Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.06.2011, 17:07:21
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Mihai36 inima mea este in Romania am incercat sa dau drumul cum m-au sfatuit ai mei, dar nu pot. N-am ascultat atata muzica populara si cantece patriotice in viata mea, cat am ascultat in 1 an jumate de cand sunt aici.
  #12  
Vechi 17.06.2011, 17:12:44
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Daca inima ta e aici vino inapoi ... tu singura poti decide ce si cum ... si mai e ceva ardealul isi asteapta fii acasa si ii primeste cu aceeasi dragoste daca asta simti locul tau e aici .E greu si aici dar mult mai bine decat printre straini
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
  #13  
Vechi 17.06.2011, 17:16:23
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
@Mihai36 inima mea este in Romania am incercat sa dau drumul cum m-au sfatuit ai mei, dar nu pot. N-am ascultat atata muzica populara si cantece patriotice in viata mea, cat am ascultat in 1 an jumate de cand sunt aici.
Fratii Micliuc - Of, of, of Strainatate
http://www.youtube.com/watch?v=y5gv8...eature=related

ca tot am pomenit de muzica populara:)
  #14  
Vechi 17.06.2011, 17:19:13
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Ai dreptate, cu credinta si cu munca se poate si in Romania, daca vrei sa iti intaresti credinta cu atit mai bine. Aici in web-dign lucreaza chiar si unii calugari asa incit daca e sa ramii pe drumuri te calugaresti si tot o scoti la capat, ca doar nu vin turcii peste noi iar cu arabii ne avem bine, iar cu economia depinde deci de zona, de oras. -daca esti harnic si la tara te descurci.
Ceva imi spune ca vei veni in Romania si ca pina la urma iti va parea bine ca nu ai plecat in Canada. Poate nu vei veni imediat dar vei veni.
  #15  
Vechi 17.06.2011, 17:24:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Înțeleg că ai nevoie de o încurajare ca să faci pasul ăsta, pe care îl dorești. Cred că te-ai gândit la posibilitățile concrete de a trăi aici.Ai pe cineva care să te ajute? Ai unde să locuiești? Te bazezi doar pe ceea ce vei câștiga muncind?
Nu e bine să fii singură. Trebuie să te poți sprijini pe cineva la nevoie.
  #16  
Vechi 17.06.2011, 17:25:00
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Acum cind imi intreb inima din punct de vedere al spiritualitatii in Romania simt asa ceva deoebit de parca ar urma ceva peste asteptarile noastre. Ceva e pus deoparte acolo in viitor pentru romanii aici in tara..
  #17  
Vechi 17.06.2011, 17:56:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
eu merg pe principiul:fie painea cat de rea, tot mai buna-n tara ta.
din pacate aceasta zicala s-a schimbat de mult.
varianta actuala: "fie painea cat de rea, tot ti-o fura cineva"
  #18  
Vechi 17.06.2011, 18:10:41
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
varianta actuala: "fie painea cat de rea, tot ti-o fura cineva"
:) chiar se potriveste
  #19  
Vechi 17.06.2011, 18:13:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Laura, eu sunt printre aceia care nu ar pleca din tara, doar asa, in excursii. E drept insa ca am unde sta si ce manca, multumesc lui Dumnezeu. Cum a zis si lore, e bine sa te plimbi nestingherit printre ai tai, sa vorbesti limba, sa mergi la ce biserici si manastiri vrei...Trebuie sa ai si o anumita structura sufleteasca sa adaptezi acolo. Sunt de parere ca daca nu reusesti sa razbati in tara ta, e foarte greu sa razbati in alta parte, daca din start intorci spatele si renunti la ceea ce ai fi putut face aici, ce-i drept, cu mult mai multa truda si cu mai putina rasplata. Mie mi-a placut sa studiez in Romania, sa stii ca am colegi care au studiat in afara, in Europa, si s-au intors aici cu diploma si nu si-au gasit serviciu, nu impresioneaza pe nimeni o hartie, ci ce stii sa faci. Mai ales in domeniul tau, se cere foarte multa experienta, nu diplome.

Eu una te felicit ca ai curajul sa spui ca nu mai vrei acolo si ca a fost o decizie gresita. E mare lucru la 19 ani sa ai asumi o asemenea hotarare, sa ai niste valori atat de clare.O sa vezi ca daca ai inradacinate acestevalori, restul osa vina de la sine, pentru ca vei sti cum sa reactionezi la evenimentele care se vor ivi. Oricum,Dumnezeu nu lasa pe nimeni de izbeliste si are un plan pentru fiecare.

Totusi, intoarce-te aici numai daca ai unde sta si ce manca, nu te baza ca vei castiga cine stie ce in facultate.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #20  
Vechi 17.06.2011, 18:28:30
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Americanii sunt firi manipulative. Asta în general fiind spus, oriunde ai să găsești și oameni buni și oameni care nu fac niciun efort să fie mai buni. Dacă noi românii suferim de prea mult tupeu ce de multă ori dă în prostie, americanii suferă de ipocrizie și este încurajată acolo, ei mergând pe principiul "scopul scuză mijloacele". Cu alte cuvinte nu contează câte "cadavre" lași în urmă atât timp cât ți-e ție bine. Există cărți, despre comportamentul uman, scrise de autori americani unde în principiu ești sfătuit că fie de ți-e bine fie de ți-e rău trebuie mereu să zâmbești ca să te realizezi pe plan social. Ei bine cu astfel de concepte, prin care oamenii devin artificiali la nivel social automat că și apropierea dintre oameni este mai scăzută.

Ca să-ți dau un exemplu, am la cunoștință faptul că un cercetător român alături de alți europeni au lucrat cu niște americani la un anumit proiect de cercetare, ce a presupus destul timp pierdut și muncă. Ei cât timp au durat lucrârile au râs, glumit și muncit cot la cot cu toții. După ce treburile s-au definitivat americanii în țărișoara lor au publicat rezultatul cercetărilor ca și cum numai ei ar fi fost impicați fără a mai pomeni de altcineva deși proiectul a fost în principiu european. Acuma dacă unul dintre europeni ar fi decis să publice și el rezultatele obținute, așa cum ar fi fost normal, ar fi fost acuzat de plagiat întrucât americanii au prezentat lucrurile ca și cum proiectul a fost numai al lor. Subliniez că mă refer la proiecte de cercetare ce se desfășoară pe bani grei.

Desigur este doar un exemplu, dar am ținut să-l precizez tocmai pentru a sublinia anumite aspecte ce țin de caracterul lor.Chestia aceea cu vulturul pleșuv de pe steagul american, ce reprezintă demnitate, onoare șamd este doar bravadă ieftină, așa cum în general mulți se ascund în spatele unor lucruri care nu îi reprezintă de drept. Fricosul mai întotdeauna se va arăta mai curajos iar curajosul mai tot timpul se va arăta mai umil.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07