Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.09.2010, 00:01:57
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Sucurile “Orhei-Vit” – productie koser (interzisa crestinilor)

Unul din cei mai mari producători de sucuri din Republica Moldova, „Orhei-Vit”, a fost recunoscută cușer, comunică pagina comunității evreiești din Moldova, dorledor.info.

Acest fapt este confirmat de certificatul oferit de către organizația „BADATZ CHASAMSOFFER”.

Dreptul de a oferi astfel de certificate îl are Marele rabinat din Israel, inspecția kașrutului din New York și alte organizații. Calitatea de koșer a producției „Orhei-Vit” a fost confirmată de rabinul Ieșohua Kofman.

Conform documentului eliberat, sucurile acestei companii corespund întru-totul standardelor de producție a alimentelor koșer.

Producția koșer reprezintă produsele care sunt acceptate pentru alimentarea evreilor. Potrivit tradiției iudaice, drept koșer sunt recunoscute produsele care corespunde unui set de legi, „kașrut”.

O serie de produse pot fi considerate koșer doar în cazul în care procesul de producție sunt însoțire de anumite ritualuri iudaice și sunt ferite de contact direct cu goym (neiudei). Din aceste considerente, creștinilor ortodocși se interzice consumul unor astfel de produse.

Președintele Consiliului Directorilor al companiei „Orhei-Vit” este Alexandr Bilinkis, liderul comunității evreiești din Republica Moldova.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.09.2010, 00:08:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ei le-or feri de noi insa noi le vom cumpara din magazine deoarece stim cu cita grija sunt pregatite pentru "sufletelul lor" la care ei tin foarte mult..deasemenea fara conservante si E-uri, youhuuu! chiar daca sunt mai scumpe.

Asemanatoare produselor KOSHER produsele HALAL musulmane sunt pregatite din perspectiva unei mari griji PENTRU OM si nu pentru profit, evitindu-se chimicalele, exact ca pe vremea lui nea nicu care asa dement cu a fost totusi ce se gasea pe piata din cind in cind ERA CURAT, organic si fara chimicale! iar importurile... de cea mai buna calitate. Cancerul in Romania pe vremea lui, era aproape inexistent!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2010, 00:21:50
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ei le-or feri de noi insa noi le vom cumpara din magazine deoarece stim cu cita grija sunt pregatite pentru "sufletelul lor" la care ei tin foarte mult..deasemenea fara conservante si E-uri, youhuuu! chiar daca sunt mai scumpe.

Asemanatoare produselor KOSHER produsele HALAL musulmane sunt pregatite din perspectiva unei mari griji PENTRU OM si nu pentru profit, evitindu-se chimicalele, exact ca pe vremea lui nea nicu care asa dement cu a fost totusi ce se gasea pe piata din cind in cind ERA CURAT, organic si fara chimicale! iar importurile... de cea mai buna calitate. Cancerul in Romania pe vremea lui, era aproape inexistent!
Din cele scrise reiese clar că nu despre compoziția sucurilor este vorba ci despre ritualurile făcute asupra lor!

Măi, e ca și când ai bea un pahar cu suc asupra căruia a făcut vrăji o vrăjitoare.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.09.2010, 09:44:46
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ei le-or feri de noi insa noi le vom cumpara din magazine deoarece stim cu cita grija sunt pregatite pentru "sufletelul lor" la care ei tin foarte mult..deasemenea fara conservante si E-uri, youhuuu! chiar daca sunt mai scumpe.

Asemanatoare produselor KOSHER produsele HALAL musulmane sunt pregatite din perspectiva unei mari griji PENTRU OM si nu pentru profit
Sa nu exageram dc nu stim despre ce e vorba...produsele KOSHER se impart in 3 categorii: cu lapte, cu carne si neutre{parve}. Faptul ca firma respectiva a obtinut certificatul de kosher inseamna ca sunt respectate niste reguli de productie si anume ca in fabrica aia sucul respectiv nu intra in contact cu nici un aliment ce contine lapte sau carne...
Multe firme producatoare de cafea,ciocolata cer astfel de recunoastere kosher pentru a mari numarul de consumatori. Asta inseamna ca in fabricile de productie nu e un amalgam de sortimente unde se produce si parizer si biscuiti ci sunt specializati pe un anume tip de produs.
Cat despre produsele HALAL- din cate stiu eu musulmanii au pretentii numai la carne- carnea trebuie scursa bine de sange si cand se taie animalul se rosteste o rugaciune...cam asta in mare....nicidecum "din perspectiva unei mari griji PENTRU OM ".
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.09.2010, 10:01:03
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul



O serie de produse pot fi considerate koșer doar în cazul în care procesul de producție sunt însoțire de anumite ritualuri iudaice și sunt ferite de contact direct cu goym (neiudei). Din aceste considerente, creștinilor ortodocși se interzice consumul unor astfel de produse.

Nu inteleg parte cu ritualurile....poate firmele ce produc exclusiv pt evrei or face ritualuri...desi eu cred ca asta se aplica doar in cazul carnii unde stiu sigur ca se citeste o rugaciune la sacrificarea animalului. Cat despre faptul ca sunt ferite de contact direct cu neiudeii-asta poate in Israel ca in alte tari nu lucreaza domnii de ei{evreii} la un nivel atat de jos si in concluzie majoritatea muncitorilor sunt neevrei. Cand afirm aceste lucruri ma bazez pe faptul ca firma de ciocolata englezeasca Cadbury este trecuta in lista evreilor la kosher si e o firma cu numerosi angajati care produce ciocolata de mult timp si cu siguranta nu numai pt evrei.

Afirmatia de sus m-a pus pe ganduri deoarece eu consum produse kosher din simplul motiv ca seamana cu cele de acasa...Nu stiu in schimb pozitia Bisericii despre consumul de carne de la evrei si musulmani...unde stiu ca se citeste rugaciune...
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2010, 15:56:11
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit In tara

In Romania ati intalnit produse cu astfel de etichete? Eu nu.
Singurele produse pe sigla carora am vazut asa ceva sunt cele de la Aloe Vera, dar acestea nu sunt mancaruri
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2010, 16:36:38
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

ce mi-s evreii ca mananca numai cuser, ce mi-i colaps ca nu mananca daca-i cuser?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2010, 17:44:53
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit @ Colaps

De unde ai informatia a se rosteste ceva asupra mancarii kosher?
Am pierdut aseara vremea citind despre prepararea mancarii kosher.. nu am gasit nicaieri partea cu rugaciunea. Ba undeva am gasit ca rabinul nu spune binecuvantari asupra mancarii.. ci asta o face doar credinciosul cand se apuca sa manance.

Din ce am citit am inteles ca:
- pe unele produse nu scrie ca sunt kosher, ci pot avea doar anumite simboluri de identificare
- nu sunt kosher alimente pregatite de goyim (ca cica mancarea adusa jertfa idolilor nu trebuie consumata, iar ne-evreii suntr idolatrii... tare, nu?). Dar nu cred ca respecta nici ei chestia asta.. ca au ajuns la concluzia ca totusi este kosher mancarea preparata de cineva pentru/in numele unui evreu (in general am citit atatea reguli + gaselnitze ca sa se evite aplicarea reala a acelor reguli, ca mi -a facut sila!)

Cred ca nu are rost sa dam in paranoia ca ajungem si noi (cum a observat ai2) in aceeasi extrema.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2010, 17:47:38
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Sursa articolului: http://www.moldovacrestina.info/?p=735

Iertare că am uitat să includ legătura.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2010, 17:55:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Sursa articolului: http://www.moldovacrestina.info/?p=735

Iertare că am uitat să includ legătura.
Multumesc, Colaps.
Eu totusi nu intleg de unde interdictia - scrie interzis crestinilor.
Pe multe produse de baza pe care le cumpar am gasit (intamplator, desigur) ca scrie ca sunt kosher.. zahar, sare, faina etc..
Uite, adineauri am verificat si laptele pe care-l am in frigider: e kosher! Nu scrie direct, dar are un simbol mic pe cutie: un U intr-un oval.. inseamna ca este kosher. Dar sunt si alte simboluri folosite.
Citind regulile lor... hmm, sunt absolut convinsa ca nu le respecta nici ei pentru ca NU sunt fezabile. In primul rand ar trebui ca vacarul sa fie evreu, mulgerea sa fie sub supravegherea rabinului si alte tampenii! Laptele sa nu stea peste un anumit numar de ore in acelasi container etc.. nu-ti vine sa crezi cand citesti. Si totusi pretul laptelui NU reflecta toata aceasta munca in plus.. deci eu nu cred ca este kosher pe bune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Proiectul N.A.S.A. “Blue Beam”. Simularea holografica a venirii “Salvatorului” Noii O annajanette Generalitati 52 26.05.2011 00:46:16
“In Biserica afli ca existi!” – Petre Tutea Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 3 09.12.2010 17:05:41
Biserica “Sfantul Nicolae” din Bari daruita crestinilor ortodocsi rusi Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 2 07.02.2009 14:27:01
ALTERMEDIA VA ADUCE “JOC FINAL” Iustin44 Stiri, actualitati, anunturi 2 04.05.2008 01:08:28