Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2007, 12:44:53
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

va rog, daca stiti pe cineva care cauta nasa de botez, fara super pretentii materiale, de preferat din Moldova, anuntati-ma! am 27 de ani, sunt ortodoxa si vreau sa botez copii!0751134143
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2007, 18:36:22
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 21andreea
va rog, daca stiti pe cineva care cauta nasa de botez, fara super pretentii materiale, de preferat din Moldova, anuntati-ma! am 27 de ani, sunt ortodoxa si vreau sa botez copii!0751134143
Iertare ca intervin... De ce vrei sa botezi?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2007, 18:44:33
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de prflorin
Iertare ca intervin... De ce vrei sa botezi?
Iti trebuie motivatie ? nu poti face asta din dragoste ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.10.2007, 23:01:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancaemanuel
Citat:
În prealabil postat de prflorin
Iertare ca intervin... De ce vrei sa botezi?
Iti trebuie motivatie ? nu poti face asta din dragoste ?
A spus iertare. Vrea omul sa stie . Nu e o intrebare ce poate deranja, sau care merita sa-l pui la zid. Smerenie si intelegere !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.10.2007, 00:07:21
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate e mai eficient sa dai anunt in ziarul local. Iertare, ca iar mi-am permis sa-ti dau un sfat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.10.2007, 14:54:54
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de prflorin
Citat:
În prealabil postat de 21andreea
va rog, daca stiti pe cineva care cauta nasa de botez, fara super pretentii materiale, de preferat din Moldova, anuntati-ma! am 27 de ani, sunt ortodoxa si vreau sa botez copii!0751134143
Iertare ca intervin... De ce vrei sa botezi?
asa, pur si simplu.sa stii ca nu-ti trebuie motivatie si nici canon.multa lume,si-a pus intrebarea asta.unii, fara sa ma intrebe macar, cum ai facut tu, si-au permis sa ma acuze chiar, adica au presupus ca am facut avorturi si ca mai degraba m-as pocai!
am mai explicat si la rubrica botezul:
NU AM FACUT AVORTURI, NU AM UN CANON, NU SUNT CIUDATA!nici nu sunt vreo sfanta...
sa zicem ca mi-am dat eu singura un canon
bunica mea a facut vreo 5 avorturi, a nascut 5 copii dintre care nul, daca nu 2 au murit nebotezati.in toata viata ei a botezat un singur copil.
acum are 75 de ani si e vaduva, nu va mai boteza in viata ei
de aia am botezat 2 copii, si pentru pacatele ei, si pentru ale mele pt ca nici eu nu sunt vreo sfanta...doar ca n-am facut avorturi!si de aceea as mai vrea sa botez.
asa ca...daca stii pe cineva...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.10.2007, 14:59:01
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Poate e mai eficient sa dai anunt in ziarul local. Iertare, ca iar mi-am permis sa-ti dau un sfat.
nu as dori sa dau anunt in ziar.poate intr-un ziar ortodox, doar!
eu am intrat pe forum, deoarece, prima fetita care am botezat-o asa am gasit-o!
si sper si de data asta sa am norocul asta.
mi se pare mai potrivit sa intru pe un forum ortodox si sa imi scriu rugamintea decat sa dau anunt in ziar, alaturi de alte anunturi, ori mai deocheate, ori care se refera la afaceri, vanzari de imobile si alte alea
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.10.2007, 17:08:54
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

21 andreea: am intrebat asta pentru ca am o suferinta privitoare la aceasta problema. Invatatura Bisericii noastre despre nasit nu mai e respectata. Se naseste la Bortez in virtutea unor pozitii sociale; adica imi iau nasi dintre cei bogati si influenti nu ca sa-mi fie parinti duhovnicesti. Institutia nasitului e mai importanta acum poate ca niciodata pt ca un nas are datoria sfanta in fata lui Dumnezeu sa se ingrijasca de cresterea duhovniceasca a finului sau finilor. El marturiseste credinta si prin tinerea lumanarii aprinse se angajaza in aceasta lucrare a nasitului, in a fi lumina pt cei pe care ii boteaza sau cununa. Din pacate, situatia nu se mai prea prezinta in felul asta si asta se vede in calitatea crestinilor si in trairile lor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.10.2007, 14:42:23
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de prflorin
21 andreea: am intrebat asta pentru ca am o suferinta privitoare la aceasta problema. Invatatura Bisericii noastre despre nasit nu mai e respectata. Se naseste la Bortez in virtutea unor pozitii sociale; adica imi iau nasi dintre cei bogati si influenti nu ca sa-mi fie parinti duhovnicesti. Institutia nasitului e mai importanta acum poate ca niciodata pt ca un nas are datoria sfanta in fata lui Dumnezeu sa se ingrijasca de cresterea duhovniceasca a finului sau finilor. El marturiseste credinta si prin tinerea lumanarii aprinse se angajaza in aceasta lucrare a nasitului, in a fi lumina pt cei pe care ii boteaza sau cununa. Din pacate, situatia nu se mai prea prezinta in felul asta si asta se vede in calitatea crestinilor si in trairile lor.
pai tocmai de asta am specificat in rubrica botezului, ca vreau mai mult sa fac pomana, printre oamenii care vor o nasa care sa tina cont de ceea ce inseamna botezul cu adevarat, nu sa se uite ce pozitie sociala am, si cati bani dau
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.10.2007, 20:53:55
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Doamne ajuta! Randuiala Bisericii cere ca nasul sa fie un bun crestin, deplin constient de responsabilitatea oe care si-o asuma. In aceste conditii, nasitul este una dintre faptele binecuvantate de Dumnezeu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa botez! 21andreea Botezul 37 01.05.2018 12:08:09
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 19:38:47
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 14:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 21:37:26