Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 10.07.2011, 17:54:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu sunt șofer și nu mă pricep prea bine să-ți dau indicații. Dar am găsit o hartă interactivă care mi se pare foarte bună aici.

Trebuie să introduci punctul de plecare A (Constanța), punctul de sosire B: Mănăstirea Radu Vodă, apoi apeși pe „următorul” și îți va indica ruta. În partea stângă apare în detaliu fiecare punct de pe traseu. Dacă faci clic pe ele, îți prezintă harta detaliată a punctului. Sper să te descurci
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #542  
Vechi 12.07.2011, 10:58:15
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Am o intrebare dragi prieteni intru credinta.
Vreau sa ajung dupa cum unii stiti si eu vara asta la Manastirea ''Radu Voda''.Intrebarea e:Cum e programul celor de la ''Radu Voda''?Eu vreau sa ma inchin moastelor Sfantului meu ocrotitor Sf Nectarie si vreau sa iau si mir si ceva lucruri de folos de acolo de la magazin.In ce zi sa ajung?Cum imi recomandati?Cand pot intra fara ce cei de acolo sa aiba treaba?
Multumesc mult.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #543  
Vechi 13.07.2011, 14:33:07
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am o intrebare dragi prieteni intru credinta.
Vreau sa ajung dupa cum unii stiti si eu vara asta la Manastirea ''Radu Voda''.Intrebarea e:Cum e programul celor de la ''Radu Voda''?Eu vreau sa ma inchin moastelor Sfantului meu ocrotitor Sf Nectarie si vreau sa iau si mir si ceva lucruri de folos de acolo de la magazin.In ce zi sa ajung?Cum imi recomandati?Cand pot intra fara ce cei de acolo sa aiba treaba?
Multumesc mult.
Doamne ajuta!
http://www.manastirearaduvoda.ro/contact-si-adresa

Poti sa si contactezi manastirea pentru orice nelamurire.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #544  
Vechi 13.07.2011, 22:40:19
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am o intrebare dragi prieteni intru credinta.
Vreau sa ajung dupa cum unii stiti si eu vara asta la Manastirea ''Radu Voda''.Intrebarea e:Cum e programul celor de la ''Radu Voda''?Eu vreau sa ma inchin moastelor Sfantului meu ocrotitor Sf Nectarie si vreau sa iau si mir si ceva lucruri de folos de acolo de la magazin.In ce zi sa ajung?Cum imi recomandati?Cand pot intra fara ce cei de acolo sa aiba treaba?
Multumesc mult.
Doamne ajuta!
În orice zi a săptămânii, dacă ai ajunge pe la ora 9, ai putea participa și la Sfânta Liturghie. La sfintele moaște te poți închina oricând între orele 7-20. În timpul slujbelor, lângă raclă se află un preot, care îți va da și mir într-o sticluță (pus cu o seringă). Este bine să aduci tu sticluța. Imediat după Sfânta Liturghie, dacă vrei poți rămâne să discuți cu unul din preoți, să ceri sfat sau să iei binecuvântare. În zilele de sărbătoare este mai multă lume și este mai aglomerat.
Magazinul bisericesc este deschis de obicei după ora 9. Se află la intrarea în mânăstire.

Last edited by Carmen FUNIERU; 13.07.2011 at 22:47:08.
Reply With Quote
  #545  
Vechi 14.07.2011, 13:02:34
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
http://www.manastirearaduvoda.ro/contact-si-adresa

Poti sa si contactezi manastirea pentru orice nelamurire.

Doamne ajuta!


Multumesc mult.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #546  
Vechi 14.07.2011, 13:03:04
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
În orice zi a săptămânii, dacă ai ajunge pe la ora 9, ai putea participa și la Sfânta Liturghie. La sfintele moaște te poți închina oricând între orele 7-20. În timpul slujbelor, lângă raclă se află un preot, care îți va da și mir într-o sticluță (pus cu o seringă). Este bine să aduci tu sticluța. Imediat după Sfânta Liturghie, dacă vrei poți rămâne să discuți cu unul din preoți, să ceri sfat sau să iei binecuvântare. În zilele de sărbătoare este mai multă lume și este mai aglomerat.
Magazinul bisericesc este deschis de obicei după ora 9. Se află la intrarea în mânăstire.

Multumesc mult!M-ai lamurit!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #547  
Vechi 14.07.2011, 13:32:22
dianav dianav is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.07.2011
Mesaje: 1
Implicit Bunul Sfant Nectarie

Si eu am avut parte de bucuria pe care o aduce Sfantul Nectarie celor care se roaga lui cu credinta, nadejde si dragoste. Eu recunosc ca nu am nici pe departe credinta necesara, nici dragostea nemarginita cuvenita ori nadejde de necurmat, insa, Sfantul Nectarie nu a ramas surd rugaciunilor mele. De ceva timp, mai bine de un an si jumatate, ma confruntam cu dureri cumplite de spate (initial cervicale, apoi lombare, apoi generalizate) care pur si simplu imi intunecau existenta. Am fost la doctori, am facut tratament, am folosit diverse alifii si medicamente, am facut chiar si innot si sport, insa la putin timp dupa terminarea tratamentelor durerile revenea la fel de cumplite. Nu am cuvinte sa spun cat de mult mi-au afectat starea generala si asa precara aceste dureri (ma dureau capul, muschii nu numai ai spatelui ci si ai membrelor, cand mergeam aveam senzatia ca am o teapa care imi strapunge bazinul si capul, aveam stari de ameteala si slabiciune, de tensiunea nervoasa nici nu mai vorbesc). Si mai ales nu concepeam ca de la o varsta atat de tanara (32 ani) sa fiu nevoita sa ma obisnuiesc cu ideea ca aceste dureri vor face permanent parte din viata mea. Diagnosticul, in urma rmn-ului, nu era unul rau, am uitat exact cum mi s-a spus- era vorba in general de o boala pe care o capata cei care lucreaza la birou si sub stres si implica degradarea starii muschilor. Desi nimic inspaimantator (cum ar fi spondiloza sau discopatia sau alte afectiuni grave ale coloanei),orice faceam cu recomandarea medicului (tratament medicamentos, fizioterapie, kinetoterapie, masaj, inot) , aceste dureri reveneau. Pentru ca m-am rugat mult in timpul acesta (atat pentru sanatate cat si pentru alinarea altor suferinte), Dumnezeu si Maica Domnului m-au ghidat catre Sfantul Nectarie pe care l-am descoperit prin internet, datorita tuturor acelor oameni care au impartasit ajutorul primit de la el. Asa am ajuns sa citesc acatistul aproape zilnic, ca sa ma pot umple de dragoste divina prin intermediul lui si sa pot capata mai mare nadejde si speranta. Nu ca nu le-as fi primit din rugaciunile anterioare, catre Dumnezeu, Maica Domnului si ingeri. Ca dovada, ei mi-au indreptat pasii catre Manastirea Radu Voda de unde am luat ulei de la racla moastelor Sfantului Nectarie. Unganu-ma cu acest ulei pur si simplu m-am vindecat de aceste dureri si iata, de cateva zile, nu ma mai doare spatele. Multumesc Sfantului Nectarie pentru tot ajutorul pe care mi l-a daruit si, in acelasi timp, ii marturisesc ca stiu ca mi-a daruit mult mai mult insa eu nu am fost capabila sa iau o parte din darurile sale. Ma voi ruga in continuare sa fie alaturi de mine tot timpul si sa ma ierte atunci cand nu sunt capabila sa ii primesc ajutorul.
Reply With Quote
  #548  
Vechi 14.07.2011, 15:08:30
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Smile

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Am o intrebare dragi prieteni intru credinta.
Vreau sa ajung dupa cum unii stiti si eu vara asta la Manastirea ''Radu Voda''.Intrebarea e:Cum e programul celor de la ''Radu Voda''?Eu vreau sa ma inchin moastelor Sfantului meu ocrotitor Sf Nectarie si vreau sa iau si mir si ceva lucruri de folos de acolo de la magazin.In ce zi sa ajung?Cum imi recomandati?Cand pot intra fara ce cei de acolo sa aiba treaba?
Multumesc mult.
Doamne ajuta!
Avem si in Galati moaste ale Sf. Nectarie, la capela Sf. Apostol Andrei:D
Reply With Quote
  #549  
Vechi 14.07.2011, 22:07:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

DAAAA?Chiar nu stiam.Nu am fost de mult timp pe acolo.Ma voi duce si acolo dar si la Radu Voda fiindca am drum in Bucuresti.Ce bucurie!
Multumesc mult
Reply With Quote
  #550  
Vechi 17.07.2011, 23:38:26
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Smile

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
DAAAA?Chiar nu stiam.Nu am fost de mult timp pe acolo.Ma voi duce si acolo dar si la Radu Voda fiindca am drum in Bucuresti.Ce bucurie!
Multumesc mult
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate:D
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33