Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.06.2009, 17:53:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius_Adrian Vezi mesajul
Am cunsocut un baiat din Brazilia doctorant in una din ramurile invatamantului care se ocupa cu studierea plantelor. El cerceta o anumita metoda de imbunatatire a bananelor dar fara modificari genetice.

In urma unei discutii am aflat ca dragii cercetatori din USA au inventat o planta numita "terminator" care era destinata populatiei, mi a scapat numele dar era "comestibila". Ce sinistru suna.

Socant este ca CEILALTI au aflat de fapta lor pentru ca insectele care se asezau pe TERMINATORI mureau in veselie. Altfel...cine stie cine trebuia sa manance TERMIANTORUL.

Oameni buni, numai asteptai sa vedeti la tv, sa auziti la radio aceste grozavii. Astia care doresc sa implementeze codezul nu s oameni.
Multumim, Marius
Ce bine cind oamenii comunica cu cei de pe alte continente si culturi si afla lucruri fascinante unii de la altii. Asta aduce ecumenia!!!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.06.2009, 20:03:43
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai n-are, pentru ca eu nu inghit pe nemestecate anumite informatii.
Pana acum am vazut afirmatii nu informatii.
Foarte bine, cauta atunci informatii care exista si in "exteriorul" acestui forum si vezi ce iese. Doar nu te obliga nimeni sa crezi ce se scrie aici.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Teoretic (oficial) nu este, practic reprezinta un risc dar nu cred ca te astepti ca cei care iti vand beleaua sa iti zica ca nu e bun ce cumperi.
...asa cum nu cred ca vor spune deschis despre orice produs imbibat cu E-uri.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, practic este anonim pentru ca nimeni nu verifica acele nume.
De ce? Pentru ca semnaturile astea nu conteaza decat cel mult sub argumentul "uite ce multi au semnat" ceea ce este un argument stupid ca si eu pot sa zic "uite ce multi dau mai departe mass -ul cum ca yahoo plateste pentru spam" asta nu inseamna ca yahoo CHIAR da bani pentru spam.
Anonim inseamna sa nu treci nicio informatie cand semnezi, faptul ca nu se verifica, zic eu, nu intra-n sfera acestui cuvant. Eu nu compar o astfel de petitie cu mesajele care circula pe messenger. Pentru a o semna nu primesti niciun leu, o semnezi daca crezi in ceea ce vrea ea sa impiedice.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oare daca nu existau victime nu inseamna ca nu erau efective negative?
Insemna, ca ar fi avut efecte negative.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La fel, nu gasesc decat afirmatii luate c/p de pe alte site -uri, fara trimiteri la textul Codexului.
Ca sa vezi cum functioneaza credibilitatea..
Cauta in codex elemente care infirma ceea ce cred "dezinformatii" cu care trebuie tu sa te lupti pe aici.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Unde e limita dintre informare si dezinformare?
Dezinformarea este o colectie de afirmatii pe care tu trebuie sa le iei drept bune fara a fi argumentate cu trimiteri EXACTE la problema investigata.
..si asta tot nu inseamna ca esti in razboi cu persoanele cu care discuti.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Exact ceea ce tu faci, exact ce ti-am cerut sa corectezi dar se pare ca nu reusesti decat sa-mi dai trimiteri la alte site -uri dar cu acelasi continut si aceeasi politica de DEZINFORMARE.

Nu le-ai gasit sau depaseste comoditatea sau capacitatea ta de a investiga problema?
E mai usor sa dai link -uri si sa iei drept bun ce spun altii si sa spui si altora sa ia drept bune lucrurile astea, decat sa le verifici, nu-i asa?
Ahm, numai ca la mine comoditatea se traduce prin SERVICI si asta ma cam impiedica sa stau ore-n sir sa citesc tratate despre codexuri si sa stau sa-ti dau tie explicatii amanuntite. Nu sunt nici nutritionist, nici medic ca sa vin cu afirmatii proprii, adica altele decat de pe diferite site-uri si legi. Daca as spune ca alimentul X e nociv c-asa mi se pare mie, fara sa pun macar un link atunci s-ar numi ca te DEZINFORMEZ.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta deja nu mai e comoditate, e un soi de impertinenta.
Ma bucur ca ai tu parte de pertinenta actualizata, da-mi si mie linkul sa dau jos ultima versiune...aaaa, stai, aici in munte nu avem fibra optica si ar dura o vesnicie, ca si legumele modificate genetic.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Critica o ai mai sus, dar nu ti-o asumi, preferi sa o ingropi nu facand trimiterile directe la problemele invocate ci la alte site -uri care invoca aceleasi probleme insa le lipseste exact ceea ce ceream mai sus, trimiterile exacte la textul codexului.
Imi asum critca in cazul in care va fi dovedid clar ca acest codex respectiv legea organismelor modifcate genetic nu contribuie decat la mentinerea sanatatii ori, numai titlul legii te pune pe fuga...
Logic ca MAI MULTE site-uri afirma acelasi lucru, daca ar fi altfel atunci ar trebui sa ti se para ciudat, atunci ar trebui sa ma acuzi ca vreau sa incurc lumea.
In toata discutia asta nici tu nu m-ai convins ca e 100 % gresit ceea ce cred eu, cu absolut nimic....
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.06.2009, 20:53:09
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, chiar, pentru ca altfel nu s-ar vinde asa cum se vinde acum.
In orice caz, mai multa paguba cred ca ai de la noxele de masini care le respiri intr-o zi decat de la aspartamul care e intr-o cutie de vitamina C.
Eh, da sigur, asa putem compara si cu tona de chimicale pe care cei mai multi o au prin casa si cu fumul de tigara etc. Am dat exemplul vitamiei C pentru ca mi s-a parut incredibil si atat.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ploile sunt asa cum sunt si acum din cauza poluarii, cat de mare trebuie sa fie paranoia incat sa crezi ca cineva chiar ar da bani sa imprastie substante dubioase pe toate dealurile si campiile doar ca sa nu culegi tu ceai?
Si cu ce ma ajuta pe mine ca "ploile sunt asa cum sunt"? Imi distrug recolta? Da! Esti sigur ca poluarea e de vina si nu incalzirea globala (asta-i la moda acum )?
Hai prin Timi sa vezi cum zboara elicopterul pe ici pe colo imprastiind "substante dubioase" (ca, deh, pentru insecte si tantari, pacat ca printre insecte se numara si albinele, ca tot se vorbea de ele mai sus) si garantat nu o fac GRATIS.
Evident ca e exagerata partea cu imprastiatul substantelor cu scopul de a distruge tot ce-i verde, iuuu! dar chiar tre' sa pun ATENTIE: EXEMPLU EXAGERAT inainte?? Vreau sa scot in evidenta folosirea exagerata a chimicalelor in ORICE, chiar nu putem trai fara ele??!! (nu te chinui sa raspunzi)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aici iti dau dreptate si te deplang..
E bine totusi ca amandoi ne dam seama ca suntem manipulati.
E ca-n filmele cu Stan si Bran razand unul de celalalt: hehe, Stane, dar ce ciufulit esti azi!! Ba nu, tu esti ala ciufulit!


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se spune destul de clar ca in cazul racelii NU se folosesc antibiotice, si in general nu se folosesc antibiotice dupa cum te taie capul,

Mie culmea stupiditatii mi se par comprimatele cu "extract de usturoi" dar faptul ca ele exista pe piata inseamna ca se vand, si faptul ca se vand arata ca problema nu este firma ci cumparatorul, care prefera "comprimatul cu extract de usturoi" decat usturoiul.
Eee, uite ca stiu mamici care asa procedeaza cand copilul stranuta de 2 ori: II INDOAPA CU ANTIBIOTICE, de aceea am amintit de ele. Daca le spui sa mai astepte si sa dea un ceai de tei cu miere se uita la tine de parca le-ai vorbit de rau copilul. Nu zic ca trebuie tratata cu superficialitate o raceala la un copilas, dar nici trecut la astfel de masuri.
Eu la usturoiul in forma lui naturala ma refeream, nu la comprimate.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu am dat 6RON pe o atfel de crema si mai era o alternativa pe la 12RON, a fost foarte buna zic eu si nu cred ca mierea rezolva problema, nu stiu cine te-a pus sa dai atatia bani si pe ce.
Unde am scris ca EU am dat atatia bani pe asa o crema? Am intrebat prin farmacii, de acolo stiu. Am cOmparat un bepanthen (care costa aproximativ 30 RONi) cu o crema de galbenele (care-i in jur de 4 RONi), ghici ce am ales!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai incercat sa vezi daca are acelasi efect intr-un caz de tuse cronica?
Nu siropul in sine calmeaza tusea.
DA ! Altfel, repet, nu l-as fi dat ca exemplu.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu introducerea lor este problema, cine nu vrea poate sa nu cumpere, important ar fi sa se introduca obligatia etichetarii lor asa ca omul sa poata alege.
Eu din cate stiu obligatia asta exista, poti sa dovedesti contrariul?
De ce sa dovedesc contrariul a ceva cu care sunt de acord? Ma refer la partea cu etichetatul, de acord! Daca scrie pe produs care-i natural si care nu e si consumatorul are posibilitatea sa aleaga, e foarte bine.
Tu poti sa-mi dovedesti ca, treptat, nu se vor inlocui cele naturale cu cele modificate genetic?
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.06.2009, 10:07:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
http://www.seedquest.com/News/releas...pril/25787.htm

Aline,
Fii atent ce denumire:
SALATA ICEBERG...care se cultiva in aer liber si in Scandinavia..deci trage singul concluziile

Eu semintele de la Monsanto le-am cumparat din comert, la pliculet

"Nearly every head of iceberg lettuce you'll find in a supermarket owes its parentage to the work of ARS plant breeders. Salinas iceberg lettuce and its progeny are the most widely planted iceberg lettuces in the Salinas Valley of California, the world's foremost lettuce-growing region. Farmers in other parts of the United States and foreign countries from Sweden to Australia also raise these lettuces.

It's amazing what lettuce breeders can accomplish! Can't eat an entire head of lettuce by yourself? Never fear-an inventive ARS plant breeder devised an iceberg mini-lettuce that makes just enough salad for one person to eat at one sitting.

How do they do it? Lettuce breeders rely on the ARS gene bank, which houses seeds of more than 2,000 lettuce types. The genes that are banked there today should result in lots more lettuce-magic soon. Look for traits like the warm gold of a Hungarian lettuce or the intense crimson of a Spanish variety to be introduced into the familiar lettuces that are grown in the United States today."

Diferentele intre plante este foarte mare, se observa destul de usor chiar si de cei care nu sunt pasionati de plante.
Eu am strins din tinerete plante medicinale si de aceea stiu. Mergeam des in zone de rezervatie naturala in jurul minastirilor in masivul Cozia si ii ajutam la cules pentru ceaiuri.
Din pacate nu am timp sa caut acum, nu am inteles prea bine daca sunt obtinute prin modificari genetice sau alte procedee, apropo, s-a produs salata si rezistenta la anumite boli pentru ca alternativa ar fi fost pesticidele, eu cred ca modificarile genetice POT fi pozitive atat timp cat se stie cu adevarat ce se face (vezi mai sus ce am zis cu gene introduse aiurea).

Pentru ca la un moment dat dilema s-ar putea sa fie urmatoarea: ce vrei sa cumperi, o salata modificata genetic si crescuta fara pesticide sau una ne-modificata genetic, mai scumpa, si stropita din plin cu pesticide care nu poti sti in ce masura sunt deja parte din compozitia chimica a salatei (nu doar in exterior, pe frunze).

Ceea ce este NORMAL in acest context este ca sa existe prin lege obligativitatea etichetarii produselor modificate genetic, in asa fel incat cumparatorul sa poata alege.

In felul asta toata lumea va fi fericita, cel putin pana o sa constientizeze dilema de mai sus.

[/quote]
In primul rind miodificarile genetice le fac sa nu mai aibe miros. Miroase trandafirii de la tiganci in piata si alte flori, regina noptii de exemplu luata de la garden centre din Mall-uri nu mai are miros ci doar ASPECT SI REZISTENTA LA MICROBI
...si multe altele
Alin, daca vrei sa cunosti, baga-ti nasul printre ele si te asigur ca ai sa observi imediat diferenta chiar daca esti diletant in acest domeniu(fara ironie, este o chestie de bine)[/quote]

Probabil asta este ceea ce se cere pe piata, rezistenta si aspect, daca se va cere miros fii sigur ca vor mirosi mai tare decat aia "adevarati"
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.06.2009, 10:11:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius_Adrian Vezi mesajul
Am cunsocut un baiat din Brazilia doctorant in una din ramurile invatamantului care se ocupa cu studierea plantelor. El cerceta o anumita metoda de imbunatatire a bananelor dar fara modificari genetice.

In urma unei discutii am aflat ca dragii cercetatori din USA au inventat o planta numita "terminator" care era destinata populatiei, mi a scapat numele dar era "comestibila". Ce sinistru suna.

Socant este ca CEILALTI au aflat de fapta lor pentru ca insectele care se asezau pe TERMINATORI mureau in veselie. Altfel...cine stie cine trebuia sa manance TERMIANTORUL.

Oameni buni, numai asteptai sa vedeti la tv, sa auziti la radio aceste grozavii. Astia care doresc sa implementeze codezul nu s oameni.
Din pacate nu ai precizat despre ce planta e vorba deci e greu de spus in ce masura informatia este adevarata sau/si "de speriat".

Care este problema, daca planta ucidea sau indeparta insectele printr-o metoda care este inofensiva pentru oameni?

De altfel daca e sa alegi intre o planta care NU omoara insectele dar este din plin stropita cu insecticid si una care omoara insectele (sau le indeparteaza) printr-o metoda inofensiva, care ai alege-o?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.06.2009, 10:36:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Foarte bine, cauta atunci informatii care exista si in "exteriorul" acestui forum si vezi ce iese. Doar nu te obliga nimeni sa crezi ce se scrie aici.
Pai tocmai, nici nu cred si sfatuiesc si pe altii sa faca la fel, sa nu ia drept bun orice pretinde a fi "informare" fara a oferi nici un fel de dovezi doar prejudecati.

Citat:
Anonim inseamna sa nu treci nicio informatie cand semnezi, faptul ca nu se verifica, zic eu, nu intra-n sfera acestui cuvant. Eu nu compar o astfel de petitie cu mesajele care circula pe messenger. Pentru a o semna nu primesti niciun leu, o semnezi daca crezi in ceea ce vrea ea sa impiedice.
Faptul ca aceasta semnatura nu implica nici o responsabilitate intra in sfera "dar de ce sa nu semnez? sa fie..POATE e adevarat, ca n-am nimic de pierdut".
Asta nu reprezinta o pozitie sau o opinie.

Citat:
Insemna, ca ar fi avut efecte negative.
Deci, nu exista victime dar exista efecte negative. Ca sa vezi ce gandire stralucita, ce logica superba..

Citat:
Cauta in codex elemente care infirma ceea ce cred "dezinformatii" cu care trebuie tu sa te lupti pe aici.
Ai auzit de zicala cu nebunul care arunca piatra in balta si 10 intelepti se chinuie sa o scoata?

Ei bine, vremurile pe care le traim sunt mult mai TRAGICE, 10 nebuni arunca cu pietroiul in balta si DACA se mai gaseste un intelept sa o scoata.

Dar cred ca e mai bine ca inteleptul sa stea deoparte si sa sfatuiasca si pe altii sa faca la fel.

Citat:
..si asta tot nu inseamna ca esti in razboi cu persoanele cu care discuti.
Depinde cum intelegi tu "razboiul". Daca e o confruntare de idei e bine. Daca e una de orgolii si ambitii nu e bine.

Citat:
Ahm, numai ca la mine comoditatea se traduce prin SERVICI si asta ma cam impiedica sa stau ore-n sir sa citesc tratate despre codexuri si sa stau sa-ti dau tie explicatii amanuntite.
Pai normal, timp este doar de copy/paste.
Ce ai de pierdut daca raspandesti o minciuna?
Nimic, Internetul iti da posibilitatea asta.

Citat:
Nu sunt nici nutritionist, nici medic ca sa vin cu afirmatii proprii, adica altele decat de pe diferite site-uri si legi. Daca as spune ca alimentul X e nociv c-asa mi se pare mie, fara sa pun macar un link atunci s-ar numi ca te DEZINFORMEZ.
Haha, esti amuzanta tare, argumentul "link".

"link" unde se afla tot unul care la fel pune niste "link" -uri copiate de undeva in care se fac aceleasi afirmatii nedovedite si justificate tot prin "link" la informatii la fel de "verificate" dar justificate prin "link" la un site asemanator, si tot asa pana eventual te intorci la unul din "link" -urile precedente si asa s-a incheiat si seria "dovezilor" si a "justificarilor".

Asta se cheama pasarea responsabilitatii si ascunsul dupa deget, sport tare indragit si practicat acolo unde nu exista caracter.
Fara suparare.

Citat:
Imi asum critca in cazul in care va fi dovedid clar ca acest codex respectiv legea organismelor modifcate genetic nu contribuie decat la mentinerea sanatatii ori, numai titlul legii te pune pe fuga...
Critica? Dar consecintele? Daca iei o perna, o desfaci, si arunci penele in vant, poti sa le mai strangi pe toate chiar numai o ora mai tarziu??

Citat:
Logic ca MAI MULTE site-uri afirma acelasi lucru, daca ar fi altfel atunci ar trebui sa ti se para ciudat, atunci ar trebui sa ma acuzi ca vreau sa incurc lumea.
NU conteaza cat de multe sunt daca sunt ACELASI GEN sau genuri asemanatoare
Adica din alea cu "teoria conspiratiei", "antiglobalism", "masonerie", "dezvaluiri cutremuratoare", etc.

Citat:
In toata discutia asta nici tu nu m-ai convins ca e 100 % gresit ceea ce cred eu, cu absolut nimic....
Chiar nu am timp sa-ti dovedesc ca anumite afirmatii sunt facute aiurea desi gasisem la un moment dat dovezi pentru o parte din ele, ideea era sa vezi tu (DACA POTI) ca postezi afirmatii si NU DOVEZI.

Dar ma rog, poate nu avem acelasi sistem de valori, poate unora li se pare normal sa functioneze ca un fel de releu de copy/paste fara sa filtreze sau sa analizeze ce transmit si poate vad si o virtute in asta.

Eu nu gandesc asa.

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Eh, da sigur, asa putem compara si cu tona de chimicale pe care cei mai multi o au prin casa si cu fumul de tigara etc. Am dat exemplul vitamiei C pentru ca mi s-a parut incredibil si atat.
Mie nu mi se pare incredibil pentru societatea in care traim unde se cauta mancaruri cat mai sofisticate si gustoase, nu sanatoase.

Citat:
Hai prin Timi sa vezi cum zboara elicopterul pe ici pe colo imprastiind "substante dubioase" (ca, deh, pentru insecte si tantari, pacat ca printre insecte se numara si albinele, ca tot se vorbea de ele mai sus) si garantat nu o fac GRATIS.
Asta se face de obicei in zona oraselor sau unde exista balti, mai putin sunt albine prin locuri din astea.
Iar daca sunt ..riscurile civilizatiei.
Un risc care tu ca om ti-l asumi zi de zi traind intr-un oras poluat, mancand mancare poluata, conservata, prelucrata, etc.

Citat:
Evident ca e exagerata partea cu imprastiatul substantelor cu scopul de a distruge tot ce-i verde, iuuu! dar chiar tre' sa pun ATENTIE: EXEMPLU EXAGERAT inainte?? Vreau sa scot in evidenta folosirea exagerata a chimicalelor in ORICE, chiar nu putem trai fara ele??!! (nu te chinui sa raspunzi)
Da, trebuie nu de alta dar unii chiar cred enormitatile pe care le afirma iar altii chiar le iau in serios ca adevar adevarat..

Exagerata? Unde scrie exagerata?
Ba sigur ca putem trai dar nu stiu daca ti-ai mai permite sa cumperi mancarea care la costuri "ecologice" probabil nu ti-ai mai permite decat sa maninci o data pe zi.

Nu asta este problema, problema este ca mancarea sa fie etichetata ca si continut si provenienta ca omul sa poata alege (daca isi permite..).
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.06.2009, 19:25:28
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai tocmai, nici nu cred si sfatuiesc si pe altii sa faca la fel, sa nu ia drept bun orice pretinde a fi "informare" fara a oferi nici un fel de dovezi doar prejudecati.
...prejudecati pe care le insiri si tu aici, fara vreun citat macar al vreunui cunoscut si priceput om de stiinta, medic, ce doresti tu, care sa lamureasca problema codexului/legii organismelor modificate genetic (cu toate ca nu stiu ce ar mai fi de lamurit aici, numai titlul spune tot).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Faptul ca aceasta semnatura nu implica nici o responsabilitate intra in sfera "dar de ce sa nu semnez? sa fie..POATE e adevarat, ca n-am nimic de pierdut".
Asta nu reprezinta o pozitie sau o opinie.
O alta solutie ar fi care? Sa ne mergem fiecare sa batem pe la usile ministerelor si sa ne exprimam nemultumirea?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci, nu exista victime dar exista efecte negative. Ca sa vezi ce gandire stralucita, ce logica superba..
Exista victime, nu urmaresti stirile? Daca nu ar fi existat victime (adica decese) ar fi existat efecte secundare negative GARANTAT. Ca sa vezi ce interpretare geniala...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai auzit de zicala cu nebunul care arunca piatra in balta si 10 intelepti se chinuie sa o scoata?
Ei bine, vremurile pe care le traim sunt mult mai TRAGICE, 10 nebuni arunca cu pietroiul in balta si DACA se mai gaseste un intelept sa o scoata.
Dar cred ca e mai bine ca inteleptul sa stea deoparte si sa sfatuiasca si pe altii sa faca la fel.
Dragul meu, daca ai fi fost intelept te-ai fi abtinut de la bun inceput sa postezi aici.
Hai sa-ti mai spun ceva: apare o problema/idee noua/lege etc., este facuta publica si apoi lumea alege , sa o rezolve sau sa nu o rezolve, sa o accepte sau sa nu o accepte, sa creada sau sa nu creada, NIMIC din ce alege omul sa faca nu e interzis, deoarece, ghici ce? ESTE LIBER SA O FACA. Ca tie-ti plac de exemplu merele si nu perele, nu inseamna ca perele nu sunt bune, ca trebuiesc scoase de pe piata.
In acest caz, tu ai ales sa vezi partea cu " sunt mai bune legumele modificate genetic decat cele stropite cu pesticide", eu am ales sa o vad pe cea cu " nu-i buna nici aia cu modificatul, nici aia cu pesticidele, adica hai frate sa vedem cum putem sa pastram mediul inconjurator asa cum il stim si nu sa vedem cum putem sa adaptam inclusiv alimentatia noastra la el".

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai normal, timp este doar de copy/paste.
Ce ai de pierdut daca raspandesti o minciuna?
Auzi la el! Are "ditamai" legea in fata si el zice ca-i minciuna...Aline, esti stresat?
Parca te-am mai rugat sa te abtii de la astfel de concluzii radicale pana nu cunosti persoana mai bine si esti convins ca asta face de obicei: minte... sau?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nimic, Internetul iti da posibilitatea asta.
Asa cum iti da si tie posibilitatea sa despici fiecare fraza-n mii de bucati fara sa spui de fapt ceva concret si sa dovedesti clar ceea ce sustii.
NU-ti plac link-urile, da-ne niste citate, carti, reviste de specialitate care dezbat problema aceasta.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, esti amuzanta tare, argumentul "link".
Asta se cheama pasarea responsabilitatii si ascunsul dupa deget, sport tare indragit si practicat acolo unde nu exista caracter.
Fara suparare.
Pacat numai ca nu stii ce e ala un caracter ca altfel nu ai aduce asa acuzatii unei persoane despre care nu stii nimic.
NU e ascuns dupa deget, e o realitate locul asta de munca care-mi fura aproapte toata ziua. Cui am pasat responsabilitatea?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar nu am timp sa-ti dovedesc ca anumite afirmatii sunt facute aiurea desi gasisem la un moment dat dovezi pentru o parte din ele,
Nu ai timp... Imi dai voie sa te citez? Sau imi ceri vreo taxa pentru drepturi de autor? Ah, ce mai conteaza, o persoana fara caracter ar face asta oricum, deci: "asta se cheama pasarea responsabilitatii si ascunsul dupa deget, sport tare indragit si practicat acolo unde nu exista caracter.
Fara suparare"
Faci exact ceea mie-mi reprosai...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar ma rog, poate nu avem acelasi sistem de valori, poate unora li se pare normal sa functioneze ca un fel de releu de copy/paste fara sa filtreze sau sa analizeze ce transmit si poate vad si o virtute in asta.
Repet, deja am obosit, sa faci astfel de afirmatii DUPA ce omul vine si spune: ce-mi place sa ma iau dupa altii, sa nu gandesc singur, sa imprastii informatii false, bla bla.
Cum poti afirma ca UNII ASA FUNCTIONEAZA dupa 3-4 subiecte dezbatute? Pe ce te bazezi?
Faptul ca unii se impotrivesc cu vehementa unor decizii luate pentru ei numai ca asa cere UE nu inseamna ca nu trebuie luati in seama, dar nici ca trebuie urmati orbeste. Care parte nu o intelegi?
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.06.2009, 21:54:14
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Exclamation Un fel de concluzii...

Partea I : http://www.youtube.com/watch?v=9CeEe...eature=related

Partea a II-a: http://www.youtube.com/watch?v=FKPbH...eature=related

Partea a III-a:http://www.youtube.com/watch?v=MnETv...eature=related

Parte a IV-a: http://www.youtube.com/watch?v=do2Vk...eature=related

Partea a V-a: http://www.youtube.com/watch?v=WUNjc...eature=related

Partea a VI-a: http://www.youtube.com/watch?v=EzgQU...eature=related

Partea a VII-a: http://www.youtube.com/watch?v=1ZGn5...eature=related

Partea a VIII-a: http://www.youtube.com/watch?v=6CRqx...eature=related
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.11.2009, 19:12:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre Codex alimentarius si vaccinuri la Interes general pe tvr1
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.11.2009, 20:11:28
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Mersi Antonia !!!!
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Romania si Codex alimentarius Eliana Generalitati 6 12.11.2010 21:51:45
codex alimentarius lore86 Generalitati 16 24.01.2010 16:54:27
Codex Alimentarius theofan Stiri, actualitati, anunturi 2 16.02.2009 16:24:02
Genealogia din codex Vaticanus OryNider Din Noul Testament 1 28.12.2008 02:16:47