Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.05.2007, 15:00:10
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
cel ce alearga pe un stadion nu privesc inapoi sa vada cine sunt ultimii, ci isi vad scopul. sa nu ne comparam viata cu cei din lume, vom fi inselati. Sa citim vietile sfintilor astfel vom lua avant duhovnicesc.
Pot spune un amin mare aici. Faca-se dupa cum ai scris D.C.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.05.2007, 11:45:43
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

da abell, dar sa nu uitam DIRECTIA. nu cumva sa ratacim drumul si sa o luam in sens opus.
cu stima carol
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.05.2007, 19:32:32
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Multi intrebau pe site daca Iisus a fost ortodox.Si Danion Vasile a zis intr-o predica asta,ca Iisus a fost ortodox.Asta pentru cei ce mai aveau indoieli si vroiau sa fie doar crestini,nu si ortodocsi...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.06.2007, 19:21:48
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Dovada cea mai mare, pogorarea Duhului Sfant in noaptea Invierii la Ierusalim.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.06.2007, 21:24:19
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Afara cu cainii,mincinosii si desfranatii din imparatia lui Dumnezeu.(Iisus Hristos,Apocalipsa).
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.08.2007, 16:15:05
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Multi intrebau pe site daca Iisus a fost ortodox.Si Danion Vasile a zis intr-o predica asta,ca Iisus a fost ortodox.Asta pentru cei ce mai aveau indoieli si vroiau sa fie doar crestini,nu si ortodocsi...
Cum este posibil ca Iisus sa fi fost ortodox, din moment ce ortodoxia a luat nastere odata cu scindarea bisericii in timpul schismei din 1054?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.09.2007, 17:50:32
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Topicul este despre protestanti si Luther.
Voi il judecati pe Luther dupa protestantii de astazi si nu-i corect. Exista o diferenta mare intre primii protestanti si cei de astazi. Primii erau f. aproape de ortodoxie cei de acum nu!
Luther a avut curaj sa se impotriveasca Papei si legilor absurde comform carora odata banul dat si pacatul este sters.
Un fel de indulgente se practica si la noi : Canon dai atita la biserica/orani/saraci!!!! Se uita adesea ca asa ceva nu-i mila ci de fapt o indulgenta papala...ortodoxa!
Eu am in familie protestanti. Si mai cunosc calugari de renume din tara de pe Athos care se poarta cu ei de parca ar fi ortodocsi. Nu-i blesteama ca voi, nu-i dispretuiesc, nu le arata tot timpul unde gresesc (si zau ca stiu mai mult decit noi toti de aici). Dar probabil sint si ei niste rataciti???
Oricum mie imi ramine in cap Iuda si tiharul de pe cruce...la sfirsit cel ce parea mintuit a ajuns in iad ...si invers!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 30.10.2007, 19:34:06
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Sunt denominatiunile protestante si neoprotestante în comuniune unele cu altele?

Această întrebare este adresată protestantilor nu pentru vreun duh de ceartă dar pentru a avea o bază de dialog. De exemplu între biserica ortodoxă si catolică sunt diferente de dogmă peste care nu se poate trece pentru a realiza comuniunea. Este acelasi lucru si la protestanti?

De exemplu, la protestanti se spune să-L primesti pe Iisus în inimă. Si unii spun că din acel moment esti mântuit. Alti spun că nu. (ortodoxii si catolicii spun de asemnea că nu).

În acest sens, de ce diferentele de abordare între protestanti sunt mai mari decât între ortodoxi si catolici?

La ortodoxi si catolici totul a plecat de la primatul papal. De unde a plecat diversitatea actuală a protestantismului?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.10.2007, 19:18:56
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

DE LA FAPTUL CA FIECARUIA I SE DA DREPTUL DE A COMNENTA SFANTA SCRIPTURA DUPA CU IL TAIE CAPUL... NU AU O UNITAE A TALCUIRII SCRIPTURII...NU AU O ERMENEUTICA BIBLICA UNITARA... CATE CAPETE ATATEA TALCUIRI...:|PE NOI NE INVATA SFINTII PARINTI CUM TREBUIE COMENTATA SCRIPTURA...IN PROTESTANTISM MAI MULT SE INVATA DE UNII SINGURI... FICARE INTELEGE CAM CE VREA...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.02.2008, 23:15:59
litanul litanul is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cos
Eu am in familie protestanti. Si mai cunosc calugari de renume din tara de pe Athos care se poarta cu ei de parca ar fi ortodocsi. Nu-i blesteama ca voi, nu-i dispretuiesc, nu le arata tot timpul unde gresesc (si zau ca stiu mai mult decit noi toti de aici). Dar probabil sint si ei niste rataciti

Este si normal ca acei calugari sa-i considere frati pentru ca au cum si ce sa le arate din ortodoxie si la Stavropoleos sunt niste franciscani (oare?!) si au ce vedea, au venit sa se convinga si poate cu ajutorul lui Dzeu vor trece la ortodoxie. Nu dispretuieste nimeni, dar tocmai faptul ca nu prea se vede nimic in noi ortodox ii indeparteaza si mai mult si decat sa mai fac eu pe ortodoxul si sa nu vada nimic la mine si sa zica am vorbit cu un ortodox zici ca era din tabla, mai bine ii las si imi vad de sufletelul meu, bine vreo 2 intrebari incuietoare tot le pun, macar sa le dea de gandit...mai intai sa inlaturam sectarismul din noi ca altfel nu putem da altora ce noi nu avem
Am fost ortodox si acum fac parte dintr-o biserica neoprotestanta. Respectam pe credinciosii din toate bisericile si cultele. Cred cu tarie ca printre cei mantuiti vor fi si ortodocsi si catolici si neoprotestanti si altii. Dumnezeu va sti sa ne judece dupa lumina pe care am primit-o si dupa alegerile noastre. Nimeni nu va avea pe frunte vre-o eticheta pe care sa scrie ce a fost si dupa care Dumnezeu sa-l judece.
Pana acum nu am primit nici o intrebare incuietoare (doar fel si fel de acuzatii fara nici un fundament). As raspunde cu mare placere la niste intrebari. Ma pun la dispozitie. Nu ma vor supara nici intrebarile jignitoare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Postul la [neo]protestanti Florin-Ionut Secte si culte 131 21.01.2013 14:41:56
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03
luther se ruga Fecioarei,protestant fiind! Ioana-Andreea Biserici Protestante 101 04.06.2010 12:41:00
luther se ruga Fecioarei,protestant fiind! Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 22:07:08