Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2010, 22:17:41
justine justine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2010
Mesaje: 15
Implicit Despre rugaciune atunci cand nu suntem acasa

Am lucrat in Itala la o familie de romani si nu aveam camera mea, dormeam in camera cu copiii. Am facut bine daca m-am rugat in prezenta lor? Uneori imi venea sa plang la rugaciune din motive religioase, pt ca imi doream pocainta si pentru ca sunt o fire mai inchisa si asa ma descarc, s-a intamplat ca parintii sa ma vada si i-a deranjat acest lucru, au crezut ca nu ma simt bine acolo si au fost niste discutii mai cu probleme.
Cum trebuie sa ne rugam cand stam la altcineva si nu avem intimitate pt asta? Sau e mai bine sa spunem doar in gand, fara sa stie nimeni?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2010, 23:20:55
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

variantele mele : cand esti singur in casa, in gand sau in baie... mai bine decat sa generezi discutii
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2010, 19:03:12
anamaria.petre anamaria.petre is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2010
Mesaje: 24
Implicit

Niciodata nu ar trebui sa te rogi in public, cu exceptia cand esti la biserica. Este clar mentionat in Noul Testament, cand Mantuitorul spune sa nu te inchini si sa te rogi pe la colturi ca toti fariseii, ci sa te incui in odaia ta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2010, 20:17:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugaciune de se poate sa fie continua , caci ea este vorbirea noastra cu Dumnezeu . Sa nu atragem atentia celor din jurul nostru , caci SLAVA DESARTA se va chema . De aceea raspunzand intrebarii acestui topic , o spun direct , da sa ne rugam oriunde de putem , cu dragoste si multa SMERENIE , caci altfel SLAVA DESARTA se va chema , si nu-i de folos nimanui pana la urma . Cea mai eficace rugaciune in public , ca sa ma exprim liniei topicului de fata , este Rugaciunea Inimii , ce cu INIMA se rosteste : Rugaciunea lui Iisus . Am mai vorbit despre aceasta rugaciune , si nu are rost sa reluam tema ei , dar ea este cea mai la indemana , oriunde ne-am afla , si ne fereste si de SLAVA DESARTA . Poate ar fi interesant sa vedem ce este si mai ales care este remediul acestei slave de nedorit , drept pentru care dau un link de pe acest site , care sper sa fie cat de cat de folos :http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...rte-68501.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.08.2010, 22:10:21
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Si eu cred ca rugaciunea trebuie facuta in taina, fara sa atragem atentia.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.08.2010, 22:11:36
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
Am lucrat in Itala la o familie de romani si nu aveam camera mea, dormeam in camera cu copiii. Am facut bine daca m-am rugat in prezenta lor? Uneori imi venea sa plang la rugaciune din motive religioase, pt ca imi doream pocainta si pentru ca sunt o fire mai inchisa si asa ma descarc, s-a intamplat ca parintii sa ma vada si i-a deranjat acest lucru, au crezut ca nu ma simt bine acolo si au fost niste discutii mai cu probleme.
Cum trebuie sa ne rugam cand stam la altcineva si nu avem intimitate pt asta? Sau e mai bine sa spunem doar in gand, fara sa stie nimeni?
Daca ne rugam in prezenta lor,pe langa slava desarta,pot aparea sminteli si discutii di partea celorlalti.In principiu,viata noastra duhovniceasca trebuie sa o stim numai noi,iar in fata celorlati trebuie sa avem un chip vesel si bland.
Dumnezeu trebuie sa ne vada cand ne rugam,iar aproapele trebuie sa ne vada ca-i daruim atentie si iubire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tradarea tarii este atunci cand o impovarezi cu datorii hydro314 Generalitati 10 13.06.2013 10:26:28
suntem datori cu ascultarea fata de un duhovnic, cand acesta nu implineste canoanele? clujeanul33 Generalitati 100 29.04.2012 21:21:15
Cand suntem in lume? florin.oltean75 Generalitati 22 17.03.2012 00:28:36
Rugaciunile cand suntem obositi justine Rugaciuni 1 05.07.2010 22:37:10
Judecata de Apoi - de ce abia atunci? sophia Pocainta 97 10.08.2009 21:00:17