Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2011, 15:27:48
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Caracterul universal al milei

„Tara” este in credinta budista Mama Iubirii, nascuta din lacrimile lui Avalokiteshvara, Bodhisattva Compasiunii, cea care invaluie si inalta toate fiintele samsarice in cerul fericirii netrecatoare.

Legenda spune ca Avalokiteshvara, in pofida eforturilor sale de a salva toate fiintele suferinde, cand a privit in Samsara, a vazut ca numarul acestora nu s-a micsorat semnificativ.

Asa ca a izbucnit in lacrimi.
Lacrimile sale s-au prefacut deodata intr-un lotus, in centrul caruia a aparut Arya Tara, cu un chip luminos, mai delicat decat un milion de flori de lotus.

Fiind nascuta din lacrimi, compasiunea nemarginita a tuturor Budhasilor a capatat, astfel expresie in Arya Tara.

Aceasta a privit catre Avalokiteshvara spundu-i: „O Preabunule, ma ofer pe mine insumi, ca jertfa sub orice forma, pentru a elibera fiintele samsarice. Te rog nu mai plange!”

Rugaciunea inimii pe care credinciosii budisti o adreseaza Aryei Tara, arata astfel:
OM TARE TUTARE TURE SOHA

care tradus inseamna „O, Tara, in mila ta nemarginita salveaza toate fiintele de suferinte, fara exceptie.”

Un link mai jos pentru cei ce vor sa vada cum este recitata:
http://www.youtube.com/watch?v=MY5wxOhlPig

Last edited by florin.oltean75; 28.09.2011 at 15:31:36.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2011, 16:44:25
stefmir stefmir is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Locație: Valahia
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Doar o legenda ...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2011, 17:19:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Si eu stiu una, de data asta adevarata. Incepe cu: "un om se cobora de la Ierusalim la Ierihon..."(continuarea in Sfanta Scriptura).Exemplu adevarat si desavarsit de mila crestina.

Asadar, sa luam aminte!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.04.2012, 22:48:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mila universala este un subiect foarte frumos si delicat,pacat ca nu prea s-au strans multe mesaje aici,as fi interesata de mai multe idei in acest sens.
Cred ca este o caracteristica foarte importanta pt mantuire...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.04.2012, 23:48:40
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mila universala este un subiect foarte frumos si delicat,pacat ca nu prea s-au strans multe mesaje aici,as fi interesata de mai multe idei in acest sens.
Cred ca este o caracteristica foarte importanta pt mantuire...

"Mila universala" este un aspect esential, specific paradigmei gandirii budiste (Budismul Mahayana).

Personal, nu l-am intalnit la nicio alta religie.

Din aceasta perspectiva, toate fiintele, fara exceptie, sunt egale, fie ca sunt celeste, oameni, animale sau fiinte demonice. Starile lor nu sunt definitive, ci sunt percepute ca fiind tranzitorii.

"Mila universala" este generata pe baza unui adevar profund si nu al unei fabricatii mentale: toate fiintele captive in procesualitate sunt sortite suferintelor. Generic, toate acestea ard in flacarile Samsarei. Acesta este primul adevar nobil cu care Buddha si-a inceput propovaduirea in Poiana Caprioarei (in Sarnath - 13km Nord Est Varanasi).


"Mila universala" este o traire exceptionala dar nu are o valoare intrinseca fara o intentie actionala ( intentia de a inaltura aceasta stare inacceptabila). Aceasta se numeste in terminologia Mahayana: Intentia Superioara.

Astfel ca orice forma de rugaciune, meditatie sau actiune comuna savarsita de un budist Mahayana este bazata pe aceasta forma de intentie. O astfel de fiinta speciala (considerata a fi un "giuvaer"), generic este denumita Bodhisattva.

pentru informatii mai detaliate iti recomand

http://www.amazon.com/Universal-Comp.../dp/0948006730


personal, voi incerca sa postez mai multe informatii legate de acest aspect la linkul:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14461
__________________

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cutia milei tromica Intrebari utilizatori 1 12.08.2013 23:18:57
Universal Compassion florin.oltean75 Alte Religii 30 03.08.2013 09:51:45
Beneficiile harului milei florin.oltean75 Generalitati 21 08.04.2011 15:38:46