Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.05.2008, 14:40:07
mona21 mona21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 5
Implicit

Este rau ca facem unele lucruri bune pt ca stim ca asa trebuie si ca,poate,cu timpul vor veni din suflet? Sau ca facem o fapta buna si ne vine gandul mandriei,al laudei de catre altii,dar tot o continuam...ce as putea sa facem impotriva acestui lucru? Mi se intampla de multe ori sa ajut pe cineva pt ca stiu ca e bine dar in acelasi timp si stiu ca ma vor lauda altii.Cum sa fac sa scap de gandurile astea subtile care imi impainejenesc mintea in tot ce incerc sa imbunatatesc?Simt ca orice fac e in zadar si ca nimic n-are valoare pt ca nu e facut pt Dumnezeu ci pt ceilalti... Vreau sa ma schimb dar nu stiu cum! Vreau sa fiu placuta lui Dumnezeu dar gandul mandriei sa cuibareste in mine (pt ca sunt constienta ca ceea ce fac e bine si ca,in proasta mea ratiune,mi se pare ca merit mai mult). Egoism,mandrie,invidie...sunt bolii pe care incerc sa le vindec.Rog tare mult pe cine are vreo parere in legatura cu "un medicament" sa ma ajute... Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.05.2008, 19:03:03
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Medicamentul tu insuti deja l-ai gasit prin dorinta de a pune inceput bun. Acum nu trebuie decat sa urmezi "tratamentul" toata viata ta. Stii? Uneori ne imaginam viata crestina plina de minuni de semne dar nu este chiar asa. A fi crestin in primul rand este sa ai dragsote fata de toti. Pentru ca Domnul nu doreste in cer suflete de tabla si de carne. Inimi, din care sa picure uneori sange alteori bucurie. Nu exista reteta draga mea, exista doar dorinta de a deveni in fiecare clipa mai bun. Am eu o vorba :) daca inima este in armonie cu, constiinta atunci esti pe calea buna..dar abia pe prima treapta. Fruntea sus Hristos a inviat si pentru cei buni si pentru cei rai.:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.05.2008, 19:10:18
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

draga mona21 !"medicamentul" il vei primi de la Hristos Domnul .Consultatii vei primi de la un duhovnic pe care trebuie sa-l gasesti cat mai repede si caruia sa-i marturisesti toate framantarile tale sufletesti; cu credinta si dragoste,cu rugaciune si respectand intru totul indrumarile parintelui duhovnic vei reusi.Doamne ajuta !

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2008, 22:51:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mona, nu e nimic rau in a face lucruri bune invocand motivul ca "asa trebuie". Expresia "asa trebuie" e o dovada a firii ca se vrea asemenea Creatorului. Raul intervine cand ajungi sa crezi ca esti singurul care stie sa dea viata faptei bune. Medicamentul nu e altul decat a continua sa daruiesti nu doar din mana, ci si din inima.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2008, 00:05:29
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Mona,Mantuitorul a zis:"flamand am fost si Mi-ati dat sa mananc..."Sa facem binele ca pentru Dumnezeu si sa respingem alte ganduri care ne-ar veni.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2008, 09:48:02
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mona21
Este rau ca facem unele lucruri bune pt ca stim ca asa trebuie si ca,poate,cu timpul vor veni din suflet? Sau ca facem o fapta buna si ne vine gandul mandriei,al laudei de catre altii,dar tot o continuam...ce as putea sa facem impotriva acestui lucru? Mi se intampla de multe ori sa ajut pe cineva pt ca stiu ca e bine dar in acelasi timp si stiu ca ma vor lauda altii.Cum sa fac sa scap de gandurile astea subtile care imi impainejenesc mintea in tot ce incerc sa imbunatatesc?Simt ca orice fac e in zadar si ca nimic n-are valoare pt ca nu e facut pt Dumnezeu ci pt ceilalti... Vreau sa ma schimb dar nu stiu cum! Vreau sa fiu placuta lui Dumnezeu dar gandul mandriei sa cuibareste in mine (pt ca sunt constienta ca ceea ce fac e bine si ca,in proasta mea ratiune,mi se pare ca merit mai mult). Egoism,mandrie,invidie...sunt bolii pe care incerc sa le vindec.Rog tare mult pe cine are vreo parere in legatura cu "un medicament" sa ma ajute... Multumesc!
si eu simt acelasi lucru ca si tine,vreau sa fac binele si uneori chiar il fac insa am multa mandrie cu care tare ma tem ca mi se va lua plata pt mandria mea:(
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2008, 11:39:20
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiind ca Dumnezeu lucreaza prin oameni, trebuie sa-I multumim Lui ca ne foloseste. Iar multumirile din partea oamenilor sa nu ni le atribuim noua, caci multumindu-ne noua, ei de fapt Ii multumesc lui Dumnezeu, care a lucrat prin noi.
Si apoi, daca primim aici multumiri pentru cele facute, nu ne mai putem astepta la rasplata dincolo, caci ne-am primit-o deja. De aceea chiar si noi trebuie sa uitam ca am facut vreodata vreun bine.
Cat despre mandrie, cu totii suferim de ea si as vrea si eu sa stiu cum se scapa de ea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi minuni ale Sfantului Ierarh Nectarie Vindecatorul de Boli andreidiniasi Generalitati 7 08.05.2014 23:18:34
exista vindecare pt nervi? armanda Generalitati 21 02.07.2010 22:25:06
Rugăciuni la vreme de secetă, arșiță, boli și alte nevoi ! cristiboss56 Rugaciuni 1 24.07.2009 19:10:44
Acatiste catre dumnezeu la necazuri/ probleme/boli patinina34 Rugaciuni 13 24.02.2009 04:57:20