Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2011, 14:06:41
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Are cineva 'Jertfa si răscumparare'?

Poate cineva(din București) să îmi împrumute cartea „jertfă și răscumpărare” a părintelui Constantin Galeriu? Am căutat să văd dacă a fost reeditată ca să o pot cumpăra dar se pare că ultima ediție este cea din 91.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2011, 14:16:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Poate cineva(din București) să îmi împrumute cartea „jertfă și răscumpărare” a părintelui Constantin Galeriu? Am căutat să văd dacă a fost reeditată ca să o pot cumpăra dar se pare că ultima ediție este cea din 91.
uite poate te ajuta aici...e scanata din pacate

http://www.scribd.com/doc/3064730/pr...i-RASCUMPARARE
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2011, 14:29:56
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
uite poate te ajuta aici...e scanata din pacate

http://www.scribd.com/doc/3064730/pr...i-RASCUMPARARE
Mulțumesc. O să evit totuși să o citesc scanată fiindcă stau prea mult timp pe zi cu ochii în monitor :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2011, 23:16:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Am eu "Jerftă și Răscumpărare". Este, dacă îmi amintesc bine, lucrarea de doctorat a pr. Constantin Galeriu, care a fost elevul merituos al bunicului meu. Dumnezeu să-i odihnească pe amândoi.

Pot să v-o împrumut sau pot să v-o dau la schimb cu o carte sau iconiță/cruciuliță/rozariu catolic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2011, 00:56:15
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am eu "Jerftă și Răscumpărare". Este, dacă îmi amintesc bine, lucrarea de doctorat a pr. Constantin Galeriu, care a fost elevul merituos al bunicului meu. Dumnezeu să-i odihnească pe amândoi.

Pot să v-o împrumut sau pot să v-o dau la schimb cu o carte sau iconiță/cruciuliță/rozariu catolic.
Vă amintiți corect...e lucrarea de doctorat a părintelui...o carte de care nu m-ar lăsa conștiința să lipsesc pe nimeni...vă sunt sincer recunoscător pentru încrederea și bunăvoința de a mi-o împrumuta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2011, 07:53:50
oana72
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bag si eu in vorba
O are userul florin_ionut cel putin in varianta electronica, mi-a trimis-o si mie acum vreo doi ani.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.10.2011, 10:25:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana72 Vezi mesajul
Ma bag si eu in vorba
O are userul florin_ionut cel putin in varianta electronica, mi-a trimis-o si mie acum vreo doi ani.

Iata linkurile ptr. descarcat, postate pe un alt topic, de florin_ionut:

http://www.crestinortodox.ro/forum/a...3&d=1243252750

http://www.crestinortodox.ro/forum/a...4&d=1243252810
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2011, 16:56:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Vă amintiți corect...e lucrarea de doctorat a părintelui...o carte de care nu m-ar lăsa conștiința să lipsesc pe nimeni...vă sunt sincer recunoscător pentru încrederea și bunăvoința de a mi-o împrumuta.
Vladuț, va fi reeditată anul viitor la Anastasia. Informația asta are relevanță doar dacă mai ai răbdare până atunci...
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 14.10.2011 at 19:56:26.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.10.2011, 20:15:02
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Vladuț, va fi reeditată anul viitor la Anastasia. Informația asta are relevanță doar dacă mai ai răbdare până atunci...
Mulțam fain de informație :)...cred că ar fi mai bine să nu îmi pun răbdarea la încercare decât până ajung să împrumut cartea de la fratele Mihnea :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.10.2011, 23:52:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Poate cineva(din București) să îmi împrumute cartea „jertfă și răscumpărare” a părintelui Constantin Galeriu? Am căutat să văd dacă a fost reeditată ca să o pot cumpăra dar se pare că ultima ediție este cea din 91.
Vlad, am citit-o de două ori, am scanat-o, am recomandat-o de multe ori pretutindeni. E o mare pierdere că nu s-a reeditat pînă acum.

Dacă ai drum prin Timișoara, ți-o împrumut. Sau dă-mi adresa pe privat și ți-o trimit prin poștă, cu condiția să o returnezi după ce o citești.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Jertfa Dumnezeiasca myself00 Generalitati 0 03.07.2012 22:17:36
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 20:43:18
Jertfa Lui Dumnezeu Templier Knight Din Vechiul Testament 5 12.12.2010 15:41:33
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 20:41:27
Episcopul care s-a dat pe sine insusi rascumparare BogdanF2 Generalitati 2 18.08.2009 13:55:28