Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.05.2011, 14:51:58
Claudiu_Zel Claudiu_Zel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Pe mine personal nu m-ar consola sa cunosc treburile astea...nu vad nici un folos sufletesc in informatia asta...si aici aplic ''crede si nu cerceta''

insa...am o oarecare teorie in minte...desigur ff probabil sa nu fi adevarata, insa am cladit asa... o oarecare imagine cand mi se mai rataceau gandurile hai-hui si pe la tema asta ... sa zic asa :))

La inceput era raiul ... o comuniune dumneezeasca intre material si spiritual ... intre pamant si ceresc ... atunci inca nu era timp, deoarece totul era conceput sa fie nemuritor ...

Diavolul, cand a ispitit pe om, a intrat in corpul unui sarpe ( dinozaur ), si stiu ca am citit ( nu mai stiu exact unde ), de la ceva Parinti, o descriere a acestui sarpe ca stand in 2 picioare si cred ca am vazut si picturi bisericesti in care era reprezentat astfel ( coincide cu imaginea dinozaurului ). Si cand Dumnezeu a blestemat pe sarpe ( nu stiu exact citatu biblic ), l-a pedepsit sa se tarasca ... si stim cu totii ca urmasii dinozaurilor ( reptile, crocodili, serpi ) toti se tarasc. Iar in momentul acela, cand Adam si Eva au fost izgoniti din Rai, a luat contur timpul, intr-o clipa dumnezeeasca si dinozaurii care nu se tarasc toti au fost nimiciti. De aceea e asa mare discrepanta intre anii biblici si cei stiintifici ( 65 millioane ani de la dinozauri ... 7500 ani de la Adam si Eva ). Deci dau dreptate si stiintei si bibliei, iar golul acela de timp ramane ascuns in enigmele infinite ale lui Dumnezeu.
Repet, e doar o oarecare povestioara, creata de mintea mea ''plimbareata'' ...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.05.2011, 17:16:44
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Omul a fost creat nemuritor în 7zile, ferice de cine crede.

Apoi după semeție, fapta sinucigașă a Omului și alungarea din Rai a început derularea nu timpului vieții cum era la început ci timpului morții omului, cu efectuarea canonului spre răscumpărarea oamenilor.

Dinozaurii au pierit la potop pe vremea lui Noe,

Iar azi după 7500 de ani de la Adam, noi locuim într-un spațiu finit unde nu există nici un glob de pământ. Dincolo de granițele finite nefiind nimic creat nu ai cum vedea nici granița nici dincolo, deoarece e necreat.

Totul e mic și finit și doar prin Dumnezeu pot fi ele mărite, micșorate sau înmulțite.

Iar lumea nevăzută este mult mai reală decât cea văzută întrucât ea este veșnică față de aceasta care este vremelnică.

Nu sunt invenții ci este scris în scripturi, iar pe vremea lui Moise, Domnul s-a arătat ca Dumnezeul Creației întrucât a făcut multe minuni ca la început pentru ca să fie recunoscut prin robul Său Moise.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.05.2011, 19:05:41
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Ce subiect interesant! Doamne da-ne mai multa credinta! la ce ne ajuta pierzand vremea cu astfel de intrebari copilaresti?

Doamne, DA-MI SA IMI VAD PACATELE MELE si sa NU OSANDESC PE FRATELE MEU" ar trebui sa ne preocupe! Dinozaurii... miliardele de ani... "o mie de ani inaintea ochilor Tai Doamne sunt ca ziua de ieri care a trecut si ca straja noptii, Nimicnicie vor fi anii lor, zilele ca iarba vor trece"....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dinozaurii -----> ce spune ortodoxia despre ei? Bast-et Generalitati 202 12.03.2012 14:45:04