Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2007, 16:29:22
xdaria xdaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2007
Mesaje: 1
Implicit

am planuit sa ma casatoresc si am ales si nasii, dar din pacate mi s-a spus ca nu este posibil, iar parerile sunt impartite. as dori un raspuns exact si o explicatie: parintii mei au cununat o tanara pereche inainte sa ma nasc eu iar acum imi doresc ca ceasta perece sa devina nasii mei. este posibil din punct de vedere al bisericii? am intrebat mai multi preoti dar parerile sunt impartite.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2007, 20:07:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna, cred ca numai invers se poate, adica daca tu ai vrea sa cununi copilul acelei perechi, pentru ca deja s-a creat o relatie nasi-fini intre voi care nu poate fi inversata.

De ex., in familia noastra, nasii care i-au cununat pe parintii mei au fost si nasii de botez ai mei si ai fratelui meu. Ei au un copil, care la randul sau a fost nasul de cununie al fratelui meu cand acesta s-a casatorit, deci s-a pastrat acelasi sens al relatiei de inrudire duhovniceasca intre cele 2 familii. Sper ca s-a inteles ceva din ceea ce am vrut sa explic aici.

Dar poate o parere mai exacta in ceea ce te priveste iti poate da alt forumist, mai pregatit decat mine dpdv teologic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2007, 21:13:41
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu exista niciun impediment pentur ca ei sa iti fie nasi! Gandeste-te! Voi sunteti frati spirituali! Fratii isi pot cununa fratii. Nu iti face niciun fel de problema.

Impedimentul este urmatorul exemplu: mama boteaza pe Maria. Eu vreau sa ma casatoresc cu Maria. Este impediment, intrucat eu sunt intr-o relatie de fratie spirituala cu ea. Insa Maria ma poate cununa fara probleme.

Doamne ajuta si bucurie !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.10.2007, 15:10:08
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

eu stiam ceva de genul ca nu trebiue intoarsa pomana care s-a facut, adica din partea familiei tale spre familia lor
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.10.2007, 17:13:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Va rog sa incetati cu babisme din acestea care n-au nicio legatura cu Biserica! Informati-va corect si fiti marturisitori ai adevarului, nu a superstitiilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.10.2007, 22:32:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iosif, acesta este un forum unde fiecare poate avea o parere. poate ca tu esti un teolog in devenire si poti da sfaturi mai pertinente ca altii, insa cred ca ar trebui sa fii mai putin taios in exprimare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2007, 22:02:59
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Draga Mirela,

Iti multumesc pentru cuvantul tau, cu siguranta imi va fi de mare folos.
Nu am scris asta dintr-o superioritat. Sunt nemultumit de faptul ca superstitiile se propaga mai usor decat credinta dreapta si randuiala Bisericii. Sunt situatii in care pur si simplu nu ne putem da doar cu parerea.

Sa ma iertati!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.10.2007, 07:09:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iosif draga, sper ca nu te-ai suparat... uneori si eu sunt cam abrupta, recunosc! insa tu chiar ai talent la scris, ai si baza teologica mai mult decat altii, si e pacat sa le irosesti pe amandoua. cu alte cuvinte... de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere.. dar de unde e, cere pe masura ! (completare proprie:D )

pentru toti cei care scriem pe acest forum, sa ne amintim din cand in cand, cat mai des cu putinta, vorba romaneaca care zice ca vorba dulce mult aduce. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
botez cu 2 nasi ioanav04 Botezul 4 07.08.2010 11:53:25
despre frate si sora ca nasi iustyna_simo Nunta 4 05.10.2009 15:26:50
nasi cris13 Nunta 0 13.09.2008 15:22:57
nasi de cununie cris13 Nunta 3 12.09.2008 20:49:10
Putem fi nasi de cununie? Geani Nunta 12 17.04.2006 13:37:58