vreau sa stiu mai multe despre ea. Acum lumea e cu susul in jos, lumea se strica tot mai mult iar antihrist a inceput sa-si faca lucrarea. Observ ca si pe forumurile crestine apar tot felul de persoane cica cauta adevarul si de fapt incearca sa-i ameteasca pe incepatorii in ortodoxie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Codul lui Oreste OmuBun Stiri, actualitati, anunturi 136 04.02.2011 08:19:48
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Codul lui Da Vinci... anyyacory Despre Biserica Ortodoxa in general 99 09.07.2008 08:28:39
Carte Da Vinci scristim Stiri, actualitati, anunturi 1 20.11.2007 19:00:53